11.10.23, 15:15
Wavemaker: Wiadomości najchętniej oglądane na Podlasiu, a Fakty” w kujawsko-pomorskim
„Fakty”, najpopularniejszy polski program informacyjny, najlepsze wyniki osiąga w województwie kujawsko pomorskim, gdzie emisje głównego wydania osiągały w tym roku ponad 27 proc. udziału wśród dorosłych widzów (18+) – wynika z analizy Wavemaker. „Wiadomości”, główny program informacyjny publicznego nadawcy, utrzymuje topową oglądalność w województwie podlaskim, po kolejnych wzrostach w tym regionie w 2023 r. Z kolei „Wydarzenia” Polsatu swoje najlepsze wyniki notują w opolskim, ale ten program tracił w tym roku w linearnej TV mocniej niż flagowe serwisy informacyjne konkurencyjnych kanałów.
Jak wynika z analizy Wavemaker, „Fakty” utrzymują przewagę nad „Wiadomościami” wśród dorosłych widzów telewizji, ale tak udział, jak i widownia flagowego programu informacyjnego TVN notuje nieznacznie większą stratę niż program publicznego nadawcy. Wśród widzów w wieku 18+, w okresie od stycznia do września 2023 r. udział premierowych emisji głównych wydań „Faktów” stopniał o 2 proc. w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku, a średnia liczba widzów (AMR) na minutę spadła o 6 proc. W przypadku „Wiadomości” udział pozostał stabilny, a widownia zmniejszyła się o 4 proc. Mocniej niż te dwa największe programy informacyjne traciły w tym roku „Wydarzenia” Polsatu.
Jak czytamy w analizie Wavemaker, popularność flagowych programów informacyjnych mocno różni się w zależności od województwa. Wavemaker na podstawie danych Nielsena przeanalizował jak premierowe emisje ich głównych wydań radzą sobie w różnych częściach Polski. Okazuje się, że udział „Faktów” waha się od zaledwie 11,5 proc. w województwie lubuskim (po zaliczeniu tam 1/4 spadku udziału w tym roku) do 27,3 proc. w kujawsko-pomorskim. „Wiadomości” są najgorzej oglądane w zachodnio-pomorskim (15,3 proc.), a najlepiej w podlaskim (31,4 proc.), natomiast udział „Wydarzeń” waha się od 11 proc. (podkarpackie) do 22,2 proc. (opolskie).
Jeśli chodzi o dynamikę zmian widowni tych programów na przestrzeni ostatniego roku (analizowane były pierwsze trzy kwartały 2023 r. porównane z tym samym okresem 2022 r.), największe zmiany in plus dla „Faktów” zaobserwowano w zachodniopomorskim (+11 proc.), a największy spadek w lubuskim (-32 proc.). W przypadku „Wiadomości”, największy wzrost widać w opolskim (+29 proc.), a spadek w zachodniopomorskim (-25 proc.). Wydarzenia najbardziej zyskały w warmińsko-mazurskim (+11 proc.), a najmocniej straciły w świętokrzyskim (-35 proc.).
Jak zauważa Wavemaker, zróżnicowane wyniki programów informacyjnych w regionach to tylko jeden z rozlicznych przykładów różnic, jakie widać na poziomie popularności programów czy kanałów w rozmaitych grupach demograficznych.
Uwagi:
Analiza Wavemaker na podst. danych Nielsena uwzględnia emisje premierowych wydań programów informacyjnych (z uwzględnieniem oglądania na żywo oraz odtworzeń z kolejnych 2 dni w wieczornym paśmie). W przypadku „Faktów” uwzględnione są wyniki TVN i TVN 24 BiŚ, w przypadku „Wiadomości” – TVP1, TVP Info i TVP Polonia, a w przypadku „Wydarzeń” – Polsatu, Polsat News i Wydarzeń 24.
Aktualnie nie mamy ofert pracy.
Dodaj swoją ofertęDo zdobycia jeden egzemplarz książki.
Do zdobycia jeden egzemplarz książki.
Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.
Komentarze