20.06.24, 10:30

Gazeta Uchodźców po raz trzeci. Gazeta Wyborcza ochodzi Światowy Dzień Uchodźców

Okładka "Gazety Uchodźców", fot.: materiały prasowe

W czwartek, 20 czerwca br. po raz trzeci ukazała się „Gazeta Uchodźców”. W ten sposób dziennik chce obchodzić przypadający tego dnia Światowy Dzień Uchodźców. Specjalne wydanie gazety zostanie przygotowane przez dziennikarzy i ich partnerów: osoby z doświadczeniem uchodźczym oraz imigrantów żyjących w naszym kraju.

„Gazeta Uchodźców" to bezprecedensowy dziennikarski projekt, w tym roku wyróżniony nagrodą w konkursie INMA Global Media Awards. Tego jednego dnia w roku na łamach „Wyborczej" ukazują się wyłącznie teksty poświęcone sprawom uchodźczym. Osoby uchodźcze, wraz z dziennikarzami i dziennikarkami "Wyborczej", są także współautorami ogromnej większości tekstów.

Ideą "Gazety Uchodźców" jest danie głosu tym, którzy są niesłyszalni. Te materiały pozwalają nam spojrzeć na Polskę oczami osób, które w naszym kraju znalazły swój nowy dom, a także dowiedzieć się, co dzieje się w najbardziej zapalnych dziś miejscach świata” - mówi Jędrzej Słodkowski, redaktor prowadzący „Gazety Uchodźców".

W tegorocznej edycji „Gazety Uchodźców" znalazły się artykuły i filmy przygotowane wspólnie przez dziennikarzy i dziennikarki „Wyborczej" oraz osoby z doświadczeniem uchodźczym pochodzące, m.in. z Ukrainy, Palestyny, Somalii, Afganistanu, Tadżykistanu, Białorusi, Zimbabwe i Syrii.

Polska stała się państwem imigracyjnym. Bez względu na to, co zrobią politycy, osób uchodźczych i migrantów będzie u nas przybywać. To będzie dla polskiego społeczeństwa spore wyzwanie. Dlatego „Gazeta Uchodźców" ukazuje się po raz trzeci. Chcemy w ten sposób stawić czoła stereotypom i coraz ostrzej szerzonej nienawiści wobec nowych mieszkańców Polski” – mówi Bartosz Wieliński, wicenaczelny “Gazety Wyborczej”.

Czwartkowe wydanie „Wyborczej" zachowało tradycyjny układ kolumn, z podziałem na działy: Polska, Świat, Ekonomia, Kultura, Sport itd. Wszystkie materiały zostaną zebrane w specjalnie przygotowanej sekcji na Wyborcza.pl/gazetauchodzcow, gdzie oprócz tekstów można znaleźć też reportaże wideo oraz podcast.

Komentarze

Powiązane

09.07.24, 16:30
| prasa » informacje | internet » informacje
Złap urlop od codzienności czyli Wyborcza na wakacje
Wyborcza.pl i Wysokieobcasy.pl rozpoczęły kampanię pod hasłem “Złap urlop od codzienności”. Specjalnej ofercie prenumeraty na wakacje towarzyszą działania redakcyjne: cykle artykułów, podcasty, a dla podróżujących z przygodami czekać będzie Biuro Interwencji Turystycznej.
09.07.24, 07:30
| prasa » informacje
Grupa PMPG Polskie Media nowym wytycza kierunek rozwoju do 2026 roku
Holding mediowy PMPG Polskie Media, opublikował materiał informacyjny o kierunku rozwoju, który jest efektem zakończonego w marcu przeglądu opcji strategicznych.
09.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 9 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 9 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
08.07.24, 10:15
| prasa » informacje
Debiutuje Newsweek Magazyn Kryminalny
Newsweek prezentuje nowy tytuł - Newsweek Magazyn Kryminalny, który będzie dostępny od 8 lipca br. w salonach prasowych, na Literia.pl oraz w ramach subskrypcji Onet Premium.
08.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 8 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 8 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
07.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 7 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 7 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
06.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 6 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 6 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
05.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 5 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 5 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
04.07.24, 09:00
| prasa » informacje
Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów! Ogólnopolski protest mediów w sprawie nowelizacji ustawy o prawie autorskim 
4 lipca br. ruszyła akcja protestacyjna mediów w sprawie nowelizacji ustawy o prawie autorskim. Ponad 350 mediów z całej Polski, Izba Wydawców Prasy, Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców Repropol, Związek Pracodawców Wydawców Cyfrowych, Stowarzyszenie Gazet Lokalnych oraz Stowarzyszenie Mediów Lokalnych apelują do polityków o wprowadzenie poprawek, które wzmacniają wydawców w negocjacjach z big techami dot. wynagrodzeń za wykorzystywane przez nich treści.   
04.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 4 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 4 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. PR

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 10.08.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 10.08.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.