19.08.23, 08:00
Przysięga Ireny. Światowa premiera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto
„Przysięga Ireny”, polsko-kanadyjska koprodukcja, zakwalifikowała się do udziału w tegorocznym 48. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Koproducentem filmu jest Telewizja Polska.
Film opowiada historię Ireny Gut Opdyke, Polki, która z narażeniem życia ratowała Żydów po likwidacji getta. Sama ukrywała 12 osób, a innym pomagała znaleźć bezpieczne schronienie. W 1982 roku została odznaczona medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". Historia Ireny w 2009 roku trafiła na Broadway, gdzie odniosła sukces.
W głównych rolach będzie można zobaczyć gwiazdy światowego kina: Sophie Nelisse, która wcieliła się w postać Ireny i Dougraya Scotta w roli majora SS Rugemera. W obsadzie znaleźli się również polscy aktorzy – wśród nich przede wszystkim Andrzej Seweryn (SCHULTZ), Maciej Nawrocki, Eliza Rycembel, Eryk Kulm Jr, Agata Turkot, Rafał Mohr, Rafał Maćkowiak.
Operatorem obrazu jest Paul Sarossy, scenografia - Joanna Białousz, kostiumy - Małgorzata Zacharska, montaż- Arthur Tarnowski; muzyka oryginalna - Alexandra Streliski. Reżyserii podjęła się Louise Archambault, kanadyjska reżyserka i scenarzystka filmowa. Scenariusz to dzieło Dana Gordona, autora sztuki o Irenie Gut-Opdyke, która zdobyła serca nowojorskiej widowni offbroadwayowskiej sceny w 2008 roku.
Za produkcję ze strony polskiej odpowiada Beata Pisula (K&K Film Selekt), mająca na swoim koncie filmy fabularne, dokumentalne i seriale telewizyjne. Działalność producencką rozpoczęła międzynarodową koprodukcją amerykańsko-polską pt. „Dzieci Ireny Sendlerowej” w reż. Johna Kenta Harrisona. Ze strony kanadyjskiej producentami są: Jeff Sackman, znany z takich filmów jak: „American psycho” czy „Buffalo 66”, Berry Meyerowitz, Nicolas Tabarrok, który nakręcił m.in. filmy „Sztokholm” z Ethanem Hawke, „Ojciec” z Nickiem Nolte i Timem Rothem.
Festiwal filmowy w Kanadzie rozpocznie się 7 września i potrwa do 17 września. W ostatnich latach na festiwalu w Toronto znalazły się poniższe produkcje/koprodukcje polskie, m.in..: „Essential Killing” i „11 minut” oraz „EO” Jerzego Skolimowskiego, „Powidoki” Andrzeja Wajdy, „Ida” i „Zimna Wojna” Pawła Pawlikowskiego, „W ciemności” Agnieszki Holland, „Zaćma” Ryszarda Bugajskiego, „33 sceny z życia”, „Sponsoring” i „BODY/CIAŁO” Małgorzaty Szumowskiej, „Róża” Wojciecha Smarzowskiego, „Galerianki” i „Bejbi Blues” Katarzyny Rosłaniec, „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego, „Boże ciało” Jana Komasy czy „Chrzest” i „Demon” Marcina Wrony.
Kierownik Działu Komunikacja Społeczna i Promocja
Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego | Katowice
Przejdź do ofertySpecjalistka/Specjalista ds. promocji i obsługi widowni
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera | Warszawa
Przejdź do ofertyStanowisko ds. promocji i komunikacji
Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji) | Kraków
Przejdź do ofertyKonferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.
Komentarze