04.07.24, 10:59
Rzeszów celebruje Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko. Będą koncerty i wystawa
W tym roku po raz szósty Rzeszów będzie celebrować twórczość pochodzącego z Rzeszowa trębacza jazzowego, Tomasza Stańko. 13 lipca br. odbędzie się Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko, który w tym roku poprzedzi cykl wyjątkowych wydarzeń. Wydarzenia organizowane są przez Estradę Rzeszowską.
5 lipca o godz. 19:00 ruszy w Rzeszowskich Piwnicach wernisaż wystawy „Mikrokosmos Tomasza Stańko” - wystawa fotografii z warszawskiego mieszkania artysty, autorstwa Soni "Kokoshki" Gorczak. „Warszawskie mieszkanie Tomasza Stańko przy ul. Rozbrat od początku lat 80. XX wieku było swoistym mikrokosmosem, miejscem odosobnienia, zadumy, refleksji. Na przestrzeni lat bywało samotnią, w której mierzył się ze swoimi demonami, ale równie często miejscem twórczym będącym świadkiem powstawania wspaniałych kompozycji. To tam bezwzględnymi ćwiczeniami po 12 godzin dziennie Tomasz Stańko odzyskiwał pewność gry po nagłej utracie zębów spowodowanej genetyczną chorobą. Mieszkanie na Rozbrat, kiedyś "Królestwo niebieskie”, czyli dawna siedziba zwierzchników Świadków Jehowy, przez pewien czas było też domem dla kilkunastu egzotycznych ptaków, które Tomasz Stańko hodował w jednym z pokoi i z którymi koegzystował na partnerskich warunkach. Zawsze uwielbiał otaczać się sztuką i obcować z nią. Nie może więc dziwić obecność obrazów, rzeźb czy wysokiej klasy sprzętu audio. To tam zasłuchiwał się na zmianę w symfonii Mahlera i w utworach Jamesa Browna. To tam czytywał Faulknera, Joice`a czy Burroughsa, dosłownie "kreślił" plany na przyszłość w artystyczny sposób szkicując listę rzeczy do zrobienia czy koncertowe programy” – pisze Bartłomiej Skubisz. „Pod koniec kwietnia br. spotkaliśmy się z Anną Stańko, prowadzącą Fundację im. Tomasza Stańko w magicznymi mieszkaniu na Rozbrat, które jest jednocześnie siedziba fundacji. Córka legendarnego trębacza otworzyła przed nami mikrokosmos Istnienia Poszczególnego, zarówno obszerne archiwa pełne oryginalnych zapisów nutowych, dokumentów, zdjęć, szkiców czy programów koncertowych, jak również samo mieszkanie, w którym wytworne dywany, obrazy, rzeźby, rośliny oraz liczne wyróżnienia za działalność artystyczną koegzystują w pełnej harmonii. W rozmowie, która jest dostępna w serwisie youtube, Anna Stańko szczegółowo opowiedziała o mieszkaniu i jego historii, a Sonia „Kokoshka” Gorczak udokumentowała fotograficznie wnętrza i archiwa” – dodaje Skubisz. Spotkanie było elementem realizacji Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanego Bartłomiejowi Skubiszowi.
Wystawę będzie można zobaczyć w dniach 5-14 lipca w Rzeszowskich Piwnicach.
Kosmonauci i Horntet w Piwnicach
Dzień później, 6 lipca o godz. 19:00 w Rzeszowskich Piwnicach dobędzie się koncert zespołu Kosmonauci. To młody boysband wywodzący się z tradycji jazzowych, który w swoim języku muzycznym czerpie z hip-hopu, drum&basu i improwizacji. Instrumentarium, w skład którego wchodzi saksofon (Miłosz Pieczonka), bas (Bartłomiej Lucjan), wibrafon (Tymon Kosma) i perkusja (Jan Pieniążek) tworzy unikalny styl grupy balansując pomiędzy emocjonalnymi melodiami, a polirytmicznymi strukturami.
7 lipca o godz. 19:00 w tym samym miejscu odbędzie się koncert zespołu Horntet. To grupa muzyczna złożona z młodych, lecz doświadczonych scenicznie i niezwykle ekspresyjnych muzyków - absolwentów Akademii Muzycznych w Krakowie oraz Katowicach. Charakterystyka brzmienia zespołu opiera się na jazzie lat 60., który w połączeniu z nowoczesnymi technikami wykonawczymi muzyki współczesnej i nietuzinkowej werwie daje obraz surowego, elektryzującego i fakturalnie zaawansowanego brzmienia. W repertuarze oprócz własnych kompozycji znajdują się również aranżacje standardów jazzowych Horace'a Silvera i Theloniousa Monka. Zespół został doceniony na wielu konkursach oraz festiwalach krajowych i międzynarodowych. Zespół zagra w składzie: Robert Wypasek - saksofon tenorowy i sopranowy, Szymon Ziółkowski - saksofon altowy i sopranowy, Bartłomiej Leśniak – fortepian, Mikołaj Sikora – kontrabas, Piotr Przewoźniak – perkusja
Na 11 lipca, godz. godz. 19:00, na scenie plenerowej Instytutu Muzyki UR zaplanowano koncert studentów Instytutu Muzyki dla Tomasza Stańko. Zaproszenie do współtworzenia Toastu Urodzinowego dla artysty przyjęli także młodzi muzycy, absolwenci kierunku Jazz i Muzyka Rozrywkowa UR. Zespół zagra w składzie: Patrycja Zawalska – wokal; Szymon Lizak – saksofon; Dawid Zawalski – fortepian; Mateusz Siry – kontrabas; Rafał Stępień – perkusja; Michał Świerczek – perkusjonalia; Łukasz Pachel – fortepian; Oliver Monticolo – perkusja; Bartłomiej Krawczyk – bas; Marcin Stasik – saksofon; Łukasz Kuklewicz – saksofon.
Plejada artystów w koncercie głównym
13 lipca o godz. 19:00, na dziedzińcu Zamku Lubomirskich odbędzie się koncert główny podczas którego wystąpi Maciej Obara "Bluish Landscapes" w składzie: Maciej Obara – saksofon, Sissel Vera Pettersen - wokal, elektronika, Amalia Umeda – skrzypce, Anna Szmatoła – wiolonczela, Dominik Wania – fortepian, Adam Jędrysik – gitara, Ingerbrigt Håker Flaten – kontrabas,Audun Kleive – perkusja. To specjalnie stworzony projekt na Toast Urodzinowy 2024,, który został zainspirowany brzmieniem Skandynawii, której przemożny wpływ można odnaleźć w życiu i twórczości Tomasza Stańko. Dla Macieja Obary lata młodzieńczej inspiracji jego muzyką były realnym, osobistym przeżyciem, po tym jak otrzymał od jazzmana zaproszenie do wspólnych koncertów w międzynarodowym sekstecie z Alexiem Tuomarilą, Jakobem Bro, Joey'em Baronem Andersem Jorminem i Sławomirem Kurkiewiczem. Z kolei współpraca Obary w ramach New Balladyna Quartet czy koncerty Tomasza Stańko i Aukso pozwoliły saksofoniście nawiązać bezpośredni kontakt z muzyką, którą dotychczas znał tylko z nagrań.
Podczas koncertu wystąpi także Craig Taborn. Artysta wielokrotnie współpracował z Tomaszem Stańko w różnych konstelacjach - z Jimem Blackiem, Joey’em Baronem, Chrisem Lightcapem, Arildem Andersenem, Chrisem Potterem. Zrobili wspólnie wiele rzeczy. Przygotowany specjalnie na Toast Urodzinowy recital solowy będzie podsumowaniem wspólnej muzycznej przygody Craiga Taborna z Tomaszem Stańko, okazją do wspomnień i swoistym hołdem dla najważniejszego polskiego muzyka jazzowego złożonym w rocznicę jego urodzin.
W trakcie koncertu wystąpi również Even Sigurdsen Rostad (Even Rostad "Bluish Landscapes" live remix). To wschodzący talent w dziedzinie muzyki elektronicznej z Nord-Trøndelag w Norwegii, który robi znaczące postępy dzięki swojemu innowacyjnemu podejściu artystycznemu. Styl Røstada charakteryzuje się umiejętnym wykorzystaniem laptopów i urządzeń elektronicznych do improwizacji w czasie rzeczywistym. Takie podejście pozwala mu tworzyć wciągające i stale ewoluujące pejzaże dźwiękowe, wyróżniając go na scenie muzyki elektronicznej. Kluczowym aspektem artystycznej podróży Røstada jest jego współpraca z cenionymi muzykami. Jego niezwykłe umiejętności remiksowania na żywo wyszły na pierwszy plan podczas występów na festiwalu Punkt w Kristiansand. Tutaj zademonstrował swoje umiejętności, remiksując na żywo utwory Joanny Dudy i Erlenda Apnesetha, a także współpracując z Hamidem Drake'em. Zaangażowanie Røstada w swoją sztukę, w połączeniu z jego bogatym wykształceniem i wspólnymi przedsięwzięciami z innymi artystami, pozycjonuje go jako wpływową i postępową postać w branży muzyki elektronicznej.
Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Toastu Urodzinowego dla Tomasza Stańko jest bezpłatny.
Komentarze