19.04.24, 07:48

Roman Czejarek Zasłużony Dla Kultury Polskiej

Roman Czejarek, fot.: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

18 kwietnia br. w Zamku Królewskim w Warszawie, podczas inauguracji obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków 2024, odbyło się wręczenie odznaczeń dla służb konserwatorskich, społecznych opiekunów zabytków i osób zasłużonych dla bezpieczeństwa dziedzictwa kultury. Wśród uhonorowanych znalazł się dziennikarz Jedynki Roman Czejarek.

Roman Czejarek otrzymał odznaczenie za „promowanie i dokumentowanie miejsc związanych z polską kulturą, tradycja i historią. Jest autorem kilkudziesięciu książek oraz kilku tysięcy audycji radiowych pokazujących i promujących najciekawsze miejsca w naszym kraju. Nieprzerwanie odwiedza z radiowym mikrofonem w cyklu wielogodzinnych audycji „na żywo” wszystkie miejsca ważne dla naszej kultury i dziedzictwa narodowego czyli muzea, skanseny, zabytki, wykopaliska archeologiczne, uczelnie, teatry, filharmonie, centra nauki itp. Od kilku lat audycjom „na żywo” towarzyszą specjalnie realizowane przy tej okazji filmy i podcasty. Redaktor Roman Czejarek promuje także i upowszechnia kulturę masową w terenie.

Przez 25 lat kierował najpopularniejszą w Polsce audycją radiową „Lato z Radiem”. W ramach tej audycji stworzył, zorganizował i wypromował największą w Polsce serię tras koncertowych dostępną bezpłatnie dla dużego grona odbiorców”.
Roman Czejarek przygodę z radiem rozpoczął w 1985 r. Prowadził „Radio Bałtyk”, współpracował z Trójką, Rozgłośnią Harcerską. Od 1991 r. był reporterem i prowadzącym w „Sygnałach Dnia", "Czterech porach roku", "Z kraju i ze świata" oraz krótko w „Muzyce i Aktualności". Rok później zostałem szefem "Lata z Radiem" i był nim przez 25 lat. W latach 1994–1997 najmłodszy w historii członek zarządu i wiceprezes Polskiego Radia S.A. Po kilku latach nieobecności, w 2010 r. wrócił do Polskiego Radia, do „Lata z Radiem" i do „Czterech pór roku". Czejarek od lat aktywnie współpracuje również ze stacjami telewizyjnymi.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków obchodzony od ponad 40 lat

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, ustanowiony został w 1983 r. przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków. To święto wszystkich osób, które wkładają wiele wysiłku w ratowanie zabytków i opiekę nad nimi – konserwatorów, historyków sztuki i architektury, urbanistów, archeologów i przedstawicieli innych zawodów, pracujących na rzecz ochrony zabytków, a także wszystkich odpowiedzialnych właścicieli, opiekunów i zarządców obiektów zabytkowych. Organizowane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa doroczne obchody MDOZ to spotkania i debaty w kręgu osób zaangażowanych w prace na rzecz zachowania naszego dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń.

Tematem przewodnim tegorocznych obchodów jest jubileusz 30-lecia pierwszych pomników historii oraz 70-lecie Konwencji o ochronie dóbr kulturalnych w razie konfliktu zbrojnego z 14 maja 1954 roku. Główne obchody MDOZ 2024 organizowane są przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, we współpracy z Biurem Dyrektora Generalnego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz w partnerstwie z Zamkiem Królewskim w Warszawie.

Komentarze

Powiązane

13.03.25, 06:00
| radio / audio » ludzie
Konrad Traczyk przechodzi z Eski do Meloradia
Konrad Traczyk w kwietniu br. dołączy do redakcji Meloradia. Prezenter będzie gospodarzem weekendowych pasm rozgłośni.
12.03.25, 17:30
| radio / audio » informacje
Jarema Jamrożek i Przemek Ofiara autorami Sportowego Alfabetu w Esce ROCK
Na antenie Radia Eska Rock pojawił się nowy cotygodniowy magazyn – „Sportowy Alfabet”, który jest prowadzony przez Jaremę Jamrożka i Przemka Ofiarę.
11.03.25, 10:00
| radio / audio » badania rynku
RMF FM liderem. Jedynka i TOK FM z dużymi spadkami
Radio RMF FM utrzymuje pozycję lidera - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 grudnia 2024 r. do 28 lutego 2025 r. (regionalne stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
10.03.25, 15:10
| radio / audio » informacje
24 koncerty z cyklu Jazz Po Polsku na antenie Radia Nowy Świat
8 marca br. na antenie Radia Nowy Świat rozpoczęła się emisja retransmisji koncertów zarejestrowanych w ramach cyklu JAZZ PO POLSKU „Warsaw Live Sessions”. Występy polskich zespołów jak i gości zza granicy zostały nagrane z udziałem publiczności w klubie JASSMINE.
10.03.25, 06:00
| radio / audio » informacje
Historia dla dorosłych. Program RMF FM powraca jako podcast
Po trzech latach przerwy, powraca „Historia dla dorosłych” do oferty RMF FM. Tym razem pojawi się jednak w nowej odsłonie: podcastu z wersją wideo.
09.03.25, 23:00
| radio / audio » informacje | kultura » książki
Superprodukcja Audioteki i Wydawnictwa SQN ‒ „Grom. Wojna runów”
12 lutego br. premierę miała pierwsza wspólna superprodukcja Audioteki oraz Wydawnictwa SQN ‒ „Grom. Wojna runów”. Ta wciągająca od samego początku historia, została zrealizowana na podstawie książki Marcina Mortki.
08.03.25, 08:00
| radio / audio |
Marzec z Jeżycjadą w Polskim Radiu Dzieciom
3 marca 2025 r. Polskie Radio Dzieciom rozpoczęło wyjątkową akcję „Marzec z Jeżycjadą”. Przez cały miesiąc słuchacze będą mieli okazję zgłębiać losy rodziny Borejków, znanej z kultowego cyklu książek dla dzieci „Jeżycjada” autorstwa Małgorzaty Musierowicz. Inicjatorka akcji, dziennikarka Martyna Chuderska, przygotowała specjalne audycje oraz wiele atrakcji dla miłośników literatury.
07.03.25, 08:45
| radio / audio » informacje
Jazzowy Klub Polskiego Radia. Nowy cykl koncertowy Dwójki
Program 2 Polskiego Radia rozpoczyna nowy cykl koncertów realizowany pod hasłem „Jazzowy Klub Polskiego Radia”. Projekt ma być połączeniem mistrzowskich sesji nagraniowych z inspirującymi rozmowami. Pierwsze spotkanie została zaplanowana na piątek, 7 marca br. o godz.18:00.
05.03.25, 10:29
| radio / audio » informacje
Więcej hip-hopu w Czwórce. Wiosenna ramówka stacji
Czwórka wprowadza wiosenna ramówkę, w której zgodnie z wcześniejszymi informacjami, zagości więcej muzyki, a stacja powraca do hip-hopowych korzeni. Elektronika, hip-hop, miejskie opowieści i międzypokoleniowe rozmowy - to tylko część z propozycji przygotowanych przez Eldo, naked relaxing, Adriana Sumę oraz Julię, Agnieszkę i Grzegorza Święchów.
04.03.25, 18:15
| radio / audio » informacje
Co u nich słychać? i O tym się mówi. Nowe podcasty RMF24
Radio RMF24 rozszerza swoją ofertę podcastową. Do grona autorskich produkcji dołączyły dwie nowe serie: „Co u nich słychać?”, prowadzona przez Kubę Śliwińskiego, oraz „O tym się mówi”, w którym Piotr Salak podsumowuje najważniejsze wydarzenia tygodnia. Nowe odcinki są już dostępne na platformie RMF ON.
Subskrybuj RSS działu radio / audio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 09.04.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 09.04.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 09.04.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.