07.02.24, 07:30

Podsumowanie 2023 r.: Grażyna Gołębiowska (AMS)

Grażyna Gołębiowska, fot.: archiwum Autorki

Grażyna Gołębiowska, Dyrektorka marketingu AMS SA., podsumowuje 2023 rok w branży dla portalmedialny.pl.

2023 rok w branży

Bezsprzecznie najważniejszym zjawiskiem potwierdzającym światowy trend jest wzrost segmentu Digital OOH (DOOH). Po trzech kwartałach 2023 r. zanotował on blisko 49 proc. dynamikę (źródło: IGRZ). Rezultat ten potwierdza, że DOOH jest siłą napędową i przyszłością naszego rynku. Za DOOH przemawia szereg czynników, jak choćby możliwość płynnego zarządzania kampanią w jej trakcie, zakup programatyczny, dane i dostępność digitalu w szerokiej ofercie outdooru i indooru.

Istotnym wydarzeniem był zdecydowany głos branży podczas drugiej konferencji z cyklu #DataDrivenDOOH na temat potrzeby wspólnego standardu pomiaru widowni. Przedstawiciele rynku, w tym firm na co dzień ze sobą konkurujących, agencji mediowych i firm badawczych dyskutowali, jak rozwijać pomiar najdynamiczniejszego segmentu reklamy – Digital OOH – w kontekście całego OOH. Wszyscy wskazali, że w nadchodzących latach będziemy integrować dane własne, innych operatorów i firm badawczych, aby jak najlepiej, najbardziej precyzyjnie docierać do konsumentów. To otwiera na nowo całą naszą branżę, bo ją unowocześnia, wpisuje w trendy mediowe. A z drugiej strony jest atrakcyjne dla reklamodawców, dostarczając większy zasięg wśród konsumentów i zróżnicowane formaty reklam.

Ważnym wydarzeniem 2023 roku było także opublikowanie pierwszej strategii środowiskowej w polskiej branży OOH. AMS ogłosił strategię, w której prezentuje, jak będzie intensyfikować dotychczasowe działania na rzecz redukowania śladu węglowego w całym łańcuchu wartości, rozwijać zieloną infrastrukturę miejską oraz wdrażać rozwiązania gospodarki obiegu zamkniętego dla materiałów reklamowych. To ważny dokument, który ma szansę stać się punktem odniesienia branży dla działań prośrodowiskowych. Obserwując trendy widzimy bowiem, że świadomość ekologiczna staje się ważnym elementem strategii reklamowych i jest odpowiedzią na rosnące oczekiwania konsumentów dotyczące zrównoważonego biznesu.

2023 rok w AMS

W 2023 roku AMS mocno rozwijał się digitalowo i ekologicznie.

AMS znacząco rozwinął swój system cyfrowej reklamy w galeriach handlowych, potwierdzając pozycję niekwestionowanego lidera tego segmentu rynku Digital OOH. W br. do oferty dołączyła, m.in. stołeczna Galeria Młociny oraz łódzka Manufaktura. Tym samym w ofercie firmy znalazło się łącznie 79 galerii handlowych, zlokalizowanych w 22 aglomeracjach i miastach zamieszkanych przez około 50 proc. populacji Polski. W ofercie pojawiły się nowe rozwiązania, które jeszcze bardziej zwiększają jej elastyczność: możliwość wykorzystania tzw. triggerów zmiany layoutu w zależności od zewnętrznych warunków definiujących moment emisji reklamy, możliwość dopasowania reklam do nadreprezentacji grupy celowej poprzez wykorzystanie Affinity Index, czy dalsze wykorzystanie retargetingu, który w sposób synergiczny łączy działania online z ofertą Digital oraz klasycznym OOH. Wprowadzone rok wcześniej rozliczenie CPM DOOH objęło wszystkie cyfrowe nośniki outdoorwe i indoorowe, a zakup programatyczny umożliwiony został w dwóch modelach – private deal i automated guaranteed. AMS potwierdził także pozycję lidera w segmencie cyfrowych citylightów, rozwijając sieć i zwiększając aż o 25 proc. liczbę cyfrowych citylightów na przystankach w kluczowych punktach Warszawy.

W AMS kontynuowaliśmy prośrodowiskowe inwestycje w miastach. W efekcie w naszej ofercie znajduje się dziewięć miast możliwością reklamy na 150 EKO wiatach z zielonymi dachami. Obecność na takich przystankach daje możliwość reklamy zgodnej z prośrodowiskową ideą marki. Ponadto za każdą reklamę kupioną na EKO wiacie AMS zleca posadzenie drzewa. Dotychczas z tej oferty skorzystali m.in.: ŠKODA, L’Oréal, Lenovo Polska, Żabka, Arla Foods czy T-Mobile. Dodatkowo w Warszawie, oddaliśmy do użytku mieszkańców Mokotowa Przystanek Zdrowie, na który składa się ratujący życie automatyczny defibrylator, ekran z edukacyjnymi treściami prozdrowotnymi i zielony dach rozchodnikowy. W 2023 r. AMS jako pierwsza firma w polskiej branży OOH ogłosiła strategię środowiskową, a nasze działania proekologiczne po raz kolejny zostały docenione. AMS uzyskał tytuł Lidera Transformacji Energetycznej 2023 za sieć fotowoltaicznych, autonomicznych słupów, nagrodę specjalną Carbon Footprint Challenge Awards za długoletnie zaangażowanie w sprawy ekologiczne, a EKO wiaty AMS otrzymały Certyfikat Carbon Footprint Approved - międzynarodowy znak towarowy przyznawany produktom lub usługom, które zostały wytworzone lub dostarczone w odpowiedzialny środowiskowo i społecznie sposób.

W zakresie mebli miejskich, nasze portfolio wzbogaciło się o Premium Citylighty w Gdańsku (wzrost o 36 proc.) oraz Digital Citylighty w Warszawie (wzrost o 25 proc.), dzięki czemu klienci AMS zyskali możliwość prowadzenia działań z obszaru content marketingu w przestrzeni miejskiej.

Rok zakończyliśmy nagrodami, które bardzo cieszą, są bowiem potwierdzeniem, że nasze działania spotykają się z uznaniem rynku. Zostaliśmy laureatem Nagrody Konkursu Pracodawca Godny Zaufania w kategorii „Firma przyjazna osobom z niepełnosprawnościami”, otrzymaliśmy nagrodę Europejskiego Lidera PPP, po raz kolejny zostaliśmy Superbrands, Mecenasem Kultury Krakowa oraz Biurem Reklamy OOH Roku 2023! Dziękujemy!

Grażyna Gołębiowska

Dyrektorka marketingu AMS SA. Z mediami związana od 1997 roku, a z branżą Out-of-Home od 1999. Pracę zawodową rozpoczynała w telewizji - TVP i TVN. Zarządza marketingiem lidera rynku od 2003 r. Z AMS zdobyła ponad 50 nagród, w tym za innowacyjność, współpracę z klientami, projekty prośrodowiskowe i społeczne. Absolwentka UW, SGH, Centrum Dziennikarstwa oraz wielu programów rozwojowych, m.in. Harvard Manage Mentor, Management, Neuroleadership Academy. Współtwórczyni Galerii Plakatu AMS - prawdopodobnie największego konkursu dla grafików w Polsce. Członkini Rady Programowej Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie.

Komentarze

Powiązane

23.05.24, 17:51
| reklama & PR » ludzie
Sonia Stępień przechodzi z o2.pl do agencji oLIVE media
Sonia Stępień dołączyła do zespołu agencji oLIVE media i objęła stanowisko senior PR specjalistka. Tym samym zasiliła zespół public relations, którym kieruje team leaderka Katarzyna Kamińska.
23.05.24, 15:00
| reklama & PR » informacje
Robert Lewandowski ambasadorem G2A.COM
G2A.COM, największy na świecie marketplace z cyfrową rozrywką nawiązał długoterminową współpracę z Robertem Lewandowskim. W nawiązaniu współpracy pomiędzy stronami uczestniczyło RL Media.
23.05.24, 13:27
| reklama & PR » informacje
IKEA, L’Oreal i Biedronka pierwszymi reklamodawcami platformy SkyShowtime w Polsce
SkyShowtime jako pierwsza globalna platforma streamingowa w Polsce uruchomił pakiety reklamowe, a klienci Wavemaker (GroupM) jako pierwsi zareklamowali się na jego łamach.
23.05.24, 11:31
| reklama & PR » ludzie
Karolina Leguła-Leszczyńska awansuje w Mindshare Polska
Karolina Leguła-Leszczyńska awansowała w strukturach Mindshare Polska i objęła stanowisko Cluster Category Lead’a w obszarze planowania strategicznego na region CEE. Odpowiada za pracę dla jednej z największych na świecie firm FMCG.
23.05.24, 08:30
| reklama & PR » informacje
Ooo. Wiosenna kampania Orange dla Firm
Trwa wiosenna kampania Orange dla Firm, którą przygotowała agencja Havas Creative Network. Produkcja powstała w ramach nowej globalnej strategii „Orange tu jest”, otwierając nowy rozdział formatów komunikacyjnych Marki.
23.05.24, 06:30
| reklama & PR » informacje
KERRIS promuje bursztyn bałtycki wśród młodych odbiorców
Agencja KERRIS odpowiada za opracowanie strategii, koncepcji oraz realizację pierwszej kampanii skierowanej do młodego pokolenia, mającej na celu zbudowanie nowoczesnego wizerunku bursztynu wśród tej grupy wiekowej.
22.05.24, 16:30
| reklama & PR » informacje
Joanna Brodzik ambasadorką marki Fine Life. Aktorka będzie gospodynią specjalnego programu
Wystartowała kampania „Gotowanie na wyzwanie z Joanną Brodzik”, której celem jest zbudowanie rozpoznawalności produktów marki własnej Fine Life, w ofercie której dostępnych jest ok. 400 artykułów w przystępnej cenie. Ambasadorką projektu jest aktorka Joanna Brodzik.
22.05.24, 15:20
| reklama & PR » informacje
Własne M w Wielkim Mieście. Alior Bank promuje kredyty hipoteczne
Alior Bank rozpoczął kampanię marketingową, która promuje nową ofertę kredytu hipotecznego „Własne M w Wielkim Mieście”. Działania marketingowe będą realizowane do połowy czerwca br.
22.05.24, 13:23
| reklama & PR » informacje
Co to jest DPD Pickup? Kampania online DPD Polska tle skierowana do Zetek
DPD Polska ruszyło z kampanią promocyjną usług logistycznych OOH (Out-Of-Home), która skierowana jest przede wszystkim do młodego pokolenia tzw. Zetek. Działania prowadzone w oparciu o nowy język i warstwę wizualną wystartowały online 14 maja br.
22.05.24, 11:56
| reklama & PR » ludzie
Rafał Lampasiak ponownie jurorem w Mad Stars
W tym roku Rafał Lampasiak, dyrektor strategiczny, Mullenlowe Warsaw (Mullenlowe Group), po raz kolejny znalazł się w gronie jurorów konkursu MAD STARS.
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy