26.01.24, 06:30

Podsumowanie 2023 r.: Michał Kaleta, Managing Director, endorfina events

Michał Kaleta, Managing Director, endorfina events, fot.: archiwum Autora

Michał Kaleta (Managing Director, endorfina events) podsumowuje dla portalmedialny.pl najważniejsze wydarzenia 2023 roku w branży.

Podsumowanie wydarzeń na rynku w 2023 r.

2023 rok był intensywny, szczególnie pod względem implementacji trendów, które jeszcze większego znaczenia na scenie eventowej nabiorą w 2024 roku. O czym mówimy, gdy wspominamy trendy z minionego roku – i jak wpływają na bieżący?

AI zdominowało dyskusje branżowe

Czy zabierze nam prace? Czy powinniśmy się jej bać? Jakie daje szanse? Odmieniana była przez wszystkie przypadki – nie tylko w eventach. 2023 to był rok zabawy w AI, testowania o co chodzi i gdzie się przyda. Już się z nią oswoiliśmy. Teraz przyjdzie czas na realne wykorzystywanie narzędzi AI świadomie i tym samym przyspieszanie oraz usprawnianie pracy. Przestajemy traktować AI w kategoriach gadżetów, a zaczynamy jako naszą codzienność.

Ważnym wydarzeniem było wykorzystywanie mechanizmów sztucznej inteligencji do kampanii UGC (User Generated Content). Wiele marek sięga po takie rozwiązania, ponieważ dają one duże możliwości do kreacji, wciąż są zaskakujące dla użytkowników i odbiorców, a także pozwalają generować szerokie zasięgi.

Warto zwrócić uwagę również na fakt, że szybki rozwój AI generuje potrzebę nowego typu ekspertów, potrafiących właściwie korzystać z najnowszych narzędzi technologicznych. To prosta droga do stworzenia nowych kompetencji i tzw. zawodów jutra, do których należą, m.in. R&D Manager, Machine Learning Engineer, NLP Engineer, Data Sciencist, AI ethic specialist, AI researcher.

Równolegle wobec postępującej technologizacji życia, rozwijać się będzie trend „Made by humans”. Zaczniemy doceniać efekty pracy człowieka bardziej niż perfekcyjne obrazy wygenerowane przez AI. Podobnie, jak już dziś, gdy bardziej doceniamy rękodzieło, lokalność, butikową biżuterię niż masową produkcję. Słowem - wobec zalewu dzieł generowanych przez AI, większą wartość będziemy widzieli w efektach pracy ludzkiej, włożonej wrażliwości, empatii i kreatywności.

Szczególnie, gdy Zetki są “w natarciu” – oczekując jeszcze więcej autentyczności. Pokolenie Zet ma coraz więcej do powiedzenia i działania eventowe, zwłaszcza te „open to public”, muszą to brać pod uwagę. Kreowanie wydarzeń bazując na emocjach, prawdziwych insgihtach i wartościach będzie must be, ponieważ Zetki są wyjątkowo wyczulone na fałszywe komunikaty.

Czas zrównoważonych eventów

Znacząca część briefów zawiera już wymogi dotyczące ekologii. Klienci i agencje coraz częściej wspólnie rozmawiają o tym, jak tworzyć zrównoważone eventy. Podobnie jak z AI – w 2023 r. zaczęliśmy się zaprzyjaźniać z tematyką, czasem na siłę, ale to był rok budowania świadomości. W bieżącym roku czołowe będzie „ESG 2.0”, czyli podejście do ESG na serio.

Mimo mniej zasobnych portfeli konsumenci będą patrzeć na wartości, jakie reprezentują marki. Budowanie wydarzeń z uwzględnieniem potrzeb społecznych i ekologicznych staje się niezbędne do osiągnięcia sukcesu. Eventowcy, w 2024 r. staną przed wyzwaniem wdrożenia ESG na poziomie współpracy klient – agencja – dostawcy. Aby uniknąć greenwashingu, konieczna jest bliska współpraca, na którą nie wszyscy są dziś gotowi i nie mają świadomości, ile i jakiej pracy wymagają takie działania.

Nie mogło również zabraknąć słowa roku w endorfinie – immersja. Coraz rzadziej mówimy o „efekcie wow”, a coraz częściej o zanurzeniu gości w świecie marki, oddziaływaniu na wiele zmysłów, wykorzystywaniu wielu współgrających ze sobą narzędzi.

Podsumowanie 2023 r. w endorfina events

Agencja oszacowała przychody na poziomie 50 mln PLN realizując łącznie 237 projektów. Dołączyła do 27names – największej sieci niezależnych agencji eventowych w Europie, rozbudowała stałą strukturę do 34 osób rozwijając nowe kompetencje, zrealizowała szereg wydarzeń korporacyjnych, które miały miejsce w Polsce i regionie, wystartowała Beksiński.Live – swój pierwszy autorski cykl wydarzeń biletowanych oraz została uznana Agencją Eventową Roku. 2024 będzie zaś rokiem jubileuszowym, w którym agencja świętować będzie 15-lecie istnienia na rynku.

Agencja to przede wszystkim ludzie

Endorfina to przede wszystkim ludzie. Poza wzmocnieniami w zespole produkcyjnym i kreatywnym, powstały nowe struktury i kompetencje. Do grona dyrektorskiego dołączył Dawid Wojtkiewicz jako business development & creative director, a Ewa Wiącek awansowała na stanowisko event director. Przemek Całka buduje kompetencje R&D (Research& Development), Natalia Kapuza rozwija dział New Media (w tym influencer marketing in house), a Kasia Pypla odpowiada za CSR i ESG.


Dryżyna agencji endorfina events, fot.: materiały prasowe

Zrealizowany został pierwszy projekt autorski (partnersko z agencją Live2Listen) finansowany w 100 proc. ze sprzedanych biletów – Beksinski. Live. Po sukcesie spektakli na warszawskim Torwarze, w Hali Stulecia we Wrocławiu i katowickim Spodku (3 x sold out) ogłoszona została dalsza część trasy projektu na 2024 rok (pierwsza odsłona 10 lutego w Łodzi).

Czas zielonych eventów

2023 to był w endorfinie rok zielonych eventów: edukacji klientów oraz dodanych do ofert propozycji działań ESG. Agencja z sukcesem zrealizowała kilka zeroemisyjnych eventów, a w wielu zaplanowała działania ograniczające ślad węglowy lub podjęła dyskusję nad kolejnymi projektami.

Portfolio agencji z 2023 r. to realizacje projektów w całym kraju, w tym tak spektakularne produkcje jak 30-lecia Rossmann Polska w cieniu polskich gór, strefa festiwalowa Jacka Daniels’a. Endorfina events rozpoczęła współpracę z L’oreal. Dotychczasowi Klienci zostali utrzymani, ale także udało sie pozyskać nowe współprace.

Pod koniec roku endorfina events dołączyła do międzynarodowej organizacji 27names, zrzeszającej niezależne agencje z całej Europy, reprezentując Polskę (1 agencja, 1 kraj).

endorfina została Agencją Eventową Roku w ramach MP Power Awards – największego konkursu branży eventowej organizowanego przez redakcję portalu Meetingplanner.pl. Uzyskała również tytuł Tony Stark Eventów w raporcie o rynku agencji eventowych przygotowywanym corocznie przez Media&Marekting Polska wspólnie z Kantar. W 2023 r. agencja otrzymała łącznie 16 nagród, wyróżnień i nominacji w polskich i międzynarodowych konkursach, takich jak wspomniane MP Power Awards, Golden Arrow, Eventex czy BEA - Best Events Awards, m.in. za projekty jak m.in. Perspektywy Women in Tech Summit. Ponadto Michał Kaleta – Managing Director endorfiny otrzymał tytuł Meeting Planner Agencja Eventowa podczas MP Power Awards oraz został wyróżniony przez Eventex umieszczeniem w rankingu TOP50 najbardziej wpływowych osób w branży eventowej w Europie, oraz TOP100 na świecie.

Michał Kaleta

Managing Director i członek zarządu endorfina events. Z branżą związany od kilkunastu lat. Od 2016 r. zarządza jedną z największych agencji event marketingowych w Polsce, wielokrotnie wyróżnianą w konkursach na agencję eventową roku, nagradzaną lokalnie i międzynarodowo. endorfina pracuje dla największych polskich i zagranicznych marek, ma na koncie realizacje w kilkunastu krajach Europy. Według Michała eventy to kluczowy element strategii brand experience i jedna z najbardziej innowacyjnych gałęzi komunikacji marketingowej.

Komentarze

Powiązane

23.06.24, 16:00
| reklama & PR » informacje
Jasne, że na bp! Nowa platforma komunikacyjna bp
Marka bp startuje z nową platformą komunikacyjną: "Jasne, że na bp!". VML odpowiada za strategię, produkcję spotu TVC, przygotowanie Key Visuali oraz działania digital i social media.
23.06.24, 12:00
| reklama & PR » informacje
Chromatique wygrał przetargi trzech marek należących do firmy Henkel
W maju br. agencja Chromatique wygrała przetargi firmy Henkel na współpracę projektową dla marek Somat i Perwoll, oraz realizację projektu dla marki E.
23.06.24, 08:00
| reklama & PR » informacje
Załatw to w Żabce. Sieć reklamuje swoje usługi
5 czerwca br. Żabka rozpoczęła kampanię pod hasłem: „Załatw to w Żabce”. Celem akcji jest przybliżenie klientom dostępnych usług, jakie oferuje sieć sklepów Żabka. Kampania będzie prowadzona, m.in. w telewizji, radiu, internecie oraz w sklepach i w aplikacji Żappka.
22.06.24, 22:00
| reklama & PR » informacje
Marka 4MOVE wspiera reprezentację Polski
Producent napojów izotonicznych 4MOVE został oficjalnym partnerem piłkarskiej reprezentacji Polski. Marka zadba o odpowiednie nawodnienie biało-czerwonych podczas EURO 2024.
22.06.24, 14:38
| reklama & PR » informacje
Komfort wybiera Labcon do działań advocacy
Sieć sklepów Komfort rozpoczęło współpracę z agencją relevant stories Labcon, należącą do grupy marketingowo-technologicznej Group One. 
22.06.24, 08:00
| reklama & PR » informacje
Garnier promuje saszetki koloryzujące Color Shampoo Retouch
Agencja VML realizuje dla Garnier, marki L’Oréal, kampanię launchującą uniwersalne saszetki koloryzujące Color Shampoo Retouch.
21.06.24, 19:30
| reklama & PR » informacje
Szymon Marciniak ambasadorem marki Aluprof
Szymon Marciniak, międzynarodowy sędzia piłkarski, został ambasadorem marki Aluprof – dostawcy innowacyjnych systemów aluminiowych przeznaczonych do produkcji okien, drzwi, fasad i osłon przeciwsłonecznych. 
21.06.24, 18:15
| reklama & PR » ludzie
Kuba Piotrkowicz nowym prezesem Going
Od czerwca 2024 r. spółka Going. ma nowego prezesa. Kuba Piotrkowicz w nowej roli będzie odpowiadał za strategię rozwoju platformy biletowej, jak i poszerzenie działalności o nowe segmenty i usługi.
21.06.24, 17:00
| reklama & PR » informacje
Agencja Good One PR członkiem ZFPR
Do Związku Firm Public Relations dołączyła agencja Good One PR. To kolejna firma, która będzie współpracować z ZFPR na rzecz kształtowania profesjonalnego środowiska public relations w Polsce.
21.06.24, 16:32
| reklama & PR » informacje
Galaretkami WINIARY bohaterkami kampanii digitalowej
Marka Winiary w okresie letnim w którym wzrasta dostępność sezonowych owoców, promuje swoje galaretki.
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 24.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 22.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.