20.02.23, 12:21

Prezydent Biden w Polsce i Ukrainie. I rocznica wybuchu wojny w Ukrainie. Jak media informują o wizycie Prezydenta USA? Minuta po minucie [raport]

Fot.: materiały prasowe

Prezydent USA przyleci do Polski. Niespodziewanie Prezydent Biden odwiedził również Ukrainę. Jak media przygotowały się do relacji tego historycznego wydarzenia? AKTUALIZACJA NON STOP. Aby zobaczyć aktualne informacje odśwież stronę. 

25 lutego / 26 lutego 

PODSUMOWANIA 

64 MLN PUBLIKACJI O INWAZJI 

24 lutego br. minął dokładnie rok od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W tym czasie, zarówno w mediach tradycyjnych, jak i w przestrzeni mediów społecznościowych, opublikowano ponad 64 mln publikacji. PSMM Monitoring & More przygotował raport podsumowujący rok wojny w Ukrainie w przestrzeni medialnej.

PSMM Monitoring & More przeanalizował dane za okres od 24 lutego 2022 r. do 19 lutego 2023 r., na podstawie których opracowano raport podsumowujący szeroki przekaz w mediach na temat wojny w Ukrainie. Dane zebrano z ponad 1000 tytułów prasowych, 5 mln polskojęzycznych portali internetowych, mediów społecznościowych oraz 100 stacji radiowych i telewizyjnych.

W okresie objętym analizą w mediach tradycyjnych pojawiło się ponad 8,4 mln publikacji. Z kolei w mediach społecznościowych dyskusja wygenerowała łącznie prawie 54 mln postów i komentarzy.

W lutym 2022 r. udział artykułów na temat wojny w Ukrainie na tle wszystkich publikacji wyniósł 35,4 proc. – jest to czas, kiedy rozpoczęła się inwazja na naszych wschodnich sąsiadów. Później zainteresowanie mediów, choć wciąż na wysokim poziomie, malało z miesiąca na miesiąc. „Ponowny delikatny wzrost odnotowano we wrześniu, kiedy miały miejsce przełomowe zwycięstwa Ukraińców. Przynosząca zdumiewające sukcesy kontrofensywa wpłynęła na zmianę układu sił w tej wojnie – rosyjska armia została zepchnięta do defensywy, a ukraińska wyzwoliła znaczący obszar okupowanych dotąd terenów, odbijając tym samym dziesiątki miejscowości, w tym kilka znaczących miast” – tłumaczy Tomasz Lubieniecki – kierownik działu raportów medialnych PSMM Monitoring & More.

Najwięcej publikacji w mediach tradycyjnych ukazało się w internecie (82 proc.). W pierwszej trójce najaktywniejszych serwisów internetowych znalazły się: wnp.pl, wiadomości.onet.pl. oraz rp.pl. Udział publikacji na temat wojny w Ukrainie w radio, prasie oraz telewizji był znacznie niższy i stanowił kolejno 10 proc., 5 proc. i 3 proc. Najwięcej audycji radiowych opublikowało Polskie Radio 24, z kolei najaktywniejszym medium w segmencie prasy i telewizji były: „Rzeczpospolita” oraz TVP INFO.
Jak wynika z analizy PSMM Monitoring & More, najpopularniejszym miejscem dyskusji na temat wojny w Ukrainie były Facebook (47 proc.) oraz Twitter (40 proc.). Ponad 1,5 mln aktywności odnotowano na YouTube. Na portalu wykop.pl ukazało się z kolei 2,8 mln wzmianek. Do najbardziej angażujących profili na Facebooku zaliczymy: SokzBuraka (2 705 847 interakcji), FAKT24.pl (2 593 275) oraz Onet Wiadomości (2 540 086). Z kolei na Twitterze najwięcej treści w temacie wojny pojawiło się na profilach: Radosław Sikorski MEP (733 956 interakcji), Tomasz Lis (577 285) oraz Kancelaria Prezydenta (520 320).

24 lutego

20.30

Redakcja Wyborcza.pl i "Gazety Wyborczej" przygotowuje specjalne publikacje i wydania związane ze zbliżającą się rocznicą wybuchu wojny w Ukrainie.

Do niedzieli, 26 lutego na Wyborcza.pl publikowane będą specjalne materiały przygotowane przez różne redakcje "Wyborczej" w związku ze zbliżającą się rocznicą wybuchu wojny w Ukrainie. Dodatkowo, od środy, 22 lutego w serwisie dostępne są też materiały wideo i podcasty, m.in. o tym, jak Polska stała się krajem imigrantów i specjalna rozmowa z Aleksandrem Kwaśniewskim, a także archiwalne, warte przypomnienia publikacje.

W czwartek, 23 lutego wraz z tradycyjnym wydaniem "Wyborczej" ukazał się dodatek specjalny "Rok wojny", a w nim - reporterskie historie z ukraińskich miejscowości pisane przez dziennikarzy lokalnych mediów z Ukrainy. Redakcje te otrzymały wsparcie z Ukraińskiego Funduszu Medialny (Ukrainian Media Fund, UMF), który powstał w marcu 2022 r. - zaraz po rosyjskiej inwazji. Założyła go Fundacja Gazety Wyborczej ze swoimi skandynawskimi partnerami: Bonnier, Finnmedia, Danske Medier, Swedish Media Publishers’ Association, Norwegian Media Businesses’ Association.

Natomiast do specjalnego wydania "Wolnej Soboty" z 25 lutego artykuły napisali wyjątkowi publicyści, m.in. Anne Applebaum, Serhij Żadan i Wacław Radziwinowicz. Czytelnicy numeru dowiedzą się np. jak Timothy Garton Ash widzi Ukrainę, jej problemy i przyszłość, też demokratyczną, bywając tam jako człowiek Zachodu. Poznają też symbole wojny, jak Bayraktar czy most chersoński oraz ciekawe raporty - o polskiej polityce, którą zmieniła wojna i o Ukraińcach w Polsce.

Redakcja "Wyborczej" zaprasza też swoich czytelników i czytelniczki na specjalną debatę "Wojna w Europie: rok później i co dalej", która odbędzie się 28 lutego o godz. 18:00. O przyszłości Ukrainy i świata dyskutować będą Thomas Bagger - ambasador Niemiec w Polsce; Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz – szefowa think-tanku Strategie 2050 i była ambasador RP w Moskwie oraz Ivan Krastev – bułgarski intelektualista i prezes Centrum Strategii Liberalnych w Sofii. Spotkanie poprowadzi Bartosz Wieliński wicenaczelny "Gazety Wyborczej". Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną dodatkowo wyniki badania opinii publicznej w Europie i na świecie na temat wojny w Ukrainie, przeprowadzone na zlecenie European Council on Foreign Relations. Spotkanie odbędzie się w warszawskiej siedzibie dziennika - przy ul. Czerską 8/10 (wstęp wolny), a transmitowane będzie na żywo na Wyborcza.pl.

Działania "Wyborczej" przygotowane w związku z rocznicą wybuchu wojny w Ukrainie - specjalne publikacje, wydania i spotkanie wspiera promocją w prasie, radiu i internecie. Kampanię zaplanował dział marketingu "Wyborczej".

19.45

Radio Szczecin zawarło porozumienie o współpracy z Polskim Radiem Lwów. Podpisanie umowy było symboliczne, ale pomoc jak zapewniają strony - realna i namacalna.

Szczecińska rozgłośnia wysłała również kolegom po fachu agregat, który pomoże tamtejszym dziennikarzom kontynuować emisję w przypadku braków w zasilaniu. Podpisanie umowy odbyło się zdalnie.

To istotne wsparcie w tym trudnym czasie” - mówi redaktor naczelna lwowskiego radia Maria Pyż. „Agregat zakupiony przez Radio Szczecin, aby utrzymać stały prąd w redakcji radiowej, dotarł do Warszawy i za kilka tygodni stamtąd dotrze do Lwowa. To pozwoli nam pracować, zabezpieczyć redakcję w której pracujemy i nagrywać coraz to nowe materiały” - dodaje Pyż.
„Współpraca między rozgłośniami będzie jednak znacznie szersza” - zapewnia prezes Radia Szczecin Wojciech Włodarski. „W najbliższych dniach zapraszamy słuchaczy Polskiego Radia Szczecin do słuchania audycji ze Lwowa, która będzie realizowana przez dziennikarzy Polskiego Radia Lwów. Będziecie Państwo zaskoczeni, bo to będą młode głosy. Polskie Radio Lwów jest realizowane przez młodych nastoletnich Polaków” - dodaje Włodarski.

Młodzi lwowscy dziennikarze przyjadą latem do Radia Szczecin na szkolenie.

18.00

W pierwszą rocznicę brutalnej agresji Rosji na Ukrainę Telewizja Polska w piątek, 24 lutego o godz. 19:55 w TVP1 i TVP Info wyemituje specjalny wywiad z Pierwszą Damą Ukrainy Ołeną Zełenską w „Gościu Wiadomości”. Rozmowa, którą przeprowadził Tomasz Jędruchów odbyła się w Kijowie. Żona Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w wywiadzie opowie, m.in.: jak od 24 lutego 2022 roku zmieniło się jej życie. Podczas rozmowy poruszona zostanie kwestia działalności humanitarnej Pierwszej Damy, zwłaszcza w zakresie niesienia pomocy osobom niepełnosprawnym, których sytuacja podczas wojny jest szczególnie trudna. Ponadto Ołena Zełenska opowie o współpracy z Pierwszą Damą RP Agatą Kornhauser – Dudą, m.in. podczas akcji ewakuacyjnej z Ukrainy chorych onkologicznie dzieci w pierwszych miesiącach wojny. Pierwsza Dama Ukrainy Ołena Zełenska podziękuje Polakom, że otworzyli swoje serca i domy dla ofiar tej okrutnej wojny.

16.00

W dniu rocznicy agresji Rosji na Ukrainę, Player zaprezentował premierę kolejnego dokumentu pod marką Player Original. „Wagnerowcy. Najemnicy Putina”, materiał reporterki „Superwizjera” Ewy Galicy, został udostępniony w serwisie 24 lutego br. Film trafi także do dystrybucji międzynarodowej.

Biblioteka dokumentalna Playera sukcesywnie wzbogaca się o kolejne tytuły. Do tej pory filarem oferty były produkcje zagraniczne – od Discovery. Od jakiegoś czasu jej integralną część stanowią także lokalne, pod marką Player Original. W ostatnim czasie Player zaprezentował dwa materiały przygotowane przez reporterów „Superwizjera” – „Młoda Białoruś” i „Polacy w Legii Cudzoziemskiej”. 24 lutego – w rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie – na platformie został udostępniony dokument: „Wagnerowcy. Najemnicy Putina”.

Dokumenty stają się coraz bardziej popularne wśród użytkowników platform nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Obserwujemy ten trend w Playerze, który może pochwalić się świetną biblioteką dokumentalną łączącą w sobie produkcje zagraniczne, a ostatnio też i lokalne, pod marką Player Original. Cieszę się, że mamy w naszym polskim zespole najlepszych dziennikarzy i reporterów śledczych. Dzięki ich ciężkiej pracy możemy zaprosić użytkowników Playera na kolejny, unikalny w skali światowej dokument" - mówi Dorota Eberhardt, Senior Content Strategy Director w TVN Warner Bros. Discovery.

Dokument „Wagnerowcy. Najemnicy Putina” ma rzucać światło na działalność Grupy Wagnera, prywatnej armii najemników stworzonej przez Jewgienija Prigożyna, nazywanego "kucharzem Putina". Początkowo grupa pilnowała interesów Kremla tam, gdzie Rosja nie mogła wysłać regularnego wojska. Działała w Afryce i na Bliskim Wschodzie, na terytoriach których słynęła z brutalności i bezwzględności. Po napaści Rosji na Ukrainę i pierwszych porażkach armii Putina, została zaangażowana w działania na froncie. Prigożyn, zaczął rekrutować najemników w więzieniach, oferując im wolność i duże wynagrodzenie. Film "Wagnerowcy. Najemnicy Putina" to historia Grupy Wagnera opowiedziana przez jej byłych najemników, którzy uciekli na Zachód, nie godząc się na stosowane przez nią metody działania.

Dajemy widzom wyjątkowy dokument. Ewa Galica przemierzyła pół Europy i wykonała niezwykłą dziennikarską pracę. Dotarła do najemników, którzy uciekli z grupy Wagnera i zdecydowali się opowiedzieć o tajemnicach oraz metodach działania tej zbrodniczej organizacji. Myślę, że to kolejna produkcja „Superwizjera”, która trafi do wielu krajów na świecie" – dodaje Jarosław Jabrzyk, redaktor naczelny "Superwizjera" oraz producent filmu.

O Grupie Wagnera oprócz najemników opowiada rosyjski dysydent, który ryzykuje życiem, ujawniając informacje o wewnętrznych egzekucjach, zbrodniach i ich kontraktach. Film zilustrowany jest niepublikowanymi wcześniej nagraniami Wagnerowców wykonanych podczas walk na ukraińskim froncie.

W przyszłości dokument „Wagnerowcy. Najemnicy Putina” trafi także do użytkowników serwisów VOD w pozostałych krajach.

10.30

W piątek, 24 lutego o godz. 22.25, w rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę, TVP Polonia wyemituje specjalne wydanie programu „Polonia 24”. Paulina Drażba połączy się na żywo z warszawskiego studia ze Lwowem, skąd relację prowadził będzie Przemysław Toczek.

Gościem wydania specjalnego „Polonii 24” będzie abp. Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. W programie będą łączenia z reporterami w Jasionce i Przemyślu, czyli ze strategicznych miejsc z punktu widzenia niesionej przez Polaków pomocy humanitarnej. Wydanie specjalne „Polonii 24” będzie podsumowaniem dotychczasowych zmagań wojennych, heroicznej walki sił ukraińskich, m.in. obrońców Azowstalu. Zostanie także przedstawiona kwestia ludobójstwa i okrucieństwa, które rozgrywają się na oczach całego świata, tuż za naszą granicą.

8.00

Tego dnia, w rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę, Radio Nowy Świat będzie wspominać i rozmawiać o sytuacji u naszych wschodnich sąsiadów. W najbliższy piątek radio zaprezentuje wyjątkowe materiały. Nie zabraknie też ukraińskich utworów muzycznych, a o godz. 8.45 stacja wyemituje piosenkę Johna Lennona „Give peace a chance”.

W „Porannej Mannie” (06:00-10:00) Anna Rokicińska opowie o pierwszych godzinach rosyjskiej inwazji na Ukrainę i pierwszych wystąpieniach prezydentów: Wołodymyra Zełenskiego, Władimira Putina i Joe Bidena oraz przypomni, jak ruszyła polska fala pomocy na pograniczu. W swoim cyklu Michał Nogaś zaprezentuje najnowszą książkę Oksany Zabużko. O godz. 8:45 wyemitowana zostanie piosenka Johna Lennona „Give peace a chance” w geście solidarności z Ukrainą i tym samym Radio Nowy Świat dołącza do akcji rozgłośni komercyjnych. Jakub Jędras przedstawi felieton o tym, czy to dobrze, że organizacje sportowe powoli zaczynają dopuszczać rosyjskich sportowców do zawodów. Z kolei Klaudiusz Slezak tym razem skupi się na ukraińskich wątkach politycznych, a na zakończenie porannego programu krótka zapowiedź reportażu Anny Rokicińskiej „180 stopni”, którego w całości pPatroni i słuchacze będą mogli wysłuchać 24 lutego w popołudniowej audycji „Nowy Świat po południu”.

24 lutego to bardzo ważny dzień współczesnej historii i nie moglibyśmy go po prostu nie przypomnieć. Zależało nam, aby miał on charakter wyjątkowy, godny i momentami bardzo wzruszający. Jestem szczególnie dumna z postawy i zaangażowania naszego zespołu. Praca w takim miejscu i dla takich chwil utwierdza mnie w przekonaniu, że to, co robimy dla naszych Patronów i Słuchaczy, ale także dla siebie, jest bezcenne. Dzięki Państwa wsparciu możemy to realizować” – mówi Magda Jethon, Redaktorka Naczelna Radia Nowy Świat.

W paśmie „W środku dnia” (11:00 – 14:00) Dobrochna Surma przedstawi słuchaczom jak wygląda sytuacja zwierząt w Ukrainie, a Jan Niebudek porozmawia z Anną Maliszewską, reżyserką filmu „Tata”, który opowiada o polsko-ukraińskiej relacji. Stacja zaprosi także do wysłuchania fragmentu wywiadu Katarzyny Oklińskiej z Jurijem Andruchowyczem, natomiast cała rozmowa zostanie wyemitowana w sobotę, 25 lutego, w audycji „Mięta do popkultury” (18:00-19:00).

W audycji „Nowy Świat po południu” (16:00-19:00) Olga Bobienko opowie o tym, jak przebiega asymilacja ukraińskich uchodźców, a Kacper Badura przedstawi obecną sytuację militarną w Ukrainie. Nie zabraknie też tematów politycznych związanych z Ukrainą, które jak zawsze zaprezentuje Klaudiusz Slezak. W popołudniowym paśmie również dwie ważne rozmowy. Ksenia Maćczak rozmawiać będzie z dr Anną Wylęgałą socjolożką z Polskiej Akademii Nauk oraz dr Robertem Staniszewskim z Uniwersytetu Warszawskiego o tym, jak Polacy postrzegają Ukraińców i czy to postrzeganie wpłynęło na szybkie usamodzielnienie i zaadoptowanie, a Michał Porycki z Maciejem Matysiakiem, pułkownikiem rezerwy, wykładowcą Akademii Nauk Stosowanych w Gnieźnie, ekspertem Fundacji Bezpieczeństwa i Rozwoju Stratpoints, byłym zastępcą szefa SKW, o szansach na wygraną i o tym, co się dzieje się obecnie na froncie.

Uwieńczeniem tego dnia w Radiu Nowy Świat będzie reportaż Anny Rokicińskiej „180 stopni”, który opowiada jak wojna w kilka sekund zmienia nasze życie. Reportaż wyjątkowy, ponieważ został zrealizowany we Lwowie, Zaporożu, Czerkasach i Kijowie. W tych miastach reporterka Radia Nowy Świat przebywała w styczniu 2023 r., podróżując dzięki wsparciu i pomocy fundacji „Be a Hero UA”.

Dodatkowo, założycielka fundacji „Be a Hero UA” Marta Małecka, była gościnią w czwartek, 23 lutego, w porannej audycji „Nowy Świt”. Opowiedziała o działalności fundacji oraz o jej najnowszym projekcie, czyli organizacji datków na zrzutka.pl Celem zrzutki będzie zebranie środków na zakup generatorów prądu, które zostaną przekazane do domów dziecka, domów opieki nad osobami z niepełnosprawnościami oraz domów dla osób starszych i schorowanych. Zrzutka została uruchomiona 23 lutego i będzie funkcjonować do 23 marca br. W pół godziny od ogłoszenia na antenie Radia Nowy Świat uruchomienia zbiórki fundacja zebrała ponad 20 tys. zł. Celem jest zebranie 100 tys. zł.

23 lutego

17.45

Telewizja Polska wyemituje dwa wyjątkowe koncerty na żywo upamiętniające rocznicę napaści Rosji na Ukrainę. W czwartek, 23 lutego o godz. 20:00 w TVP2 widzowie obejrzą widowisko muzyczne „Solidarni z Ukrainą”, natomiast w piątek, 24 lutego o godz. 20:30 TVP1, TVP Polonia i TVP Wilno zapraszają na „Podaj rękę Ukrainie – koncert w rocznicę agresji Rosji na Ukrainę”.

W czwartek, 23 lutego o godz. 20:00, w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbędzie się uroczysty koncert „Solidarni z Ukrainą” upamiętniający pierwszą rocznicę napaści Rosji na Ukrainę, którego współorganizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koncert objęty jest honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Na transmisję koncertu zaprasza TVP2. Tego wieczoru  na największej polskiej scenie operowej wystąpią chór i orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej pod dyrekcją muzyczną Michała Klauzy oraz Młodzieżowa Orkiestra Akademicka „Słobożański” z Charkowa pod dyrekcją Jurka Dybała. W programie koncertu znajdzie się utwór Valentina Silvestrova „Modlitwa za Ukrainę”, skomponowany na gruncie doświadczeń artysty podczas Euromajdanu w 2014 roku, wybrzmią również hymny Polski i Ukrainy, a także „Requiem” Giuseppe Verdiego oraz „Va, pensiero” z jego opery „Nabucco”. W „Requiem” zaśpiewają soliści ukraińscy Liudmyla Monastyrska (sopran) i Vassily Solodkyy (tenor) z towarzyszeniem artystów polskich, Agnieszki Rehlis (mezzosopran) oraz Rafała Siwka (bas).

Natomiast w piątek, 24 lutego o godz. 20:30 TVP1, TVP Polonia i TVP Wilno zapraszają na „Podaj rękę Ukrainie – koncert w rocznicę agresji Rosji na Ukrainę”. Wydarzenie poprowadzą Tomasz Kammel i Marta Kielczyk. Gośćmi specjalnymi będą osoby wspierające i czynnie działające na rzecz walczącej Ukrainy: Małgorzata Maria Gosiewska, przedstawiciele organizacji pomocowych oraz ambasador Ukrainy – Wasyl Zwarycz. Na scenie wystąpią m.in.: Maryla Rodowicz, zespół Taraka, Kasia Moś, Piotr Cugowski, Viki Gabor, Marina Łuczenko, Zazule, Kalush Orchestra, chór Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego oraz Amelia Anisovych, ośmioletnia Ukrainka, która poruszyła serca ludzi na całym świecie, śpiewając piosenkę „Mam tę moc” w kijowskim bunkrze. W trakcie koncertu pokazane zostaną liczne materiały video dokumentujące najważniejsze wydarzenia wojny. Widzowie, przez cały czas trwania widowiska, będą mogli wysyłać sms-y na rzecz Caritas Polska. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na pomoc humanitarną dla ukraińskich rodzin.

16.00

W piątek 24 lutego br. w rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę, dla subskrybentów Onet Premium będzie dostępny specjalny odcinek podcastu „Raport międzynarodowy”. Gościem Witolda Jurasza będzie były Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, który odpowie także na pytania słuchaczy, którzy mogli je podsyłać w dniach poprzedzających rozmowę.

13.00

Wirtualna Polska i Outriders połączyły siły we wspólnym projekcie w rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie. W ręce czytelników oddają interaktywną mapę Krematorska, zawierającą reportaże i materiały wideo o mieszkańcach miasta, do którego zbliżał się front.

Reportaże przygotowane przez dziennikarzy Wirtualnej Polski i Outriders naniesiono na mapę miasta pokazujące życie w miejscu, do którego zbliża się front. Czytelnicy zadecydują, od której historii rozpoczną podróż po ostatniej stolicy ukraińskiego Donbasu.

W materiałach wykorzystano funkcję wideo z elementami 360/VR. Wszystko z myślą o wygodnym odbieraniu ich na urządzeniach mobilnych. „Zmierzyliśmy się z na pozór prostym zadaniem "pokaż życie w mieście". Kramatorsk to jednak specyficzne miejsce - pełne wojska, blisko frontu, w którym codziennie słychać działania na froncie. Nie chcieliśmy prowadzić odbiorców za rękę, tylko dać im możliwość zrobienia tego samemu. Stąd decyzja o interaktywności całej opowieści. Widzowie sami decydują czy podążają za konkretną osobą czy odkrywają poszczególne miejsca. Poznają bohaterów, którzy opowiadają o swojej obecnej codzienności, o wspomnieniach z miasta czy pokazują jak obecnie Kramatorsk wygląda” – mówi Jakub Górnicki z Outriders.

8.00

24 lutego br. temat pierwszej rocznicy wybuchu wojny w Ukrainie zdominuje ramówkę Radia ZET. Stacja tego dnia wprowadzi specjalna oprawę, a na antenie pojawią się dodatkowe rozmowy z politykami, a także zostaną wydłużone Wiadomości.

W pierwszą rocznicę wybuchu wojny Radio ZET wprowadzi specjalną oprawę dźwiękową. Na antenie stacji pojawią się dodatkowe wydania programu „Gość Radia ZET” nadawane o 7:02, 8:02 i 17:02. Zostaną także wydłużone Wiadomości oraz wprowadzone dodatkowe wydania serwisów informacyjnych w „połówkach” godzin od godz. 5.00 do 19.00. W programie będzie można usłyszeć specjalne relacje korespondentów z Kijowa, Stanów Zjednoczonych, Londynu, Brukseli, Berlina, Tallina i strefy przygranicznej. Zostaną również zaprezentowane wyniki przygotowanego badania opinii publicznej związanego kwestią ukraińską.

W tym dniu w Wiadomościach Radia ZET będzie można usłyszeć głosy ukraińskich dziennikarzy mieszkających w Polsce – Ołeny Babakovej i Żeni Klimakina.

Punktualnie o 8:45 na antenie Radia ZET, podobnie jak w innych stacjach komercyjnych nadawców radiowych: Grupy Eurozet, Grupy Radiowej Agory, Grupy RMF i Time, zabrzmi utwór „Give Peace a Chance” Johna Lennona. To symboliczny wyraz solidarności z Ukraińcami, zmagającymi się z wojną.

22 lutego

22.00

Według danych Nielsen Media przemówienie Prezydenta USA transmitowane z Arkad Kubickiego w Warszawie zgromadziło w TVP1 i TVP Polonia 1,6 mln widzów, a łączne udziały wyniosły 13,6 proc. W TVP Info widownia z tego wydarzenia wyniosła 1,1 mln osób przy udziale 10,2 proc. Przemówienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy poprzedzające wystąpienie Prezydenta Bidena obejrzało na trzech antenach według NM 2,5 mln widzów. Natomiast uroczyste powitanie Prezydenta USA przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie zainteresowało według NM  1,1 mln widzów.

15.00

W rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie, Wydawnictwo Agora wydało książkę-cegiełkę „Przesłanie z Ukrainy”, czyli zbiór najbardziej poruszających przemówień Wołodymyra Zełenskiego z ostatnich miesięcy. Cały dochód ze sprzedaży wydania zostanie przeznaczony na wsparcie United24 - inicjatywy powołanej przez prezydenta Ukrainy w celu zebrania funduszy na pomoc dla jego kraju - zarówno w czasie wojny, jak i po jej zakończeniu.

W publikacji znajduje się również wstęp autorstwa Arkadiego Ostrovskiego, redaktora do spraw Rosji i Europy Wschodniej w „The Economist”, który przedstawia kontekst poszczególnych przemówień i wyjaśnia, jakie mają znaczenie. Książka będzie dostępna w sprzedaży od 22 lutego br.

10.15

Również CNN szeroko informuje o wizycie Joe Bidena w Polsce. Podczas historycznej podróży prezydenta Bidena do Ukrainy i Polski, prezenterka CNN Kaitlan Collins współprowadzi na żywo „CNN This Morning”, wiadomości dostępne na kanałach CNN, CNN International i HLN. Z kolei główny korespondent CNN w Białym Domu Phil Mattingly relacjonuje z Warszawy przebieg wizyty prezydenta USA i jego spotkania ze światowymi przywódcami.

Na antenie CNN International na żywo z Warszawy i Kijowa można również zobaczyć główną prezenterkę międzynarodową stacji Christiane Amanpour w jej programie „Amanpour” poświęconym światowym wydarzeniom. Główna korespondentka międzynarodowa CNN Clarissa Ward, która od początku inwazji w Ukrainie spędziła tam prawie pięć miesięcy, oraz międzynarodowa korespondentka Melissa Bell relacjonują najnowsze doniesienia ze stolicy Ukrainy. Starszy międzynarodowy korespondent CNN Sam Kiley i starszy korespondent ds. bezpieczeństwa narodowego Alex Marquardt – obaj przebywający w Ukrainie na początku wojny w zeszłym roku – raportują z terenu całego kraju, także z linii frontu. Starszy międzynarodowy korespondent CNN Fred Pleitgen przez cały tydzień relacjonuje ze stolicy Rosji.

9.00

22 lutego br. w sprzedaży pojawiło się wydanie specjalne „Newsweeka” - „365 dni wojny w Ukrainie”. 108-stronicowe wydanie zawiera poruszające rozmowy, wnikliwe reportaże i analizy oraz przybliża najważniejsze fakty oraz sylwetki bohaterów. Magazyn w cenie 19,99 zł będzie dostępny w sprzedaży przez trzy miesiące w salonach prasowych oraz na Literia.pl. Wszystkie teksty z wydania będą dostępne od 22 lutego również w subskrypcji Onet Premium. 


Okładka magazynu "Newsweek", fot.: materiały prasowe

21 lutego

 

18.00

Przemówienie Joe Bidena było transmitowane przez wszystkie stacje informacyjne, ale taże choćby przez Onet. Stacje radiowe swoje popołudniówki przeznaczyły głównie na to wydarzenie, często łącząc się z dziennikarzami obsługującymi wizytę Prezydenta USA. Po przemówieniu, media zajęły się jego analizą zapraszając na swoje łamy głównie politologów. 

14.20

Przyjazd prezydenta USA Joe Bidena do Polski oraz jego nagłą i niespodziewana wizytę w Kijowie Radio RMF FM relacjonuje na bieżąco w „Faktach RMF FM” przez całą dobę co godzinę, a między 5.30 i 9.00 oraz między 15.30 i 19.00 także co pół godziny. W radiu internetowym RMF24 dodatkowo emitowany jest serwis od 5.30 do 19.00 co pół godziny, a także w rozmowach publicystycznych na antenie tego radia o 7.07, o 8.00, o 12.00 oraz o 18.00.

Rozgłośnia do pracy oddelegowała bezpośrednio dziesięciu dziennikarzy w samej Warszawie, jednego do Rzeszowa, oraz dwa wozy satelitarne w pełnym składzie realizatorskim. Oprócz tego wydarzenia te komentują korespondenci zagraniczni w Paryżu, Londynie, Brukseli oraz Waszyngtonie.

Na portalu RMF24.pl wizyta prezydenta USA w Polsce przedstawiana jest w relacji minuta po minucie. Powstał raport specjalny, w którym zebrano najważniejsze informacje, opinie i komentarze. Stacja zamieszcza tam także zdjęcia i filmy z kluczowych momentów tej wizyty. Na stronie głównej RMF24 we wtorek pojawiła się sekcja specjalna poświęcona wizycie prezydenta USA w Polsce. Na RMF24.pl pojawi się także transmisja przemówienia Joe Bidena o godz. 17:30.

Relacje dziennikarzy RMF FM opisujące wizytę Joe Bidena znaleźć można także w mediach społecznościowych stacji.

13.30

W piątek, 24 lutego br. Telewizja Polsat prosto z Rzeszowa- Jasionki nada koncert charytatywny ”Stay Together- Nie Bądź Obojętny” poświęcony wsparciu pogrążonej w wojnie Ukrainie. W koncercie weźmie udział plejada największych gwiazd polskiej sceny muzycznej, m.in. Kuba Badach, Grzegorz Hyży, Kasia Kowalska, Edyta Górniak, Kayah, IRA, Jan Borysewicz, Muniek i Przyjaciele czy Sound’N’Grace. Koncert prosto z Rzeszowa-Jasionki będzie nadawany w dwóch ukraińskich stacjach o godz. 20:00 New Channel i Suspilne Kultura. Retransmisja wydarzenia na antenie głównej Polsatu oraz w mediach społecznościowych będzie dostępna od godz. 21:10.

11.00

Jak informuje Polskie Radio, Korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski jest jedynym polskim reporterem w poolu prasowym Białego Domu. Należy do prestiżowej grupy reporterów obsługujących wydarzenia, w których niemożliwy jest udział wszystkich przedstawicieli mediów.

7.00

Wszystkie stacje informacyjne pokażą dzisiaj przemówienie Joe Bidena. Specjalne wydania programów na ten dzień przygotowały wszyskie stacje informacyjne z TVP INFO, TVN24 oraz Polsat News na czele. Również pobyt Prezydenta USA w Polsce będzie tematem numer jeden na antenach stacji radiowych, w tym TOK FM czy Polskie Radio 24.

20 lutego 2023 r.

23.55

Do późnych godzin trwały specjalne wydania programów w stacjach informacyjnych. Najdłuższą emisję na żywo zaplanował kanał TVP INFO, którego program prowadzony był przeważnie w duetach. Program na żywo w TVN24 został zakończony przez Piotra Kraśko, bezpośrednio po wylądowaniu Prezydenta USA w Warszawie. Transmisję przylotu pokazywała m.in. także stacja TVP INFO.  

16.30

Telewizja Polska będzie oficjalnym nadawcą telewizyjnym realizującym Spotkanie Prezydenta USA Joe Bidena i Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Pałacu Prezydenckim, przemówienie Prezydenta USA oraz Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki z udziałem Prezydenta USA Joe Bidena.

Sygnał wyprodukowany i udostępniony przez TVP, za pośrednictwem tych nadawców, dotrze do pozostałych stacji telewizyjnych w całych Stanach Zjednoczonych. Możliwość udostępnienia przez TVP sygnału telewizyjnego z tego wydarzenia cieszy się wielkim zainteresowaniem nadawców krajowych, zagranicznych oraz światowych agencji informacyjnych (m.in. Reuters, Associated Press).

Na potrzeby transmisji TVP wykorzysta 70 kamer, 12 wozów transmisyjnych, kilkanaście stacji satelitarnych i kilkanaście urządzeń do bezprzewodowej transmisji sygnału telewizyjnego Avi West i View Point. Na miejscu będą pracowały 24 ekipy zdjęciowe. WIĘCEJ INFORMACJI TUTAJ>>>>> 

14.30

24 lutego 2023 r., w pierwszą rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie, punktualnie o 8:45 (GMT + 1) w polskich stacjach radiowych zabrzmi ta sama piosenka. Będzie to utwór „Give Peace a Chance” Johna Lennona. W ten symboliczny sposób radiowcy chcą wyrazić solidarność z Ukraińcami, zmagającymi się z wojną. WIĘCEJ INFORMACJI TUTAJ>>>>

13:00

Radio 357 wyemitowało specjalny serwis informacyjny przygotowany przez Agatę Słysz i newsroom stacji. Rozgłośnia standardowo nadaje serwisy tylko rano i popołudniu. 

12.15

Portale od ponad godziny informują o wizycie Joe Bidena w Kijowie. Serwisy szybko zareagowały na pierwsze informacje na temat niespodziewanej wizyty amerykańskiego przywódcy w Ukrainie. Portale wyróżniły czerwonym kolorem informacje na ten temat, wprowadziły również specjalne sekcje poświęcone wizycie Bidena w Ukrainie i Polsce. 

11.30

Prezydent USA dzień przed zaplanowaną wizytą w Polsce, niespodziewanie odwiedził Kijów. Pierwsze oficjalne informacje na temat wizyty to platforma społecznościowa Twitter. "W związku ze zbliżającą się rocznicą brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę, jestem dziś w Kijowie, aby spotkać się z prezydentem Zelenskim i potwierdzić nasze niezachwiane zaangażowanie w demokrację, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy" – można przeczytać na koncie Bidena w serwisie Twitter. 

Komentarze

Powiązane

16.05.24, 09:52
| radio » informacje
Próbny lot wraca. Radio Nowy Świat szuka nowych dziennikarzy
Od 9 maja br. w środy o godz. 10:00 i w czwartki o 22:00 Radio Nowy Świat emitować będzie program „Próbny lot”, w której będą prezentować się debiutanci. Zainteresowani, którzy sprawdzą się w roli „lotników” dołączą do redakcji muzycznej Radia Nowy Świat.
15.05.24, 00:01
| radio » informacje
RMF MAXX Tomaszów Mazowiecki nadaje już testowo
W poniedziałek, 13 maja br. wystartowało nowe radio lokalne – RMF MAXX Tomaszów Mazowiecki. Rozgłośnia nadaje na częstotliwości 88,4 FM i słychać ją w mieście oraz okolicach.
14.05.24, 23:35
| radio » informacje
Świat zwariował, czy z nami jest coś nie tak? Debata w Czwórce
„Świat zwariował, czy z nami jest coś nie tak?”. Radiowa Czwórka organizuje debatę o kondycji psychicznej młodych i nieco starszych. Wezmą w niej udział nastolatki, studenci, psycholożki, psychiatrzy, pedagodzy i rodzice. Spotkanie poprowadzą Justyna Dżbik - Kluge i Jakub Jamrozek. Start w czwartek, 16 maja br. o godz. 20.00.
14.05.24, 07:30
| radio » badania rynku
RMF FM liderem. Najlepszy wynik Radia Zet od dziesięciu lat
Radio RMF FM umocniło pozycję najchętniej słuchanej stacji w Polsce - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 lutego 2024 r. do 30 kwietnia 2024 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
13.05.24, 11:44
| radio » informacje
Twoje fajne miasto. RMF wznawia akcję sprzed kilku lat w nowej formule
W sobotę, 18 maja br. ruszy akcja „Twoje fajne miasto w RMF FM”. Co tydzień ekipa rozgłośni odwiedzać będzie polskie miasta i miasteczka. Pierwszym miejscem na trasie stacji będzie Rawicz.
13.05.24, 10:32
| radio » informacje
Jedynka wprowadza do oferty nowe audycje historyczne
Program 1 Polskiego Radia rozpoczyna emisję audycji „Odrodzona-nieznana” Grzegorza Kalinowskiego (niedziele po godz. 12.00) oraz „Historia bliska” Marka Stremeckiego i Michała Wójcika (poniedziałki po 21.00).
10.05.24, 14:00
| radio » informacje
Oxford Drama w Trójce na żywo
W niedzielę, 12 maja br. o godz. 19.05 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej odbędzie się koncert wrocławskiego duetu Oxford Drama, który zagra m.in. utwory z najnowszej płyty „The World Is Louder”.
10.05.24, 11:09
| radio » informacje
Transmisje festiwalowe w Filharmonii Dwójki
Program 2 Polskiego Radia zaplanował transmisję z inauguracji „Festiwalu Katowice Kultura Natura” oraz z koncertu laureatów XII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego. Obydwa wydarzenia odbywają się pod patronatem medialnym Dwójki.
10.05.24, 10:19
| radio » informacje
O bezpieczeństwie na drogach w Polskim Radiu Kierowców
Polskie Radio Kierowców, promując bezpieczeństwo na drogach, 10 maja br. weźmie udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Kierowcy Zawodowego, a następnie 11 maja  w Mistrzostwach Polski Kierowców Zawodowych w Porcie Radomsko. Na relację zaprasza Patryk Kuniszewicz i Łukasz Tymków. 
09.05.24, 12:30
| radio » badania rynku
Toruń: RMF FM liderem, Radio Gra notuje największy spadek
Nowym liderem na toruńskim rynku radiowym zostało radio RMF FM - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 października 2023 r. do 31 marca 2023 r. (Toruń).
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy