08.02.24, 17:30

newonce zmienia strategię i odchodzi od modelu subskrypcyjnego

Logo newonce, fot.: materiały prasowe

newonce odchodzi od modelu subskrypcyjnego. Od dłuższego czasu nowe treści tworzone przez tę platformę udostępniane były nieodpłatnie, natomiast 1 lutego br. otwarto archiwum, dzięki czemu wszyscy użytkownicy ponownie zyskali dostęp do pełnych wersji materiałów.

Popkulturowo-streetwearowy serwis newsowy rozwinął się w stronę opiniotwórczego medium dostarczającego użytkownikom treści audio (w formie podcastów i streamu radiowego), wideo (publikowanego na Instagramie, TikToku i YouTube) i artykuły, również w postaci drukowanego magazynu newonce.paper (10. numer, po dwuletniej przerwie, ukazał się w sierpniu 2023 r.). Dla mieszkańców Warszawy newonce to także zlokalizowany w centrum miasta bar. Wprowadzona w grudniu 2021 r. usługa subskrypcyjna newonce.club była reakcją na osłabiającą reklamowo-gastronomiczny model biznesowy firmy pandemię koronawirusa. Jak się okazało, była to decyzja nietrafiona.

Wprowadzając usługę subskrypcyjną, newonce zamknął za bramką płatniczą większość swoich treści, udostępniając niepłacącym użytkownikom jedynie zajawki podcastów i fragmenty dłuższych artykułów oraz newsy. Członkowie newonce.club mieli dostęp do pełnej oferty contentowej marki, a także różnego rodzaju benefitów – pokazów filmowych, zniżek w newonce.store oraz u partnerów marki. Po sześciu tygodniach usługa miała sześć tysięcy płacących użytkowników, w szczycie popularności usługi podpiętą kartę miało dziesięć tysięcy osób. W tym okresie zespół newonce składał się z 80 osób oraz z ponad 50 osób współpracujących z newonce przy tworzeniu oferty.

„Wprowadzenie subskrypcji wiązało się z ogromną inwestycją i jednocześnie spadkiem zasięgów i przychodów. Już na starcie pojawiły się problemy technologiczne i uszczupliła się (zamiast wzmocnić) nasza oferta, w niespełna półtora roku po starcie usługi zaczęliśmy kalibrować model, otwierając nowe treści. Kolejnych dziewięć miesięcy to powolny i bolesny proces wychodzenia z subskrypcji, a więc kolejnej zmiany modelu biznesowego, wraz z wszystkimi wiążącymi się z tym problemami. Wcześniej wyłącznie przyspieszaliśmy, teraz nauczyliśmy się również hamować” – mówi Mih Michalski, CEO newonce.media.

Od 1 lutego wszystkie archiwalne treści newonce – w tym ponad 80 formatów podcastowych, m.in. “Rozmowy: Wojewódzki Kędzierski”, “Tu Czarkowski, Tam Okuniewska” czy zamknięte dotąd epizody “Podgórska Ogólnie” – są ponownie dostępne w serwisie i aplikacji newonce. Do serwisów streamingowych (m.in. Spotify, TIDAL, Apple Podcasts) trafiają one stopniowo.

newonce to marka, która zawsze była blisko odbiorcy, inkluzywność była wpisana w nasze DNA. Zamknięcie treści było tutaj istotną zmianą, do “klubu” zaproszeni zostali tylko wybrani. A płacenie za dostęp do mediów czy treści nie jest dla przedstawicieli Generacji Z naturalne, co widać na przykładzie platform streamingowych, które wprowadzają tańsze pakiety z reklamami. Odebraliśmy tę lekcję – mądrzejsi o doświadczenie tworzymy jeszcze lepsze, najwyższej jakości i dostępne dla każdego treści. Jesteśmy przekonani, że to najlepszy sposób, by dziś budować media i przyciągać reklamodawców” – dodaje Mih Michalski.

newonce notuje stały wzrost liczby użytkowników, w styczniu tego roku było ich 340 tys., czyli o ponad 60 proc. więcej niż w pierwszym miesiącu 2023 r. – mowa tutaj wyłącznie o użytkownikach serwisu i aplikacji, które są tylko częścią ekosystemu marki.

Komentarze

Powiązane

10.04.24, 15:00
| radio » badania rynku
Słuchalność radia w I kwartale 2024 r.: duży wzrost Radia Zet i Radia Maryja
Radio RMF FM pozostaje najchętniej słuchaną rozgłośnią w Polsce - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 stycznia 2024 r. do 31 marca 2024 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
10.04.24, 06:30
| radio » badania rynku
Badanie Słuchacz podcastów w Polsce: rośnie słuchalności podcastów
W Polsce, podobnie jak na świecie, utrzymuje się rosnący trend popularności podcastów. W 2023 r. blisko 10 mln polskich internautów słucha treści słownych audio przynajmniej raz w miesiącu – wynika z V edycji badania „Słuchacz podcastów w Polsce” przygotowanego cyklicznie przez Grupę Eurozet we współpracy z Publicis Groupe.
09.04.24, 06:30
| radio » informacje
Wiosenna ramówka Polskiego Radia Rzeszów. Do stacji wracają znane głosy
Pod hasłami „Wiosna w Polskim Radiu Rzeszów, słuchaj z wzajemnością”, 8 kwietnia br. ruszyła nowa ramówka publicznej rozgłośni regionalnej nadającej w południowo-wschodniej Polsce. Zmiany dotyczą przede wszystkim pasm wieczornych, które po godz. 20.00 wypełnią rozmaite gatunki muzyczne podane w autorskiej, osobistej formie przez grono dawnych i nowych współpracowników stacji.
08.04.24, 10:51
| radio » ludzie
Anna Paluszek wraca do RMF FM. Będzie wydawczynią publicystyki
Do warszawskiej redakcji RMF FM w kwietniu br. dołączyła Anna Paluszek. Jest wydawczynią rozmów publicystycznych w RMF FM i Radiu RMF24.
08.04.24, 09:40
| radio » wywiady
Kunstkamera, Pogłosy oraz Przegląd prasy zagranicznej w ofercie Dwójki
„Kunstkamera” i „Pogłosy” to audycje debiutujące w ofercie Dwójki. Na antenie pojawią się także „Pprzeglądy prasy zagranicznej” .
08.04.24, 07:30
| radio » informacje
newonce na wiosnę. Nowe formaty i powraca
Wiosna w newonce to powrót do radia – dwadzieścia formatów audio-wideo, w tym kilkanaście nowych, zmiany w paśmie przedpołudniowym i kilka powrotów.
08.04.24, 06:30
| radio » informacje
Chillizet wiosną. Magdalena Kasperowicz w zespole stacji
Chillizet rusza z wiosenną ramówką. Oprócz znanych pasm i audycji pojawią się nowe pozycje programowe, a do zespołu dołączy Magdalena Kasperowicz.
07.04.24, 15:46
| radio » informacje
Dzieci kochają zwierzaki w Polskim Radiu Dzieciom
7 kwietnia br. w Polskim Radiu Dzieciom odbędzie się premiera audycji „Dzieciaki kochają zwierzaki”, którą mają współtworzyć słuchacze. Na antenie publicznego nadawcy będą mieli możliwość zaprezentowania najciekawszych gatunków zwierząt. Audycja emitowana będzie w każdą niedzielę o godz. 18.00.
05.04.24, 19:00
| radio » informacje
Paderborn. Superprodukcja Remigiusza Mroza i Audioteki. Piotr Stramowski w głównej roli
27 marca br. w ofercie Audioteki zadebiutowała najnowsza superprodukcja Remigiusza Mroza „Paderborn”.
04.04.24, 16:30
| radio » informacje
Dłuższe i dodatkowe wydania Faktów. Wybory samorządowe w RMF FM i Radiu RMF24
RMF FM i Radio RMF24 przygotowują specjalne pozycje programowe związane z wyborami samorządowymi. W niedzielę, 7 kwietnia br. pojawią się wydłużone i dodatkowe wydania „Faktów” oraz wieczór wyborczy.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista do spraw promocji i komunikacji

Muzeum Narodowe w Poznaniu | Poznań

Przejdź do oferty
Konkursy
do 09.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 09.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 04.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy