03.03.24, 13:00

Polacy pokochali automaty paczkowe

Antoni Szwech, Starszy Analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynku, Colliers; fot.: materiały prasowe

W ciągu ostatnich dwóch lat rynek automatów paczkowych w Polsce przeszedł znaczącą transformację. W tym roku ich liczba może przekroczyć aż 45 tys. takich urządzeń.

Od 2021 r. liczba tych urządzeń wzrosła ponad dwukrotnie, do 38 tys. maszyn w 2023 r. Do rozwoju tego rynku przyczyniają się preferencje klientów. W przeprowadzonym przez firmę Colliers badaniu korzystanie z tych urządzeń zadeklarowali niemal wszyscy respondenci (99 proc.). Zauważalny jest też spadek dominacji pioniera tego rynku, firmy InPost, co świadczy o zwiększającej się konkurencji i różnorodności dostawców. W 2024 r. liczba automatów paczkowych w Polsce może osiągnąć 45 tys. Dynamiczna ekspansja oferty automatów paczkowych najbardziej widoczna jest w województwach mazowieckim i śląskim. Liczba maszyn na Mazowszu wynosi 6 tys., z kolei region Śląska wyróżnia się najwyższą gęstością tych urządzeń – aż 41 na 100 km². Wynik ten jest szczególnie wysoki, gdy porówna się go do całej Polski południowej, ze średnią ok. 19 automatów na 100 km², czy Polski północnej, gdzie wskaźnik ten wynosi zaledwie k. 8 szt.

W ostatnich latach rynek automatów paczkowych uległ znacznej segmentacji. Jeszcze w grudniu 2021 r. dominującym graczem były Paczkomaty InPost, które stanowiły 92 proc. wszystkich maszyn. Jednak do końca 2023 r. ich udział spadł do 57 proc., bo na rynku pojawili się nowi konkurenci, tacy jak DPD, Allegro, tandem DHL i AliExpress, Orlen i Poczta Polska.

„Wyniki przeprowadzonego przez Colliers badania ukazują, jak ekspansja automatów paczkowych odpowiada na zmieniające się potrzeby konsumentów” – mówi Antoni Szwech, Starszy Analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynku, Colliers. „Rozwiązanie to przyjęło się w Polsce jako najbardziej wygodna i dostępna forma dostawy, wpływając obecnie na dalszy dynamiczny rozwój e-commerce w Polsce” – dodaje Szwech.

Najnowsze dane z raportu Colliers z 2023 roku pt. „Automaty paczkowe 2.0: Rozwój, Innowacje, Przyszłość” rzucają nowe światło na preferencje Polaków w zakresie odbioru przesyłek. Niemal wszyscy badani (99 proc.) deklarują korzystanie z maszyn paczkowych, co stanowi nieznaczny wzrost w porównaniu do 2021 r (97 proc.).

Co ciekawe, ponad połowa respondentów w ogóle nie korzysta z punktów odbioru za pośrednictwem firm kurierskich, a niemal 70 proc. zadeklarowało, że z usług kurierów korzysta rzadko lub wcale” – mówi Antoni Szwech. „Zamiast tego znaczna część badanych (39 proc.) deklaruje, że preferuje wyłącznie odbiór przesyłek z automatów paczkowych. Wśród głównych zalet tej formy odbioru respondenci wskazują możliwość odbioru przesyłki o dowolnej porze oraz szybkość doręczenia” – dodaje Szwech.

Odzież, obuwie i książki najczęściej w automatach

Respondenci w 2023 r. wskazali, że wśród produktów zamawianych przez nich do automatów wciąż dominują odzież i obuwie (kategorię tę wskazało 87 proc. ankietowanych) oraz książki (80 proc.). Pomimo pojawienia się nowych graczy na rynku Paczkomaty InPost nadal cieszą się wśród klientów największą rozpoznawalnością (99,8 proc.). Jednak na popularności zyskują także inne firmy, takie jak Allegro (83 proc.), Orlen (75 proc.) oraz DPD (68 proc.) – większość nowych podmiotów na rynku odnotowała wzrost rozpoznawalności w porównaniu do 2021 r.

Rosnąca świadomość ekologiczna oraz potrzeba wpisania automatów paczkowych w miejski krajobraz kształtują nowe kierunki rozwoju tego sektora. Liderzy rynku, firmy InPost, Allegro czy DPD, wprowadzają innowacyjne rozwiązania, by sprostać tym wyzwaniom. W 2021 r. InPost uruchomił pierwszy Paczkomat zasilany energią słoneczną za pomocą paneli fotowoltaicznych. Allegro poszło krok dalej, dążąc do tego, aby wszystkie ich automaty One Box były zasilane energią z odnawialnych źródeł, a dodatkowo zostały wyposażone w czujniki jakości powietrza. Z kolei DPD zainstalowało automaty bez ekranów i zasilane wbudowanymi bateriami, co jest kolejnym krokiem w kierunku redukcji śladu węglowego. Wszyscy ci operatorzy stawiają również na zwiększenie udziału pojazdów elektrycznych w swoich flotach. W trosce o lepsze wpisanie automatów w miejski krajobraz firma Allegro pokrywa ściany swoich One-Boxów roślinnością i zrezygnowała z umieszczania na nich reklam.

Ekspansja automatów w małych miejscowościach?

Obecnie 65 proc. wszystkich paczkomatów InPost znajduje się w gminach miejskich. W przypadku innych operatorów wskaźnik ten wynosi od 80 proc. do 90 proc. W miastach na każde 10 tys. mieszkańców przypada średnio niemal 14 automatów, podczas gdy w mniejszych ośrodkach miejskich i gminach wiejskich liczba ta wynosi k. 6 maszyn na 10 tys. mieszkańców. „To właśnie w mniejszych miejscowościach w 2024 roku prognozowana jest znacząca ekspansja automatów paczkowych. W całej Polsce do końca 2024 roku zasoby rynku automatów paczkowych mogą osiągnąć 45 tys. maszyn, co świadczy nie tylko o wciąż rosnącej popularności tej formy dostawy, ale także o adaptacji całej branży do zmieniających się potrzeb społecznych i środowiskowych „– podsumowuje Antoni Szwech.

O badaniu Colliers

W badaniu przeprowadzonym przez Colliers udział wzięło niemal pół tysiąca osób – 58 proc. kobiet i 42 proc. mężczyzn, wśród których 74 proc. to osoby z wyższym wykształceniem. 64 proc. badanych to osoby zamieszkujące województwo mazowieckie, a taki sam odsetek respondentów wskazał na mieszkanie w miastach o populacji przekraczającej 500 tys. mieszkańców. To już druga edycja tego badania. Pierwszą firma Colliers przeprowadziła w grudniu 2021 r. na porównywalnej próbie uczestników.

Komentarze

Powiązane

27.04.24, 11:00
| biznes i technologie » informacje
Dostęp do szybkiego internetu w Polsce: Orange Polska podpisuje umowy na inwestycje
W ramach naborów KPO i FERC, zapewniających dostęp do bardzo szybkiego internetu, Orange Polska podpisał łącznie umowy na realizację inwestycji w 28 obszarach. Dzięki temu ok. 155 tys. gospodarstw domowych i ponad 22 tys. przedsiębiorstw może zostać objętych zasięgiem sieci szerokopasmowej. Wkrótce ruszą pierwsze prace.
26.04.24, 13:45
| biznes i technologie » informacje
Marcin Klammer dyrektorem zarządzającym Polską Radę Centrów Handlowych
Polska Rada Centrów Handlowych, 8 kwietnia br. powołała Marcina Klammera na stanowisko dyrektora zarządzającego. Będzie on współodpowiedzialny za tworzenie i realizację strategii oraz dalszy rozwój Polskiej Rady Centrów Handlowych. 
25.04.24, 20:45
| biznes i technologie » informacje
SPAR w Grodzisku Mazowieckim w niestandardowym wystroju. Sklep współpracuje z KS Bogoria
Właściciel SPAR w Grodzisku Mazowieckim nawiązał współpracę z lokalnym klubem tenisa stołowego KS Bogoria, który jest wielokrotnym mistrzem Polski w tenisie stołowym, a także zwycięzcą wielu turniejów w Polsce i Europie. 
17.04.24, 13:00
| biznes i technologie » informacje
Tunel Południowej Obwodnicy Warszawy z zasięgiem komórkowym dzięki Play
W najdłuższym tunelu drogowym w Polsce, który dziennie pokonuje kilkadziesiąt tysięcy samochodów, została zainstalowana infrastruktura telekomunikacyjna przez Play. To udogodnienie ma zapewnić niezakłócone rozmowy telefoniczne oraz szybki dostęp do internetu.
12.04.24, 19:30
| biznes i technologie » informacje
Arçelik wprowadza na rynek Beko Europe. Finalizacja dużej transakcji na rynku AGD
Turecki koncern Arçelik sfinalizował transakcję przejęcia pomiędzy spółką Beko B.V., będącą w całości własnością Arçelik, a spółką Whirlpool Corporation, należącą do Whirlpool EMEA Holdings LLC, tym samym tworząc nowy podmiot na rynku – Beko Europe.
10.04.24, 10:20
| biznes i technologie » informacje
Małgorzata Pietraszewska prezeską 10Clouds
Maciej Cielecki, współzałożyciel oraz wieloletni CEO firmy przekazał funkcje zarządcze 10Clouds, aby rozwijać w AI Labs projekty skupione na sztucznej inteligencji. Stanowisko Prezesa Zarządu w 10Clouds SA 1 kwietnia br. objęła Małgorzata Pietraszewska.
28.03.24, 13:00
| biznes i technologie » informacje
Maspex wyda na inwestycje ok. 650 mln zł. Będzie także inwestycja w Wadowicach
Grupa Maspex, właściciel m.in. takich marek jak Tymbark, Kubuś, Lubella, Łowicz, Krakus, Żubrówka czy Soplica, wyda na inwestycje produkcyjne w 2024 r. ok. 650 mln zł. Po wielu latach spółka wraca z dużą inwestycją do Wadowic.
15.03.24, 21:00
| biznes i technologie » informacje
InPost: 7 tys. punktów odbiorów i nadań w Hiszpanii oraz 2 tys. w Portugalii
Grupa InPost posiada już 7 tys. punktów nadania i odbioru (w tym urządzeń Paczkomat) w Hiszpanii oraz 2 tys. w Portugalii.
15.03.24, 20:00
| biznes i technologie » informacje
Browar Pilsweizer wprowadza na rynek piwa w krachlach. To drugi taki browar w Polsce
Browar Pilsweizer wprowadza na rynek linię „piw góralskich” w krachlach (grube brązowe butelki, z kabłąkowym zamknięciem i białym korkiem). W luksusowych opakowaniach browar będzie na razie sprzedawał trzy swoje piwa.
13.03.24, 09:59
| biznes i technologie » informacje
Innowacje w olejach samochodowych: Jak nowe technologie poprawiają wydajność silnika
Rozwój technologiczny odgrywa kluczową rolę w każdej dziedzinie życia, a przemysł motoryzacyjny nie jest wyjątkiem. Szczególną uwagę poświęca się innowacjom w zakresie olejów samochodowych, które są niezbędne dla wydajności i trwałości silników. ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Subskrybuj RSS działu biznes i technologie: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy