23.01.24, 13:07

Katarzyna Warzecha i Alicja Stojek-Szewczuk (DevaGroup): Rok 2023 w marketingu - najważniejsze zjawiska (podsumowanie 2023 roku)

Od lewej: Katarzyna Warzecha i Alicja Stojek-Szewczuk, fot.: archiwum Autorek

Katarzyna Warzecha i Alicja Stojek-Szewczuk z DevaGroup, podsumowują 2023 rok w branży dla portalmedialny.pl. 

Rok 2023 obfitował w wydarzenia, które miały ogromny wpływ na całą branżę marketingu internetowego. Rozwój sztucznej inteligencji, nowe narzędzia a także regulacje prawne zmieniły naszą pracę i zmusiły do dostosowania się do nowych realiów. Sprawdźmy, co ciekawego wydarzyło się w branży w ubiegłym roku!

Rozwój AI

Mówiąc o nowych trendach nie sposób wspomnieć rozwoju sztucznej inteligencji, czyli AI. Możliwość generowania treści, wideo oraz obrazów przez sztuczną inteligencję sprawiły, że cała branża zaczęła zastanawiać się nad przyszłością zawodów kreatywnych, m.in. copywriterów czy designerów. Lecz mimo dynamicznego rozwoju narzędzi, nadal konieczna jest weryfikacja wytworów AI pod kątem jakości oraz merytoryki. 

Możliwości sztucznej inteligencji nie kończą się jednak na umiejętności wygenerowania artykułu czy grafiki. Jej potencjał można wykorzystać także w obróbce danych analitycznych, zwłaszcza w dużej ilości, a także przygotowaniu strategii marketingowej czy contentowej. Coraz więcej narzędzi branżowych korzysta z modelów AI w celu zautomatyzowania i ulepszenia naszej codziennej pracy.

Należy jednak pamiętać o nieuregulowanych kwestiach prawnych, zwłaszcza dotyczących praw autorskich dla dzieł sztucznej inteligencji. Dlatego, wykorzystując potencjał sztucznej inteligencji, istotne jest również śledzenie jej rozwoju z umiarem i krytycznym podejściem.

Nowy Google Analytics 4

W lipcu 2023 r. czekała nas prawdziwa rewolucja w analityce. Stary Google Analytics Universal przestał zbierać dane, więc konieczne stało się przełączenie na nowy Google Analytics 4. Czasu na wdrożenie oraz naukę nowego narzędzia było sporo, ponieważ pierwsza wersja GA4 została opublikowana w 2020 r. Jednak to właśnie 2023 rok był czasem intensywnej nauki nowego interfejsu. Nowa wersja narzędzia całkowicie zmienia sposób zbierania danych, odchodząc od modelu opartego na sesjach na rzecz zdarzeń, co pozwala jeszcze lepiej śledzić zachowania użytkowników.

Zmiany w prawie

Prowadząc działania marketingowe należy śledzić nie tylko bieżące trendy, ale także zmiany w prawie, które mają wpływ na naszą działalność. W ubiegłym roku dwie regulacje wpłynęły znacząco na rynek reklamy. Jedna z nich to zmiany w ustawie dotyczącej reklamowania wyrobów medycznych w internecie, mediach społecznościowych oraz na kanale YouTube. Od stycznia 2023 r. udostępniane materiały muszą spełniać rygorystyczne wymogi ustawy.

Drugą zmianą w prawie, która dotyczy przede wszystkim właścicieli sklepów - tych internetowych oraz stacjonarnych jest Dyrektywa Omnibus. Rozporządzenie walczy z nieuczciwymi sprzedawcami, którzy manipulowali cenami i wprowadzali klientów w błąd odnośnie promocji. Największą zmianą jest konieczność informowania o cenach sprzed obniżki, co przeciwdziała sztucznemu zawyżaniu cen, zwłaszcza przed wielkimi promocjami podczas Black Friday.

Rok 2023 w SEO

Rok 2023 wyróżnił się jako rekordowy z perspektywy aktualizacji algorytmów Google. Oficjalne źródła podają, że miały miejsce aż cztery Core Update'y: w marcu, sierpniu, październiku i listopadzie. Ponadto, w lutym i kwietniu przeprowadzono aktualizacje związane z opiniami i recenzjami, znane jako Review Update, natomiast w październiku zanotowano Spam Update, który skoncentrował się na zwalczaniu spamu w wynikach wyszukiwania. W międzyczasie, we wrześniu, pojawiło się także Helpful Content Update, koncentrujące się na podnoszeniu wartości przydatnych treści na stronach internetowych.

Jedną z większych zmian, która już się rozpoczęła, ale oficjalny termin jej wdrożenia jej zaplanowany na marzec tego roku to nowy wskaźnik w ramach raportu Core Web Vitals.. INP, czyli Interaction to Next Paint zastąpi wcześniejszy FID, czyli First Input Delay. Raporty dotyczący INP pojawiły się w Google Search Console na długo przed oficjalnym wdrożeniem, aby administratorzy strony mieli czas na dostosowanie się do nowych wytycznych.

Podsumowanie 

Poprzedni rok przyniósł wiele zmian w marketingu, zarówno tym tradycyjnym jak i internetowym. Nie jest to zaskoczeniem, ponieważ branża ta charakteryzuje się dużą zmiennością. Przewidując trendy na nadchodzący rok a nawet lata będziemy świadkami jeszcze szybszego rozwoju sztucznej inteligencji, co pociągnie za sobą znaczną automatyzację procesów.

Co działo się w 2023 roku w DevaGroup?

Rok 2023 okazał się dla DevaGroup czasem intensywnych działań, nowych wyzwań i satysfakcji z osiągniętych sukcesów. Wypełniony mnóstwem projektów, przekazywaną wiedzą oraz zaangażowaniem całego zespołu – ten rok przyniósł nam nie tylko nowe możliwości, ale również cenne doświadczenia.

Dzielimy się wiedzą

Niezmienna pozostaje nasza chęć do dzielenia się wiedzą – to nie tylko artykuły naszych ekspertów, ale też cykl webinarów, które organizujemy od 2020 roku.

W 2023 roku nasze webinary stały się wartościowym źródłem wiedzy dla rekordowej ilości użytkowników. Obejmowały 17 spotkań online, a na naszej wirtualnej scenie wystąpiło 40 prelegentów. Obejmujące tematykę SEM, SEO i ogólnego marketingu, nasze spotkania zdobyły ogólną ocenę 4,7/5, co potwierdza ich wysoką jakość i wartość dla uczestników.  Nasze webinaria stanowią integralną część naszej misji dzielenia się wiedzą i wspierania rozwoju społeczności zainteresowanej marketingiem internetowym.

Nagrody i wyróżnienia

2023 rok to także możliwość pokazania naszych działań szerszej publiczności – możemy pochwalić się prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami, co potwierdza naszą pozycję w branży.

  • Utrzymaliśmy status Partnera Google Premium, co stanowi wyjątkowe wyróżnienie przyznawane jedynie 3% firm z danego kraju, posiadających specjalistyczną wiedzę na temat Google Ads.
  • Świętowaliśmy sukces podczas Performance Marketing Diamonds EU, zdobywając nagrodę w kategorii "The best content directed to consumer".
  • W ramach European Agency Awards otrzymaliśmy główną nagrodę w kategorii "Best Not-for-Profit Campaign" za nasze zaangażowanie na rzecz Fundacji Gajusz. Ponadto, byliśmy nominowani w trzech innych kategoriach: "Best Marketing Campaign", "Best Event" za organizację semKRK, oraz "Best Agency Culture", co podkreśla naszą wszechstronność i wysoką jakość działań.
  • Warto również zaznaczyć, że dołączyliśmy do grona Gazel Biznesu, co potwierdza naszą stabilność i dynamiczny rozwój w branży.

Wydarzenia

W roku 2023 byliśmy aktywnym uczestnikiem i organizatorem różnorodnych wydarzeń, wzbogacając naszą społeczność o wartościowe doświadczenia i wiedzę branżową.

  • Spotkaliśmy się z naszymi Klientami w siedzibie Google, gdzie omawialiśmy kluczowe tematy związane z trendami mobilnymi, synergią działań SEO i Ads oraz najnowszymi technologiami.
  • semKRK#21 BIG przyniósł nam kolejne niezapomniane chwile. 14 merytorycznych prelekcji, konkursy, warsztaty oraz gala semKRK Awards, gdzie nagrodziliśmy agencje za ich case study.
  • semWAW – edycja startup to z kolei historyczne dla nas wydarzenie w Warszawie.  Sold out i znakomite prezentacje, podczas których poruszane były tematy SEM i SEO.

Te wydarzenia to dla nas nie tylko okazje do wymiany wiedzy i doświadczeń, ale również miejsca, gdzie budujemy relacje z pasjonatami i ekspertami. Wszystkie te momenty są dla nas źródłem inspiracji i napędzają naszą ciągłą chęć doskonalenia. 

Autorki:

Alicja Stojek-Szewczuk

SEO Specialist. W DevaGroup zajmuje się pozycjonowaniem i optymalizacją stron internetowych klientów. Prywatnie miłośniczka dobrych książek i jogi.

Katarzyna Warzecha

Content & Marketing Manager w DevaGroup. Niepoprawna optymistka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych. Entuzjastka wykorzystywania nieszablonowych rozwiązań w Social Mediach. Twórca treści, wróg źle postawionych przecinków. Baczny obserwator, który lubi analizować zachowania konsumentów.

Komentarze

Powiązane

17.06.24, 07:30
| reklama & PR » informacje
Platforma inwestycyjna BeGlobal klientem iProspect
Agencja iProspect (dentsu Polska) została wybrana do obsługi mediowej platformy inwestycyjnej BeGlobal. Działania agencji obejmą przygotowanie i egzekucję kampanii performance oraz afiliację. Współpraca ma charakter długofalowy.
16.06.24, 22:24
| reklama & PR » informacje
Piłkarze Luka Modrić i Bukayo Saka w kampanii Snickers
Z początkiem czerwca br. wystartowała najnowsza kampania Snickers, w której udział biorą gwiazdy piłki nożnej – Luka Modrić i Bukayo Saka. Marka chce pomóc wszystkich entuzjastom futbolowych emocji uniknąć „przypałów".
16.06.24, 16:36
| reklama & PR » informacje
Marka Eduscho zadowolona z wyników kampanii na TikToku
Druga faza kampanii marketingowej marki Eduscho, właśnie się zakończyła. Kreatywne podejście i wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań, m.in. FOOH (Fake Out of Home) w mediach społecznościowych przyczyniło się do osiągnięcia wysokich wyników, m.in. w postaci zaangażowania użytkowników na platformie TikTok. 
16.06.24, 12:00
| reklama & PR » informacje
BECKERS. Malowanie nabiera kolorów. PPG prowadzi kampanię promującą linię plamoodpornych farb
PPG rozpoczął kampanią promującą linię plamoodpornych farb BECKERS Designer Colour. Szeroko zakrojona komunikacja prowadzona pod hasłem „BECKERS. Malowanie nabiera kolorów” obejmuje telewizję, internet, w tym serwisy VOD oraz social media. 
16.06.24, 08:00
| reklama & PR » informacje
Rankomat.pl promuje polisę turystyczną jako gwarancję spokojnego urlopu
Multiporównywarka rankomat.pl rusza z letnią kampanią marketingową, w której skupia się na korzyściach wynikających z posiadania ubezpieczenia podróżnego podczas urlopu za granicą. W reklamach z udziałem ambasadora, Huberta Urbańskiego, marka podkreśla, że zakup polisy to przepis na spokojne i bezpieczne wakacje.
15.06.24, 20:00
| reklama & PR » informacje
Nowi twórcy internetowi w agencji Rokmates
Do agencji influencer marketingu Rokmates dołączyło dziesięciu twórców internetowych, wśród których są m.in. Torii, duet PK Sisters czy Coocharz.
15.06.24, 16:00
| reklama & PR » informacje
Klubik pełen punkcików. Akcja promocyjna marki Gerber
Agencja UNIQUE ONE, na zlecenie firmy Nestle, organizuje ogólnopolską akcję promocyjną dla marki Gerber.
15.06.24, 12:00
| reklama & PR » informacje
GIGAnci Życia. Plus na Kartę wprowadza nowy format komunikacyjny
Wystartowała nowa kampania promocyjna Plusa na Kartę stworzona w oparciu o nowy format komunikacyjny – GIGAnci Życia. Kampania promuje nową ofertę Plusa, w której klienci mogą otrzymać 6400 GB.
15.06.24, 08:00
| reklama & PR » ludzie
Jacek Dąbrowski przeszedł z Burda Media do Grupy Iberion
Jacek Dąbrowski dołączył do zespołu sprzedaży Grupy Iberion. Wcześniej był związany z firmą Burda Media.
14.06.24, 20:15
| reklama & PR » informacje
Jakość z natury. Żywiec Zdrój w kampanii wizerunkowej zwraca uwagę na naturalne procesy powstawania wody źródlanej
Wraz z początkiem czerwca br. wystartowała nowa kampania wizerunkowa marki Żywiec Zdrój – „Jakość z natury”. Jej celem jest zwrócenie uwagi na naturalne procesy powstawania wody źródlanej. Kampania jest realizowana w telewizji i mediach społecznościowych, a już niebawem pojawi się również w kinach.
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Specjalista/ka ds. promocji w Dziale Promocji i Komunikacji

Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 13.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.