17.02.24, 12:00

Rusza ósma edycja Plebiscytu O!Lśnienia – Nagród Kulturalnych Onetu i Miasta Krakowa

Ósma edycja Plebiscytu O!Lśnienia – Nagród Kulturalnych Onetu i Miasta Krakowa, fot.: materiały prasowe

Po raz ósmy zostaną przyznane O!Lśnienia, nagrody kulturalne Onetu i Miasta Krakowa. Zwycięzców wybiorą internauci, a głosowanie potrwa do północy 1 marca br. Nominowani zostali ogłoszeni w programie Katarzyny Janowskiej pt. „Rezerwacja” w Onecie. Laureaci zostaną ogłoszeni 8 marca, podczas uroczystości wręczenia nagród w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie. Wydarzenie będzie transmitowane w Onecie oraz w TVP Kultura.

Oddawać można głosy w siedmiu kategoriach konkursowych: Film, Literatura, Sztuki Wizualne, Muzyka Popularna, Muzyka Klasyczna, Opera i Jazz, Teatr oraz Serial. „Interesują nas artyści i artystki wykraczający poza ustalone schematy, szukający nowego języka w sztuce, wywołujący rezonans społeczny. Nie liczy się wiek, płeć, najważniejsza jest wartość artystyczna dzieła” - mówi Katarzyna Janowska, inicjatorka Plebiscytu O!Lśnienia, producentka treści kulturalnych w Ringier Axel Springer Polska.

„Po raz kolejny Kraków jest współorganizatorem plebiscytu O!Lśnienia. Jako miasto kultury włączamy się w przedsięwzięcie, które jak w soczewce skupia najciekawsze i najbardziej społecznie dostrzegane wydarzenia kulturalne ostatnich miesięcy. Plebiscyt pokazuje i promuje projekty i twórców, którzy niejednokrotnie wyznaczają kierunki rozwoju kultury nie tylko na polskiej scenie. Nasze zaangażowanie w O!Lśnienia to wsparcie ich działalności i rozwoju sztuki w różnych dziedzinach. A osobiście cieszę się oczywiście, że wśród dotychczasowych laureatów i nominowanych znajduje się wielu krakowskich twórców i przedsięwzięć, które zostały przygotowane i zrealizowane w naszym mieście” – podkreśla Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Listę nominowanych, posiłkując się rekomendacjami krytyków, przygotowali razem z Katarzyną Janowską i Dominiką Olszyną-Kniaź, redaktorką naczelną Onet Kultura & Onet Lifestyle, redaktorzy działu Onet Kultura: Dominik Jedliński, Dawid Dudko, Amelia Sarnowska, Joanna Barańska, Bartosz Sąder. Swoje propozycje nadesłali także zaproszeni przez organizatorów krytycy i krytyczki z różnych mediów: Gabi Drzewiecka, Anda Rottenberg, Anna Tatarska, Justyna Sobolewska, Paulina Wilk, Jacek Marczyński, Jacek Cieślak, Jacek Wakar, Michael Łyczek z KBF oraz pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury Robert Piaskowski.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach dostaną po 10 tys. zł. Artysta lub artystka, którzy zbiorą najwięcej głosów dostaną nagrodę główną w wysokości 30 tys. zł.

Kto został nominowany?

Wśród nominowanych znaleźli się̨ m.in.: Agnieszka Holland za film „Zielona granica”, reżyser Paweł Maślona oraz odtwórcy głównych ról Jacek Braciak, Robert Więckiewicz za film „Kos”, Renata Lis za książkę̨ „Moja ukochana i ja”, Joanna Kuciel- -Frydryszak za podbijającą listy bestsellerów książkę̨ „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, Lech Janerka, który po dwudziestoletniej przerwie nagrał rewelacyjną płytę̨ „Gipsowy odlew falsyfikatu”, asthma debiutant odwołujący się do klasyki rapu, L.U.C za muzykę do filmu „Chłopi”, która stała się samodzielnie funkcjonującym muzycznym hitem. Katarzyna Warzecha, Kamila Tarabura i Nina Lewandowska twórczynie serialu „Absolutni debiutanci”, Bartłomiej Topa, Martyna Byczkowska, Michał Sikorski odtwórcy głównych ról w serialu „1670”, Anna Smolar za spektakl „Melodramat”, Mateusz Pakuła za przedstawienie „Jak nie zabiłem swojego ojca i bardzo tego żałuję”, artysta Jakub Julian Ziółkowski i kuratorka Daria Jałowik za wystawę̨ „Jesteście moi” w krakowskim MOCAKu, kuratorzy wystawy „Obraz Złotego wieku” Wawelu.

Partnerem nagród jest redakcja „Vogue Polska”, która już po raz trzeci wręczy na O!Lśnieniach swoją nagrodę. Miasto Kraków wraz z Onetem przyznaje także honorowy tytuł „Ambasadora Kultury”. W poprzednich latach otrzymali go Grażyna Kulczyk, Mariusz Treliński, Agnieszka Holland, Jerzy Skolimowski. Podczas gali 8 marca poznamy nazwisko tegorocznego „Ambasadora Kultury”.

Komentarze

Powiązane

03.07.24, 07:30
| radio » informacje | internet » informacje
IV edycja Konkursu Podcast Roku imienia redaktora Janusza Majki. Zgłoszono ponad 320 podcastów
Podcast Roku to pierwszy ogólnopolski Konkurs, którego celem jest promowanie jakości, oryginalności i kultury przekazu różnych form dźwiękowych w mediach cyfrowych. Konkurs ma upamiętniać redaktora Janusza Majkę, związanego przez niemal 40 lat z Polskim Radiem w Rzeszowie – zmarłego w lutym 2021 r. Najlepsze podcasty wyłoni 45-osobowe jury.
02.07.24, 09:55
| prasa » ludzie | internet » ludzie
Łukasz Bielak redaktorem naczelnym wszystkich serwisów Grupy INFOR
Na początku lipca br. Łukasz Bielak stanął na czele wszystkich serwisów internetowych należących do Grupy INFOR.
01.07.24, 16:30
| internet » ludzie
Dariusz Dziduch redaktorem naczelnym BiznesInfo
Dariusz Dziduch objął funkcję naczelnego serwisu BiznesInfo (Iberion) w połowie czerwca br.
27.06.24, 14:15
| radio » informacje | internet » informacje
Mamy, tak jak jest. Anna Dereszowska gospodynią podcastu w Onet Audio i na Ofeminin.pl
W każdy piątek o godz. 20:00 w Onet Audio, na Ofeminin.pl oraz na popularnych platformach podcastowych można słuchać nowego podcastu Anny Dereszowskiej „Mamy, tak jak jest”. Podcast porusza tematy macierzyństwa i rodzicielstwa.
27.06.24, 13:36
| internet » informacje
Yola Czaderska-Hayek felietonistką Interii. Będzie opowiadała nie tylko o Hollywood
Interia wzmacnia segment premium. 28 czerwca br. portal uruchomi cykl „Hollywood według Yoli”, w ramach którego Yola Czaderska-Hayek będzie opowiadała o najważniejszych zjawiskach i wydarzeniach w amerykańskiej branży filmowej i hollywoodzkich gwiazdach. 
27.06.24, 10:39
| prasa » informacje | internet » informacje
Wydawcy apelują do posłów w sprawie ustawy implementującej dyrektywę UE o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Projekt jest niekorzystny dla polskich mediów
Najwięksi wydawcy cyfrowi w Polsce przesłali do posłów i posłanek apel w sprawie ustawy implementującej dyrektywę UE o prawie autorskim i prawach pokrewnych. 
26.06.24, 10:00
| prasa » informacje | internet » informacje
Akcje PTWP już na głównym rynku GPW
Akcje spółki Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości SA zadebiutowały 26 czerwca br. na Rynku Głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
24.06.24, 18:30
| prasa » informacje | internet » informacje
PTWP zadebiutuje na głównym rynku GPW 26 czerwca
Giełda Papierów Wartościowych wyznaczyła pierwszy dzień notowań akcji PTWP S.A, podmiotu dominującego w Grupie PTWP. Do obrotu na głównym rynku GPW zostaną dopuszczone akcje serii A i B. Debiut na rynku regulowanym odbędzie się 26 czerwca 2024 r.
21.06.24, 07:30
| internet » ludzie
Kamila Glińska szefową serwisu Plejada. Grzegorz Dobek odchodzi z firmy
Z początkiem lipca br. Kamila Glińska obejmie stanowisko szefowej serwisu Plejada. Dotychczas pełniący tę funkcję Grzegorz Dobek podjął decyzję o odejściu z firmy.
20.06.24, 18:30
| prasa » informacje | internet » informacje
Adam Pawlukiewicz z własnym projektem mediowym podczas EURO 2024
Adam Pawlukiewicz na okres UEFA EURO 2024 rozszerza współpracę z „Przeglądem Sportowym”. Jego analizy ukazują się we wszystkich papierowych wydaniach dziennika w poniedziałki i piątki. Pawlukiewicz relacjonuje także Mistrzostwa Europy za pośrednictwem vlogów i materiałów wideo publikowanych na założonym przez siebie kanale Total Sport.
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. PR

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 10.08.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 10.08.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.