14.02.24, 18:29

Bestsellery Empiku 2023 rozdane. M.in. Joanna Kuciel-Frydryszak i Katarzyna Nosowska laureatkami plebiscytu

Bestsellery Empiku w kategorii książka, fot.: materiały prasowe

Film „Chłopi”, książka i audiobook „Chłopki” oraz serial „1670” – tematyka ludowa i motyw wsi stanowiły silny trend w popkulturze. Reportaż Joanny Kuciel-Frydryszak zdobył statuetki w aż dwóch kategoriach Bestsellerów Empiku 2023.

Ubiegły rok należał do pisarek – niemal wszystkie książkowe Bestsellery Empiku trafiły właśnie do kobiet. Bohaterką wieczoru była Joanna Kuciel-Frydryszak – reportaż „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” zdeklasował konkurencję w dwóch kategoriach: Literatura faktu i Audiobook (w interpretacji Marii Peszek). Katarzyna Nosowska odebrała trzecią już w swojej karierze pisarskiej statuetkę w kategorii Literatura piękna za „Nie mylić z miłością”. Kolejny Bestseller powędrował do B.A. Paris, której nazwisko przyciąga polskich czytelników kryminałów jak magnes. Weronika Anna Marczak – zdobywczyni tytułu Pisarki Roku w poprzedniej edycji, tym razem odebrała statuetkę za kolejną odsłonę Rodziny Monet – swojej bestsellerowej serii. „Królewna” (tom 2, część 1) okazała się najbardziej poczytnym tytułem w kategorii Literatura obyczajowa i young adult. Z kolei wśród młodszych czytelników w 2023 r. królowała książka Bebechy, czyli ciało człowieka pod lupą Adama Mirka. To zresztą niejedyna statuetka, którą autor odebrał podczas gali Empiku.

Chłopki nie tylko czytane

Wspomniane już „Chłopki” były nie tylko najczęściej czytanym reportażem, lecz także najchętniej słuchanym audiobookiem. Tytuł w interpretacji Marii Peszek w minionych miesiącach bił rekordy popularności w aplikacji Empik Go. Wśród podcastów swój sukces sprzed dwóch lat powtórzył Marcin Myszka. Najwięcej słuchaczy w 2023 r. zgromadziła seria true crime „Kryminatorium. Mordercy PRL”. Z kolei Bestsellerem Empiku 2023 w kategorii Superprodukcja audio została adaptacja kultowej trylogii w gwiazdorskiej obsadzie – „Przygody Baltazara Gąbki”. Słuchaczom ze sceny dziękowali, m.in. odtwórcy głównych ról: Robert Makłowicz – Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka, Ralph Kaminski – Mżawka oraz Artur Barciś, czyli tytułowy Profesor Baltazar Gąbka.

Głośne powroty uhonorowane 

W muzyce laury trafiły do wykonawców, którzy zaliczyli w 2023 r. głośne powroty. W kategorii Pop wygrał Kortez – nagrodę przyniósł mu album „aucz mnie tańczyć” wydany po pięciu latach od ostatniej płyty. Fani Depeche Mode doczekali się nowego albumu legendarnej formacji po sześciu latach przerwy. Płyta „Memento Mori” została Bestsellerem Empiku 2023 w kategorii Rock. Statuetka w kategorii Rap i hip-hop trafiła natomiast do Taco Hemingwaya za album „1-800-Oświecenie”.

Oryginalna animacja w technice malarskiej duetu DK i Hugh Welchman została doceniona po raz kolejny (po „Twoim Vincencie”) – „Chłopi” przyciągnęli najwięcej widzów i tym samym zwyciężyli w kategorii Kino polskie. Statuetka w kategorii Kino familijne trafiła do filmu „Kot w Butach: Ostatnie Życzenie”, a odebrał ją reżyser i autor dialogów do polskiego dubbingu – Bartosz Wierzbięta.

Fani masowo głosowali na Twórców Roku w aplikacji Empik. Wybierali swoich ulubieńców z grona najpopularniejszych pisarzy i artystów muzycznych 2023 r.. Pisarką Roku została autorka popularnych serii young adult Aleksandra Negrońska, a Artystką Muzyczną Roku – Lana Del Rey. Po raz pierwszy w 25-letniej historii plebiscytu przyznano także statuetkę dla Twórcy Internetowego Roku. Najwięcej głosów z grona 10 nominowanych przez ekspertów zgromadził Adam Mirek, edukator i popularyzator nauki w mediach społecznościowych.

Nagrody za powiew świeżości

Podczas gali statuetki trafiły nie tylko do najpopularniejszych twórców. Wręczone zostały także Odkrycia Empiku dla młodych utalentowanych artystów, którzy w ubiegłym roku wnieśli do kultury powiew świeżości. Literaccy eksperci docenili poetkę Małgorzatę Lebdę za jej prozatorski debiut Łakome – kunsztowną i zmysłową opowieść o doświadczeniu śmierci. Muzycznym Odkryciem Empiku 2023 okrzyknięto Kathię, która zaimponowała jury pasją i niezwykłą umiejętnością interpretacji tekstu. Jest tekściarką, kompozytorką, multiinstrumentalistką oraz producentką – większość utworów na debiutanckim krążku „Przestrzeń” to w całości jej dzieło. Natomiast w kategorii Film wygrał duet Kordiana Kądzieli i Macieja Buchwalda, który zachwycił wszystkich komediowym hitem roku – serialem „1670”. Każdy z laureatów Odkryć otrzymał od Empiku nagrodę pieniężną w wysokości 30 tys. zł na dalszy rozwój artystyczny.

Bestsellery Empiku to nie tylko nagrody kulturalne, ale również widowisko muzyczne. Na scenie wystąpili tegoroczni laureaci: Katarzyna Nosowska i Kortez, a także Daria Zawiałow, Kwiat Jabłoni, Avi, Kacperczyk, Kaśka Sochacka, Brodka, Julia Wieniawa, Dawid Tyszkowski oraz Daria ze Śląska. Podobnie jak w poprzednich latach cała transmisja online, wraz z występami muzycznymi, była tłumaczona symultanicznie na polski język migowy. Galę transmitowaną w TVN poprowadził Marcin Prokop, natomiast gospodarzami streamingu z relacją zza kulis byli Julia Wieniawa, Aleksandra Domańska i Damian Tkaczuk.

LISTA LAUREATÓW

KSIĄŻKA

 • Literatura piękna - Nie mylić z miłością, Katarzyna Nosowska, Wielka Litera
 • Kryminał i thriller - Uwięziona, B.A. Paris, tłumaczenie Robert Waliś, Wydawnictwo Albatros
 • Literatura obyczajowa i Young Adult - Rodzina Monet. Królewna, tom 2, część 1, Weronika Anna Marczak, You&YA
 • Literatura faktu - Chłopki. Opowieść o naszych babkach, Joanna Kuciel-Frydryszak, Wydawnictwo Marginesy
 • Literatura polska dla dzieci - Bebechy, czyli ciało człowieka pod lupą, Adam Mirek, ilustracje: Kasia Cerazy, Znak Emotikon

AUDIO

 • Audiobook - Chłopki. Opowieść o naszych babkach, Joanna Kuciel-Frydryszak, czyta Maria Peszek, Wydawnictwo Marginesy
 • Superprodukcja audio - Przygody Baltazara Gąbki, Stanisław Pagaczewski, Empik Go, Wydawnictwo Literackie
 • Podcast - Kryminatorium. Mordercy PRL, Marcin Myszka

MUZYKA

 • Rock - Memento Mori, Depeche Mode, Sony Music Entertainment Poland
 • Pop - Naucz mnie tańczyć, Kortez, Jazzboy Records
 • Rap i hip-hop - 1-800-Oświecenie, Taco Hemingway, 2020

FILM

 • Kino polskie - Chłopi, reż. DK Welchman, Hugh Welchman, Next Film
 • Kino familijne - Kot w butach: Ostatnie życzenie, reż. Joel Crawford, United International Pictures

ODKRYCIA EMPIKU 2023

 • Literatura - Małgorzata Lebda, Łakome, Wydawnictwo Znak
 • Muzyka - Kathia, Przestrzeń, Kathia
 • Film - Maciej Buchwald, Kordian Kądziela, 1670, Netflix

TWÓRCY ROKU

 • Pisarka Roku - Aleksandra Negrońska
 • Artystka Muzyczna Roku - Lana Del Rey
 • Twórca Internetowy Roku - Adam Mirek

Komentarze

Powiązane

05.07.24, 14:30
| kultura » książki
Lista nominowanych do Nagrody Literackiej Nike 2024. Wyróżniono zaledwie trzy powieści
28 czerwca br. ogłoszono 20 książek nominowanych do tegorocznej nagrody Nike. Wśród dzieł wyróżnionych przez kapitułę są cztery tomy poetyckie i tylko trzy powieści.
04.07.24, 10:59
| kultura » muzyka
Rzeszów celebruje Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko. Będą koncerty i wystawa
W tym roku po raz szósty Rzeszów będzie celebrować twórczość pochodzącego z Rzeszowa trębacza jazzowego, Tomasza Stańko. 13 lipca br. odbędzie się Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko, który w tym roku poprzedzi cykl wyjątkowych wydarzeń. Wydarzenia organizowane są przez Estradę Rzeszowską.
29.06.24, 08:00
| kultura » informacje
Kino plenerowe na Cytadeli pod hasłem Jesteśmy na wczasach
Od lipca br. w parku przy Muzeum Historii Polski w Warszawie, pod hasłem „Jesteśmy na wczasach”, rusza kino plenerowe. W wybrane soboty będzie można zobaczyć ciekawe filmy z różnych dekad, takie jak “Rejs”, “Hydrozagadka” czy “Jak żyć?”. Wstęp do kina plenerowego jest bezpłatny. 
27.06.24, 20:00
| kultura » informacje
Kinga Zaborowska laureatka nagrody CineEurope Gold Award 2024
Kinga Zaborowska, dyrektorka działu filmbookingu w sieci kin Helios, otrzymała wyróżnienie CineEurope Gold Award. To nagroda przyznawana profesjonalistom z branży kinowej za wybitne osiągnięcia w ich dziedzinie. 20 czerwca br. podczas ceremonii rozdania nagród CineEurope w Barcelonie, złote statuetki odebrało osiem osób z całego świata. 
26.06.24, 17:45
| radio » informacje | kultura » informacje
XXIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry – Sopot 2024. Lista laureatów w kategorii słuchowisko
Słuchowisko „Siostra Hioba” Marty Rebzdy w reż. Waldemara Modestowicza zdobyło Grand Prix XXIII Festiwalu „Dwa Teatry - Sopot 2024”, dla najlepszego utworu w kategorii słuchowisk. Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w TPR i Teatrze TV uhonorowani zostali Joanna Szczepkowska i Adam Ferency.
21.06.24, 21:00
| biznes i technologie » informacje | kultura » film
Po 25. latach Multikino Ursynów zamyka swoje drzwi 18 sierpnia 2024 r.
Multikino Ursynów zakończy działalność 18 sierpnia br. Spółka sprzedała prawa użytkowania wieczystego do działki na której funkcjonuje multipleks.
21.06.24, 06:30
| reklama & PR » informacje | kultura » film
Agencji K+Group odpowiada za promocję filmu Rodzina Treflików
Trefliki, bohaterowie serialu animowanego „Rodzina Treflików”, w listopadzie br. trafią na wielki ekran. Szczegóły świątecznej produkcji zostaną ujawnione dwa miesiące przed premierą, ale już teraz rozpoczynają się działania związane z kinowym debiutem Treflikowych bohaterów. Za działania związane z promocją filmu będzie odpowiedzialna agencja K+Group.
13.06.24, 16:00
| radio » informacje | kultura » informacje
Nie do wiary. 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
15 czerwca br. na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia jest hasło: „Nie do Wiary!”. 
11.06.24, 13:04
| kultura » muzyka
Wolne Duchy. Męskie Granie Orkiestra prezentuje tegoroczny singiel promujący trasę Męskie Granie. Obejrzyj teledysk
Daria Zawiałow, Mrozu oraz Kacperczyk, czyli Męskie Granie Orkiestra 2024, nagrali utwór „Wolne Duchy”, promujący tegoroczną, 15. edycję trasy Męskie Granie. Singlowi towarzyszy teledysk, w którym monumentalne głowy artystów – podobnie jak każdego lata sponsorowana przez markę Żywiec trasa – przemierzają Polskę, prezentując jej różne oblicza.
08.06.24, 07:00
| kultura » film
Warner Bros Discovery oraz Mennica Gdańska wprowadzają na rynek kolekcjonerską monetę „Superman”'
3 czerwca br. swoją premierę ma nowa moneta kolekcjonerska, która powstała dzięki współpracy Mennicy Gdańskiej z Warner Bros Discovery Global Consumer Products. W ramach umowy licencyjnej, Mennica Gdańska wprowadza na rynek numizmat z Supermanem. Moneta wykonana jest z czystego srebra próby 999, waży 2 uncje (62,2 g) i ma wartość nominalną pięciu dolarów.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. PR

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.