17.02.24, 12:00

Rusza ósma edycja Plebiscytu O!Lśnienia – Nagród Kulturalnych Onetu i Miasta Krakowa

Ósma edycja Plebiscytu O!Lśnienia – Nagród Kulturalnych Onetu i Miasta Krakowa, fot.: materiały prasowe

Po raz ósmy zostaną przyznane O!Lśnienia, nagrody kulturalne Onetu i Miasta Krakowa. Zwycięzców wybiorą internauci, a głosowanie potrwa do północy 1 marca br. Nominowani zostali ogłoszeni w programie Katarzyny Janowskiej pt. „Rezerwacja” w Onecie. Laureaci zostaną ogłoszeni 8 marca, podczas uroczystości wręczenia nagród w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie. Wydarzenie będzie transmitowane w Onecie oraz w TVP Kultura.

Oddawać można głosy w siedmiu kategoriach konkursowych: Film, Literatura, Sztuki Wizualne, Muzyka Popularna, Muzyka Klasyczna, Opera i Jazz, Teatr oraz Serial. „Interesują nas artyści i artystki wykraczający poza ustalone schematy, szukający nowego języka w sztuce, wywołujący rezonans społeczny. Nie liczy się wiek, płeć, najważniejsza jest wartość artystyczna dzieła” - mówi Katarzyna Janowska, inicjatorka Plebiscytu O!Lśnienia, producentka treści kulturalnych w Ringier Axel Springer Polska.

„Po raz kolejny Kraków jest współorganizatorem plebiscytu O!Lśnienia. Jako miasto kultury włączamy się w przedsięwzięcie, które jak w soczewce skupia najciekawsze i najbardziej społecznie dostrzegane wydarzenia kulturalne ostatnich miesięcy. Plebiscyt pokazuje i promuje projekty i twórców, którzy niejednokrotnie wyznaczają kierunki rozwoju kultury nie tylko na polskiej scenie. Nasze zaangażowanie w O!Lśnienia to wsparcie ich działalności i rozwoju sztuki w różnych dziedzinach. A osobiście cieszę się oczywiście, że wśród dotychczasowych laureatów i nominowanych znajduje się wielu krakowskich twórców i przedsięwzięć, które zostały przygotowane i zrealizowane w naszym mieście” – podkreśla Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Listę nominowanych, posiłkując się rekomendacjami krytyków, przygotowali razem z Katarzyną Janowską i Dominiką Olszyną-Kniaź, redaktorką naczelną Onet Kultura & Onet Lifestyle, redaktorzy działu Onet Kultura: Dominik Jedliński, Dawid Dudko, Amelia Sarnowska, Joanna Barańska, Bartosz Sąder. Swoje propozycje nadesłali także zaproszeni przez organizatorów krytycy i krytyczki z różnych mediów: Gabi Drzewiecka, Anda Rottenberg, Anna Tatarska, Justyna Sobolewska, Paulina Wilk, Jacek Marczyński, Jacek Cieślak, Jacek Wakar, Michael Łyczek z KBF oraz pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury Robert Piaskowski.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach dostaną po 10 tys. zł. Artysta lub artystka, którzy zbiorą najwięcej głosów dostaną nagrodę główną w wysokości 30 tys. zł.

Kto został nominowany?

Wśród nominowanych znaleźli się̨ m.in.: Agnieszka Holland za film „Zielona granica”, reżyser Paweł Maślona oraz odtwórcy głównych ról Jacek Braciak, Robert Więckiewicz za film „Kos”, Renata Lis za książkę̨ „Moja ukochana i ja”, Joanna Kuciel- -Frydryszak za podbijającą listy bestsellerów książkę̨ „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, Lech Janerka, który po dwudziestoletniej przerwie nagrał rewelacyjną płytę̨ „Gipsowy odlew falsyfikatu”, asthma debiutant odwołujący się do klasyki rapu, L.U.C za muzykę do filmu „Chłopi”, która stała się samodzielnie funkcjonującym muzycznym hitem. Katarzyna Warzecha, Kamila Tarabura i Nina Lewandowska twórczynie serialu „Absolutni debiutanci”, Bartłomiej Topa, Martyna Byczkowska, Michał Sikorski odtwórcy głównych ról w serialu „1670”, Anna Smolar za spektakl „Melodramat”, Mateusz Pakuła za przedstawienie „Jak nie zabiłem swojego ojca i bardzo tego żałuję”, artysta Jakub Julian Ziółkowski i kuratorka Daria Jałowik za wystawę̨ „Jesteście moi” w krakowskim MOCAKu, kuratorzy wystawy „Obraz Złotego wieku” Wawelu.

Partnerem nagród jest redakcja „Vogue Polska”, która już po raz trzeci wręczy na O!Lśnieniach swoją nagrodę. Miasto Kraków wraz z Onetem przyznaje także honorowy tytuł „Ambasadora Kultury”. W poprzednich latach otrzymali go Grażyna Kulczyk, Mariusz Treliński, Agnieszka Holland, Jerzy Skolimowski. Podczas gali 8 marca poznamy nazwisko tegorocznego „Ambasadora Kultury”.

Komentarze

Powiązane

04.04.24, 07:45
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Mikołaj Kunica nowym gospodarzem formatu Onet Rano
Mikołaj Kunica dołączył do grona prowadzacych program „Onet Rano”. Pierwsze wydanie prowadzone przez redaktora naczelnego Business Insider Polska zostanie wyemitowane 4 kwietnia br. od godz. 7.55 w Onecie oraz w mediach społecznościowych.
28.03.24, 17:00
| prasa » ludzie | internet » ludzie
Sebastian Parfjanowicz będzie zastępcą redaktora naczelnego Przeglądu Sportowego Onet
2 kwietnia br., Sebastian Parfjanowicz dołączy do redakcji „Przeglądu Sportowego Onet” i obejmie stanowisko zastępcy redaktora naczelnego. Będzie drugim zastępcą redaktora naczelnego obok Łukasza Godlewskiego, który pracuje w redakcji od lutego ubr. Od 15 stycznia redaktorem naczelnym serwisu jest Kamil Wolnicki.
21.03.24, 10:16
| internet » informacje | reklama & PR » informacje
STS rozszerza współpracę z Meczyki.pl
Firma STS, działająca na rynku bukmacherskim, nawiązała strategiczne partnerstwo z serwisem Meczyki.pl (Online Venture).
14.03.24, 13:45
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Balans. Kuba Jankowski gospodarzem nowego formatu wideo Wirtualnej Polski
Wirtualna Polska ruszyła z produkcją nowego formatu na platformie YouTube. Ruszył kanał „Balans” skierowany do osób urodzonych w latach 80. i 90., w którym znajdą się rozmowy z gośćmi i ekspertami dotyczące najważniejszych i najbardziej interesujących tematów dla millenialsów.
13.03.24, 17:28
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Dominika Długosz poprowadzi format Onet Rano
Dominika Długosz została gospodynią programu „Onet Rano”. Pierwsze wydanie prowadzone przez dziennikarkę Newsweeka zostanie wyemitowane 14 marca br. od godz. 7.55 w Onecie oraz w mediach społecznościowych.
11.03.24, 21:00
| internet » wydarzenia branżowe
Klarna przedłuża współpracę z Legią Ladies w 2024 r.
Klarna będzie kontynuować współpracę z drużyną Legią Ladies jako główny sponsor w sezonie 2023/2024.
11.03.24, 11:30
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje | kultura » informacje
Przyznano O!Lśnienia – Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Krakowa. Galę transmitowała TVP Kultura
Joanna Kuciel-Frydryszak, Lech Janerka, L.U.C., Bartłomiej Topa, Krzysztof J. Czyżewski, Rafał Ochęduszko i Natalia Koziara-Ochęduszko oraz Mateusz Pakuła zostali laureatami VIII edycji plebiscytu O!Lśnienia - Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Krakowa. 
10.03.24, 16:28
| internet » ludzie
Agnieszka Siuzdak prezesem zarządu spółki Gazeta.pl
Zarząd Grupy Agora zdecydował o składzie przyszłego zarządu spółki Gazeta.pl – jednej ze spółek wydzielanych jako zorganizowana część przedsiębiorstwa. Od kwietnia br. prezeską Gazeta.pl będzie Agnieszka Siuzdak, a członkami zarządu zostaną Małgorzata Blada, Artur Birnbaum i Bartosz Wysocki.
07.03.24, 17:00
| prasa » informacje | internet » informacje
Podcast Forbes Women w formie wideocastu i z trzema prowadzącymi
8 marca br. „Forbes Women Podcast” będzie miał premierę w nowej odsłonie – z trzema prowadzącymi i w formie wideocastu. Nowe odcinki będą dostępne w każdy piątek na Forbes.pl oraz w Onet Audio i będą prowadzone zamiennie przez Aleksandrę Karasińską, Katarzynę Gaweł i Dorotę Haller.
06.03.24, 13:50
| prasa » informacje | internet » informacje
Grupa PMPG Polskie Media przygotowuje nową strategię rozwoju
Holding mediowy PMPG Polskie Media zakończył przegląd opcji strategicznych. Jego efektem ma być przygotowanie strategii rozwoju.
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Oferty pracy

Specjalista do spraw promocji i komunikacji

Muzeum Narodowe w Poznaniu | Poznań

Przejdź do oferty
Konkursy
do 09.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 09.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 04.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy