04.12.23, 06:30

Nic nie czuję. Dokument Onetu i YPO ze o psychiatrii dziecięcej w Polsce 

"Nic nie czuję", fot.: materiały prasowe

30 listopada br. na stronie głównej Onet.pl oraz na nicnieczuje.onet.pl, a także podczas specjalnego pokazu w warszawskim kinie Kinoteka zadebiutował film dokumentalny Onetu - „Nic nie czuję” w reżyserii Janusza Schwertnera i Anity Bugajskiej. W filmie o swoich doświadczeniach z systemem psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej opowiedzieli młodzi pacjenci i ich rodzice. Koproducentem obrazu jest YPO (Young Presidents' Organization).

Film opowiada historie Martyny, Kordiana, Oliwki i Wiktora – pacjentów szpitali psychiatrycznych. Poznajemy ich perspektywę, ale też perspektywę rodziców, opiekunów i lekarzy psychiatrów. Problemy systemu, z którym się mierzą, stanowią tło dla opowieści o tym, jak ważne w radzeniu sobie z chorobą psychiczną są relacje między ludźmi. 

„Onet od lat jest zaangażowany w sprawy społeczne. Filmem „Nic nie czuję” chcemy ponownie zwrócić uwagę na problem głębokiej zapaści systemu psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej. To niewygodny temat, który jest często ukrywany za społeczną barierą wstydu, lęku i bezradności. Dziękuję reżyserom filmu, Anicie Bugajskiej i Januszowi Schwertnerowi, a także Jackowi Bławutowi i Michałowi Oleszczykowi za ich odwagę i za to, że podjęli się tego trudnego zadania” – mówi Aleksander Kutela, CEO Ringier Axel Springer Polska.

„Tylko w zeszłym roku każdego dnia średnio sześcioro polskich nastolatków próbowało odebrać sobie życie. I choć przez ostatnie lata słyszeliśmy opowieść o „silnym państwie”, oznak tej siły nie sposób było dopatrzyć się na oddziałach psychiatrycznych, gdzie z powodu braku miejsc, dzieci i młodzież po próbach samobójczych lądowały na ziemi, na zniszczonych materacach, obdarte z intymności i godności” - mówi Janusz Schwertner, reżyser filmu i autor artykułów i reportaży o opiece psychiatrycznej w Polsce.

„Im dłużej rozmawialiśmy z bohaterami filmu, tym bardziej okazywało się, że opowiadamy historię o ich wrażliwości i tłumionych emocjach. Tytuł dokumentu - „Nic nie czuję” - wziął się właśnie ze spotkań z nimi. Zarówno pacjenci, jak i ich rodzice powtarzali to zdanie w różnych kontekstach. Wiedzieliśmy, że dotykamy bardzo trudnego tematu. Poznaliśmy wspaniałych ludzi, którzy opowiedzieli nam otwarcie o najtrudniejszych momentach swojego życia, dzieląc się intymnymi przemyśleniami i historiami. Żeby tak rozmawiać o swoich emocjach, potrzeba naprawdę dużo odwagi. Za tę odwagę im dziękujemy” - dodaje Anita Bugajska, reżyserka filmu. 

Opiekunem artystycznym filmu jest Jacek Bławut, reżyser i operator, a konsultantem scenariusza - Michał Oleszczyk, filmoznawca i scenarzysta. Za montaż odpowiadał Jerzy Zawadzki. W filmie pojawiają się animacje autorstwa Ribowskiego, a muzykę skomponował Chris Carson, producent współpracujący, m.in. z Tede i Quebonafide.  Koproducentem filmu jest międzynarodowa organizacja non-profit YPO (Young Presidents' Organization).

 Onet udostępni film „Nic nie czuję” innym mediom oraz platformom streamingowym, umożliwiając im wykorzystanie swojego zasięgu do promowania informacji o systemie psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej. 

Onet we współpracy z twórcami projektu MŁODE GŁOWY fundacji UNAWEZA stworzył również reportaż multimedialny skoncentrowany na profilaktyce zdrowia psychicznego “Wszystko ok? Porozmawiajmy o zdrowiu psychicznym”. To z niego można się dowiedzieć, m.in., gdzie szukać pomocy i jak radzić sobie w sytuacji kryzysowej, a także jakie są prawa pacjenta. Aby pokazać temat zdrowia psychicznego z różnych perspektyw, powstaną teksty i wywiady w ramach redakcji, m.in. Onetu, Noizza, Plejady, Newsweeka, Medonetu, a także specjalne treści w social mediach.

Komentarze

Powiązane

13.07.24, 16:00
| internet » informacje
Podcast „WojewódzkiKędzierski” w wakacyjnej odsłonie
Wakacyjne wydanie podcastu „WojewódzkiKędzierski” rusza w poniedziałek, 15 lipca br. Kuba Wojewódzki i Piotr Kędzierski będą rozmawiać z artystami muzycznymi.
09.07.24, 23:41
| internet » informacje
Karoliną Walczowska gospodynią formatu Onet Wakacje
Od lipca br. na stronie głównej Onetu pojawia się nowy program „Onet Wakacje” z Karoliną Walczowską w roli prowadzącej. Program jest emitowany w każdy piątek o godz. 12.00 na Onet.pl i jest częścią cyklu redakcyjnego „Onet Wakacje”, który przez całe wakacje pojawia się na stronie głównej Onetu.
09.07.24, 16:30
| prasa » informacje | internet » informacje
Złap urlop od codzienności czyli Wyborcza na wakacje
Wyborcza.pl i Wysokieobcasy.pl rozpoczęły kampanię pod hasłem “Złap urlop od codzienności”. Specjalnej ofercie prenumeraty na wakacje towarzyszą działania redakcyjne: cykle artykułów, podcasty, a dla podróżujących z przygodami czekać będzie Biuro Interwencji Turystycznej.
08.07.24, 12:30
| radio » informacje | internet » informacje
Maria Skłodowska-Curie bohaterką nowego serwisu specjalnego Polskiego Radia
Z okazji 90. rocznicy śmierci polskiej noblistki, Polskie Radio przygotowało serwis specjalny, który skupia się na historii polskiej uczonej. 
06.07.24, 23:00
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Onet On Tour. Dalmacja z Marcinem Prokopem. II sezon formatu w Onecie
W niedzielę, 30 czerwca br. o godz. 10:00 na stronie głównej Onet.pl i na kanale YouTube Onet On Tour pojawił się premierowy odcinek II sezonu programu „Onet On Tour. Dalmacja z Marcinem Prokopem”. Dziennikarz pokaże internautom Dalmację.
03.07.24, 19:00
| internet » informacje
Żyjemy tenisem! Interia relacjonuje Wimbledon
Interia na bieżąco będzie relacjonować Wimbledonem. Artur Gac, wysłannik portalu, przekazywać będzie informacje prosto z Londynu. Ofensywę medialną Interii ma wzmocnić kolejna odsłona kampanii „Żyjemy sportem”.
03.07.24, 07:30
| radio » informacje | internet » informacje
IV edycja Konkursu Podcast Roku imienia redaktora Janusza Majki. Zgłoszono ponad 320 podcastów
Podcast Roku to pierwszy ogólnopolski Konkurs, którego celem jest promowanie jakości, oryginalności i kultury przekazu różnych form dźwiękowych w mediach cyfrowych. Konkurs ma upamiętniać redaktora Janusza Majkę, związanego przez niemal 40 lat z Polskim Radiem w Rzeszowie – zmarłego w lutym 2021 r. Najlepsze podcasty wyłoni 45-osobowe jury.
02.07.24, 09:55
| prasa » ludzie | internet » ludzie
Łukasz Bielak redaktorem naczelnym wszystkich serwisów Grupy INFOR
Na początku lipca br. Łukasz Bielak stanął na czele wszystkich serwisów internetowych należących do Grupy INFOR.
01.07.24, 16:30
| internet » ludzie
Dariusz Dziduch redaktorem naczelnym BiznesInfo
Dariusz Dziduch objął funkcję naczelnego serwisu BiznesInfo (Iberion) w połowie czerwca br.
27.06.24, 14:15
| radio » informacje | internet » informacje
Mamy, tak jak jest. Anna Dereszowska gospodynią podcastu w Onet Audio i na Ofeminin.pl
W każdy piątek o godz. 20:00 w Onet Audio, na Ofeminin.pl oraz na popularnych platformach podcastowych można słuchać nowego podcastu Anny Dereszowskiej „Mamy, tak jak jest”. Podcast porusza tematy macierzyństwa i rodzicielstwa.
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. PR

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.