13.05.24, 10:32

Jedynka wprowadza do oferty nowe audycje historyczne

Logo Jedynki, fot.: materiały prasowe

Program 1 Polskiego Radia rozpoczyna emisję audycji „Odrodzona-nieznana” Grzegorza Kalinowskiego (niedziele po godz. 12.00) oraz „Historia bliska” Marka Stremeckiego i Michała Wójcika (poniedziałki po 21.00).

Wprowadzamy na antenę Jedynki nowe audycje o historii. Chcemy żeby skłaniały one do namysłu i dyskusji, pomagały lepiej rozumieć nie tylko przeszłość, ale i teraźniejszość” - mówi Paulina Stolarek-Marat, dyrektorka – redaktorka naczelna Programu Pierwszego Polskiego Radia.. „Mamy świadomość, że historia i to, w jaki sposób się o niej mówi to istotny element misji Polskiego Radia. Dbamy też o to, żeby audycje w Jedynce były intelektualną przygodą i przyjemnością dla słuchaczy, a nie wykładami ex cathedra” – dodaje Stolarek-Marat.

Jaka była II Rzeczpospolita? Jakie były jej blaski i cienie? O tym w każdą niedziele o godz. 12.00 Grzegorz Kalinowski rozmawiać będzie z historykami, publicystami i badaczami kultury w „Odrodzonej – nieznanej”. „Dwudziestolecie międzywojenne w Polsce to okres w historii, w którym relacje naocznych świadków mieszają się z propagandą ówczesnych władz i obrazami czarnej legendy, malowanymi przez historiografię PRL. Świat, którego ostatni naoczni świadkowie jeszcze żyją, jest w wyobraźni wielu mityczny i najpiękniejszy, bo wykreowany po latach zaborów i zniszczeniach wojny. Ale to także czasy pełne kontrowersji, zaprzepaszczonych szans i porażek. O tym, czy był to, jak w piosence śpiewanej przez Aleksandra Żabczyńskiego - „zaczarowany bajek świat”, czy też autorytarnych rządów, które wyniosły do władzy hasła walki z korupcją, po to by po swojemu i dla swoich urządzić Polskę” – mówi Grzegorz Kalinowski.

Audycję „Historia bliska” emitowaną w poniedziałki po 21.00 prowadzą na przemian Marek Stremecki i Michał Wójcik. Stremecki przedstawia słuchaczom Jedynki wydarzenia i sprawy, które miały miejsce w okresie PRL, a które w różny sposób są wciąż obecne i pozostawiły nieusuwalny ślad w naszej pamięci i codzienności. Michał Wójcik chce zapoznać słuchaczy Jedynki z najnowszymi badaniami, odkryciami i publikacjami historycznymi. „W tej materii dzieje się bardzo dużo, w zasadzie każdy miesiąc przynosi nowe rewelacje i nowe spojrzenia na stare – zdawało by się – znane fakty. Nasza wiedza musi zostać zrewidowana, bo pojawiają się nowe, czasami wręcz sensacyjne ustalenia” – mówi Michał Wójcik.

Kim jest Marek Stremecki?

Marek Stremecki to dziennikarz, aktor i scenarzysta. W latach 2001-2009 redaktor w Polskiej Agencji Prasowej. W latach 2007–2013 prowadzący program „Skalpel i dusza” w telewizji Religia i „Klub Trójki” w Programie 3 Polskiego Radia (2008–2009). W latach 2008–2022 rzecznik prasowy Muzeum Historii Polski w Warszawie. Od 2010 r. redaktor portalu historycznego dzieje.pl.

Kim jest Michał Wójcik?

Michał Wójcik to historyk, dziennikarz i redaktor. Były redaktor naczelny popularnonaukowych magazynów "Focus Historia" i "Focus". Współtwórca programów historycznych dla telewizji Discovery Historia (cykl „Było, nie było") oraz TVN Warszawa („Błyskawiczny program historyczny"). Był prowadzącym program "Cafe Historia" emitowany na antenie stacji TVP Historia. Tworzył również teksty do magazynu historycznego "Mówią Wieki". Autor książek publicystycznych i historycznych oraz książek dla młodszych czytelników.

Kim był Grzegorz Kalinowski?

Grzegorz Kalinowski to radiowiec i dziennikarz od 1990 r., komentator sportowy i korespondent wojenny. Autor filmów dokumentalnych i teledysków. Autor powieści kryminalnych i sensacyjnych, najczęściej osadzonych w realiach historycznych. Finalista nagrody Wielkiego Kalibru (za „Pogromcę grzeszników”), laureat Złotego Pocisku (za cykl „Śmierć frajerom”) oraz nagrody komendanta Szkoły Policyjnej w Pile (za „Granatowy 44”).

Komentarze

Powiązane

19.06.24, 07:30
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje | prasa » informacje
Raport Reuters Institute: RMF FM siódmy raz wygrywa ranking mediów cieszących się największym zaufaniem Polaków
Radio RMF FM już po raz siódmy rzędu zajęło pierwsze miejsce w rankingu mediów cieszących się największym zaufaniem Polaków, w badaniu prowadzonym przez Reuters Institute for the Study of Journalism. Co istotne, RMF FM jest liderem tego zestawienia od początku jego istnienia.
18.06.24, 17:42
| radio » ludzie
Kamila Pirogow-Małdzińska szefową Działu Prawnego Grupy Eurozet
1 lipca br. stanowisko dyrektora Działu Prawnego Grupy Eurozet obejmie Kamila Pirogow-Małdzińska.
17.06.24, 19:00
| radio » informacje | internet » informacje
Prosto z Euro w WP SportoweFakty na czas Euro 2024
Redakcja WP SportoweFakty uruchomiła format „Prosto z Euro”, który prowadzą Marcin Gazda i Paweł Pawłowski. Nowy program to analizy i komentarze dotyczące nie tylko meczów, ale także kulisów całego turnieju.
17.06.24, 17:45
| radio » informacje
Marek Wiernik prowadzi Strefę Euro 2024 w Radiu dla Ciebie
W piątek, 14 czerwca br. po godz. 16:00 ruszyła nowa audycja „Strefa Euro 2024” na antenie Radia dla Ciebie (Warszawa).
17.06.24, 12:04
| radio » informacje
Euro 2024 w Polskim Radiu. Transmisje, relacje i specjalny serwis
Mistrzostwa Europy w piłce nożnej będą relacjonowane na antenach Polskiego Radia. Publiczny nadawca przygotował także internetowy serwis specjalny.
17.06.24, 10:33
| radio » informacje
O prawie, lekturach, LGBT i fantastyce w wakacyjnych programach TOK FM
17 czerwca br. Radio TOK FM wprowadziło wakacyjną ramówkę w której znalazły się nowe audycje autorskie, a w nich tematy od fantastyki, przez prawa społeczności LGBT, po kanon lektur szkolnych.
17.06.24, 09:30
| radio » informacje | reklama & PR » informacje
Szybka piłka w Radiu Zet. Piłkarska kampania promująca Moonsy
Konkurs "Szybka piłka" na antenie Radia ZET oraz szerokie działania w prasie i Internecie na czele ze stronami sportowymi Onet.pl czy drukowaną wersją Przeglądu Sportowego – tak w czasie Euro 2024 promować będą się Moonsy – proteinowe chipsy z soczewicy.
17.06.24, 06:30
| radio » badania rynku
Sieci radiowe: Eska najchętniej słuchana, duży spadek Radia Pogoda
Radio Eska pozostaje najchętniej słuchaną siecią radiową w Polsce - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 marca 2024 r. do 31 maja 2024 r. (sieci radiowe).
13.06.24, 19:00
| radio » informacje
XXVII edycja Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory. Organizatorzy podwyższyli granicę wieku uczestników
Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia organizuje XXVII edycję Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory, który jest skierowany do twórców, którzy nie ukończyli 40. roku życia. Celem przyznawanego stypendium jest zapewnienie warunków twórczego rozwoju młodym reportażystom radiowym.
13.06.24, 16:00
| radio » informacje | kultura » informacje
Nie do wiary. 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
15 czerwca br. na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia jest hasło: „Nie do Wiary!”. 
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista/ka ds. promocji w Dziale Promocji i Komunikacji

Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 18.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.