29.03.24, 12:31

Wielkanocne propozycje programowe Polskiego Radia

Wielkanoc w Polskim Radiu, fot.: materiały prasowe

Polskie Radio na  Święta Wielkanocne przygotowało specjalne audycje, spotkania i koncerty. 1. kwietnia to w Polskim Radiu także czas potrójnego świętowania: 62. urodziny  Trójki, 30. urodziny Radiowego Centrum Kultury Ludowej i 9. urodziny Polskiego Radia Dzieciom.

Jedynka

W Wielką Sobotę Program 1 Polskiego Radia wyemituje specjalne wydanie audycji „Na pograniczach” (godz. 17.00 – 19.00), w której prezentowana będzie muzyka narodów i mniejszości narodowych. Tego  dnia usłyszeć będzie można o  ukraińskim, wielkanocnym, męskim tańcu serben i o białoruskiej tradycji wołoczebników. Agnieszka Trzeciakiewicz i Wiesław Molak (po godz. 20.00) oprowadzą słuchaczy po Kaplicy Sykstyńskiej. W niedzielę w „Muzycznych Wyspach Wielkanocnych” świąteczne tradycje w najdalszych zakątkach świata zaprezentuje Maciej Szajkowski. Z kolei 1 kwietnia o godz. 12.00 Martyna Podolska i Tomasz Prange - Barczyński porozmawiają, m.in. o tym, czego nie może zabraknąć na wielkanocnym stole, jak Wielkanoc wyglądała dawniej, a jak wygląda u nas i w innych europejskich krajach dzisiaj. Gośćmi będą m.in.: etnografka Małgorzata Jaszczołt, restaurator, reżyser David Gamtsemlidze, dziennikarka kulinarna specjalizująca się w historii kuchni polskiej Magdalena Kasprzyk-Chevriaux.

Dwójka

Program 2 Polskiego Radia przygotował  transmisje m.in.  z Festiwalu Misteria Paschalia w Krakowie (czwartek, godz. 18.00, poniedziałek godz. 20.00) oraz z Festiwalu Actus Humanus Resurrectio 2024 (czwartek, godz.20.00, sobota godz. 19.30, niedziela godz. 20.00 ). W Wielki Piątek, w audycji „Filharmonia Dwójki” o godz. 19.30 transmisja z 28. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena z Opery Narodowej.  W sobotę o godz. 19.00  audycja specjalna Aldony Łaniewskiej – Wołłk „Barabanienie”, a w niedzielę „Daj mi wszystko” (godz. 15.00) Aleksandry Łapkiewicz poświęcone kolekcjonerstwu. Z kolei 1 kwietnia „Punkty zwrotne” (godz. 13.00) - rozmowa Michała Nowaka z filozofem, prof. Piotrem Domerackim, a w „Rozmowach po zmroku: Jak przy stole tak i w życiu” (godz. 21.30) gościem Jakuba Jamrozka będzie socjolog prof. Tomasz Sobierajski.

Trójka

W Programie 3 Polskiego Radia w sobotę, 30 marca, Paweł Turski - prowadzący audycję „Trzymaj z Trójką” (godz.13.00-15.00) - zabierze słuchaczy na Podlasie. Odwiedzi kościół rzymskokatolicki pw. Świętej Trójcy i monastyr w Supraślu oraz  kościół grekokatolicki w Białymstoku, a także Muzeum Ikon. Opowie, jak wygląda okres przygotowań do świąt innych religii na Podlasiu oraz o tradycyjnej podlaskiej kuchni świątecznej. Jego gościem będzie znany architekt - Krzysztof Miruć. Z kolei 31 marca w specjalnym wydaniu „Trzeciej Strony Medalu” (godz. 17.00-19.00) wysłuchać będzie można rozmowy Dariusza Urbanowicza z narciarzem ekstremalnym, himalaistą Andrzejem Bargielem. O godz. 22.15 świąteczne wydanie „Sceny Teatralnej Trójki”. Jednym z gości Barbary Marcinik będzie mistrz reżyserii dźwięku, Andrzej Brzoska.

Czwórka

W  Czwórce 29 marca wyjątkowy wieczór nastrojowej muzyki - specjalna audycja Damiana Sikorskiego „Czwórka unplugged” (godz. 20.00) z piosenkami „bez prądu", m.in Organka, Skubasa,  Ignacego i Mikromusic oraz „Dla każdej samotnej godziny” (godz. 22.00) Bartka Koziczyńskiego, w której autor przedstawi nastrojowe oblicze muzyki gitarowej. W sobotę specjalne wydania audycji muzycznych: „Wielkanocne babki” (godz. 19.00) Urszuli Kuczyńskiej oraz „Klubowe pisanki” (godz. 21.00) Norberta Borzyma. W Niedzielę Wielkanocną i w Lany Poniedziałek  Czwórka zaprasza także na specjalne wydania audycji „Święta z Czwórką”: 30 marca o godz. 12.00 rozmowa, m.in. o wielkanocnych zwyczajach, 31 marca po godz. 15.00  wycieczka na szczyty alpejskich gór, a 1 kwietnia  po godz. 9.00 spotkanie z blogerem kulinarnym Tomaszem Czajkowskim.
Polskie Radio dla Zagranicy także przygotowało programy świąteczne, a w nich, m. in. rozmowa z ks. prof. Józefem Naumowiczem, historykiem kościoła o duchowym i religijnym wymiarze świąt Wielkiej Nocy oraz rozmowa z prof. Janem Adamowskim - językoznawcą, folklorystą, na temat symboliki tych świąt. Z kolei Polacy mieszkający za granicą opowiedzą, jak spędzają ten świąteczny czas, np. w Szkocji.

Polskie Radio Chopin

W Polskim Radiu Chopin trzy audycje premierowe Małgorzaty Pęcińskiej: 29 marca w „Wielkim Piątku w Polskim Radiu Chopin” (godz. 18.00) zabrzmią m.in. kompozycje Bibera, Moutona, Tallisa, Telemanna, Paerta, a także słynne Miserere Allegriego i De Profoundis Marca Antoine'a Charpentiera;  30 marca w „Weekendowym potpourri” (godz. 11.00) mało znane, a  ciekawe i wartościowe w dorobku słowiańskiej muzyki bolesnej monumentalne dzieło czeskiego romantyka, Antonina Dworzaka – jego Requiem op. 89, a 31 marca w „Weekendowym potpourri” (godz. 11.00) na muzykę odświętną złożą się m.in: Messe pour plusieurs instruments au lieu des orgues barokowego kompozytora francuskiego Marca-Antoine’a Charpentier,  motet Mozarta Exsultate, jubilate, podniośle solenne Te Deum Antona Brucknera oraz kompozycje organowe Jana Sebastiana Bacha. Poza tym 30 marca, specjalne wydanie „Złotego wieku muzyki kameralnej” (godz. 18.00) Danuty Gwizdalanki wypełnią fragmenty oratorium Józefa Haydna Siedem Ostatnich Słów. W Wielkanocny Poniedziałek specjalna audycja na Prima Aprilis (godz. 11.00), „Chop-in-pop” (godz. 13.00) Mariusza Gradowskiego oraz „Romantyczne brzmienia – Impresje Wielkanocne” (godz. 20.00) Klaudii Baranowskiej.

Polskie Radio Dzieciom

Polskie Radio Dzieciom zaprasza na „Pisankowy zawrót głowy” – zabawę dla dzieci w wieku od 2 do 13 lat, w którym zadaniem jest samodzielne wykonanie pisanki. Jej zdjęcie wystarczy umieścić w komentarzu pod postem na facebookowym profilu Polskiego Radia Dzieciom. Do zdobycia będą radiowe gadżety. W Niedzielę Wielkanocną o godz. 11:00 retransmisja koncertu „Źródełko. Myśmy przyszli po dyngusie” z 2021 r. Polskiego Radia Dzieciom Radiowego Centrum Kultury Ludowej, w którym usłyszeć będzie można dawne pieśni wielkanocne, a niektóre z nich zamienią się w żartobliwe życzenia wiosennych kolędników. Na antenie nie zabraknie też audycji o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych.

Polskie Radio Kierowców

Polskie Radio Kierowców będzie towarzyszyło słuchaczom w trakcie wyjazdów i powrotów świątecznych i na bieżąco monitorowało sytuację na drogach. W programie zaplanowano, m.in. raporty, najświeższe informacje z głównych dróg w kraju, a także drogowa prognoza pogody.

Komentarze

Powiązane

13.05.24, 10:32
| radio » informacje
Jedynka wprowadza do oferty nowe audycje historyczne
Program 1 Polskiego Radia rozpoczyna emisję audycji „Odrodzona-nieznana” Grzegorza Kalinowskiego (niedziele po godz. 12.00) oraz „Historia bliska” Marka Stremeckiego i Michała Wójcika (poniedziałki po 21.00).
10.05.24, 14:00
| radio » informacje
Oxford Drama w Trójce na żywo
W niedzielę, 12 maja br. o godz. 19.05 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej odbędzie się koncert wrocławskiego duetu Oxford Drama, który zagra m.in. utwory z najnowszej płyty „The World Is Louder”.
10.05.24, 11:09
| radio » informacje
Transmisje festiwalowe w Filharmonii Dwójki
Program 2 Polskiego Radia zaplanował transmisję z inauguracji „Festiwalu Katowice Kultura Natura” oraz z koncertu laureatów XII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego. Obydwa wydarzenia odbywają się pod patronatem medialnym Dwójki.
10.05.24, 10:19
| radio » informacje
O bezpieczeństwie na drogach w Polskim Radiu Kierowców
Polskie Radio Kierowców, promując bezpieczeństwo na drogach, 10 maja br. weźmie udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Kierowcy Zawodowego, a następnie 11 maja  w Mistrzostwach Polski Kierowców Zawodowych w Porcie Radomsko. Na relację zaprasza Patryk Kuniszewicz i Łukasz Tymków. 
09.05.24, 12:30
| radio » badania rynku
Toruń: RMF FM liderem, Radio Gra notuje największy spadek
Nowym liderem na toruńskim rynku radiowym zostało radio RMF FM - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 października 2023 r. do 31 marca 2023 r. (Toruń).
09.05.24, 06:30
| radio » badania rynku
Częstochowa: RMF FM liderem, duży wzrost Radia Jura
W Częstochowie na pozycji lidera umocniło się radio RMF FM - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 października 2023 r. do 31 marca 2023 r. (Częstochowa).
08.05.24, 10:43
| radio » informacje
Więcej niż kryminał. Audycja Grzegorza Kalinowskiego w Polskim Radiu 24
Na antenie Polskiego Radia 24 debiutuje audycja „Więcej niż kryminał” w której Grzegorz Kalinowski prezentować będzie nie tylko prozę gatunkową, ale także wszelkie odmiany kryminałów, sensacji i powieści szpiegowskiej oraz filmów i seriali. 
08.05.24, 08:30
| radio » badania rynku
Radom: Rekord FM powraca na pozycję lidera
Na pozycję lidera w Radomiu powróciło Radio Rekord FM - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 października 2023 r. do 31 marca 2023 r. (Radom).
08.05.24, 07:30
| radio » ludzie
Sławomir Kowalewski odszedł z Radia Kraków
Dotychczasowy współgospodarz poranków Radia Kraków, Sławomir Kowalewski odszedł z rozgłośni.
08.05.24, 06:30
| radio » informacje
Nowy poranek i nowe godziny emisji pasm. Zmiany w ramówce Radia Kraków
Radio Kraków zmieniło swoją codzienną ramówkę. Niektóre pasma zyskały nowe godziny emisji i gospodarzy.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy