28.09.23, 21:00
Premiera filmu dokumentalnego „Nowe okno na Wszechświat” tylko w TVP Nauka
25 grudnia 2021 r. kosmiczny Teleskop Jamesa Webba został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną z Europejskiego Centrum Kosmicznego w Gujanie Francuskiej. Film dokumentalny „Nowe okno na Wszechświat” Roberta Szaja i Bogumiła Radajewskiego to zapis przygotowań do tego historycznego wydarzenia, rozmowy m.in. z twórcami teleskopu.
Teleskop Jamesa Webba to rewolucja w procesie badania Wszechświata. W filmie dokumentalnym „Nowe okno na Wszechświat”, dzięki zdjęciom, przybliżamy historię powstania tego przyrządu, jego możliwości i wpływ, jaki będzie wywierał na badania kosmiczne i rozwój współczesnej nauki. Premiera filmu dokumentalnego „Nowe okno na Wszechświat” w piątek, 29 września o godz. 20.00 w TVP Nauka.
Historia Teleskopu Jamesa Webba, który służy do obserwacji Wszechświata w podczerwieni, zaczyna się w momencie, kiedy w kwietniu 1990 roku prom Discovery zabiera w przestrzeń okołoziemską Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Przyrząd ten dostarczył naukowcom wielu przełomowych danych o Wszechświecie, w tym m.in. najdokładniejsze wówczas zdjęcie ukazujące jedne z najdalszych miejsc we Wszechświecie. Teleskop Hubble`a nie był już w stanie pokazać dalszych obiektów, dlatego konieczne było stworzenie bardziej zaawansowanego przyrządu, który pozwoliłby spojrzeć dużo dalej, niż Teleskop Hubble`a. Naukowcy chcieli zbadać pierwszą generację gwiazd oraz zobaczyć pierwsze powstające galaktyki. Ten największy teleskop wyniesiony w przestrzeń kosmiczną pozwala na obserwacje atmosfer planet poza naszym Układem Słonecznym nazywanymi egzoplanetami. Przyrządy zastosowane w Teleskopie Jamesa Webba zostały zaprojektowane do badania składu tych pozaziemskich atmosfer.
W filmie „Nowe okno na Wszechświat” widzowie poznają technologie, które wykorzystano przy budowie tego najnowocześniejszego instrumentu obserwacyjnego. Ekipa TVP Nauka jako jedna z nielicznych była obecna przy starcie rakiety Ariane 5, która wyniosła Teleskop Jamesa Webba w przestrzeń kosmiczną. Specjalnie dla Telewizji Polskiej wypowiadają się laureaci nagrody Nobla z dziedziny fizyki w tym: Prof. Didier Patrick Queloz i prof. Michel Mayor, naukowcy i inżynierowie m.in.: Gregory Robinson, Dyrektor Programu Teleskopu Jamesa Webba, Thomas Zurbuchen, Szef Misji Naukowych NASA, Stéphane Israël, Prezes Arianespace oraz firm zaangażowanych w budowę przyrządu.
Aktualnie nie mamy ofert pracy.
Dodaj swoją ofertęDo zdobycia jeden egzemplarz audiobooka.
Do zdobycia jeden egzemplarz książki.
Do zdobycia jeden egzemplarz książki.
Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.
Komentarze