30.01.24, 06:30

Podsumowanie 2023 r.: Joanna Dering (Altavia Kamikaze + K2)

Joanna Dering, Managing Partner Altavia Kamikaze + K2

Joanna Dering, Managing Partner Altavia Kamikaze + K2, podsumowuje dla portalmedialny.pl najważniejsze wydarzenia 2023 roku w branży.

2023 rok w branży

Rok 2023 okazał się niezwykle nieprzewidywalny dla branży kreatywnej. Wszyscy pracowaliśmy w kontekście zdarzeń, które mocno wpływają na konsumentów: wojna, inflacja, techniczna recesja, wybory, a także zmian technologicznych, które zaangażowały branżę. Swoje top 4 podsumowania 2023 roku rozpocznę więc od słowa zwinność:

Elastyczne podejście do kampanii i budżetów

W kontekście nieprzewidywalnych (tak, znowu) wydarzeń, które towarzyszyły nam w 2023 roku, utrwalił się trend planowania krótkoterminowego, który jest z nami od czasu pandemii.. Szybkie i elastyczne wdrażanie zmian w działaniach marek, dostosowane do zmieniających się warunków, wymagało bardzo bliskiej współpracy agencji z klientami i sprawności w pracy zespołów klienckich.

Boom sztucznej inteligencji

2023 to rok pod znakiem rozwiązań opartych o AI. Technologia jest co prawda z nami już ładnych kilka lat, ale ten roku przyniósł rozwiązania na tyle dojrzałe i funkcjonalne, że temat zyskał skalę. AI potrafi generować różnorodne treści: teksty, obrazy, wideo, głos, strony internetowe, co oznaczało konieczność testowania i wdrażania w agencjach nowych rozwiązań i sposobów pracy. I o ile to nie stanowiło wyzwania, to wyzwaniem na pewno okazał się brak jednoznacznych uregulowań prawnych.

Treści wideo - z TikToka na inne kanały

Już nie tylko twórcy, ale też brandy świetnie radzą sobie na TikToku. O ile robimy tiktoki, nie reklamy na Tiktoka ;) Charakterystyczny format i humor są też nierzadko adaptowane na inne kanały, jako skuteczny sposób zwiększania zasięgów i angażowania nowych grup odbiorców.

Kryzys zaufania do Influencerów, ale Inwestycje w mikro i nano twórców

Szereg wydarzeń w świecie influencerskim spowodował kryzys zaufania, co skłoniło marki do rewizji strategii. Zauważalny stał się trend inwestycji w mikro i nano influencerów, również tworzenie, edukację i animację własnych społeczności takich twórców wokół danego brandu. 

Rok 2023 w agencji

Rok 2023 był dla nas przełomowy. Rozpoczęliśmy go rebrandingiem z Kamikaze - part of Altavia Group na Altavia Kamikaze. Zmiana odzwierciedla coraz bardziej intensywną współpracę między agencjami w grupie Altavia, których jest już 70 i działają na 45 rynkach.

Z kolei zakończyliśmy go kolejnym rebrandingiem zamykającym transakcję, w ramach której agencja Altavia Kamikaze przejęła agencje K2 Create i K2 Precise stając się Altavia Kamikaze + K2. Tym samym mocno i na świeżo weszliśmy w agencyjną dorosłość (18 lat na rynku). Tworząc Altavia Kamikaze + K2 chcemy stworzyć najlepszy agencyjny zespół, pracujący dla retailerów i marek, zarówno na poziomie budowania świadomości i rozważania marki, domykania sprzedaży, jak i lojalizacji konsumentów. Rozwijamy nasze usługi kreatywne, socialowe, mediowe i martechowe tak, aby obsługiwać marki na wszystkich etapach Digital Customer Journey. Integrujemy kompetencje, żeby zwiększyć efektywność naszych działań i uprościć współpracę naszym klientom. Za tymi planami stoi dziś zespół 180 ekspertów w ramach połączonych struktur.

W 2023 r. skupialiśmy się na rozwoju relacji z naszymi klientami, co zaowocowało powiększeniem scope’u współpracy lub liczby obsługiwanych brandów, za co bardzo dziękujemy. Szczególnie ciekawy obszar, który rozwijaliśmy to Tik Tok - niestandardowe podejście oparte na pracy twórców, których zaprosiliśmy na pokład już kilka lat temu. Odwaga i zaufanie klienta zaowocowało nagrodą główną Golden Arrow w kategorii social media za działania dla marki Kaufland na Tik Toku. W przypadku zespołu dawnego K2 Create, rok został zwieńczony srebrnym Effie za akcję Bayraktar dla Ukrainy ze Zrzutka.pl. Gratulacje dla klientów i zespołów.

Joanna Dering

Partnerka współzarządzająca połączonymi strukturami agencji Altavia Kamikaze, K2 Create i K2 Precise pod wspólnym brandingiem Altavia Kamikaze + K2. Od 19 lat w branży.

Komentarze

Powiązane

23.05.24, 17:51
| reklama & PR » ludzie
Sonia Stępień przechodzi z o2.pl do agencji oLIVE media
Sonia Stępień dołączyła do zespołu agencji oLIVE media i objęła stanowisko senior PR specjalistka. Tym samym zasiliła zespół public relations, którym kieruje team leaderka Katarzyna Kamińska.
23.05.24, 15:00
| reklama & PR » informacje
Robert Lewandowski ambasadorem G2A.COM
G2A.COM, największy na świecie marketplace z cyfrową rozrywką nawiązał długoterminową współpracę z Robertem Lewandowskim. W nawiązaniu współpracy pomiędzy stronami uczestniczyło RL Media.
23.05.24, 13:27
| reklama & PR » informacje
IKEA, L’Oreal i Biedronka pierwszymi reklamodawcami platformy SkyShowtime w Polsce
SkyShowtime jako pierwsza globalna platforma streamingowa w Polsce uruchomił pakiety reklamowe, a klienci Wavemaker (GroupM) jako pierwsi zareklamowali się na jego łamach.
23.05.24, 11:31
| reklama & PR » ludzie
Karolina Leguła-Leszczyńska awansuje w Mindshare Polska
Karolina Leguła-Leszczyńska awansowała w strukturach Mindshare Polska i objęła stanowisko Cluster Category Lead’a w obszarze planowania strategicznego na region CEE. Odpowiada za pracę dla jednej z największych na świecie firm FMCG.
23.05.24, 08:30
| reklama & PR » informacje
Ooo. Wiosenna kampania Orange dla Firm
Trwa wiosenna kampania Orange dla Firm, którą przygotowała agencja Havas Creative Network. Produkcja powstała w ramach nowej globalnej strategii „Orange tu jest”, otwierając nowy rozdział formatów komunikacyjnych Marki.
23.05.24, 06:30
| reklama & PR » informacje
KERRIS promuje bursztyn bałtycki wśród młodych odbiorców
Agencja KERRIS odpowiada za opracowanie strategii, koncepcji oraz realizację pierwszej kampanii skierowanej do młodego pokolenia, mającej na celu zbudowanie nowoczesnego wizerunku bursztynu wśród tej grupy wiekowej.
22.05.24, 16:30
| reklama & PR » informacje
Joanna Brodzik ambasadorką marki Fine Life. Aktorka będzie gospodynią specjalnego programu
Wystartowała kampania „Gotowanie na wyzwanie z Joanną Brodzik”, której celem jest zbudowanie rozpoznawalności produktów marki własnej Fine Life, w ofercie której dostępnych jest ok. 400 artykułów w przystępnej cenie. Ambasadorką projektu jest aktorka Joanna Brodzik.
22.05.24, 15:20
| reklama & PR » informacje
Własne M w Wielkim Mieście. Alior Bank promuje kredyty hipoteczne
Alior Bank rozpoczął kampanię marketingową, która promuje nową ofertę kredytu hipotecznego „Własne M w Wielkim Mieście”. Działania marketingowe będą realizowane do połowy czerwca br.
22.05.24, 13:23
| reklama & PR » informacje
Co to jest DPD Pickup? Kampania online DPD Polska tle skierowana do Zetek
DPD Polska ruszyło z kampanią promocyjną usług logistycznych OOH (Out-Of-Home), która skierowana jest przede wszystkim do młodego pokolenia tzw. Zetek. Działania prowadzone w oparciu o nowy język i warstwę wizualną wystartowały online 14 maja br.
22.05.24, 11:56
| reklama & PR » ludzie
Rafał Lampasiak ponownie jurorem w Mad Stars
W tym roku Rafał Lampasiak, dyrektor strategiczny, Mullenlowe Warsaw (Mullenlowe Group), po raz kolejny znalazł się w gronie jurorów konkursu MAD STARS.
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy