16.05.24, 16:00

35. urodziny miesięcznika Pani

Jubileuszowa okładka magazynu "Pani", fot.: materiały prasowe

Magazyn „PANI” to jeden z najstarszych magazynów kobiecych w Polsce. Powstał w 1989 r. , kiedy wydawca pisma „Kobieta i Życie” postanowił stworzyć nowy kwartalnik poradniczo-relaksowy. 17 maja br. na rynku ukaże się urodzinowe wydanie pisma.

Jak podkreśla wydawca, obecnie „PANI”, kierowana przez Monikę Stukonis, to jeden z topowych luksusowych magazynów kobiecych w Polsce, adresowany do inteligentnych, dojrzałych, świadomych siebie i swoich potrzeb kobiet, ceniony zwłaszcza przez czytelniczki (i czytelników) z wyrobioną wrażliwością estetyczną, którym bliski jest świat kultury. Magazyn „PANI” prezentuje spotkania z wartościowymi osobami, które są prawdziwą życiową lekcją, przedstawia historie wyjątkowych związków, a także porusza najbardziej aktualne problemy dotykające kobiet. Aktualnie „Pani” jest wydawane przez Wydawnictwo Bauer.

Pomysł na PANIĄ zrodził się wiosną 1989 roku. Kiedy trwały rozmowy Okrągłego Stołu, dziennikarki „Kobiety i Życia”, jednej z nielicznych wówczas kobiecych gazet poradniczych postanowiły stworzyć elegancki magazyn dla kobiet. Inspiracją były luksusowe magazyny, które ukazywały się wtedy na zachodzie. W październiku 1989 roku (za rządów Tadeusza Mazowieckiego) ukazał się pierwszy numer PANI, nazywany przez ówczesny zespół redakcyjny kwartalnikiem „poradniczo-relaksowym”, który był dodatkiem do „Kobiety i Życia” – mówi Monika Stukonis, Pierwsza Zastępczyni Redaktora Naczelnego PANI.

Jako samodzielny tytuł „Pani” ukazała się w 1991 r. Magazyn pomagał odnaleźć się kobietom w nowych czasach i inspirował je do lepszego, twórczego życia. Początkowo PANI była drukowana na szarym, gazetowym papierze z kolażami wyciętych nożyczkami zdjęć.

„To w 1991 roku powstał najsłynniejszy cykl PANI – Partnerzy, którego pomysłodawczynią była dziennikarka Barbara Henkel. Bohaterem pierwszego cyklu Partnerzy był Edward Kłosiński, który opowiadał na łamach PANI o swojej żonie Krystynie Jandzie. W cyklu Partnerzy gościliśmy Jolantę i Aleksandra Kwaśniewskich, Danutę i Lecha Wałęsów, Małgorzatę i Donalda Tusków, państwa Balcerowiczów, Pendereckich i setki innych wybitnych i znanych osób” – mówi Monika Stukonis.

Pismo o 33 lat organizuje konkurs Srebrne Jabłka, w którym rok rocznie czytelniczki i czytelnicy wybierają najpiękniejsze historie miłosne, a magazyn „PANI” wręcza statuetki w kształcie złączonych dwóch połówek jabłka. „W drugiej połowie lat 90 na okładki zaczęły trafiać polskie i zagraniczne aktorki a także modelki. Do dziś na naszych okładkach gościmy największe polskie i zagraniczne gwiazdy. Bohaterkami były też kobiety świata polityki Michelle Obama czy Kamala Harris. Cyklami na które czekają nasze czytelniczki są Spotkanie z Mistrzynią lub Mistrzem, Historia osobista i wywiad okładkowy. Co miesiąc prezentujemy trendy mody z całego świata, w dziale Urody rozmowy z znanymi lekarzami dermatologami, internistami czy lekarzami medycyny estetycznej i obalamy mity na temat urody i zdrowia. Naszymi felietonistami są: Krystyna Janda, prof. Katarzyna Kasia i aktor Grzegorz Małecki” – mówi Monika Stukonis.

Janda z wnuczką na okładce

Na okładce urodzinowego, czerwcowego wydania pojawią się po raz pierwszy razem – Krystyna Janda i jej wnuczka Jadwiga Jaworska. Aktorka od lat jest stałą felietonistką magazynu, wielokrotnie też udzielała „PANI” wywiadów. Ta rozmowa ma jednak szczególny charakter. Jest jednocześnie nostalgicznym wspomnieniem i śmiałym spojrzeniem w przyszłość. Co działo się w Polsce, a zwłaszcza w naszej kulturze, kiedy powstawała „PANI”? Na to pytanie odpowiada reportaż „PANI wolność”. Przełomowy rok 1989 wspominają, m.in. Kayah, Janusz Józefowicz, Jacek Cygan i Wiesław Komasa. W jubileuszowej edycji „Spotkania z Mistrzem” gości Maciej Maleńczuk. Miesięcznik przypomina też okładki ze swojego archiwum.

Jubileuszowy numer „PANI” ukaże się 17 czerwca.

Komentarze

Powiązane

20.06.24, 10:30
| prasa » informacje
Gazeta Uchodźców po raz trzeci. Gazeta Wyborcza ochodzi Światowy Dzień Uchodźców
W czwartek, 20 czerwca br. po raz trzeci ukazała się „Gazeta Uchodźców”. W ten sposób dziennik chce obchodzić przypadający tego dnia Światowy Dzień Uchodźców. Specjalne wydanie gazety zostanie przygotowane przez dziennikarzy i ich partnerów: osoby z doświadczeniem uchodźczym oraz imigrantów żyjących w naszym kraju.
20.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 20 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 20 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
19.06.24, 07:30
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje | prasa » informacje
Raport Reuters Institute: RMF FM siódmy raz wygrywa ranking mediów cieszących się największym zaufaniem Polaków
Radio RMF FM już po raz siódmy rzędu zajęło pierwsze miejsce w rankingu mediów cieszących się największym zaufaniem Polaków, w badaniu prowadzonym przez Reuters Institute for the Study of Journalism. Co istotne, RMF FM jest liderem tego zestawienia od początku jego istnienia.
19.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 19 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 19 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
18.06.24, 16:00
| prasa » informacje
Za króla Sasa, czyli Niemcy na polskim tronie. Nowy Pomocnik Historyczny Polityki
19 czerwca br. trafi do sprzedaży Pomocnik Historyczny POLITYKI z serii Biografie: „Za króla Sasa, czyli Niemcy na polskim tronie”.
18.06.24, 13:54
| prasa » informacje
Nie żyje Łukasz Lipiński
Redakcja "Polityki" poinformowała, że w wieku 51. lat zmarł dziennikarz Łukasz Lipiński.
18.06.24, 13:35
| prasa » informacje | internet » informacje
Specjalne wydanie serwisu GOL24 i Niezbędnik kica od Polska Press Grupa na EURO 2024
Z okazji Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, Polska Press Grupa przygotowała m.in. specjalne wydanie serwisu GOL24, sekcję „Euro 2024”, która dostępna jest na portalu i.pl oraz w serwisach regionalnych, a także „Niezbędnik kibica”.
18.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 18 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 18 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
17.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 17 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 17 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
16.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 16 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 16 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Specjalista/ka ds. promocji w Dziale Promocji i Komunikacji

Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 18.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.