09.02.24, 06:30

Podsumowanie 2023 r.: Ania Ledwoń (More Bananas)

Ania Ledwoń, Creative Owner, More Bananas ; fot.: materiały prasowe

Ania Ledwoń, Creative Owner, More Bananas, podsumowuje 2023 rok w branży dla portalmedialny.pl.

Podsumowanie wydarzeń i zjawisk na rynku w 2023 r.

Rok 2023 upłynął pod znakiem ogólnoświatowego kryzysu, który miał wpływ na wszystkie aspekty życia, w tym na biznes i marketing. Odczuwalne konsekwencje gospodarcze, pogłębiające się kryzysy geopolityczne, oraz długotrwałe skutki pandemii znacząco wpłynęły na zachowania konsumentów, a tym samym na rynek.

W świecie marketingu i mediów widoczne były liczne kryzysy wizerunkowe, związane między innymi z postaciami publicznymi i kontrowersjami, takimi jak Pandora Gate, afera z Kanałem Sportowym, czy działania osób publicznych takich jak Kuba Wojewódzki czy Krzysztof Gonciarz. Te wydarzenia uwydatniły nieadekwatne reagowanie na trendy społeczne, brak poszanowania prawa i nieudane kampanie z influencerami. Jednocześnie rola influencerów uległa zwiększeniu. Marki coraz częściej korzystały również z mikro- i nano-influencerów do promocji produktów.

Media społecznościowe, ze wzrostem znaczenia TikToka, stały się jeszcze bardziej dominujące. TikTok, będąc platformą kreującą trendy, zaczął pełnić również funkcję edukacyjną i informatywną. Jednakże, jego wpływ na zdolność koncentracji użytkowników wzbudzał zaniepokojenie. Koniecznie polecam zapoznać się z pojęciem TikTok Brain.

SEO w mediach społecznościowych stało się “bardziej popularne”, a algorytmy platform społecznościowych stały się bardziej zaawansowane w promowaniu zoptymalizowanych treści.

Integracja generatywnej sztucznej inteligencji w pracy marketerów była kolejnym ważnym trendem. AI zaczęła odgrywać kluczową rolę w personalizowaniu treści i ich tworzeniu choć jednocześnie przyczyniała się do… powstawania treści o niskiej jakości. Narzędzia AI były również wykorzystywane do tworzenia coraz większej liczby fake newsów i deepfake'ów. 

Sporo wydarzyło się również w kwestiach prawnych oraz dotyczących wykorzystywania danych. Walka z dezinformacją stała się ważnym elementem działań platform mediów społecznościowych. W życie weszły rekomendacje UOKiK, a z początkiem roku 2023 dyrektywa OMNIBUS. W świetle pozyskiwania danych o odbiorcach zdecydowanie największą zmianą i poniekąd wyzwaniem było przejście z GAU na GA4. 

Rok 2023 był rokiem cyfryzacji, automatyzacji i digitalizacji. Adaptacja do nowych technologii, takich jak AR i VR stała się ważnym elementem innowacyjnych kampanii marketingowych, ale jednocześnie wyzwaniem w zakresie budżetów, które trzeba na nie poświęcić (w szczególności technologii VR-owych).

Zrównoważony i etyczny marketing zyskał na znaczeniu w odpowiedzi na rosnącą świadomość ekologiczną i społeczną. Czy to przekładało się na sprzedaż? Jedynie w deklaracjach. Ale zmianę tę na pewno będziemy obserwować w latach nadchodzących. 

W świetle nadchodzących zmian wynikających z roku 2023 marki w końcu zauważono na rynku pokolenie 65+, a nie tylko Pokolenie Z. Cóż, starzejemy się jako społeczeństwo. Polacy najszybciej w Europie. 

Podsumowanie 2023 r. w More Bananas

2023 rok był z jednej strony w naszej agencji rokiem stabilizacji - w końcu - po pandemii. Kryzys gospodarczy poczuliśmy i my na własnej skórze (brak wyraźnych, mocnych wzrostów), z drugiej strony mogliśmy się cieszyć stabilnym przyrostem leadów oraz klientów finalnie wypracowując wynik lepszy, niż w roku poprzednim. To był również rok wewnętrznych zmian i pracy nad własnymi materiałami i marką. Klientów pozyskujemy inboundowo, bez aktywnej sprzedaży. Pozostając przy tej decyzji własne inicjatywny promocyjne i budowanie zasięgu wśród interesariuszy są dla nas kluczowe.

To co mnie cieszy, to stabilna sytuacja w zespole bez większych rotacji oraz rozwój zespołu i jego kompetencji. Joanna Bitowt odpowiada za rozwój działu strategii, który w 2023 r.  zaliczył spore wzrosty nie tylko w liczbie projektów, ale również w liczbie osób na pokładzie w postaci Adriany Jureczko. Z kolei Karolina Mrowiec awansowała na stanowisko Senior Social Media Specialist. W siłę rośnie nam zespół strategiczny, ale musiało się tak stać. Projektów strategicznych oraz dotyczących kompleksowych działań marketingowych mamy coraz więcej. Wyzwaniem jest dla nas i było zatrudnienie handlowca_czyni - nadal szukamy osoby, która zasili dżunglę marketingu w tym zakresie. 

Zdecydowaliśmy się również na wzięcie udziału w programie stażowym Kariera Jutra, po którym finalnie zatrudniliśmy do działu marketingu i strategii pracowniczkę.

Osobiście czuję również zdecydowanie zmiany w dynamice zespołu i sposobie zarządzania zespołem po czterech latach pracy zdalnej - do biura nie wróciliśmy. Ma to swoje zalety: zatrudnianie ludzi bez ograniczeń geograficznych, jak i wady związane z budowaniem relacji, więzi i zarządzaniem. Fizycznie jest zdecydowanie prościej. W kontekście EB to również dla nas drugi rok urlopu menstruacyjnego (świetna decyzja!) oraz rok pracy do godz. 15.00 w piątki (również bardzo dobra decyzja).

Zdecydowanie cieszą nas Klienci na pokładzie. Ci, z którymi pracujemy od dobrych paru lat jak Kanlux, Biedronka czy Akamai oraz nowi. Zdecydowanie jesteśmy dumni z naszych kampanii EBowych  w digitalu i social media dla Biedronki, Akamai, ale również Intersnack, AON czy GFT.  Sporo było u nas również projektów strategicznych, projektów z zakresu ekologii czy kultury. Te, z których jesteśmy szczególnie dumni, to kampanie i projekty dla Elektrycznych Śmieci, Techramps, Adria ART czy Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa. Odpowiadaliśmy za wsparcie eksperckie i szkoleniowe oraz wdrażanie strategii komunikacji dla Metropolii Krakowskiej. Pracowaliśmy kampanijnie i wspieraliśmy działania performance festiwalu Tauron Nowa Muzyka. Wśród naszych Klientów nie zabrakło również IAB/DIMAQ!

2023 to również dla nas rok szkoleń, audytów i konsultacji. Głównie w zakresie EB, social media, strategii marketingowej, AI czy content marketingu. Szkoliliśmy i pracowaliśmy z Avengą, Nokią czy Open Eyes Economy. Polecieliśmy nawet do Egiptu z firmą Anex

Współpracujemy z kilkoma uczelniami w Polsce  (WSEI, UKEN, KSB, UEK, AGH), a także  z TEB Edukacja szerząc naszą edukacyjną misję. Z tego powodu gościliśmy u siebie w biurze uczniów z Technikum rRklamy w Limanowej

Jesteśmy partnerem kierunków Brand Manager oraz Specjalisty ds. Mediów w IMOK, a także głównym partnerem cyklu meetapów marketingowych CRASH Mondays. To już ponad siedem lat!

Sami zorganizowaliśmy sporo wydarzeń, również w wirtualnej przestrzeni dzięki współpracy z Ultrafora. Mamy za sobą organizację konferencji Sales Boost Summit, ale również cyklu wydarzeń i webinarów charytatywnych przy okazji #RóżowegoPaździernikaiWąsopada i Marketingowego Dnia Kobiey. Sami braliśmy udział jako uczestnicy albo prelegenci w takich wydarzeniach jak I love Marketing, Kongres Online Marketing, Mobile Trends Conference czy Business Market. Prowadzimy programy mentoringowe, jak i bierzemy w nich czynny udział chcąc wspierać innych.

Z małych sukcesów wewnętrznych udało nam się stworzyć raport na temat tego, czy polskie firmy posiadają strategie marketingowe. Spoiler alert: niestety nie.  Wypuściliśmy również tzw. “narzędziówkę”.  Dopracowaliśmy credential, portfolio i finalizujemy prace nad nową stroną internetową. W końcu udało nam się dopracować Brand Manual l i nakręcić film promocyjny. Szewc stara się chodzić w butach! A co do chodzenia, w 2024 idziemy po więcej!

Ania Ledwoń

Co-founder & Creative Director w agencji More Bananas oraz co-founder i główna organizatorka CRASH Mondays. Opiekunka kierunku Brand Manager na IMOK. Autorka książki “Strategiczne podejście do działania w social mediach”. Wcześniej product marketing managerka w startupie alloweat.

Ewangelizatorka strategii marketingowych i komunikacyjnych. Zafascynowana człowiekiem i jego emocjami oraz psychologicznym podejściem do marketingu.

Trenerka - głównie w zakresie mediów społecznościowych, digital marketingu, strategii i customer experience. Z marketingiem związana od 12 lat, od 7 lat szkoli i prowadzi warsztaty. Na sali szkoleniowej - fizycznej jak i wirtualnej spędziła już ponad 2000 2 tys. godzin. Była trenerka w agencji Socjomania, gdzie szkoliła z mediów społecznościowych, obecnie trenerka w IAB Polska oraz IT media. Współautorka kilku kursów e-learningowych.

Posiada międzynarodowy certyfikat DIMAQ PROFESSIONAL potwierdzający wiedzę i doświadczenie z zakresu digital marketingu. Zwyciężczyni jednej z edycji sprawny.marketing oraz ambasadorka Małopolskiego Festiwalu Innowacji. Wykładowca studiów podyplomowych na Akademii Górniczo - Hutniczej, WSB w Gdańsku czy Wyższej Szkole Handlowej we Wrocławiu.

Pracowała z takimi klientami, jak: Pandora, Akamai, Venezia, Capgemini, PKL, DKMS, InPost, Pracuj.pl, eurobank, Zooksy, Hines, Nordea, mBank czy Lufthansa Global Services. Współtworzyła kampanie dla Akcja Menstruacja czy Polskie Stowarzyszenie Zero Waste.

Ukończyła studia podyplomowe z zakresu Technologii informacyjnych w marketingu na Wyższa Szkoła Europejska oraz studia magisterskie z zakresu zarządzania i marketingu na Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie. Zafascynowana człowiekiem i jego emocjami. Zgłębia temat customer experience oraz nowych mediów.

Komentarze

Powiązane

23.05.24, 17:51
| reklama & PR » ludzie
Sonia Stępień przechodzi z o2.pl do agencji oLIVE media
Sonia Stępień dołączyła do zespołu agencji oLIVE media i objęła stanowisko senior PR specjalistka. Tym samym zasiliła zespół public relations, którym kieruje team leaderka Katarzyna Kamińska.
23.05.24, 15:00
| reklama & PR » informacje
Robert Lewandowski ambasadorem G2A.COM
G2A.COM, największy na świecie marketplace z cyfrową rozrywką nawiązał długoterminową współpracę z Robertem Lewandowskim. W nawiązaniu współpracy pomiędzy stronami uczestniczyło RL Media.
23.05.24, 13:27
| reklama & PR » informacje
IKEA, L’Oreal i Biedronka pierwszymi reklamodawcami platformy SkyShowtime w Polsce
SkyShowtime jako pierwsza globalna platforma streamingowa w Polsce uruchomił pakiety reklamowe, a klienci Wavemaker (GroupM) jako pierwsi zareklamowali się na jego łamach.
23.05.24, 11:31
| reklama & PR » ludzie
Karolina Leguła-Leszczyńska awansuje w Mindshare Polska
Karolina Leguła-Leszczyńska awansowała w strukturach Mindshare Polska i objęła stanowisko Cluster Category Lead’a w obszarze planowania strategicznego na region CEE. Odpowiada za pracę dla jednej z największych na świecie firm FMCG.
23.05.24, 08:30
| reklama & PR » informacje
Ooo. Wiosenna kampania Orange dla Firm
Trwa wiosenna kampania Orange dla Firm, którą przygotowała agencja Havas Creative Network. Produkcja powstała w ramach nowej globalnej strategii „Orange tu jest”, otwierając nowy rozdział formatów komunikacyjnych Marki.
23.05.24, 06:30
| reklama & PR » informacje
KERRIS promuje bursztyn bałtycki wśród młodych odbiorców
Agencja KERRIS odpowiada za opracowanie strategii, koncepcji oraz realizację pierwszej kampanii skierowanej do młodego pokolenia, mającej na celu zbudowanie nowoczesnego wizerunku bursztynu wśród tej grupy wiekowej.
22.05.24, 16:30
| reklama & PR » informacje
Joanna Brodzik ambasadorką marki Fine Life. Aktorka będzie gospodynią specjalnego programu
Wystartowała kampania „Gotowanie na wyzwanie z Joanną Brodzik”, której celem jest zbudowanie rozpoznawalności produktów marki własnej Fine Life, w ofercie której dostępnych jest ok. 400 artykułów w przystępnej cenie. Ambasadorką projektu jest aktorka Joanna Brodzik.
22.05.24, 15:20
| reklama & PR » informacje
Własne M w Wielkim Mieście. Alior Bank promuje kredyty hipoteczne
Alior Bank rozpoczął kampanię marketingową, która promuje nową ofertę kredytu hipotecznego „Własne M w Wielkim Mieście”. Działania marketingowe będą realizowane do połowy czerwca br.
22.05.24, 13:23
| reklama & PR » informacje
Co to jest DPD Pickup? Kampania online DPD Polska tle skierowana do Zetek
DPD Polska ruszyło z kampanią promocyjną usług logistycznych OOH (Out-Of-Home), która skierowana jest przede wszystkim do młodego pokolenia tzw. Zetek. Działania prowadzone w oparciu o nowy język i warstwę wizualną wystartowały online 14 maja br.
22.05.24, 11:56
| reklama & PR » ludzie
Rafał Lampasiak ponownie jurorem w Mad Stars
W tym roku Rafał Lampasiak, dyrektor strategiczny, Mullenlowe Warsaw (Mullenlowe Group), po raz kolejny znalazł się w gronie jurorów konkursu MAD STARS.
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy