11.10.23, 15:15

Wavemaker: Wiadomości najchętniej oglądane na Podlasiu, a Fakty” w kujawsko-pomorskim

Wyniki głównych serwisów informacyjnych w grupie 18+, fot.: Wavemaker

„Fakty”, najpopularniejszy polski program informacyjny, najlepsze wyniki osiąga w województwie kujawsko pomorskim, gdzie emisje głównego wydania osiągały w tym roku ponad 27 proc. udziału wśród dorosłych widzów (18+) – wynika z analizy Wavemaker. „Wiadomości”, główny program informacyjny publicznego nadawcy, utrzymuje topową oglądalność w województwie podlaskim, po kolejnych wzrostach w tym regionie w 2023 r. Z kolei „Wydarzenia” Polsatu swoje najlepsze wyniki notują w opolskim, ale ten program tracił w tym roku w linearnej TV mocniej niż flagowe serwisy informacyjne konkurencyjnych kanałów.

Jak wynika z analizy Wavemaker, „Fakty” utrzymują przewagę nad „Wiadomościami” wśród dorosłych widzów telewizji, ale tak udział, jak i widownia flagowego programu informacyjnego TVN notuje nieznacznie większą stratę niż program publicznego nadawcy. Wśród widzów w wieku 18+, w okresie od stycznia do września 2023 r. udział premierowych emisji głównych wydań „Faktów” stopniał o 2 proc. w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku, a średnia liczba widzów (AMR) na minutę spadła o 6 proc. W przypadku „Wiadomości” udział pozostał stabilny, a widownia zmniejszyła się o 4 proc. Mocniej niż te dwa największe programy informacyjne traciły w tym roku „Wydarzenia” Polsatu.

Jak czytamy w analizie Wavemaker, popularność flagowych programów informacyjnych mocno różni się w zależności od województwa. Wavemaker na podstawie danych Nielsena przeanalizował jak premierowe emisje ich głównych wydań radzą sobie w różnych częściach Polski. Okazuje się, że udział „Faktów” waha się od zaledwie 11,5 proc. w województwie lubuskim (po zaliczeniu tam 1/4 spadku udziału w tym roku) do 27,3 proc. w kujawsko-pomorskim. „Wiadomości” są najgorzej oglądane w zachodnio-pomorskim (15,3 proc.), a najlepiej w podlaskim (31,4 proc.), natomiast udział „Wydarzeń” waha się od 11 proc. (podkarpackie) do 22,2 proc. (opolskie).

Jeśli chodzi o dynamikę zmian widowni tych programów na przestrzeni ostatniego roku (analizowane były pierwsze trzy kwartały 2023 r. porównane z tym samym okresem 2022 r.), największe zmiany in plus dla „Faktów” zaobserwowano w zachodniopomorskim (+11 proc.), a największy spadek w lubuskim (-32 proc.). W przypadku „Wiadomości”, największy wzrost widać w opolskim (+29 proc.), a spadek w zachodniopomorskim (-25 proc.). Wydarzenia najbardziej zyskały w warmińsko-mazurskim (+11 proc.), a najmocniej straciły w świętokrzyskim (-35 proc.).Jak zauważa Wavemaker, zróżnicowane wyniki programów informacyjnych w regionach to tylko jeden z rozlicznych przykładów różnic, jakie widać na poziomie popularności programów czy kanałów w rozmaitych grupach demograficznych.

Uwagi:
Analiza Wavemaker na podst. danych Nielsena uwzględnia emisje premierowych wydań programów informacyjnych (z uwzględnieniem oglądania na żywo oraz odtworzeń z kolejnych 2 dni w wieczornym paśmie). W przypadku „Faktów” uwzględnione są wyniki TVN i TVN 24 BiŚ, w przypadku „Wiadomości” – TVP1, TVP Info i TVP Polonia, a w przypadku „Wydarzeń” – Polsatu, Polsat News i Wydarzeń 24.

Komentarze

Powiązane

20.02.24, 19:54
| telewizja / VOD » informacje | reklama & PR » informacje
Electrolux głównym partnerem MasterChef Nastolatki. Uczestnicy będą korzystać ze sprzętu marki
Electrolux, producent sprzętu gospodarstwa domowego, jest głównym sponsorem programu „MasterChef Nastolatki” (TVN) – nowej wersji kulinarnego talent-show.
20.02.24, 10:50
| telewizja / VOD » informacje
Osiem nowych formatów trafi do europejskich kanałów z portfolio Warner Bros. Discovery. W Polsce nowe programy pojawią się m.in. w TTV i TVN Turbo
Warner Bros. Discovery rozszerza swoją europejską ofertę. Firma pozyskała osiem serii programów, które będą dostępne na kanałach darmowych i płatnych. Wśród programów, które trafią do oferty sieci linearnych WBD w Polsce i we Włoszech znalazły się takie tytuły, jak „The Grand Tour” czy „Clarkson’s Farm”.
20.02.24, 08:30
| telewizja / VOD » badania rynku
Niecały milion widzów obejrzało mecz Legii Warszawa z Molde FK
W czwartek, 15 lutego br. blisko milion widzów obejrzało na antenach Telewizji Polskiej mecz Legii Warszawa z norweskim Molde FK w ramach Ligi Konferencji Europy.
18.02.24, 16:10
| telewizja / VOD » informacje
Dom w cenie mieszkania. II sezon od marca w Zoom TV
Na antenie Zoom TV pojawi się drugi sezon polskiej produkcji „Dom w cenie mieszkania”. Gospodarzem formatu będzie Kuba Midel.
18.02.24, 08:00
| telewizja / VOD » ludzie
Bartosz Cebeńko gospodarzem Teleexpressu
Dziennikarz, reporter oraz prezenter telewizyjny, Bartosz Cebeńko, będzie trzecim, obok Macieja Orłosia i Aleksandry Kostrzewskiej gospodarzem „Telexpressu”. W nowej roli dziennikarz zadebiutował w sobotę, 17 lutego br.
17.02.24, 20:00
| telewizja / VOD » seriale
Nielegalni. Serial CANAL+ na antenie Kino TV
„Nielegalni”, polski serial produkcji CANAL+ pojawił się w ofercie Kino TV.
16.02.24, 23:55
| telewizja / VOD » seriale
Reżim z Kate Winslet. Serial HBO zadebiutuje w marcu
HBO zapowiada serial „Reżim” ze zdobywczynią Oscara Kate Winslet w roli głównej. Autorem scenariusza jest Will Tracy, reżyseruje Stephen Frears i Jessica Hobbs. Sześcioodcinkowa produkcja będzie miała swoją premierę 4 marca br. w HBO i HBO Max.
16.02.24, 08:30
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Co to będzie. Polityczny wideopodcast od Gazeta.pl
Portal Gazeta.pl rusza z nowym formatem politycznym, prowadzonym przez Martę Nowak oraz Miłosza Wiatrowskiego-Bujacza. Wideopodcast będzie publikowany  w każdy czwartek. Pierwszy odcinek został wyemitowany 15 lutego br.
15.02.24, 16:22
| telewizja / VOD » informacje
Telewizja Biznesowa w ofercie serwisu MEGOGO
Telewizja Biznesowa dołączyła do oferty platformy streamingowej MEGOGO.
15.02.24, 06:30
| telewizja / VOD » badania rynku
Spotkanie Ruchu Chorzów z Legią Warszawa z dużym zainteresowaniem na antenach CANAL+
Piłkarska PKO Bank Polski Ekstraklasa wróciła do gry po blisko dwumiesięcznej przerwie zimowej. Spotkanie pomiędzy Ruchem Chorzów a Legią Warszawa zanotowało duże zainteresowanie.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

specjalista ds.promocji i PR

Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista do spraw komunikacji i promocji

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Zakopiańskie Centrum Kultury | inne

Przejdź do oferty
Konkursy
do 21.03.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 15.03.24

Do zdobycia jeden zestaw.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

16 marca 2024 r., Dom Towarowy Braci Jabłkowskich w Warszawie.