Chleb - Jeffrey Hamelman

Okładka książki, fot.: materiały prasowe

Rozwiązanie konkursu.

Laureatką konkursu została Weronika Marzec. Serdecznie gratulujemy! 

"Chleb" Jeffreya Hamelmana to książka nie bez powodu nazywana "biblią chleba".

Pieczywo stanowi jeden z najważniejszych składników codziennej diety. Rozmaite rodzaje chleba spotykamy praktycznie na całym świecie. Różnią się między sobą, ale wszystkie to w zasadzie wypieki z mąki, wody, drożdży lub zakwasu, soli i niekiedy innych dodatków. Obecnie najczęściej spożywa się chleb spulchniany inny niż ten, którym łamano się w starożytności. Jednak w niektórych krajach śródziemnomorskich po dziś dzień wypieka się chleb niespulchniany lub spulchniany tylko odrobinę. Skosztujemy go między innymi na Sycylii, w Grecji, w Turcji i w Izraelu.

Wchodząc do jakiejkolwiek piekarni, z miejsca orientujemy się, jak wiele gatunków chleba dostępnych jest na rynku. Jednak pieczywo możemy równie dobrze wyrabiać i piec w warunkach domowych. Książka Jeffreya Hamelmana to od piętnastu lat największy światowy bestseller jeśli chodzi o książki kucharskie poświęcone domowemu piekarstwu.

Znajdziemy tu 140 przepisów na najrozmaitsze rodzaje pieczywa. Są tu więc klasyczne, paryskie bagietki, domowy chleb Vermont na zakwasie, indyjskie chlebki nan i cała masa innych mniej lub bardziej egzotycznych gatunków. Mamy tu różne rodzaje pieczywa pełnoziarnistego, chleb z gruboziarnistej mąki pszennej typu semolina, a także włoskie pieczywo drożdżowe typu focaccia.

Jeffrey Hamelman w bardzo przystępny sposób opisuje rozmaite techniki piekarskie przydatne na wszystkich etapach przygotowywania chleba. Znajdziemy tu liczne praktyczne wskazówki dotyczące zarówno wytwarzania zakwasu, wyrabiania ciasta, jak i dekorowania gotowego bochenka.

PODPOWIEDŹ DO KONKURSU>>>>>>

Konkurs został rozstrzygnięty

Komentarze

Subskrybuj RSS: rss
Oferty pracy

Specjalista do spraw promocji i komunikacji

Muzeum Narodowe w Poznaniu | Poznań

Przejdź do oferty
Konkursy
do 09.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 09.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 04.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy