15.01.24, 21:15

Jan Jakub Kolski gościem podcastu Rekonstrukcja Cyfrowa TVP

Jan Jakub Kolski, fot.: materiały prasowe

We wtorek, 16 stycznia br. o godz. 12:12, Telewizja Polska udostępni kolejny odcinek podcastu „Rekonstrukcja Cyfrowa TVP” na platformach YouTube i Spotify. Jego bohaterem będzie Jan Jakub Kolski, reżyser, absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi,
a w latach 1977-81 operator w Ośrodku TVP Wrocław. Gospodarzem programu jest krytyk filmowy Łukasz Adamski. 

Kolski jako reżyser obrazów fabularnych debiutował w 1990 r. filmem „Pogrzeb kartofla”. Jednak dopiero „Jańcio Wodnik” (1993) z rolą Franciszka Pieczki sprawił, że zaczęto szerzej dyskutować o jego pomyśle na kino – bardzo wizualne, odrealnione, odwołujące się do pozytywnych wartości drzemiących w człowieku.

W twórczości Jana Jakuba Kolskiego szczególne miejsce zajmują Popielawy, mazowiecka wieś, w której spędził część swojego dzieciństwa. To właśnie tam, u boku dziadka rymarza, wsłuchiwał się w ludowe opowieści, które stały się inspiracją do budowania magicznych światów. Bohaterowie jego filmów to często ludzie osobni, borykający się z różnymi trudnościami lub obdarzeni wyjątkowymi talentami, którzy przez swoją odmienność intensywniej odbierają codzienność.

W 1998 r. Kolski zrealizował „Historię kina w Popielawach”, film nieco odmienny od poprzednich, będący autobiograficzną opowieścią sięgającą do tradycji rodziny związanej z filmem od pięciu pokoleń. Jak mówi reżyser w podcaście: „Usiłowałem się przed kinem obronić (…), ale kino jest przemożne w naszej rodzinie, jest źródłem rozmaitych rozpaczy i dramatów. Na kino się w naszej rodzinie umiera”.

Nakręcone w 2000 r. „Daleko od okna” według opowiadania Hanny Krall, a także dwa lata późniejsza „Pornografia” na podstawie powieści Witolda Gombrowicza, ukazały inne oblicze reżysera. Kolejne filmy, „Jasminum” z 2006 r., „Afonia i pszczoły” z 2008 r. oraz „Wenecja” z 2010 r., nie niosły już tak pozytywnej wizji rzeczywistości, choć ciągle pozostawały w sferze magicznych właściwości, które Kolski zwykł ukazywać na ekranie. Najlepszym tego przykładem jest „Wenecja”, nagrodzona, m.in. Złotą Żabą za najlepsze zdjęcia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Energa CAMERIMAGE.
Reżyser zapytany o to, czy kino jeszcze może zmieniać rzeczywistość, twierdzi, że jest w tej sprawie pesymistą. W przyszłości chce realizować, wraz z córką, projekty autorskie o bliskości i uważności na drugiego człowieka.

W podcaście „Rekonstrukcja Cyfrowa TVP” Łukasz Adamski przygląda się twórczości gości, zagłębia się wraz z nimi w świat filmów i seriali oraz sięga po ich dotąd nieznane wspomnienia. Raz w miesiącu gospodarz zaprasza widzów na sentymentalną podróż, poprzez tytuły uwielbiane przez kolejne pokolenia widzów. W podcaście porusza tematy związane zarówno
z najgłośniejszymi, jak i kameralnymi tytułami, z których wiele dostępnych jest na stronach serwisu VOD telewizji publicznej. Dotychczasowi goście podcastu to Krzysztof Zanussi, Janusz Zaorski, Waldemar Krzystek, Olaf Lubaszenko, Bogusław Linda oraz aktorzy serialu „Nad Niemnem” – Iwona Katarzyna Pawlak i Adam Marjański. Za pomysł oraz realizację podcastu odpowiada Zespół Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych oraz Agencja Kreacji Rozrywki i Oprawy TVP.

Wszystkie odcinki podcastu udostępniane są na profilu Rekonstrukcja Cyfrowa TVP na platformach YouTube i Spotify, a najnowsze informacje o programie w serwisach społecznościowych Facebook i Instagram.

Komentarze

Powiązane

11.04.24, 08:30
| telewizja / VOD » informacje
HISTORY Channel w Bułgarii rusza ze sprzedażą reklam
Od 9 kwietnia br. A+E Networks EMEA uruchomiło sprzedaż czasu reklamowego na HISTORY Channel w Bułgarii.
10.04.24, 13:50
| telewizja / VOD » informacje | kultura » muzyka
Bo źródło wciąż bije… Koncert poświęcony pamięci Jacka Kaczmarskiego w TVP1
W środę, 10 kwietnia br. o godz. 21:10 w TVP1 zostanie wyemitowany koncert „Bo źródło wciąż bije…” poświęcony pamięci Jacka Kaczmarskiego w 20. rocznicę jego śmierci. W repertuarze znajdą się słynne utwory artysty w interpretacji, m.in.: Jacka Wójcickiego, Katarzyny Dąbrowskiej, Janusza Radka, Krzysztofa Iwaneczki czy Krzysztofa Szczepaniaka. Koncert zrealizowano w industrialnych wnętrzach Stoczni Gdańskiej.
09.04.24, 14:45
| telewizja / VOD » informacje
MWE Networks: TVC Super i Szlagier TV już działają
Grupa MWE Networks uruchomiła dwa nowe kanały - TVC Super i Szlagier TV. Stacje będą szeroko dystrybuowane.
09.04.24, 12:39
| telewizja / VOD » informacje
Telewizja Polska już formalnie postawiona w stan likwidacji. Jest wpis do KRS
Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego Daniela Gorgosza jako likwidatora. Do KRS zostało wpisane postawienie Telewizji Polskiej w stan likwidacji.
09.04.24, 07:30
| telewizja / VOD » informacje
Kanały z portfolio A+E Network z większym zasięgiem w Polsce
W ostatnich miesiącach marki telewizyjne z portfolio A+E Networks – HISTORY Channel, HISTORY2 oraz Crime+Investigation Polsat, poszerzyły swój zasięg w Polsce o prawie 100 tys. dodatkowych gospodarstw domowych.
05.04.24, 21:00
| telewizja / VOD » ludzie
Edyta Zając w Dzień Dobry TVN
Edyta Zając dołączyła do redakcji „Dzień Dobry TVN”. Prezenterka została jedną z prowadzących cykl “Show-biznes”, w którym od poniedziałku do piątku przedstawiane są najważniejsze informacje ze świata rozrywki i kultury.
04.04.24, 23:36
| telewizja / VOD » informacje
Zmarła Stanisława Ryster
Nie żyje Stanisława Ryster - prawniczka i prezenterka telewizyjna związana z Telewizją Polską. Przez ponad 30 lat była gospodynią kultowego teleturnieju „Wielka gra”.
04.04.24, 19:00
| telewizja / VOD » badania rynku
Telewizja Puls liderem w Święta Wielkanocne wśród widzów NTC
W Święta Wielkanocne Telewizja Puls odnotowała rekordowe wyniki wśród widzów NTC w grupie 16-59.
04.04.24, 07:45
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Mikołaj Kunica nowym gospodarzem formatu Onet Rano
Mikołaj Kunica dołączył do grona prowadzacych program „Onet Rano”. Pierwsze wydanie prowadzone przez redaktora naczelnego Business Insider Polska zostanie wyemitowane 4 kwietnia br. od godz. 7.55 w Onecie oraz w mediach społecznościowych.
03.04.24, 20:42
| telewizja / VOD » informacje
Kabarety całą dobę w Kabaret TV. Nowa stacja TV Wirtualnej Polski
2 kwietnia br. Wirtualna Polska uruchomiła Kabaret TV, kanał telewizyjny w pełni poświęcony rozrywce.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista do spraw promocji i komunikacji

Muzeum Narodowe w Poznaniu | Poznań

Przejdź do oferty
Konkursy
do 09.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 09.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 04.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy