29.02.24, 05:30

Kronika: nowa czołówka i gospodarze. Nowa dyrektorka TVP Kraków chce odbudować pozycję stacji

TVP Kraków stawia na przeformatowanie "Kroniki", fot.: materiały prasowe

Od 1 marca br. „Kronika” – program informacyjny TVP Kraków, pojawi się w nowej, nowocześniejszej oprawie graficznej i muzycznej. To pierwsza duża zmiana wprowadzona przez Ewę Godlewską-Jeneralską, p.o. dyrektora TVP Kraków.

TVP Kraków odświeża flagowy program informacyjny. Jak podkreślała na śniadaniu prasowym Ewa Godlewska-Jeneralska (nowa szefowa krakowskiego ośrodka), m.in. w ten sposób chce odbudować wraz z zespołem pozycję TVP Kraków i zaufanie widzów. „Kronika” od marca zyska nową czołówkę, ale także nowych prowadzących. To jednak nie jedyne zmiany w programie – duży nacisk położony zostanie na realizację programu – nie będzie to jak do tej pory statyczny serwis. Przy formatowaniu krakowskiej „Kroniki” szefową krakowskiego ośrodka wspiera Jan Sosiński – realizator i reżyser związany od lat z telewizją publiczną.

Pięć razy dziennie. Powroty dziennikarzy

W sumie „Kronika” pojawiać się będzie pięć razy dziennie. Serwis emitowany będzie rano o godz. 8.00, później 14.45, 16.30 oraz jak do tej pory – o godz. 18.30 i 21.30. Pierwsze trzy serwisy będą emitowane z newsroomu. Główne wydania serwisu (o godz. 18.30 i 21.30) poprowadzą nowi, ale dobrze znani widzom prezenterzy: Dorota Rojek-Koryzna, Olimpia Górska i Jan Gabrukiewicz, którzy po latach wracają na Krzemionki.

Dorota Rojek-Koryzna większość swojego zawodowego życia związała z dziennikarstwem, uprawianym zarówno w mediach lokalnych (krakowska „Kronika”, Radio Kraków), jak i ogólnopolskich (Polsat). „Kronikę” Telewizji Kraków prowadziła przez kilkanaście lat. Olimpia Górska, medioznawczyni z tytułem doktora nauk społecznych, wcześniej wielokrotnie nagradzana jako najlepsza prezenterka mediów lokalnych, czyli „Kroniki” TVP Kraków, również wraca do serwisu informacyjnego TVP Kraków. Jan Gabrukiewicz na krakowskich telewizyjnych Krzemionkach spędził ponad dwadzieścia lat zawodowego życia i przeszedł wszystkie szczeble kariery w „Kronice”, od telefonisty do jej szefa. Po drodze był reporterem, dziennikarzem, publicystą, prezenterem, lektorem i reportażystą, który jako pierwszy przywiózł reportaże z Czarnobyla i Bykowni pod Kijowem. Do Telewizji Kraków trafił w czasie przełomu 88/89 r.

Nie tylko nowa czołówka

Flagowy serwis TVP Kraków od marca będzie mieć również nową czołówkę. Jej autorem jest Adrian Łapczyński – twórca filmowy, reżyser, laureat ponad 40 nagród i wyróżnień filmowych. Jak podkreśla TVP Kraków, inspirujące było dla niego połączenie tradycji Krakowa – miasta królów – z elementami nowoczesnymi. Stąd nawiązanie do monogramu kazimierzowskiego – motywu z drzwi katedry wawelskiej. Z kolei autorem muzyki jest Adrian Konarski – pianista i kompozytor, twórca muzyki estradowej, teatralnej i filmowej, współpracownik Piwnicy pod Baranami. Pisząc muzykę dla Telewizji Kraków, nawiązał do tradycji, wplatając w czołówkę ”Kroniki” motyw Krakowiaczka S. Moniuszki. W początkach TVP Kraków motyw ten funkcjonował jako zapowiedź stacji wraz z czarno-białym zdjęciem bramy katedry wawelskiej.

Stacja rozpoczęła również współpracę ze stylistką, która będzie dbać o odpowiedni wybór stroju dla gospodarzy serwisów.

Przeformatowanie „Kroniki” to jedna z pierwszych decyzji nowej dyrektorki TVP Kraków. Ewa-Godlewska-Jeneralska z telewizją publiczną związana jest od ponad 30 lat – najdłużej z redakcją „Panoramy” (TVP2). Na początku kariery dziennikarskiej zaczynała pracę w „Wiadomościach” (TVP1). Przez ostatnie osiem lat nie była związana zawodowo z mediami.

Komentarze

Powiązane

11.04.24, 08:30
| telewizja / VOD » informacje
HISTORY Channel w Bułgarii rusza ze sprzedażą reklam
Od 9 kwietnia br. A+E Networks EMEA uruchomiło sprzedaż czasu reklamowego na HISTORY Channel w Bułgarii.
10.04.24, 13:50
| telewizja / VOD » informacje | kultura » muzyka
Bo źródło wciąż bije… Koncert poświęcony pamięci Jacka Kaczmarskiego w TVP1
W środę, 10 kwietnia br. o godz. 21:10 w TVP1 zostanie wyemitowany koncert „Bo źródło wciąż bije…” poświęcony pamięci Jacka Kaczmarskiego w 20. rocznicę jego śmierci. W repertuarze znajdą się słynne utwory artysty w interpretacji, m.in.: Jacka Wójcickiego, Katarzyny Dąbrowskiej, Janusza Radka, Krzysztofa Iwaneczki czy Krzysztofa Szczepaniaka. Koncert zrealizowano w industrialnych wnętrzach Stoczni Gdańskiej.
09.04.24, 14:45
| telewizja / VOD » informacje
MWE Networks: TVC Super i Szlagier TV już działają
Grupa MWE Networks uruchomiła dwa nowe kanały - TVC Super i Szlagier TV. Stacje będą szeroko dystrybuowane.
09.04.24, 12:39
| telewizja / VOD » informacje
Telewizja Polska już formalnie postawiona w stan likwidacji. Jest wpis do KRS
Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego Daniela Gorgosza jako likwidatora. Do KRS zostało wpisane postawienie Telewizji Polskiej w stan likwidacji.
09.04.24, 07:30
| telewizja / VOD » informacje
Kanały z portfolio A+E Network z większym zasięgiem w Polsce
W ostatnich miesiącach marki telewizyjne z portfolio A+E Networks – HISTORY Channel, HISTORY2 oraz Crime+Investigation Polsat, poszerzyły swój zasięg w Polsce o prawie 100 tys. dodatkowych gospodarstw domowych.
05.04.24, 21:00
| telewizja / VOD » ludzie
Edyta Zając w Dzień Dobry TVN
Edyta Zając dołączyła do redakcji „Dzień Dobry TVN”. Prezenterka została jedną z prowadzących cykl “Show-biznes”, w którym od poniedziałku do piątku przedstawiane są najważniejsze informacje ze świata rozrywki i kultury.
04.04.24, 23:36
| telewizja / VOD » informacje
Zmarła Stanisława Ryster
Nie żyje Stanisława Ryster - prawniczka i prezenterka telewizyjna związana z Telewizją Polską. Przez ponad 30 lat była gospodynią kultowego teleturnieju „Wielka gra”.
04.04.24, 19:00
| telewizja / VOD » badania rynku
Telewizja Puls liderem w Święta Wielkanocne wśród widzów NTC
W Święta Wielkanocne Telewizja Puls odnotowała rekordowe wyniki wśród widzów NTC w grupie 16-59.
04.04.24, 07:45
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Mikołaj Kunica nowym gospodarzem formatu Onet Rano
Mikołaj Kunica dołączył do grona prowadzacych program „Onet Rano”. Pierwsze wydanie prowadzone przez redaktora naczelnego Business Insider Polska zostanie wyemitowane 4 kwietnia br. od godz. 7.55 w Onecie oraz w mediach społecznościowych.
03.04.24, 20:42
| telewizja / VOD » informacje
Kabarety całą dobę w Kabaret TV. Nowa stacja TV Wirtualnej Polski
2 kwietnia br. Wirtualna Polska uruchomiła Kabaret TV, kanał telewizyjny w pełni poświęcony rozrywce.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista do spraw promocji i komunikacji

Muzeum Narodowe w Poznaniu | Poznań

Przejdź do oferty
Konkursy
do 09.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 09.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 04.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy