24.11.23, 10:30

Ogólnopolski Konkurs Reportażystów Melchiory 2023. Lista laureatów

Uhonorowani reportażyści, fot.: materiały prasowe Polskiego Radia

23 listopada br. zostały ogłoszone nazwiska nagrodzonych twórców reportaży i dokumentów. Nagrody zostały przyznane w kategoriach: Reportaż Roku, Dokument Roku, Inspiracja Roku oraz Realizator Roku. Ogłoszono także laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Twórczości Radiowej w dziedzinie reportażu o Grand Prix KRRiT oraz XXVI Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory. Gala Polskich Reportażystów „Melchiory 2023” odbyła się w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej.

Organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów „Melchiory 2023" jest Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Jak podkreśla organizator, konkurs odwołuje się do tradycji rodzimego reportażu oraz dorobku Melchiora Wańkowicza – jednego z najwybitniejszych polskich reportażystów. Celem przedsięwzięcia jest odkrywanie i promowanie najlepszych twórców gatunku, jak również uhonorowanie reportażystów innych mediów, których twórczość może być inspiracją dla dziennikarzy radiowych.

W tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów „Melchiory 2023” kapituła konkursu przyznała złotą statuetkę i nagrodę w wysokości 10 tys. zł w kategorii Reportaż Roku - Jolancie Rudnik z Polskiego Radia Koszalin za „Nie do wiary”. Wyróżnienie przyznano za doskonały warsztat, wiarygodność tematu, użycie środków radiowych i dociekliwość. Dwa równorzędne wyróżnienia w tej kategorii otrzymali także: Michał Kwiatkowski z Polskiego Radia Wrocław za reportaż „Teatr Gas” – wyróżniony za ciekawe osobiste historie, które w nowatorski sposób opowiadają o radzeniu sobie z traumą wojny. Drugie wyróżnienie przyznano Alicji Samolewicz – Jeglickiej z Polskiego Radia Gdańsk, za reportaż „44 minuty”. To wzruszająca opowieść o bezdzietności, pragnieniu posiadania dziecka i miłości do dziecka nienarodzonego.

W kategorii Dokument Roku Jury przyznało złotą statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł Maciejowi Jastrzębskiemu z Informacyjnej Agencji Radiowej, za reportaż „Za prawdę o Katyniu odebrano mu wszystko”. Przedstawia on historię Ferdynanda Goetla, pisarza który postawił prawdę ponad własne bezpieczeństwo i karierę. Wyróżnienie specjalne w tej kategorii otrzymały Monika Chrobak ze Studia Reportażu i Dokumentu PR S.A., za reportaż „Sprawiedliwi” oraz Karolina Ryniak z Polskiego Radia Lublin, za reportaż „Jutro będzie lepiej”.

W kategorii Inspiracja Roku statuetkę Złotego Melchiora od Polskiego Radia oraz nagrodę pieniężną ufundowaną przez Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej w wys. 10 tys. zł odebrała Dagmara Drzazga z TVP3 Katowice, za znalezienie własnej, trudnej formy opowiadania historii bohatera żyjącego w symbiozie z otoczeniem, w którym przyszło mu żyć. Jury postanowiło przyznać także honorowe wyróżnienie – Beacie Hyży - Czołpińskiej z TVP Białystok, za znalezienie autorskiego języka dla stworzenia portretu człowieka takiego, jakim jest.

W kategorii Realizator Roku nagrodę w wysokości 5 tys. zł oraz statuetkę Melchiora wręczono Pawłowi Antosiewiczowi z Polskiego Radia Białystok.

Grand Prix Za prawdę

GRAND PRIX Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przyznano Maciejowi Jastrzębskiemu z Informacyjnej Agencji Radiowej, za reportaż „Za prawdę o Katyniu odebrano mu wszystko”. Jury doceniło mistrzowskie przedstawienie zapomnianej postaci Ferdynanda Goetla, a także bogatą dokumentację popartą właściwym wykorzystaniem środków radiowych. Nagroda pieniężna w tej kategorii to 15 tys. zł. Jury przyznało także dwie równorzędne nagrody specjalne w wysokości 5 tys. zł każda i otrzymali je: Adam Głaczyński za reportaż, „Tryptyk – Ulmowie. Rodzina”, za ukazanie człowieczeństwa i ludzkiego aspektu tragicznej historii rodziny Ulmów oraz Ewelina Kosałka – Passia, za ciekawy i nieoczywisty sposób prezentacji śląskiego bohatera.
Laureatką XXVI Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory została Aleksandra Sadokierska z Polskiego Radia Białystok, za reportaż „Wynurzony z ciszy”. Reportaż – jak podkreślono – wyróżnia się świetną kompozycją, dobrą dramaturgią, niebanalnymi pytaniami. Kapituła konkursu przyznała również wyróżnienie Małgorzacie Lachendro z Polskiego Radia Katowice, za reportaż „Barbórecka”.

Podczas czwartkowej Gali Polskich Reportażystów „Melchiory 2023” Prezes Zarządu Polskiego Radia, Agnieszka Kamińska przyznała także Nagrodę Specjalną Polskiego Radia . Wyróżnienie to otrzymał Paweł Kurek z Informacyjnej Agencji Radiowej.
Galę w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej uświetnił występ Katarzyny Łochowskiej, której akompaniował Marcin Mazurek.

Honorowy patronat nad XVIII Ogólnopolskim Konkursem Reportażystów „Melchiory 2023” objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz Rada Mediów Narodowych. Patronem medialnym wydarzenia jest Telewizja Polska S.A.

Komentarze

Powiązane

21.05.24, 07:30
| radio » informacje
Alicja Majewska twarzą kampanii Radia Pogoda
20 maja br. ruszyła kampania wizerunkowa „Radio Pogoda - najpiękniejsze melodie”, której twarzą została piosenkarka Alicja Majewska.
20.05.24, 10:09
| radio » informacje
Piotr Firan i Jędrzej Rosiewicz gospodarzami niezbędnika przedwyborczego Euro Vibe
Czwórka (Polskie Radio) przygotowała europejski niezbędnik przedwyborczy. „Euro Vibe” na antenie codziennie, od 20 maja br. po godz. 17.00. Gospodarzami cyklu będą Piotr Firan i Jędrzej Rosiewicz.
20.05.24, 07:45
| radio » informacje | internet » informacje
Specjalny serwis Polskiego Radia z okazji Roku Melchiora Wańkowicza
Z okazji Roku Melchiora Wańkowicza i 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino Polskie Radio przygotowało serwis specjalny montecassino.polskieradio.pl poświęcony jednemu z najwybitniejszych polskich reportażystów, korespondentowi wojennemu 2 Korpusu Polskiego – Melchiorowi Wańkowiczowi. 
20.05.24, 01:00
| radio » multimedia
Codziennik medialny: 20 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 20 maja?
18.05.24, 19:00
| radio » informacje
Koncert z otwarcia sezonu Pokoju na lato. Mikromusic na żywo w Trójce
18 maja o godz. 21.30 Trójka przeprowadzi transmisję koncertu z otwarcia sezonu „Pokoju na lato”. Zespół Mikromusic wystąpi z gościnnym udziałem Julii Pietruchy i Miuosha. Patronami medialnymi wydarzenia są Program 3 Polskiego Radia oraz Czwórka.
18.05.24, 18:15
| radio » informacje
Noc Muzeów w Archiwum Polskiego Radia
Archiwum Polskiego Radia organizuje „Noc Muzeów”. Spotkanie z dziennikarzami PR, prezentacja nadzwyczajnych nagrań z Archiwum Polskiego Radia, emisja filmu „Był sobie fono-gram”, kolekcja unikatowych głosów uwiecznionych w wydrukach 3 D – to będzie czekać na odwiedzających 18 maja br. Pałac Staszica (Sala Okrągłego Stołu). Rozpoczęcie o godz. 19.00.
16.05.24, 09:52
| radio » informacje
Próbny lot wraca. Radio Nowy Świat szuka nowych dziennikarzy
Od 9 maja br. w środy o godz. 10:00 i w czwartki o 22:00 Radio Nowy Świat emitować będzie program „Próbny lot”, w której będą prezentować się debiutanci. Zainteresowani, którzy sprawdzą się w roli „lotników” dołączą do redakcji muzycznej Radia Nowy Świat.
15.05.24, 00:01
| radio » informacje
RMF MAXX Tomaszów Mazowiecki nadaje już testowo
W poniedziałek, 13 maja br. wystartowało nowe radio lokalne – RMF MAXX Tomaszów Mazowiecki. Rozgłośnia nadaje na częstotliwości 88,4 FM i słychać ją w mieście oraz okolicach.
14.05.24, 23:35
| radio » informacje
Świat zwariował, czy z nami jest coś nie tak? Debata w Czwórce
„Świat zwariował, czy z nami jest coś nie tak?”. Radiowa Czwórka organizuje debatę o kondycji psychicznej młodych i nieco starszych. Wezmą w niej udział nastolatki, studenci, psycholożki, psychiatrzy, pedagodzy i rodzice. Spotkanie poprowadzą Justyna Dżbik - Kluge i Jakub Jamrozek. Start w czwartek, 16 maja br. o godz. 20.00.
14.05.24, 07:30
| radio » badania rynku
RMF FM liderem. Najlepszy wynik Radia Zet od dziesięciu lat
Radio RMF FM umocniło pozycję najchętniej słuchanej stacji w Polsce - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 lutego 2024 r. do 30 kwietnia 2024 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy