19.02.24, 15:30

Publicyści apelują w sprawie Aleksandry Głogowskiej i Grzegorza Chlastyz RDC

Fot.: Pixabay.com, licencja otwarta

Publicyści goszczący w programach warszawskiego RDC - Radia dla Ciebie, wystosowali “Apel w sprawie Aleksandry Głogowskiej i Grzegorza Chlasty”.

„Grzegorz Chlasta i Aleksandra Głogowska to jeden z najlepszych tandemów radiowych w Polsce. Przez wiele lat byli filarem Radia TOK FM, a po przejściu w 2013 roku w sferę radiofonii publicznej, tworzyli cenioną i szanowaną w środowisku medialnym antenę Radia RDC - Radia dla Ciebie. Była to i wciąż jest rozgłośnia otwarta, niezależna i nie poddająca się presji partyjno-politycznej ze strony formacji Jarosława Kaczyńskiego. Dość powiedzieć, że przez osiem lat rządów PiS Polskie Radio RDC było jedyną anteną radiową otwartą dla dziennikarzy Gazety Wyborczej, Onetu, Rzeczpospolitej, Krytyki Politycznej, Przeglądy czy Tygodnika Powszechnego” – napisali w apelu publicyści.

Jak podkreślają, w radiu kierowanym przez Grzegorza Chlastę nikt z podpisanych pod apelem, nie doświadczył przypadków cenzury, czy prób wykluczenia z zespołu komentatorów nawet w najgorszych czasach nasilenia rządowej propagandy. „Programy prowadzone przez Grzegorza Chlastę wydawane przez Aleksandrę Głogowską różniły się dzięki temu pozytywnie od oferty programowej wszystkich pozostałych anten radiofonii publicznej” – czytamy w apelu.

Dziś słyszymy pogłoski o próbie zwolnienia przez likwidatora radiofonii publicznej redaktora naczelnego i szefa programowego Polskiego Radia RDC i szefowej publicystyki. Budzi to nasz głęboki sprzeciw. Nie wchodząc w motywy takich planów uznajemy, że byłoby to nie tylko niesprawiedliwe, dalekie od zasady poszanowania profesjonalizmu i niezależności dziennikarzy, ale na dodatek byłby to fatalny przykład dla całego środowiska, gdzie w imię politycznego koniunkturalizmu poświęca się ludzi, którzy przez całe lata buntowali się przeciw wszechwładzy partyjnych politruków. Domagamy się uszanowania pracy obojga dziennikarzy, rzetelnej oceny i uczciwych decyzji o ich dalszym miejscu i roli w publicznej radiofonii” – napisali dziennikarze w apelu do Pawła Kusaka, Likwidatora Polskiego Radia – Regionalnej Rozgłośni w Warszawie „Radio dla Ciebie”.

Pod apelem podpisali się: Bogusław Chrabota (redaktor naczelny "Rzeczpospolitej"), Grzegorz Cydejko (publicysta), Jakub Dymek (tygodnik "Przegląd" i podcast "Dwie Lewe Ręce"), Piotr Grzybowski (Tygodnik Katolicki "Niedziela"), Roman Imielski (I zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej"), Igor Janke (Publicysta), Michał Kolanko ("Rzeczpospolita" i radio RDC), Agaton Koziński (publicysta), Wojciech Albert Łobodziński (La Stampa), Bogumił Łoziński (zastępca redaktora naczelnego "Gościa Niedzielnego"), Joanna Miziołek ("Wprost"), Eliza Olczyk ("Wprost"), Michał Płociński (Sekretarz działu Opinie "Rzeczpospolitej"), Marcin Piasecki (redaktor "Rzeczpospolitej"), Magdalena Rigamonti (Onet), Piotr Semka ("Do Rzeczy"), Piotr Śmiłowicz ("Tygodnik Powszechny"), Łukasz Warzecha ("Do Rzeczy" i Onet), Jarosław Włodarczyk (publicysta, Press Club Polska).

Komentarze

Powiązane

10.04.24, 06:30
| radio » badania rynku
Badanie Słuchacz podcastów w Polsce: rośnie słuchalności podcastów
W Polsce, podobnie jak na świecie, utrzymuje się rosnący trend popularności podcastów. W 2023 r. blisko 10 mln polskich internautów słucha treści słownych audio przynajmniej raz w miesiącu – wynika z V edycji badania „Słuchacz podcastów w Polsce” przygotowanego cyklicznie przez Grupę Eurozet we współpracy z Publicis Groupe.
09.04.24, 06:30
| radio » informacje
Wiosenna ramówka Polskiego Radia Rzeszów. Do stacji wracają znane głosy
Pod hasłami „Wiosna w Polskim Radiu Rzeszów, słuchaj z wzajemnością”, 8 kwietnia br. ruszyła nowa ramówka publicznej rozgłośni regionalnej nadającej w południowo-wschodniej Polsce. Zmiany dotyczą przede wszystkim pasm wieczornych, które po godz. 20.00 wypełnią rozmaite gatunki muzyczne podane w autorskiej, osobistej formie przez grono dawnych i nowych współpracowników stacji.
08.04.24, 10:51
| radio » ludzie
Anna Paluszek wraca do RMF FM. Będzie wydawczynią publicystyki
Do warszawskiej redakcji RMF FM w kwietniu br. dołączyła Anna Paluszek. Jest wydawczynią rozmów publicystycznych w RMF FM i Radiu RMF24.
08.04.24, 09:40
| radio » wywiady
Kunstkamera, Pogłosy oraz Przegląd prasy zagranicznej w ofercie Dwójki
„Kunstkamera” i „Pogłosy” to audycje debiutujące w ofercie Dwójki. Na antenie pojawią się także „Pprzeglądy prasy zagranicznej” .
08.04.24, 07:30
| radio » informacje
newonce na wiosnę. Nowe formaty i powraca
Wiosna w newonce to powrót do radia – dwadzieścia formatów audio-wideo, w tym kilkanaście nowych, zmiany w paśmie przedpołudniowym i kilka powrotów.
08.04.24, 06:30
| radio » informacje
Chillizet wiosną. Magdalena Kasperowicz w zespole stacji
Chillizet rusza z wiosenną ramówką. Oprócz znanych pasm i audycji pojawią się nowe pozycje programowe, a do zespołu dołączy Magdalena Kasperowicz.
07.04.24, 15:46
| radio » informacje
Dzieci kochają zwierzaki w Polskim Radiu Dzieciom
7 kwietnia br. w Polskim Radiu Dzieciom odbędzie się premiera audycji „Dzieciaki kochają zwierzaki”, którą mają współtworzyć słuchacze. Na antenie publicznego nadawcy będą mieli możliwość zaprezentowania najciekawszych gatunków zwierząt. Audycja emitowana będzie w każdą niedzielę o godz. 18.00.
05.04.24, 19:00
| radio » informacje
Paderborn. Superprodukcja Remigiusza Mroza i Audioteki. Piotr Stramowski w głównej roli
27 marca br. w ofercie Audioteki zadebiutowała najnowsza superprodukcja Remigiusza Mroza „Paderborn”.
04.04.24, 16:30
| radio » informacje
Dłuższe i dodatkowe wydania Faktów. Wybory samorządowe w RMF FM i Radiu RMF24
RMF FM i Radio RMF24 przygotowują specjalne pozycje programowe związane z wyborami samorządowymi. W niedzielę, 7 kwietnia br. pojawią się wydłużone i dodatkowe wydania „Faktów” oraz wieczór wyborczy.
04.04.24, 06:30
| radio » informacje
Radio ZET nr 1 w Twojej pracy. Wiosenna kampania Radia Zet
Wystartowała kampania „Radio ZET nr 1 w Twojej pracy”. Towarzyszy jej zabawa antenowa, w której słuchacze mogą wygrać premie do swojej pensji oraz dodatkowo ekspresy do kawy.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista do spraw promocji i komunikacji

Muzeum Narodowe w Poznaniu | Poznań

Przejdź do oferty
Konkursy
do 09.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 09.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 04.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy