05.05.23, 06:30

Projekt Cyfrowizja VII: naziemna TV doceniana; brakuje filmów i dokumentu. Trwam, Polo i TVP Info do wymiany

Fot.: Wavemaker

Polscy widzowie doceniają kierunek zmian, jakie zachodzą w obrębie Naziemnej Telewizji Cyfrowej– wynika z analizy Projektu Cyfrowizja VII, cyklicznego badanie agencji Wavemaker. W NTC widzom brakuje filmów, seriali, sportu i dokumentów, a na multipleks marzeń włożyliby, m.in.: HBO, Discovery i National Geographic.

Ponad połowa polskich telewidzów, w tym – blisko dwie trzecie odbiorców TV naziemnej, docenia kierunek zmian, jakie zachodzą w Naziemnej Telewizji Cyfrowej. Widzowie naziemni doceniają, że NTC zawiera więcej kanałów, oferuje wysoką jakość odbioru, ma dobrą ofertę newsową. Mniej usatysfakcjonowani są ofertą serialową, filmową, dziecięcą czy sportową, jaką oferują kanały naziemne.

Z tymi odczuciami współgra ocena, jakich typów programów najbardziej brakuje dziś w naziemnej telewizji. Filmy, seriale, sport i dokument to najbardziej deficytowe kategorie w ofercie NTC. Widzowie naziemni częściej wskazują na programy dokumentalne, edukacyjne czy lokalne, skupione na ich mieście czy regionie.

Jak wynika z badania Wavemaker, przekuwając programowe tęsknoty na marki kanałów, jakie polscy widzowie najbardziej chcieliby ujrzeć w ofercie naziemnej TV, otrzymujemy multipleks marzeń z udziałem HBO, Discovery, National Geographic, Canal+ i TVN 24. Tak go widzi ogół badanych, podczas gdy widzowie naziemni po pierwsze marzą o National Geographic, a dalej: HBO, Discovery, NatGeo Wild i Polsat Sport.


Fot.: Wavemaker

Polsat najciekawszy

A jakie kanały dostępne obecnie w ramach NTC najbardziej cenią polscy widzowie? Jak pokazuje Projekt Cyfrowizja, to Polsat, z niewielką przewagą nad TVN, uznawany jest obecnie za najciekawszą stację naziemną przez ogół polskich telewidzów. Pierwszą piątkę uzupełniają TVN7, Super Polsat i TV Puls. Widzowie naziemni, których oferta ograniczona jest wyłącznie do stacji bezpłatnych, na drugim miejscu za Polsatem stawiają TV Puls (po raz pierwszy w badaniu tak wysoko), a dalej TVN7, Fokus i TVN, jako najciekawsze ich zdaniem kanały NTC.

A gdyby w ofercie NTC doszło do zmian i miały z niej zniknąć jakieś stacje? Widzowie twierdzą, że najbardziej brakowałoby im dwóch największych kanałów komercyjnych, a dalej – Siódemki, TVP Sport i TTV (ogół badanych) lub TTV, Stopklatki i TVP2 (odbiorcy TV naziemnej).


Fot.: Wavemaker

Widzowie chętnie zrezygnowaliby z TV Trwam

Gdyby zaś sami widzowie mogli poczynić porządki w ofercie naziemnej TV i zamienić nadające tu stacje na wybrane przez siebie kanały, w pierwszej kolejności zrezygnowaliby z Trwam, TVP Info i TVP1 (ogół badanych) lub Trwam, Polo TVP i TVP Info (widzowie naziemni). Ci ostatni – mając w ofercie znacznie mniej kanałów - rzadziej niż klienci płatnej telewizji byliby skłonni zrezygnować z głównych stacji publicznego nadawcy: TVP1 i TVP2.


Fot.: Wavemaker

Projekt Cyfrowizja VII pokazuje, że 16 proc. aktualnych widzów naziemnych (w 2021 r. – 19 proc.) myślało w ciągu ostatniego roku o zakupie abonamentu u operatora płatnej TV. Warto jednak przypomnieć, że ostatnie dwa lata przyniosły według badania założycielskiego Nielsena lekki wzrost odsetka klientów płatnych operatorów. Stąd też nieco mniejsza baza gospodarstw naziemnych, które mogłyby się nad zakupem abonamentu w kablówce czy platformie cyfrowej zastanawiać. Poza atrakcyjnymi ofertami operatorów, wśród kluczowych wabików pay TV znajduje się możliwość kupienia u operatora subskrypcji w serwisach streamingowych.

Dane z Projektu Cyfrowizja wyraźnie pokazują, że między kablówkami a płatnymi serwisami streamingowymi panuje obecnie w Polsce klasyczna ‘frienemy’. Z jednej strony kablówki dają możliwość kupienia na atrakcyjnych warunkach pakietów u streamerów, co kusi widzów szukających wygody zakupowej. Z drugiej – owe pakiety są czynnikiem skłaniającym do cord-cuttingu. Blisko 30 proc. widzów naziemnych, którzy nie biorą pod uwagę kupienia abonamentu w płatnej TV, mówi, że powodem jest właśnie posiadany abonament w Netfliksie, HBO Max czy Playerze, którzy zaspokaja ich potrzeby jako widzów. Jest to dla tej grupy widzów trzeci najważniejszy powód nierozważania zakupu abonamentu płatnej TV.

O badaniu:
Badanie Projekt Cyfrowizja VII agencja Wavemaker realizowała na przełomie lutego i marca 2023 r. metodą CAWI na grupie 1500 telewidzów w wieku powyżej 16 lat, z dostępem do internetu.

Komentarze

Powiązane

25.09.23, 15:00
| telewizja / VOD » seriale
Kreskówki w ofercie telewizji Metro
od 2 października br., naziemna telewizja Metro wprowadza nowe pasmo rozrywki dla najmłodszych widzów. W ofercie kanału znajdą się najpopularniejsze kreskówki, m.in. „New Looney Tunes”, „Batwheels” oraz „Tom i Jerry Show”. Animacje emitowane będą od poniedziałku do piątku, o godz. 06:00.
25.09.23, 07:00
| telewizja / VOD » informacje
MIXTAPE TV zmienia ramówkę i wprowadza nowe formaty
Od połowy września br. MIXTAPE TV wprowadza nowości programowe. Dodatkowo, 17 września br. uruchomiono nową stronę internetową. Stacja od niedawna stcja korzysta także z uproszczonej wersji logotypu.
21.09.23, 15:15
| telewizja / VOD » informacje
TVP Nauka zaprasza do Fromborka z okazji 550. roczniy urodzin Mikołaja Kopernika
W sobotę, 23 września i w niedzielę, 24 września br. TVP Nauka zaprasza do Fromborka, gdzie podsumuje rok Mikołaja Kopernika obchodzony w związku z 550. rocznicą jego urodzin. 
21.09.23, 14:02
| telewizja / VOD » informacje
Porażka nowości Polsatu. The Real Housewives. Żony Warszawy oraz Temptation Island Polska z późniejszą porą emisji
Od środy, 27 września br. w Polsacie pojawi się nowe pasmo filmowe. Tym samym dwa programy z jesiennej ramówki Polsatu - „The Real Housewives. Żony Warszawy” i „Temptation Island Polska” od przyszłego tygodnia będą miały nowe godziny emisji.
21.09.23, 08:30
| telewizja / VOD » seriale
Powrót serialu Szadź. Premiera wiosną 2024 r.
Premiera finałowego sezonu „Szadzi” planowana jest na wiosnę przyszłego roku. W rolach głównych widzowie ponownie zobaczą Macieja Stuhra, Aleksandrę Popławską, Jowitę Budnik, Annę Cieślak, Karolinę Gorczycę, Bartosza Gelnera oraz Piotra Trojana.
21.09.23, 06:30
| telewizja / VOD » informacje | kultura » książki
Netfliksowy Pan Samochodzik nie pomógł książkom Nienackiego
Wbrew pozorom, film z Panem Samochodzikiem, który zadebiutował niedawno na platformie Netflix nie spowodował „Samodzikomanii”. Książki Zbigniewa Nienackiego pozostają wciąż klasykami i są chętnie kupowane.
20.09.23, 20:26
| telewizja / VOD » informacje
Rytmy Dwójki. Autorski format TVP2 z udziałem Edyty Górniak i Rafała Brzozowskiego
W jesienniej ramówce TVP2 zadebiutował nowy muzyczny show „Rytmy Dwójki”, który będzie emitowany przez osiem tygodni,. W zaś programie pojawią się polskie przeboje w wykonaniu duetów, a publiczność wybierze swój ulubiony utwór.
20.09.23, 17:30
| telewizja / VOD » informacje
Love me or Leave me. Kochaj albo rzuć. Premiera formatu w TVP HD
W czwartek, 28 września br. o godz. 21:25 w TVP HD odbędzie się premiera reality show „Love me or leave me. Kochaj albo rzuć”. W programie osiem zakochanych par, które wkrótce staną na ślubnym kobiercu, sprawdzi, czy ich związki są dobrze
dobrane.
20.09.23, 13:29
| telewizja / VOD » informacje
Bogdan Łazuka i Michał Milowicz gospodarzami programu Och! Kabaret w Kino Polska
W październiku br. Kino Polska zaprezentuje kolejną odsłonę swojego rozrywkowego show pod nowym tytułem „Och! Kabaret”. Program poprowadzi duet – Bogdan Łazuka i Michał Milowicz. 
20.09.23, 11:00
| telewizja / VOD » informacje
TVP ogłosiła nominacje do nagród III Międzynarodowego Festiwalu Telewizyjnego & Forum Heart of Europe
Telewizja Polska ogłosiła listę nominacji do nagród III Międzynarodowego Festiwalu Telewizyjnego & Forum Heart of Europe. Najlepsze produkcje, zgłoszone przez nadawców publicznych z 14 krajów regionu, zostały wybrane przez jury złożone z międzynarodowych ekspertów branży TV.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 27.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 26.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 20.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.