15.01.24, 21:15

Jan Jakub Kolski gościem podcastu Rekonstrukcja Cyfrowa TVP

Jan Jakub Kolski, fot.: materiały prasowe

We wtorek, 16 stycznia br. o godz. 12:12, Telewizja Polska udostępni kolejny odcinek podcastu „Rekonstrukcja Cyfrowa TVP” na platformach YouTube i Spotify. Jego bohaterem będzie Jan Jakub Kolski, reżyser, absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi,
a w latach 1977-81 operator w Ośrodku TVP Wrocław. Gospodarzem programu jest krytyk filmowy Łukasz Adamski. 

Kolski jako reżyser obrazów fabularnych debiutował w 1990 r. filmem „Pogrzeb kartofla”. Jednak dopiero „Jańcio Wodnik” (1993) z rolą Franciszka Pieczki sprawił, że zaczęto szerzej dyskutować o jego pomyśle na kino – bardzo wizualne, odrealnione, odwołujące się do pozytywnych wartości drzemiących w człowieku.

W twórczości Jana Jakuba Kolskiego szczególne miejsce zajmują Popielawy, mazowiecka wieś, w której spędził część swojego dzieciństwa. To właśnie tam, u boku dziadka rymarza, wsłuchiwał się w ludowe opowieści, które stały się inspiracją do budowania magicznych światów. Bohaterowie jego filmów to często ludzie osobni, borykający się z różnymi trudnościami lub obdarzeni wyjątkowymi talentami, którzy przez swoją odmienność intensywniej odbierają codzienność.

W 1998 r. Kolski zrealizował „Historię kina w Popielawach”, film nieco odmienny od poprzednich, będący autobiograficzną opowieścią sięgającą do tradycji rodziny związanej z filmem od pięciu pokoleń. Jak mówi reżyser w podcaście: „Usiłowałem się przed kinem obronić (…), ale kino jest przemożne w naszej rodzinie, jest źródłem rozmaitych rozpaczy i dramatów. Na kino się w naszej rodzinie umiera”.

Nakręcone w 2000 r. „Daleko od okna” według opowiadania Hanny Krall, a także dwa lata późniejsza „Pornografia” na podstawie powieści Witolda Gombrowicza, ukazały inne oblicze reżysera. Kolejne filmy, „Jasminum” z 2006 r., „Afonia i pszczoły” z 2008 r. oraz „Wenecja” z 2010 r., nie niosły już tak pozytywnej wizji rzeczywistości, choć ciągle pozostawały w sferze magicznych właściwości, które Kolski zwykł ukazywać na ekranie. Najlepszym tego przykładem jest „Wenecja”, nagrodzona, m.in. Złotą Żabą za najlepsze zdjęcia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Energa CAMERIMAGE.
Reżyser zapytany o to, czy kino jeszcze może zmieniać rzeczywistość, twierdzi, że jest w tej sprawie pesymistą. W przyszłości chce realizować, wraz z córką, projekty autorskie o bliskości i uważności na drugiego człowieka.

W podcaście „Rekonstrukcja Cyfrowa TVP” Łukasz Adamski przygląda się twórczości gości, zagłębia się wraz z nimi w świat filmów i seriali oraz sięga po ich dotąd nieznane wspomnienia. Raz w miesiącu gospodarz zaprasza widzów na sentymentalną podróż, poprzez tytuły uwielbiane przez kolejne pokolenia widzów. W podcaście porusza tematy związane zarówno
z najgłośniejszymi, jak i kameralnymi tytułami, z których wiele dostępnych jest na stronach serwisu VOD telewizji publicznej. Dotychczasowi goście podcastu to Krzysztof Zanussi, Janusz Zaorski, Waldemar Krzystek, Olaf Lubaszenko, Bogusław Linda oraz aktorzy serialu „Nad Niemnem” – Iwona Katarzyna Pawlak i Adam Marjański. Za pomysł oraz realizację podcastu odpowiada Zespół Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych oraz Agencja Kreacji Rozrywki i Oprawy TVP.

Wszystkie odcinki podcastu udostępniane są na profilu Rekonstrukcja Cyfrowa TVP na platformach YouTube i Spotify, a najnowsze informacje o programie w serwisach społecznościowych Facebook i Instagram.

Komentarze

Powiązane

09.07.24, 11:27
| telewizja / VOD » informacje
Eleven Sports z wyłącznymi prawami do transmisji Bundesligi od sezonu 2025/26
Od sezonu 2025/26 do końca 2028/29 Eleven Sports uzyskało wyłączne prawa do transmisji rozgrywek piłkarskich Bundesligi i 2. Bundesligi w Polsce.
08.07.24, 19:15
| telewizja / VOD » informacje | kultura » informacje
TVN Warner Bros. Discovery Partnerem Strategicznym Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN pozyskało nowego Sponsora Strategicznego, nawiązując współpracę z TVN Warner Bros. Discovery.
07.07.24, 16:00
| telewizja / VOD » informacje
Pięć muzycznych, dodatkowych kanałów w pakiecie Basic w Televio
Telewizja internetowa Televio na czas wakacji udostępni abonentom pakietu BASIC dodatkowe, muzyczne stacje.
07.07.24, 12:00
| telewizja / VOD » ludzie
Jeremy Diamond korespondentem CNN w Jerozolimie
CNN powołało Jeremy'ego Diamonda na stanowisko międzynarodowego korespondenta w Jerozolimskiej siedzibie stacji.
06.07.24, 23:00
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Onet On Tour. Dalmacja z Marcinem Prokopem. II sezon formatu w Onecie
W niedzielę, 30 czerwca br. o godz. 10:00 na stronie głównej Onet.pl i na kanale YouTube Onet On Tour pojawił się premierowy odcinek II sezonu programu „Onet On Tour. Dalmacja z Marcinem Prokopem”. Dziennikarz pokaże internautom Dalmację.
05.07.24, 08:37
| telewizja / VOD » informacje
Letnie propozycje w Music Box
1 lipca br. kanał Music Box wprowadza na antenę kilka wakacyjnych nowości.
04.07.24, 16:15
| telewizja / VOD » informacje
Igrzyska Olimpijskie Paris 2024 na antenach Eurosportu i platformie Max. Znani dziennikarze będą komentować konkurencje
Eurosport i platforma Max na czas Igrzysk Olimpijskich Paris 2024 buduje grupę komentatorów i ekspertów, którzy będą dzielić się swoją wiedzą z odbiorcami.
04.07.24, 11:35
| telewizja / VOD » seriale
Włatcy móch powracają do Czwórki. Jesienią nowe odcinki
Animacja Czwórki „Włatcy móch” powraca na antenę stacji Nowa seria produkcji pojawi się w jesiennej ramówce. W czasie wakacji stacja przypomni wszystkie dotychczasowe sezony serialu.
04.07.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje | biznes i technologie » informacje
Aż 280 mln zł. Rekordowa wypłata z Ekstraklasy za sezon 2023/24 dzięki m.in. sprzedaży praw do transmisji TV
Ekstraklasa w sezonie 2023/24 wypłaciła klubom 280,2 mln zł, a ok. 9,5 mln zł trafiło do PZPN. Środki pozyskane przez spółkę pochodzą głównie ze sprzedaży krajowych i międzynarodowych praw do transmisji TV oraz scentralizowanych praw marketingowych.
03.07.24, 20:30
| telewizja / VOD » informacje
Siedem miast na trasie Projektu Plaża stacji TVN
5 lipca br. ruszy 16. edycja wakacyjnej trasy TVN po najpiękniejszych polskich kurortach. W tym roku zaplanowano obecność wydarzenia, m.in. w Świnoujściu, Międzyzdrojach, Dziwnowie, Kołobrzegu, Gdańsku i Krynicy Morskiej.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. PR

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 10.08.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 10.08.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.