17.05.24, 21:00
Czytajcie! Czytanie daje wolność! Wystartowała kampania #TataTeżCzyta2024
Kampania #TataTeżCzyta2024, organizowana przez Fundację Powszechnego Czytania i wydawnictwo Tatarak, ma na celu zachęcenie mężczyzn, zwłaszcza ojców, do regularnego czytania dzieciom. Akcja podkreśla, jak ważne jest wspólne czytanie dla rozwoju dziecka. Kampanii towarzyszy spot z udziałem ambasadorów akcji m.in.: Katarzyny Zielińskiej, Anny Dereszowskiej, Anny i Roberta Lewandowskiego i innych.
Kampanii towarzyszy publikacja – poradnik dla rodziców i opiekunów „Supermoc książek #TataTeżCzyta2024”. Ambasadorami akcji #TataTeżCzyta2024 zostali m.in. Łukasz Dominiak, Łukasz „Juras” Jurkowski, Kamil Nowak, Marcin Perfuński i Wiesław Nowobilski, Katarzyna Zielińska, Anna Dereszowska, Magda Kordaszewska i Joanna Flis. Akcję wsparli również Anna i Robert Lewandowscy.
Cele kampanii
Głównym celem kampanii jest zachęcenie mężczyzn, a w szczególności ojców i opiekunów do czytania dzieciom. Jak wynika z najnowszych badań czytelnictwa przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową, panowie sięgają po lekturę zdecydowanie rzadziej niż kobiety (odpowiednio 36 proc. i 50 proc.). Organizatorzy zaplanowali szereg działań promocyjnych mających na celu popularyzację akcji.
Czytanie daje wolność!
Hasło tegorocznej kampanii #TataTeżCzyta: “Czytanie daje wolność!” zwraca uwagę na różne obszary, które są rozwijane dzięki czytaniu - świadomość dokonywanych wyborów, czy umiejętność szukania opcji i odpowiedzi.
Dlaczego to ważne?
“Czytanie powinno być częścią życia każdego z nas: jest cudowną przygodą, która w dodatku nas buduje. Oprócz tego, czytanie - zarówno pod względem zdobywania twardej wiedzy, ale także w kontekście zdolności komunikacyjnych, choćby ze względu na poszerzanie zasobu słów - daje wiele korzyści.” – dopowiada Łukasz Dominiak, psycholog, twórca profilu „Who’s Your Daddy”
Badania wskazują, że dzieci, którym rodzice regularnie czytają, rozwijają się szybciej, lepiej rozumieją siebie i innych, oraz łatwiej radzą sobie w życiu. Czytanie dzieciom przez ojców jest szczególnie ważne, ponieważ pomaga kształtować ich postawy czytelnicze i budować silne relacje rodzinne.
W ramach kampanii powstał poradnik „Supermoc książek #TataTeżCzyta2024” autorstwa Marii Deskur i Edyty Plich, dostępny w wersji drukowanej i online. Publikacja zawiera rekomendacje lektur odpowiednich dla różnych etapów rozwoju dziecka oraz wskazówki, jak najlepiej wprowadzać dzieci w świat książek.
Autorytety też czytają i zachęcają do czytania
“Czytanie jest bardzo ważną częścią mojego zawodu, niejako żyję tekstami. Ale widzę też jak bardzo one budują nasze kompetencje nawiązywania relacji, rozumienia ludzi. W dzisiejszym zabieganym świecie taki moment zatrzymania, z dzieckiem, na wspólnym czytaniu i rozmowie, powinien być dla każdego taty, ważnym rytuałem. Popieram totalnie.” - mówi Katarzyna Zielińska.
Wsparcie i Działania
Organizatorzy kampanii #TataTeżCzyta zaprosili do współpracy czołowych polskich dystrybutorów i wydawców. Dzięki ich wsparciu poradnik dla rodziców i opiekunów „Supermoc książek #TataTeżCzyta2024” w wersji drukowanej trafi do wybranych księgarń i bibliotek na terenie całej Polski. Partnerzy dystrybucyjni i wydawcy również aktywnie angażują się w promocję akcji w swoich kanałach w mediach społecznościowych.
W ramach akcji, Fundacja Powszechnego Czytania i wydawnictwo Tatarak, zachęcają także bibliotekarzy, nauczycieli szkół podstawowych i przedszkoli do organizowania akcji #TataTeżCzyta w Bibliotece.
Kampanii #TataTeżCzyta towarzyszy spot z udziałem ambasadorów akcji, który będzie emitowany m.in. na nośnikach reklamowych w pociągach PKP, CTV i serwisach Grupy WP. Dodatkowo akcję będzie promować kampania outdoor, emisja spotów reklamowych w radiu, kampania w social mediach oraz influencer marketing.
Kampania potrwa do 23 czerwca br., Dnia Ojca, i jest częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, mającego na celu zwiększenie zaangażowania rodzin w czytanie.
Stanowisko ds. promocji i komunikacji
Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji) | Kraków
Przejdź do ofertySpecjalistka/Specjalista ds. promocji i obsługi widowni
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera | Warszawa
Przejdź do ofertyKierownik Działu Komunikacja Społeczna i Promocja
Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego | Katowice
Przejdź do ofertyKonferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.
Komentarze