28.09.23, 21:00

Premiera filmu dokumentalnego „Nowe okno na Wszechświat” tylko w TVP Nauka

„Nowe okno na Wszechświat”, fot.: materiały prasowe

25 grudnia 2021 r. kosmiczny Teleskop Jamesa Webba został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną z Europejskiego Centrum Kosmicznego w Gujanie Francuskiej. Film dokumentalny „Nowe okno na Wszechświat” Roberta Szaja i Bogumiła Radajewskiego to zapis przygotowań do tego historycznego wydarzenia, rozmowy m.in. z twórcami teleskopu.

Teleskop Jamesa Webba to rewolucja w procesie badania Wszechświata. W filmie dokumentalnym „Nowe okno na Wszechświat”, dzięki zdjęciom, przybliżamy historię powstania tego przyrządu, jego możliwości i wpływ, jaki będzie wywierał na badania kosmiczne i rozwój współczesnej nauki. Premiera filmu dokumentalnego „Nowe okno na Wszechświat” w piątek, 29 września o godz. 20.00 w TVP Nauka.

Historia Teleskopu Jamesa Webba, który służy do obserwacji Wszechświata w podczerwieni, zaczyna się w momencie, kiedy w kwietniu 1990 roku prom Discovery zabiera w przestrzeń okołoziemską Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Przyrząd ten dostarczył naukowcom wielu przełomowych danych o Wszechświecie, w tym m.in. najdokładniejsze wówczas zdjęcie ukazujące jedne z najdalszych miejsc we Wszechświecie. Teleskop Hubble`a nie był już w stanie pokazać dalszych obiektów, dlatego konieczne było stworzenie bardziej zaawansowanego przyrządu, który pozwoliłby spojrzeć dużo dalej, niż Teleskop Hubble`a. Naukowcy chcieli zbadać pierwszą generację gwiazd oraz zobaczyć pierwsze powstające galaktyki. Ten największy teleskop wyniesiony w przestrzeń kosmiczną pozwala na obserwacje atmosfer planet poza naszym Układem Słonecznym nazywanymi egzoplanetami. Przyrządy zastosowane w Teleskopie Jamesa Webba zostały zaprojektowane do badania składu tych pozaziemskich atmosfer.

W filmie „Nowe okno na Wszechświat” widzowie poznają technologie, które wykorzystano przy budowie tego najnowocześniejszego instrumentu obserwacyjnego. Ekipa TVP Nauka jako jedna z nielicznych była obecna przy starcie rakiety Ariane 5, która wyniosła Teleskop Jamesa Webba w przestrzeń kosmiczną. Specjalnie dla Telewizji Polskiej wypowiadają się laureaci nagrody Nobla z dziedziny fizyki w tym: Prof. Didier Patrick Queloz i prof. Michel Mayor, naukowcy i inżynierowie m.in.: Gregory Robinson, Dyrektor Programu Teleskopu Jamesa Webba, Thomas Zurbuchen, Szef Misji Naukowych NASA, Stéphane Israël, Prezes Arianespace oraz firm zaangażowanych w budowę przyrządu.

Komentarze

Powiązane

28.11.23, 10:45
| telewizja / VOD » informacje
Krzysztof Ziemiec i Tomasz Wolny twarzami kampanii informującej o zmianie standardu nadawania w MUX-3
27 listopada br. na antenach Telewizji Polskiej ruszyła kampania informacyjna prezentująca szczegóły zbliżającej się zmiany standardu nadawania w MUX-3 – z DVB-T na DVB-T2/HEVC.
28.11.23, 06:30
| telewizja / VOD » informacje
Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi zyskał dzięki Fundacji TVN gabinety psychologiczno-psychiatryczne
23 listopada br. odbyła się uroczystość otwarcia pierwszych gabinetów psychologiczno-psychiatrycznych, które powstały w ramach inicjatywy „Zdrowie w Głowie” Fundacji TVN. Całkowity koszt realizacji tego projektu wyniósł niemal 1,5 mln zł brutto. Wsparcie finansowe na ten cel uzyskano dzięki hojności osób i instytucji wspierających Fundację TVN oraz firmy Amazon.
27.11.23, 19:54
| telewizja / VOD » informacje
Super Polsat wyemituje reality show Dagmara szuka męża
Super Polsat 11 grudnia br. rozpocznie emisję nowego reality show, w którym Dagmara Kaźmierska poszukuje swojej drugiej połówki.
27.11.23, 11:53
| telewizja / VOD » informacje
Fajbusiewicz: rozmowy o zbrodni. Nowy sezon w Crime+Investigation Polsat
29 listopada br. na antenie Crime+Investigation Polsat rozpocznie się emisja nowego sezonu programu „Fajbusiewicz: rozmowy o zbrodni”. Emisja w każdą środę o godz. 22:30.
27.11.23, 07:30
| telewizja / VOD » informacje
Faceci ze stali. Nowy polski format w History Channel
28 listopada br. na antenie HISTORY Channel odbędzie się premiera pilotowego odcinka programu „Faceci ze stali”, w którym guru bursztynnictwa Tomasz Ołdziejewski i jeden z najlepszych polskich knifemakerów Artur Szyngwelski odwiedzą pracownię Michała Sielickiego, znanego jako Trollsky.
26.11.23, 20:54
| telewizja / VOD » informacje
Player.pl pokaże cykl dokumentów Martyny Wojciechowskiej
Player pokaże serię dokumentów Martyny Wojciechowskiej pod marką Player Original. Premiera pierwszego z nich - "Czas na taniec" odbyła się 26 listopada br.
25.11.23, 19:00
| telewizja / VOD » seriale
Polowanie na ćmy z nominacją na najlepszą środkowoeuropejską produkcję w 2023 roku w III edycji NEM Zagreb
Od 6 do 8 grudnia 2023 r. w stolicy Chorwacji odbędzie się 3. edycja NEM Zagreb. „Polowanie na ćmy”, serial kostiumowy wyprodukowany przez Telewizję Polską, znalazł się wśród 12 produkcji telewizyjnych Europy Środkowo-Wschodniej nominowanych do nagrody NEM AWARDS przyznawanej dla najlepszego serialu telewizyjnego tego regionu.
24.11.23, 14:30
| telewizja / VOD » badania rynku
1,2 mln widzów w jesiennym sezonie programu Kuba Wójewódzki
Talk-show stacji TVN „Kuba Wojewódzki" wciąż jest chętnie oglądany przez telewidzów. Ostatnia odsłona programu rozrywkowego zgromadziła średnio przed telewizorami prawie 700 tys. widzów w grupie docelowej 20-54 oraz ponad 1,2 mln w grupie ogólnej (dane: Nielsen Media).
23.11.23, 14:15
| telewizja / VOD » informacje
Twoja Twarz Brzmi Znajomo bez Pawła Domagały. Aktor odchodzi z jury programu
Paweł Domagała odchodzi z jury programu „Twoja twarz Brzmi Znajomo” (Polsat). Na razie nie wiadomo, kto zastąpi aktora w jury formatu.
23.11.23, 13:09
| telewizja / VOD » informacje
Podcast Eurosportu. Adam Małysz pierwszym gościem Piotra Karpińskiego
22 listopada br., na kanale YouTube Eurosportu zadebiutował nowy format – Podcast Eurosportu.