20.08.23, 17:00
Pociąg do czytania. Wakacyjna Strefa NPRCz 2.0 na dworcach kolejowych
4 sierpnia 2023 r. na Dworcu Wschodnim w Warszawie ruszyła akcja "Pociąg do czytania". Pasażerowie będą mogli czytać książki i korzystać z aktywności przygotowanych przez bibliotekarzy. Akcja odbędzie się także w Katowicach, Gdyni, Krakowie i we Wrocławiu.
"Pociąg do czytania" to okazja, by połączyć podróżowanie z czytaniem. Czytanie to wartościowy sposób spędzania czasu, który poszerza nasze horyzonty i wzbogaca nasze doświadczenia. "Idea stref czytelniczych w przestrzeni publicznej doskonale wpisuje się w założenia kampanii społeczno-informacyjnej, prowadzonej przez NCK w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. To jeden z największych programów wieloletnich MKiDN, realizowanych przez czterech operatorów instytucjonalnych, przy osobistym wsparciu prof. Piotra Glińskiego, Ministra Kultury, który nadał mu priorytetowe znaczenie. Dzięki zaangażowaniu naszego partnera, Polskich Kolei Państwowych, książki i biblioteki wychodzą na spotkanie z czytelnikami i pojawią się w miejscach nieoczywistych dla literatury, takich jak dworce kolejowe. W ten sposób możemy promować czytelnictwo również wśród tych osób, które nie czytają na co dzień. Każdy z nas zasługuje na stały kontakt z literaturą, ponieważ książki stanowią wspaniałe źródło inspiracji i kreatywności, a czytanie to najlepsza droga rozwoju osobistego, zawodowego i społecznego. Czytanie ma tylko dobre strony" – podkreśla prof. Rafał Wiśniewski, Dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
Do końca wakacji w specjalnie zaprojektowanej mobilnej strefie relaksu, która będzie wędrowała przez kolejne sierpniowe piątki po największych polskich dworcach kolejowych, podróżni będą mogli odpocząć na leżakach lub fotelach z interesującą lekturą. Dodatkowo zaplanowane zostały atrakcje, które mają zachęcić gości strefy do rozmaitych aktywności proczytelniczych.
"Jesteśmy spółką społecznie odpowiedzialną, w związku z czym chętnie angażujemy się – poprzez udostępnienie powierzchni na dworcach czy nośników reklamowych – w przedsięwzięcia o znaczeniu edukacyjnym, kulturalnym i społecznym. Współpracujemy także z wieloma podmiotami przy organizacji wydarzeń o charakterze patriotycznym i tożsamościowym. Sami również inicjujemy tego rodzaju działania, a jednym z nich jest program nadawania imion wybranym dworcom kolejowym. Współpracę z NCK przy programie ukierunkowanym na upowszechnienie czytelnictwa w Polsce traktujemy jako wyróżnienie. Lektura książki i podróż koleją to sprawdzone oraz doskonałe połączenie. Jestem pewien, że dzięki wspólnej akcji NCK i PKP S.A. przekona się o tym jeszcze więcej pasażerów" – mówi dr Rafał Zgorzelski, członek zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A
Kierownik Działu Komunikacja Społeczna i Promocja
Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego | Katowice
Przejdź do ofertySpecjalistka/Specjalista ds. promocji i obsługi widowni
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera | Warszawa
Przejdź do ofertyStanowisko ds. promocji i komunikacji
Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji) | Kraków
Przejdź do ofertyKonferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.
Komentarze