21.09.23, 15:15

TVP Nauka zaprasza do Fromborka z okazji 550. roczniy urodzin Mikołaja Kopernika

Logo TVP Nauka, fot.: materiały prasowe

W sobotę, 23 września i w niedzielę, 24 września br. TVP Nauka zaprasza do Fromborka, gdzie podsumuje rok Mikołaja Kopernika obchodzony w związku z 550. rocznicą jego urodzin. Codziennie, podczas programu widzowie spotkają się z gośćmi specjalnymi TVP Nauka, w tym z amerykańskim astronautą Terrym Virtsem, który dwukrotnie brał udział w lotach kosmicznych i poza Ziemią spędził 213 dni.

Miejsce na podsumowanie jest nieprzypadkowe, gdyż to we fromborskiej katedrze spoczywają prochy naszego wybitnego astronoma. W sobotę, 23 września TVP Nauka o godz. 12.05 wyemituje „Gród Kopernika”. Prowadzący Robert Szaj, dyrektor anteny, zaprosi na spacer szlakiem Mikołaja Kopernika po wzgórzu katedralnym we Fromborku. O najważniejszych śladach związanych z astronomem opowie gospodarz tego miejsca ksiądz prałat kan. dr Jacek Wojtkowski. W kolejnym programie o godz. 13.05 „Szkoła mistrzów” widzowie będą mogli spojrzeć przez specjalne teleskopy w niebo Kopernika, a potem razem z popularyzatorem nauki Pawłem Piszczałką będą świadkami doświadczeń fizycznych i chemicznych oraz odwiedzą „Laboratoria przyszłości”, unikalny w skali Europy projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki. O godz. 15.30 zaplanowano kolejne spotykanie z Fromborka pt. „Z Kopernikiem w przyszłość”. W tej części Robert Szaj, pomysłodawca naukowego kanału TVP porozmawia z amerykańskim astronautą Terrym Virtsem, który po raz pierwszy znajdzie się w domu Mikołaja Kopernika. Natomiast o godz. 19.30 zaplanowano na żywo „Debata Kopernikańska”.

W niedzielę, 24 września o godz. 12.05 pojawi się „Frombork Kopernika”. W tej relacji na żywo we wnętrzach nowego Pałacu Biskupiego Robert Szaj i Marta Kielczyk podsumują obchody roku kopernikańskiego. W drugiej części programu stacja zaprosi do XVIII w. szpitala św. Ducha na spotkanie z dr. Łukaszem Grabarczykiem, który opowie o związkach Kopernika z medycyną. W programie „Niebo Kopernika” o godz. 15.00 rozmowa z twórcami, m.in. z rzeźbiarzem Andrzejem Renesem i malarką Agnieszką Markowicz, w trakcie której, w obecności astronauty Terrego Virtsa, zostanie odsłonięta specjalna instalacja „Niebo Kopernika”, wspólne dzieło widzów TVP Nauka i mistrza Andrzeja Renesa. Natomiast o godz. 21.00 zaplanowano „Podsumowanie roku Mikołaja Kopernika”.

Z uwagi na to, że 24 września będzie pierwszym dniem jesieni, w programie zostanie objaśnione działanie stworzonej przez Kopernika Tablicy Astronomicznej, instrumentu służącego do wyznaczania równonocy wiosennej i jesiennej.

Programy TVP Nauka powstają dzięki współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki.

Komentarze

Powiązane

28.11.23, 10:45
| telewizja / VOD » informacje
Krzysztof Ziemiec i Tomasz Wolny twarzami kampanii informującej o zmianie standardu nadawania w MUX-3
27 listopada br. na antenach Telewizji Polskiej ruszyła kampania informacyjna prezentująca szczegóły zbliżającej się zmiany standardu nadawania w MUX-3 – z DVB-T na DVB-T2/HEVC.
28.11.23, 06:30
| telewizja / VOD » informacje
Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi zyskał dzięki Fundacji TVN gabinety psychologiczno-psychiatryczne
23 listopada br. odbyła się uroczystość otwarcia pierwszych gabinetów psychologiczno-psychiatrycznych, które powstały w ramach inicjatywy „Zdrowie w Głowie” Fundacji TVN. Całkowity koszt realizacji tego projektu wyniósł niemal 1,5 mln zł brutto. Wsparcie finansowe na ten cel uzyskano dzięki hojności osób i instytucji wspierających Fundację TVN oraz firmy Amazon.
27.11.23, 19:54
| telewizja / VOD » informacje
Super Polsat wyemituje reality show Dagmara szuka męża
Super Polsat 11 grudnia br. rozpocznie emisję nowego reality show, w którym Dagmara Kaźmierska poszukuje swojej drugiej połówki.
27.11.23, 11:53
| telewizja / VOD » informacje
Fajbusiewicz: rozmowy o zbrodni. Nowy sezon w Crime+Investigation Polsat
29 listopada br. na antenie Crime+Investigation Polsat rozpocznie się emisja nowego sezonu programu „Fajbusiewicz: rozmowy o zbrodni”. Emisja w każdą środę o godz. 22:30.
27.11.23, 07:30
| telewizja / VOD » informacje
Faceci ze stali. Nowy polski format w History Channel
28 listopada br. na antenie HISTORY Channel odbędzie się premiera pilotowego odcinka programu „Faceci ze stali”, w którym guru bursztynnictwa Tomasz Ołdziejewski i jeden z najlepszych polskich knifemakerów Artur Szyngwelski odwiedzą pracownię Michała Sielickiego, znanego jako Trollsky.
26.11.23, 20:54
| telewizja / VOD » informacje
Player.pl pokaże cykl dokumentów Martyny Wojciechowskiej
Player pokaże serię dokumentów Martyny Wojciechowskiej pod marką Player Original. Premiera pierwszego z nich - "Czas na taniec" odbyła się 26 listopada br.
25.11.23, 19:00
| telewizja / VOD » seriale
Polowanie na ćmy z nominacją na najlepszą środkowoeuropejską produkcję w 2023 roku w III edycji NEM Zagreb
Od 6 do 8 grudnia 2023 r. w stolicy Chorwacji odbędzie się 3. edycja NEM Zagreb. „Polowanie na ćmy”, serial kostiumowy wyprodukowany przez Telewizję Polską, znalazł się wśród 12 produkcji telewizyjnych Europy Środkowo-Wschodniej nominowanych do nagrody NEM AWARDS przyznawanej dla najlepszego serialu telewizyjnego tego regionu.
24.11.23, 14:30
| telewizja / VOD » badania rynku
1,2 mln widzów w jesiennym sezonie programu Kuba Wójewódzki
Talk-show stacji TVN „Kuba Wojewódzki" wciąż jest chętnie oglądany przez telewidzów. Ostatnia odsłona programu rozrywkowego zgromadziła średnio przed telewizorami prawie 700 tys. widzów w grupie docelowej 20-54 oraz ponad 1,2 mln w grupie ogólnej (dane: Nielsen Media).
23.11.23, 14:15
| telewizja / VOD » informacje
Twoja Twarz Brzmi Znajomo bez Pawła Domagały. Aktor odchodzi z jury programu
Paweł Domagała odchodzi z jury programu „Twoja twarz Brzmi Znajomo” (Polsat). Na razie nie wiadomo, kto zastąpi aktora w jury formatu.
23.11.23, 13:09
| telewizja / VOD » informacje
Podcast Eurosportu. Adam Małysz pierwszym gościem Piotra Karpińskiego
22 listopada br., na kanale YouTube Eurosportu zadebiutował nowy format – Podcast Eurosportu.