05.06.24, 13:13
Radio Kołobrzeg obchodzi 30. urodziny
30 lat temu oficjalnie zostało uruchomione lokalne Radio Kołobrzeg (woj. zachodniopomorskie). Przez cały dzień na antenie pojawia się specjalne hasło urodzinowe, a w mediach społecznościowych sięgnięto po archiwalia.
Radio Kołobrzeg oficjalnie wystartowało 5 czerwca 1994 r. O koncesję radiową wystąpił pierwszy właściciel stacji Tomasz Drobnik. Rozgłośnia uzyskała koncesję 2 grudnia 1994 r. (0070/94-R). Wcześniej jednak stacja uzyskała promesę koncesji. Próbny sygnał stacji uruchomiono kilka dni wczesniej - 1 czerwca 1994 r.
Jak informuje Radio Kołobrzeg w swoich mediach społecznościowych, 30 lat temu po raz pierwszy w eterze zabrzmiały słowa "Tu Radio Kołobrzeg", które wypowiedział nieżyjący już Włodzimierz "Dennis" Patrzek, redaktor naczelny. Rozgłośnia nadawała na częstotliwości 71,15 MHz, a pierwsze studio mieściło się na terenie Zieleni Miejskiej. Po kilku latach ówczesny właściciel i twórca stacji, Tomasz Drobnik, przeniósł nadawanie do studia w Radzikowie, przy Korczaka 2. W 2005 r. Radio Kołobrzeg zmieniło właściciela, którym została Telewizja Kablowa Kołobrzeg i od tego czasu rozgłośnia emituje swój program z ulicy Czarnieckiego 7.
„Trudno nam czasami uwierzyć, że przetrwaliśmy taki szmat czasu. Nie ma już Radia Północ z Koszalina, nie istnieje Radio Reja Szczecinek, nie nadaje Radio Plama w Szczecinie, nie ma dziesiątek pozostałych prywatnych rozgłośni radiowych. Tym bardziej dziękujemy Wam - naszym Słuchaczom - że przez 30 lat mogliśmy towarzyszyć Wam w codziennym życiu, w domu, w pracy, w samochodach. Dziękujemy za każdą sekundę i każdą piosenkę spędzoną z Radiem Kołobrzeg. Mamy nadzieję, że to dopiero początek i wszystko co najlepsze, wciąż przed nami. Do usłyszenia na 90.2 FM!” – napisała rozgłośnia w urodzinowym poście na profilu Radia Kołobrzeg.
Radio Kołobrzeg to jedna z niewielu już stacji lokalnych działających przerwanie tyle lat i zlokalizowana poza dużymi aglomeracjami. Przez 30 lat stacja nie należała także do żadnej grupy radiowej. W ofercie stacji są m.in.: lokalne serwisy informacyjne, wiadomości z kraju i ze świata, magazyny publicystyczne oraz autorskie programy muzyczne.
Warto przeczytać i posłuchać:
- Na stronie serwisu miastokolobrzeg.pl w 2019 r. ukazała się historia stacji autorstwa Roberta Dziemby (dziennikarz i historyk wciąż współpracuje ze stacją).
- "Venus z Kołobrzegu. Nieodkryte karty polskiego eteru", artykuł Krzysztofa Sagana w serwisie RadioPolska.pl, m.in. o historii powstania stacji.
- "Radio Kołobrzeg w Trzebiatowie" – artykuł naukowy Piotra Ostrowskiego z 2012 r. (Edukacja Humanistyczna nr 2 (27), 131-138).
- Rozmowa z Tomaszem Drobnikiem - założycielem i pierwszym właścicielem pierwszego kołobrzeskiego radia w historii miasta. Rozmawiała Małgorzata Maj.(archiwum Radia Kołobrzeg, rozmowa z 2019 r.)
Komentarze