26.02.24, 14:35

Spotkania z Zabytkami w odświeżonej formie sprzedaży notuje wzrost sprzedaży

Okładki magazynu, fot.: materiały prasowe

Po przejęciu wydawania magazynu „Spotkania z Zabytkami” przez Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków, pismo notuje zwiększoną sprzedaż oraz większe zainteresowanie prenumeratą.

„Spotkania z Zabytkami” to jedno z najstarszych czasopism popularnonaukowych w Polsce. Ukazuje się od 1977 r. W czerwcu 2023 r. wydawanie magazynu przejął Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków. Pismo przeszło gruntowną modyfikację, poszerzając zakres tematyki o dziedziny takie jak: wzornictwo, sztuka, architektura. Magazyn stał się pismem o profilu lifestyle’owym, poświęconym szeroko pojętej tematyce dziedzictwa.

Nie chcieliśmy, aby to był kolejny tytuł dla branży, tzn. historyków sztuki i konserwatorów” – mówi Marcin Pieszczyk, redaktor naczelny magazynu. „Zależało nam na powrocie do korzeni pisma, które na samym początku stawiało na popularyzację wiedzy o historii i zabytkach, czasem bardzo nieoczywistych. Założeniem było też, aby tę tematykę przedstawiać w sposób na tyle atrakcyjny, by po nasze artykuły sięgnęli laicy. Myślę, że to się nam udało, czego dowodem jest duży wzrost sprzedaży” – dodaje Pieszczyk.

Przed zmianą wydawcy magazyn „Spotkania z Zabytkami” prenumerowało ok. 130 osób. Pismo nie były dostępne w regularnej dystrybucji. Dziś magazyn prenumeruje 250 czytelników, a sprzedaż osiąga poziom ponad 2 250 egzemplarzy (nr 8/23). To oznacza niemal 20-krotny wzrost sprzedaży. „Spotkania z Zabytkami” są też drugim najchętniej kupowanym pismem kulturalnym w Empiku.

Ani przez chwilę nie miałem wątpliwości, że warto ratować „Spotkania z Zabytkami” – mówi dr Michał Laszczkowski, dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków. „Dla wszystkich interesujących się tematyką dziedzictwa to zawsze był bardzo ważny tytuł. Potrzebne było jednak wsparcie. I tym właśnie – wspieraniem ważnych inicjatyw i ratowaniem polskiego dziedzictwa – zajmuje się kierowany przez mnie Instytut” – dodaje Laszczkowski.

Po zmianie wydawcy i rozszerzeniu formuły, na łamach pisma publikują cenieni autorzy i autorki, m.in.: Jerzy S. Majewski, Jarosław Trybuś, Anna Cymer, Aleksandra Boćkowska, Wojciech Nowicki, Patrycja Pustkowiak, Agnieszka Drotkiewicz czy Piotr Kosiewski. Na okładkach gościli ludzie kultury, m.in. kolekcjonerka Grażyna Kulczyk, fotograf Wojciech Plewiński i pisarz Zygmunt Miłoszewski.

Na bazie magazynu powstał również multimedialny portal sportkaniazzabytkami.pl, z wieloma własnymi materiałami redakcyjnymi. W serwisie można znaleźć artykuły o najważniejszych polskich zabytkach i pomnikach historii, a także proponowane trasy zwiedzania według własnej mapy skojarzeń.

Komentarze

Powiązane

16.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 16 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 16 kwietnia?
15.04.24, 13:12
| prasa » ludzie
Dział sprzedaży Wyborczej wzmacnia warszawski region
W kwietniu br. nastąpiły zmiany w zespole zajmującym się sprzedażą reklam w mediach marki „Wyborcza”. Mateusz Gros objął stanowisko kierownika ds. sprzedaży agencyjnej w „Wyborczej” i Wyborcza.pl, a Wioletta Napurka – dyrektorki sprzedaży w regionie Warszawa.
15.04.24, 11:54
| prasa » informacje
Polska Press Grupa rozstaje się z redaktorem naczelnym Dziennika Łódzkiego i Expressu Ilustrowanego
Zarząd Polska Press Grupy informuje pożegnał się z kolejnym redaktorem naczelnym – tym razem „Dziennika Łódzkiego i „Expressu Ilustrowanego.
15.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 15 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 15 kwietnia?
14.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 14 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 14 kwietnia?
13.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 13 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 13 kwietnia?
12.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 12 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 12 kwietnia?
11.04.24, 13:57
| prasa » informacje
Polska Press Grupa rusza z rekrutacją redaktorów naczelnych
Polska Press Grupa rozpoczęła otwarte rekrutacje na stanowiska redaktorów naczelnych portali i gazet należących do spółki.
11.04.24, 11:35
| prasa » informacje | internet » ludzie
Beata Lubecka nową współprowadzącą podcast Stan Wyjątkowy w Onecie
Do grona prowadzących program „Stan wyjątkowy” dołącza Beata Lubecka. Dziennikarka zastąpi Renatę Grochal i będzie czwartą współprowadzącą obok Andrzeja Stankiewicza, Dominiki Długosz i Kamila Dziubki.
11.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 11 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 11 kwietnia?
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Specjalista do spraw promocji i komunikacji

Muzeum Narodowe w Poznaniu | Poznań

Przejdź do oferty
Konkursy
do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden zestaw. Wariant kolorystyczny może różnić się od tego na zdjęciu w informacji w zależności od stanu magazynu.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy