17.03.23, 14:14

Kim jest troll internetowy i w jaki sposób działa?

Fot.: materiały prasowe

Internet jest miejscem, w którym można z powodzeniem promować własną firmę, dyskutować z innymi użytkownikami, prowadzić hobbystycznie kanały społecznościowe czy zajmować się nagrywaniem i montowaniem różnych treści wideo. Warto jednak wspomnieć, że pośród entuzjastycznych lub obiektywnie oceniających komentarzy często pojawia się zjawisko trollingu internetowego, które bywa groźne nie tylko ze względu na oszczerstwa czy podburzające wypowiedzi, ale przede wszystkim z powodu szerzenia dezinformacji i niszczenia autorytetu innych osób. W efekcie troll internetowy może prowadzić do eskalacji konfliktów i do kłótni między różnymi grupami społecznymi, których główny motyw zwykle ciężko wskazać. Dlatego warto dowiedzieć się, na czym polega trolling i poznać jego najważniejsze cechy charakterystyczne, aby uchronić się przed ewentualnym atakiem.

Na czym polega trolling internetowy?

Wiele osób popełnia błąd, uważając, że ze względu na charakter publikowanych przez nie treści nie są narażone na hejt lub na zjawisko trollingu. W rzeczywistości okazuje się, że troll internetowy do szerzenia ogólnie pojętej dezinformacji może wykorzystać nawet neutralne kanały, artykuły czy filmy. Częstym miejscem, w którym można spotkać się z trollingiem, są przede wszystkim media społecznościowe oraz fora dyskusyjne. Dzieje się tak, ponieważ trolling internetowy to zachowania, których celem jest wywołanie określonej reakcji u innych użytkowników, zwykle wzburzenia i zwątpienia we własne poglądy. Taki efekt najłatwiej osiągnąć u osób, które nie są tego świadome i które wierzą, że każda odpowiedź na ich komentarz będzie polegała na merytorycznej dyskusji.

Aby dowiedzieć się, czy mamy do czynienia z trollingiem, warto poznać kilka najważniejszych cech, które wyróżniają takie zjawisko. Przeciętny troll internetowy zwykle będzie osobą anonimową, co oznacza, że jego konto prawdopodobnie zostało założone tylko w celu wywoływania kłótni i skrajnych emocji. Dlatego na profilu takiej osoby w większości przypadków nie znajdziemy prawdziwych danych, zdjęć, regularnie publikowanych postów czy licznych znajomych. Warto jednak wspomnieć, że istnieją fałszywe konta, które dla stworzenia pozorów mają zdjęcia przypominające realne fotografie, wielu znajomych czy sporo wstawionych postów. Oprócz tego troll internetowy często wyrywa różne informacje z kontekstu, przesadnie reaguje na rzeczywistość lub rozpowszechnia nieprawdziwe wiadomości. Mówiąc w skrócie, robi wszystko, aby wzbudzić w Tobie złość i sprawić, żeby jak najwięcej osób zaczęło wątpić w prawdziwe informacje. Wiele przydatnych porad dotyczących tego, jak radzić sobie z takim zjawiskiem, można między innymi znaleźć na stronie SOCIALPRESS.

Czym różni się trolling od hejtu?

Wbrew pozorom trolling internetowy oraz hejt to dwa różne zjawiska. Hejt polega na bardziej wulgarnych, obraźliwych atakach skierowanych przeciwko innym internautom nie po to, aby wywołać wzburzenie czy zwątpienie, ale żeby kogoś zranić lub wyładować swoje negatywne emocje. W tym przypadku zwykle nie ma miejsca na merytoryczną dyskusję, ponieważ celem hejtera jest poniżenie innego człowieka i sprawienie, żeby poczuł się ze sobą źle. Jest to niezwykle niebezpieczne zjawisko, które może doprowadzić ofiarę nawet do depresji czy myśli samobójczych. Z kolei troll internetowy chce przede wszystkim prowokować, tworzyć konfliktowe sytuacje i wywoływać skrajne emocje.

Komentarze

Subskrybuj RSS: rss
Oferty pracy

Stanowisko ds. promocji i komunikacji

Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji) | Kraków

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Komunikacja Społeczna i Promocja

Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego | Katowice

Przejdź do oferty

Specjalistka/Specjalista ds. promocji i obsługi widowni

Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 11.10.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 11.10.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 09.10.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

Konferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.