Total Audio. Nowy projekt badawczy na temat korzystania z treści audio
Adres:Media i Kantar zrealizowały na zlecenie Komitetu Badań Radiowych nowy projekt badawczy pod nazwą Total Audio. Badanie ma na celu obserwowanie i analizowanie zmian, które zachodzą w sposobie korzystania z treści audio, dostępnych na polskim rynku zarówno poprzez internet, jak i w sposób tradycyjny.
Badanie Total Audio przeprowadzono na przełomie września i października 2023 roku na ogólnopolskiej próbie 2000 osób w wieku 15-75 lat. Projekt zaplanowany jest jako badanie cykliczne, realizowane raz w roku. Informacje uzyskane dzięki Total Audio mają być uzupełnieniem wiedzy gromadzonej w badaniu Radio Track.
Total Audio to nowy i projekt badawczy na polskim rynku. Powstał z inicjatywy Komitetu Badań Radiowych i został opracowany przez specjalistów ds. badań skupionych w KBR we współpracy z zespołami Adres:Media i Kantara. Raport z pierwszej edycji badania Total Audio pokazuje, iż treści audio są wszechobecne i każdego dnia korzysta z nich 79 proc. Polaków. Sama kategoria audio jest bardzo pojemna, gdyż obejmuje zarówno słuchanie radia, jak i słuchanie muzyki z YouTube, serwisów streamingowych typu Spotify, podcastów czy audiobooków. Kategorię audio uzupełnia muzyka z płyt lub własnych bibliotek plików audio, a nawet słuchanie telewizji muzycznych.
Radio najważniejszym źródłem audio
Najważniejszym i najszerzej dostępnym źródłem audio wśród ogółu badanych pozostaje niezmiennie radio. 72 proc. Polaków deklaruje słuchanie radia w ciągu tygodnia. Jako kolejne wymieniane jest słuchanie muzyki - czy to z platform wideo, takich jak YouTube, YouTube Music (62 proc.), czy serwisów streamingowych typu Spotify, Tidal, Deezer, Apple Music (33 proc.). W dalszej kolejności badani deklarują, m.in. słuchanie muzycznych kanałów telewizyjnych (28 proc.) oraz podcastów (24 proc.).
Jak wynika z badania Total Audio, odbiornik radiowy (w domu i w samochodzie) jest najczęściej wymienianym urządzeniem do słuchania (77 proc.). Odbiornik radiowy w samochodzie jest coraz częściej wykorzystywany do podłączenia smartfona. Już niemal co czwarty badany podłącza swój telefon do radia samochodowego podczas podróży.
Jak pokazują badania, 69 proc. badanych deklaruje, iż korzysta ze smartfona, aby czegoś posłuchać. Smartfon zrewolucjonizował korzystanie z mediów a szczególnie sposób odbioru treści audio. Dostępność zarówno aplikacji umożliwiających słuchanie stacji radiowych FM, jak muzyki z platform streamingowych, podcastów, czy audiobooków czyni telefon ważnym urządzeniem do słuchania.
Total Audio nawiązuje do podobnych badań prowadzonych w innych krajach na świecie, m.in. w Wielkiej Brytanii (OFCOM), USA (Edison Research) i Francji (Mediametrie).
Kierownik Działu Komunikacja Społeczna i Promocja
Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego | Katowice
Przejdź do ofertyStanowisko ds. promocji i komunikacji
Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji) | Kraków
Przejdź do ofertySpecjalistka/Specjalista ds. promocji i obsługi widowni
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera | Warszawa
Przejdź do ofertyKonferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.
Komentarze