10.01.23, 06:30
VideoTrack Wavemaker: coraz więcej płacących za streaming, pokolenie 55+ ruszyło po subskrypcje
Aż 65 proc. polskich widzów internetowych zdarza się płacić za filmy, seriale i innego typu programy w internecie. Model subskrypcyjny rozpycha się na rynku, a widzowie coraz chętniej inwestują w roczne abonamenty – wynika z analizy badania VideoTrack VII agencji Wavemaker.
Niemal 2/3 widzów internetowych zdarza się płacić za dostęp do filmów, seriali i innego typu programów – wynika z siódmej już edycji VideoTracka, cyklicznego badania agencji Wavemaker. Na przestrzeni niespełna roku (początek stycznia versus koniec listopada 2022 r.) odsetek ten przyrósł o niemal 7 punktów procentowych. W tym wzroście wyraźnie odbijają się tegoroczne inwestycje Netfliksa czy debiut Disney+, a także wyraźny wzrost popularności płatnego VOD w pokoleniu 55+. To właśnie w tej grupie na przestrzeni ostatniego roku nastąpił największy wzrost odsetka płacących e-widzów: z 41 do 58 proc. badanych w tym wieku.
Model abonamentowy stale zyskuje na znaczeniu jako preferowana przez widzów forma płatności za dostęp do filmów i seriali. Od kilku la wypiera on jednorazowe płatności, a najpopularniejszy jest abonament miesięczny. Jak zauważa Wavemaker, ostatnio jednak mocno zyskuje także promowane przez różne serwisy streamingowe dostęp roczny. W siódmej edycji VideoTrack niemal co piąty badany e-widz twierdził, że to dla niego najdogodniejsza forma dostępu.
Więcej długodystansowców niż skoczków
Z tym wskazaniem koresponduje specyfika polskiego klienta serwisów streamingowych. Większość z nich to raczej „długodystansowcy”, kupujący abonament na przynamniej kilka miesięcy (74 proc. wśród subskrybentów VOD), a nie „skoczkowie”, którzy wykupują subskskrypcję na miesiąc-dwa, by potem z niej rezygnować (ledwie 16 proc.). Co ciekawe, mimo rosnącej liczby serwisów te odsetki nie zmieniły się na przestrzeni roku.
Wzrosła za to liczba klientów serwisów streamingowych, którzy kupują do nich dostęp za pośrednictwem operatorów – płatnej telewizji oraz telekomów. To już 30 proc. abonentów VOD - znakomita większość (23 proc.) poprzez kablówki bądź operatorów platform cyfrowych, a taka formuła zakupu jest szczególnie popularna wśród silver streamerów (55+ latków). W dotarciu do tej grupy strategia partnerstw dystrybucyjnych pomiędzy serwisami SVOD a operatorami wydaje się więc kluczowa – wynika z VideoTrack VII agencji Wavemaker.
Siódma edycja badania dowodzi także dobrego przyjęcia Disney+ w Polsce. Serwis ten plasuje się wysoko zarówno w rankingach świadomości (co nie dziwi – zważywszy na dziedzictwo marki), ale także popularności korzystania. Disney+ otrzymał też najwyższą ocenę ogólną wśród swoich klientów na tle innych serwisów subskrypcyjnych i uplasował na czwartym miejscu pod względem oceny technicznej serwisu (wygoda korzystania, niezawodność itp.).
Platforma pierwszego wyboru
Na rynku polskiego streamingu król jest jednak jeden – przynajmniej na razie. VideoTrack VII dowodzi niezachwianej pozycji Netfliksa w Polsce, który pod względem popularności wyprzedza o kilka długości swoich konkurentów. Jest też obecnie marką pierwszego wyboru na rynku subskrypcyjnego VOD, a także ostatnią, z której polscy użytkownicy streamingu zrezygnowaliby.
Fot.: materiały prasowe Wavemaker
Zapytani w badaniu VideoTrack o to jaką subskrypcję zostawiliby sobie gdyby musieli ograniczyć się do jednego serwisu, gros e-widzów - takich, którzy mają wykupione więcej niż 1 abonament - postawiłoby na Netflix.
Fot.: materiały prasowe Wavemaker
O badaniu
Badanie VideoTrack VII agencja Wavemaker realizowała metodą CAWI na grupie 1500 widzów internetowych pod koniec listopada 2022 r.
Definicja
Widz internetowy to internauta, który przynajmniej czasami ogląda w sieci filmy, seriale i inne dłuższe programy wideo
Komentarze