20.06.24, 07:30

Lato w Dwójce. Transmisje z koncertów i muzyka świata

Letnia ramówka Dwójki, fot.: materiały prasowe

Dwójka w okresie letnim zaplanowała transmisje i relacje z najważniejszych festiwali, audycje wyjazdowe poświęcone ciekawym miejscom na mapie naszego kraju, a także autorskie programy muzyczne, literackie i publicystyczne.

W wakacyjnych tygodniach dziennikarze Programu 2 Polskiego Radia będą podróżować po Polsce w ramach cyklu „Dwójka na miejscu: Małe ojczyzny z wielką historią”. W każdą sobotę w godz. 15:00-17:00 emitowana będzie audycja prezentująca lokalne tradycje artystyczne, niezwykłe miejsca i postaci, życie kulturalne regionu. Dziennikarze odwiedzą, m. in. Reszel, Leszno, Grabarkę i Świdnicę.

Pasmo „Zielona Dwójka” emitowane będzie w soboty o godz. 12.30. Audycja z elementami reportażu, a w niej rozmowy z ekologami, naukowcami, dziennikarzami, artystami i aktywistami o naturze, środowisku, relacjach międzygatunkowych, zmianach klimatu i wpływie człowieka na ekosystem. Gospodarzami programu będą Aleksandra Łapkiewicz i Katarzyna Nowak.

Pół godziny wcześniej – w soboty o godz. 12:00 – nadawana będzie audycja „Awanturnicy, obieżyświaty, odkrywcy”. Jej bohaterami będą m.in.: osławiony kapitan statku Bounty, wiktoriańskie damy pływające po Pacyfiku, czy polski świadek koronacji jedynego Króla Wysp Fidżi. Michał Nowak i Damian Leszczyński (profesor filozofii, wydawca dawnych książek podróżniczych) - będą spoglądać na nasze czasy przez pryzmat ich losów i opowieści.

W niedziele emitowane będzie z kolei „Pasmo górskie”(godz.14:00-14:45), w którym pasjonaci i zdobywcy szczytów będą opowiadać czym przyciągają góry i czego uczą. W audycji również o dokonaniach, marzeniach i sztuce rezygnacji.

Latem muzyczne życie koncertowe przenosi się z filharmonii i teatrów operowych na letnie festiwale. Jak zawsze będzie można je śledzić w Dwójce. To czas w Royal Albert Hall na Promsach, ale także w Bayreuth. W pasmach muzycznych Programu 2 nie zabraknie relacji z krajowych festiwali - począwszy od stałych punktów programu, czyli wizyty w Dusznikach i na „Chopin i jego Europa”, po miejsca rzadziej odwiedzane i zupełnie nowe. Koncerty będą prezentowane od poniedziałku do piątku o godz. 19.30, a w soboty i niedziele o godz. 19.00.

Nie tylko w plenerze

W wakacje na antenie Dwójki obecna będzie również muzyka kameralna. W każdą sobotę emitowana będzie „Sala kameralna” (godz. 17:00-18:00). Raz w miesiącu gośćmi cyklu będą artyści zaproszeni przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach cyklu „Z klasyką przez Polskę”. Po koncertach w różnych zakątkach Polski, kameraliści wystąpią na żywo w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana.

Co dwa tygodnie w niedziele Dwójka zaprosi na „Ten cały musical” (godz.13:00-14:00). W audycji o klasyce i nowościach musicalowych będzie opowiadać Marcin Zawada.
Dwójka latem emitować będzie pasmo „Słuchaj świata” w soboty (godz. 23:00-01:00). Autorska audycja Kuby Borysiaka będzie prezentować wszystkie gatunki i style z delikatną dominacją muzyki Afryki Zachodniej, latynoskiej cumbii i melodii krajów nordyckich. „Za słońcem” Magdaleny Tejchmy to z kolei audycja, która będzie emitowana w niedziele od godz. 15.00. Autorka zaprezentuje nowości ze świata muzyki, archiwalne perełki i klasyki world music.

W letniej ramówce Dwójki nie zabraknąć zabraknie także propozycji literackich: „Dlaczego Herbert” (raz w miesiącu, w poniedziałki w godz. 21:30-22:00 przypomnienie dorobku poetyckiego, eseistycznego i dramaturgicznego autora), „Miłosz jak świat” (raz w miesiącu, w poniedziałki w godz. 21:30-22:00 o twórczości poetyckiej, eseistycznej i przekładowej) oraz „Słuchowisko na lato” w soboty (godz.18:00-19:00) i w niedziele (godz.18:30-19:00).

Komentarze

Powiązane

09.07.24, 14:58
| radio » badania rynku
Radio Zet znów w górę. RMF FM dalej liderem
Radio Zet zanotowało największy wzrost tzw. słuchalności - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 kwietnia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
08.07.24, 12:30
| radio » informacje | internet » informacje
Maria Skłodowska-Curie bohaterką nowego serwisu specjalnego Polskiego Radia
Z okazji 90. rocznicy śmierci polskiej noblistki, Polskie Radio przygotowało serwis specjalny, który skupia się na historii polskiej uczonej. 
08.07.24, 09:06
| radio » informacje
Wielka Wyprawa Maluchów. Polskie Radio Kierowców relacjonuje charytatywny rajd
80 Fiatów pojawi się na trasie Warszawa - Monte Cassino. Wydarzenie „Wielka Wyprawa Maluchów” rozpoczęło się 5 lipca br., a uczestnikom w trasie towarzyszyć będą dziennikarze Polskiego Radia Kierowców.
08.07.24, 08:30
| radio » informacje
Fundusz Wczasów Pogodowych powraca do Radia Pogoda
Startuje wakacyjna ramówka Radia Pogoda. Tegoroczne lato stacja powitała 28 czerwca potańcówką w Krakowie, którą poprowadził poranny duet stacji - Joanna Kruk i Zygmunt Chajzer.
08.07.24, 07:30
| radio » informacje
Lato w RMF MAXX. Wakacyjny konkurs i nowe audycje
W te wakacje RMF MAXX będzie towarzyszyć słuchaczom na festiwalach muzycznych, a w ramówce znajdą się m.in. „Głosówki z wakacji” i codzienne sety DJ’skie.
08.07.24, 06:30
| radio » informacje
Lato w TOKu. Wakacyjna kampania Radia TOK FM
Radio TOK FM tradycyjnie chce towarzyszyć swoim słuchaczom w czasie wakacji. Rozgłośnia będzie przypominać o możliwość słuchania stacji zarówno na stronie internetowej jak i w aplikacjiw nowej odsłonie kampanii reklamowej „Lato w TOKu”.
05.07.24, 17:30
| radio » informacje
Ruszyła XIX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów Melchiory
Polskie Radio rozpoczęło przyjmowanie zgłoszeń do XIX Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów „Melchiory”.
05.07.24, 06:15
| radio » informacje
Czwarte urodziny Radia Nowy Świat. Świętowanie w Nowej Rudzie i Kinotece
Radio Nowy Świat rozpoczyna świętowanie czwartych urodzin rozgłośni. Urodzinowe spotkania odbędą się dwóch miastach i w dwóch terminach. 6 lipca br. stacja zaprasza do Nowej Rudy, a 10 lipca do stolicy.
04.07.24, 10:20
| radio » informacje
RadioStany. Jan Białostocki z audycją o nieznanych zakątkach w USA w Polskim Radiu 24
7 lipca br. na antenie Polskiego Radia 24 zadebiutuje audycja „RadioStany”. Na podróż po Stanach Zjednoczonych zaprasza Jan Białostocki. Emisja w każdą niedzielę o godz. 18.30.
03.07.24, 11:38
| radio » informacje
Sezon ogórkowy. Podcast Beaty Lubelskiej w ofercie Radia Zet
Radio Zet uruchomiło wakacyjną serię podcastów „Sezon ogórkowy” Beaty Lubeckiej.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. PR

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 10.08.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 10.08.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.