13.12.22, 22:49
Zmarł Mariusz Walter. Twórca i wizjoner mediów
Nie żyje Mariusz Walter - reporter, reżyser, pracownik naukowy, menedżer, producent, współwłaściciel Grupy ITI, założyciel telewizji TVN, przedsiębiorca.
Walter urodził się 4 stycznia 1937 r. we Lwowie. Syn Marii z domu Kozłowskiej i Karola Waltera, sędziego we Lwowie, ofiary zbrodni katyńskiej, zamordowanego na terenach ukraińskich. Został absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach, pracę w mediach zaczynał w studenckim radiowęźle. W latach 70. stał się jednym z najbardziej znanych dziennikarzy i producentów telewizyjnych.
Był dziennikarzem TVP w latach 1963–1982. W latach 1967–1983 był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Wchodził w skład egzekutywy Oddziałowej Organizacji Partyjnej w Komitecie Zakładowym PZPR przy Komitecie do spraw Radia i Telewizji. Redaktor naczelny Redakcji Widowisk Publicystycznych i Form Dokumentalnych Studia-2 TVP w latach 1978–1982. Współtworzył takie innowacyjne programy telewizyjne, jak: „Turniej Miast” czy „Studio 2”. W stanie wojennym zakończył współpracę z TVP.
W 1984 r. założył z Janem Wejchertem holding ITI (International Trading and Investment). Przedsiębiorstwo otrzymało koncesję od władz PRL na sprowadzanie sprzętu elektronicznego z zagranicy i dystrybucję w Polsce filmów na kasetach wideo.
W latach 90. Walter odkupił Telewizję Wisła w Krakowie. 3 października 1997 r. Walter z Wejchertem uruchomił TVN. Do 2001 r. Mariusz Walter był prezesem TVN, a w zarządzie ITI zasiadał do 2012 r., do czasu sprzedaży portalu Onet koncernowi medialnemu Ringer Axel Springer. W latach 2013 – 2018 był honorowym prezesem Grupy ITI.
Reżyser licznych filmów: „Prawo Archimedesa” (1977), „Scena zbiorowa ze świętym” (1974), „28 minut jazzu i Papa” (1973), „Gra o wszystko” (1970). Jego film „Pierwszy. Szósty” zdobył nagrodę Miasta Wenecji w kategorii „Dokument” podczas Prix Italia – 1971.
Postanowieniem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego z 7 listopada 2001, „za wybitne zasługi w działalności telewizyjnej” został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Oświadczenie Katarzyny Kieli
Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy dziś wiadomość o śmierci Mariusza Waltera. Odszedł człowiek niezwykły, który współtworzył wolne i niezależne media w Polsce. Był wizjonerem, założycielem TVN i uczynił z niej najlepszą telewizję w tej części Europy.
Dziennikarstwo było jego wielkim powołaniem. Był też reżyserem i przedsiębiorcą. Funkcję Prezesa TVN – największej polskiej telewizji komercyjnej, pełnił w latach 1997-2001. W 2001 roku doprowadził do powstania TVN24, pierwszej polskiej telewizyjnej stacji informacyjnej nadającej przez całą dobę. Wytyczył kierunek rozwoju Grupy TVN na wiele lat, do czasu jej przejęcia przez amerykańskich właścicieli w 2014 r.
Patronował karierom wielu artystów, gwiazd i osobowości telewizyjnych. Dowodzenie stacją i koncernem medialnym przynosiło mu ogromną dumę i satysfakcję, a jego wybitne zasługi na polu działalności telewizyjnej, kultury, życia publicznego i gospodarki były doceniane. W 2001 roku został odznaczony kawalerem Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski.
Wspominamy go i żegnamy z wdzięcznością za dzieło jego życia – firmę, która stanowi dziś integralną część jednego z największych globalnych koncernów medialnych, jest znana, wspierana i podziwiana na całym świecie.
Pragniemy również złożyć najszczersze kondolencje Żonie Mariusza Waltera, Pani Bożenie Walter, Dzieciom – Sandrze i Piotrowi oraz ich Rodzinom. Łączymy się w żalu i bólu z jego Bliskimi i Przyjaciółmi.
Kasia Kieli,
President & Managing Director Warner Bros. Discovery w Polsce oraz CEO TVN w imieniu zespołu zarządzającego i pracowników TVN Warner Bros. Discovery
Komentarze