28.09.23, 11:00

Dziennikarz dla planety. Konkurs o Nagrodę Radia Zet z nową kategorią

Logo Nagrody Radia Zet, fot.: materiały prasowe

Konkurs o Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego po raz kolejny rozszerza swoją formułę. W tym roku nagrodzi również dziennikarzy za ich działalność w zakresie odpowiedzialności klimatycznej.

Oprócz tradycyjnej nagrody dziennikarskiej, która zostanie wręczona po raz 19. oraz nagrody „Autor internetowy”, niezależna kapituła wyłoni laureata w kategorii „Dziennikarz dla planety”. To nowa kategoria konkursu powstała z inicjatywy redakcji Radia ZET i Fundacji Climate Strategies Poland, która zajmuje się liczeniem śladu węglowego miast i firm, strategiami dekarbonizacji, a także walką z dezinformacją klimatyczną i greenwashingiem. Fundatorem nagrody w wysokości 10 tys. zł jest KR Foundation.

Celem nowej kategorii jest wyróżnienie dziennikarzy, prezentujących postawę odpowiedzialności klimatycznej w codziennej pracy, którzy wykazują się rzetelnością, wiarygodnością i bezstronnością, cechują się dogłębnym zrozumieniem tematu, innowacyjnym podejściem do opowiadania historii, wrażliwością na potrzeby i sytuację szczególnie narażonych grup oraz aktywnie przeciwstawiają się nieprawdziwym narracjom klimatycznym.

Wprowadzając nową, klimatyczną kategorię do prestiżowej Nagrody Woyciechowskiego, chcemy docenić tych dziennikarzy i dziennikarki, którzy na co dzień dbają o rzetelność w informowaniu o klimacie, postrzegając zmianę klimatu jako jedno z największych wyzwań, przed którymi stoi dziś ludzkość. Dzięki ich pracy konieczność powstrzymania skutków zmiany klimatu stała się sprawą nas wszystkich. Uświadamiają, edukują, biorą na siebie trudy demaskowania dezinformacji klimatycznej i wplatania wątków klimatu w tematy społeczne, polityczne, czy gospodarcze. Cieszymy się, że pomysł nagrodzenia dziennikarzy i dziennikarek odpowiedzialnych klimatycznie spotkał się z ciepłym przyjęciem Radia Zet i mamy nadzieję, że nagroda ta zapoczątkuje większą dyskusję w polskich mediach oraz bardziej odpowiedzialne podejście redakcji i wydawców do działania w zakresie ograniczenia zmiany klimatu” - mówi dr Agnieszka Liszka-Dobrowolska, współzałożycielka Fundacji Climate Strategies Poland.

W dobie powszechnego kształtowania opinii przez fake newsy i narrację stojącą w kontrze do danych naukowych, istotnie rośnie rola mediów i dziennikarzy, których twórczość przyczynia się do budowania świadomości społecznej na temat zmian klimatycznych. Z otwartością przyjęliśmy inicjatywę utworzenia nowej kategorii Nagrody Woyciechowskiego „Dziennikarz dla planety”, traktując to również jako wyraz naszej odpowiedzialności w tym obszarze” -– dodaje Mariusz Smolarek, redaktor naczelny Radia ZET.

O tym, kto otrzyma statuetkę wraz z nagrodą finansową zdecyduje kapituła, w skład której weszli eksperci i ekspertki reprezentujący rożne dziedziny wiedzy, przedstawiciele organizacji klimatycznych i społecznych, badacze narracji klimatycznych, a także uznani dziennikarze w tym przedstawiciel Radia ZET.

Jaki jest skład Kapituły Nagrody w kategorii "Dziennikarz dla planety"?

W skład Kapituły Nagrody w kategorii "Dziennikarz dla planety" wchodzą: Antoni Bielewicz, Oliwia Bosamtwe, Jan Cieński, dr Marzena Cypryańska-Nezlek, Karolina Hytrek-Prosiecka, dr Aleksandra Kardaś, Magdalena Krukowska, Marta Kuligowska, dr Agnieszka Liszka-Dobrowolska, prof. Szymon Malinowski, dr Marcin Napiórkowski, Mariusz Nowik, Mirosław Proppe, prof. Bolesław Rok, Zuzanna Rudzińska-Bluszcz oraz Katarzyna Radziwiłł – córka Andrzeja Woyciechowskiego.

Wyniki wszystkich trzech kategorii Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego 2023 zostaną ogłoszone podczas gali, która odbędzie się 21 listopada br. w Nowym Teatrze w Warszawie.

Komentarze

Powiązane

06.12.23, 06:30
| radio » informacje
Mikołajki z Polskim Radiem Dzieciom
6 grudnia br. Polskie Radio Dzieciom przygotowało specjalne propozycje programowe związane Świętym Mikołajem.
05.12.23, 17:53
| radio » informacje
Rusza Radio Gwiazdka od Polskiego Radia
Polskie Radio, jak co roku, w okresie przedświątecznym uruchamia specjalny kanał muzyczny z przebojami świątecznymi. 6 grudnia br. wystartuje Polskie Radio Gwiazdka.
05.12.23, 06:30
| radio » badania rynku
Olsztyn: RMF FM liderem, Meloradio Olsztyn w górę
RMF FM umocniło swoją pozycję jako najchętniej słuchanej stacji w Olsztynie - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 kwietnia 2023 r. do 31 października 2023 r. (Radom).
04.12.23, 17:00
| radio » badania rynku
Częstochowa: RMF FM liderem, duży wzrost Radia Zet
RMF FM pozostaje najchętniej słuchaną stacja w Częstochowie - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 maja 2023 r. do 30 października 2023 r. (Częstochowa).
01.12.23, 06:45
| radio » informacje
Ruszają licytacje charytatywne w Radiu 357. Tradycyjnie poprowadzi je Kuba Strzyczkowski
Rusza coroczna akcja charytatywna społeczności Radia 357. Cztery aukcje antenowe poprowadzi Kuba Strzyczkowski. W spocie antenowym promującym akcję wziął udział Wiktor Zborowski. W tym roku cała zebrana kwota zostanie przekazana Fundacji Świętego Mikołaja na zapewnienie pomocy psychologicznej dla dzieci z Polski i Ukrainy. 
30.11.23, 17:45
| radio » informacje
22. edycja Akcji Charytatywnej Choinki Jedynki 2023. Wspólne malowanie prac
3 grudnia br. o godz. 11.00 w siedzibie Polskiego Radia, w ramach Akcji „Choinki Jedynki 2023” odbędzie się wspólne malowanie prac z udziałem Przyjaciół Programu 1 Polskiego Radia. Prace zostaną przekazane na licytację na rzecz podopiecznych Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” oraz Fundacji „Wspólnota Nadziei”.
29.11.23, 17:18
| radio » informacje
Tradycyjnie tylko świąteczne piosenki w grudniu w RMF Classic
Już po raz 12. radio RMF Classic w grudniu modyfikuje format muzyczny i będzie grało świąteczne piosenki. Gwiazdą programu będzie Cher i jej album „Christmas”, na antenie pojawi się też specjalna piosenka Artura Andrusa oraz kolejna edycja Plebiscytu na Świąteczny Przebój Wszech Czasów.
29.11.23, 11:31
| radio » ludzie
Nie żyje Jerzy Rowiński
Zmarł Jerzy Rowiński – dziennikarz muzyczny, z branżą radiową związany od blisko 50 lat – podało Polskie Radio RDC
29.11.23, 06:30
| radio » informacje
Niedorzecznik. Nowy serial radiowy Michała Janczury w TOK FM
29 listopada br. ruszy nowy serial radiowy TOK FM zatytułowany "Niedorzecznik". Jego autorem jest Michał Janczura. Trzyodcinkowy serial opowiada o wydarzeniach z kadencji Mikołaja Pawlaka, kiedy prawa dziecka schodziły na drugi plan, a ich miejsce w działaniach odchodzącego Rzecznika Praw Dziecka zajmowały polityka i ideologia.
28.11.23, 17:00
| radio » informacje | prasa » informacje
Ruszyła II edycja Forum Dziennikarskiego Nagrody Woyciechowskiego
Forum Dziennikarskie Nagrody Woyciechowskiego to projekt stworzony w 2022 r. przez Radio ZET realizowany we współpracy z Uniwersytetem SWPS. Jego uczestnikami są studenci i studentki - stażyści, którzy tworzą Forum Dziennikarskie, korzystając ze wsparcia Rady Programowej oraz opiekunów stażu.