19.04.24, 07:48

Roman Czejarek Zasłużony Dla Kultury Polskiej

Roman Czejarek, fot.: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

18 kwietnia br. w Zamku Królewskim w Warszawie, podczas inauguracji obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków 2024, odbyło się wręczenie odznaczeń dla służb konserwatorskich, społecznych opiekunów zabytków i osób zasłużonych dla bezpieczeństwa dziedzictwa kultury. Wśród uhonorowanych znalazł się dziennikarz Jedynki Roman Czejarek.

Roman Czejarek otrzymał odznaczenie za „promowanie i dokumentowanie miejsc związanych z polską kulturą, tradycja i historią. Jest autorem kilkudziesięciu książek oraz kilku tysięcy audycji radiowych pokazujących i promujących najciekawsze miejsca w naszym kraju. Nieprzerwanie odwiedza z radiowym mikrofonem w cyklu wielogodzinnych audycji „na żywo” wszystkie miejsca ważne dla naszej kultury i dziedzictwa narodowego czyli muzea, skanseny, zabytki, wykopaliska archeologiczne, uczelnie, teatry, filharmonie, centra nauki itp. Od kilku lat audycjom „na żywo” towarzyszą specjalnie realizowane przy tej okazji filmy i podcasty. Redaktor Roman Czejarek promuje także i upowszechnia kulturę masową w terenie.

Przez 25 lat kierował najpopularniejszą w Polsce audycją radiową „Lato z Radiem”. W ramach tej audycji stworzył, zorganizował i wypromował największą w Polsce serię tras koncertowych dostępną bezpłatnie dla dużego grona odbiorców”.
Roman Czejarek przygodę z radiem rozpoczął w 1985 r. Prowadził „Radio Bałtyk”, współpracował z Trójką, Rozgłośnią Harcerską. Od 1991 r. był reporterem i prowadzącym w „Sygnałach Dnia", "Czterech porach roku", "Z kraju i ze świata" oraz krótko w „Muzyce i Aktualności". Rok później zostałem szefem "Lata z Radiem" i był nim przez 25 lat. W latach 1994–1997 najmłodszy w historii członek zarządu i wiceprezes Polskiego Radia S.A. Po kilku latach nieobecności, w 2010 r. wrócił do Polskiego Radia, do „Lata z Radiem" i do „Czterech pór roku". Czejarek od lat aktywnie współpracuje również ze stacjami telewizyjnymi.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków obchodzony od ponad 40 lat

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, ustanowiony został w 1983 r. przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków. To święto wszystkich osób, które wkładają wiele wysiłku w ratowanie zabytków i opiekę nad nimi – konserwatorów, historyków sztuki i architektury, urbanistów, archeologów i przedstawicieli innych zawodów, pracujących na rzecz ochrony zabytków, a także wszystkich odpowiedzialnych właścicieli, opiekunów i zarządców obiektów zabytkowych. Organizowane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa doroczne obchody MDOZ to spotkania i debaty w kręgu osób zaangażowanych w prace na rzecz zachowania naszego dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń.

Tematem przewodnim tegorocznych obchodów jest jubileusz 30-lecia pierwszych pomników historii oraz 70-lecie Konwencji o ochronie dóbr kulturalnych w razie konfliktu zbrojnego z 14 maja 1954 roku. Główne obchody MDOZ 2024 organizowane są przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, we współpracy z Biurem Dyrektora Generalnego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz w partnerstwie z Zamkiem Królewskim w Warszawie.

Komentarze

Powiązane

16.05.24, 09:52
| radio » informacje
Próbny lot wraca. Radio Nowy Świat szuka nowych dziennikarzy
Od 9 maja br. w środy o godz. 10:00 i w czwartki o 22:00 Radio Nowy Świat emitować będzie program „Próbny lot”, w której będą prezentować się debiutanci. Zainteresowani, którzy sprawdzą się w roli „lotników” dołączą do redakcji muzycznej Radia Nowy Świat.
15.05.24, 00:01
| radio » informacje
RMF MAXX Tomaszów Mazowiecki nadaje już testowo
W poniedziałek, 13 maja br. wystartowało nowe radio lokalne – RMF MAXX Tomaszów Mazowiecki. Rozgłośnia nadaje na częstotliwości 88,4 FM i słychać ją w mieście oraz okolicach.
14.05.24, 23:35
| radio » informacje
Świat zwariował, czy z nami jest coś nie tak? Debata w Czwórce
„Świat zwariował, czy z nami jest coś nie tak?”. Radiowa Czwórka organizuje debatę o kondycji psychicznej młodych i nieco starszych. Wezmą w niej udział nastolatki, studenci, psycholożki, psychiatrzy, pedagodzy i rodzice. Spotkanie poprowadzą Justyna Dżbik - Kluge i Jakub Jamrozek. Start w czwartek, 16 maja br. o godz. 20.00.
14.05.24, 07:30
| radio » badania rynku
RMF FM liderem. Najlepszy wynik Radia Zet od dziesięciu lat
Radio RMF FM umocniło pozycję najchętniej słuchanej stacji w Polsce - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 lutego 2024 r. do 30 kwietnia 2024 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
13.05.24, 11:44
| radio » informacje
Twoje fajne miasto. RMF wznawia akcję sprzed kilku lat w nowej formule
W sobotę, 18 maja br. ruszy akcja „Twoje fajne miasto w RMF FM”. Co tydzień ekipa rozgłośni odwiedzać będzie polskie miasta i miasteczka. Pierwszym miejscem na trasie stacji będzie Rawicz.
13.05.24, 10:32
| radio » informacje
Jedynka wprowadza do oferty nowe audycje historyczne
Program 1 Polskiego Radia rozpoczyna emisję audycji „Odrodzona-nieznana” Grzegorza Kalinowskiego (niedziele po godz. 12.00) oraz „Historia bliska” Marka Stremeckiego i Michała Wójcika (poniedziałki po 21.00).
10.05.24, 14:00
| radio » informacje
Oxford Drama w Trójce na żywo
W niedzielę, 12 maja br. o godz. 19.05 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej odbędzie się koncert wrocławskiego duetu Oxford Drama, który zagra m.in. utwory z najnowszej płyty „The World Is Louder”.
10.05.24, 11:09
| radio » informacje
Transmisje festiwalowe w Filharmonii Dwójki
Program 2 Polskiego Radia zaplanował transmisję z inauguracji „Festiwalu Katowice Kultura Natura” oraz z koncertu laureatów XII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego. Obydwa wydarzenia odbywają się pod patronatem medialnym Dwójki.
10.05.24, 10:19
| radio » informacje
O bezpieczeństwie na drogach w Polskim Radiu Kierowców
Polskie Radio Kierowców, promując bezpieczeństwo na drogach, 10 maja br. weźmie udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Kierowcy Zawodowego, a następnie 11 maja  w Mistrzostwach Polski Kierowców Zawodowych w Porcie Radomsko. Na relację zaprasza Patryk Kuniszewicz i Łukasz Tymków. 
09.05.24, 12:30
| radio » badania rynku
Toruń: RMF FM liderem, Radio Gra notuje największy spadek
Nowym liderem na toruńskim rynku radiowym zostało radio RMF FM - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 października 2023 r. do 31 marca 2023 r. (Toruń).
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy