01.08.24, 10:06

80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego na antenach TVP

Kadr z dokumentu „Warszawskie dzieci ‘44”, fot.: TVP

Telewizja Polska w związku z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego przygotowała specjalną ofertę programową. TVP1, TVP Polonia oraz TVP Wilno przeprowadzą transmisję koncertu „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. Tego dnia w TVP1 zaplanowano premierę filmu dokumentalnego „Warszawskie dzieci ‘44” Jolanty Kessler-Chojeckiej.

Obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego będą szeroko omawiane na antenie TVP INFO. O godz. 6:00 Wioleta Wramba i Bartosz Cebeńko przywitali widzów z Muzeum Powstania Warszawskiego, a wydanie „Info Poranka” w całości poświęcone było bohaterskiemu zrywowi ludności okupowanej stolicy. W kolejnych godzinach na antenie będą relacjonowane na żywo najważniejsze uroczystości rocznicowe. Anna Hałas zaprosi widzów na specjalne rozmowy z powstańcami warszawskimi. O godz. 17:00 „Teleexpress” nie będzie emitowany. Dokładnie w Godzinę „W”, kiedy zawyją syreny, kamery TVP Info staną w najważniejszych miejscach Warszawy oraz innych miast Polski. Następnie transmitowane będą uroczystości przy pomniku „Gloria Victis” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie znajdują się mogiły warszawskich powstańców.

W TVP1 o godz. 17:25 swoją premierę będzie mieć „Cena ”W”olności 44”. Reportaż w reżyserii Anny Hałas jest próbą odpowiedzi na pytanie o cenę wolności 80 lat temu oraz dziś. Autorzy w swoich rozważaniach oparli się na rozmowach z sześciorgiem powstańców: Janiną Jankowską, Andrzejem Frydryszakiem, Ireną Paśnik, Bogdanem Bartnikowskim, Barbarą Tokarską i Wandą Traczyk-Stawską. Widzowie będą mogli poznać ich wspomnienia i emocje, które towarzyszyły im 1 sierpnia 1944 r.

Wieczorny koncert w TVP

Na trzech antenach (TVP1, TVP Polonia oraz TVP Wilno) o godz. 20.30 będzie transmitowany koncert z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego” „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. Jak co roku, 1 sierpnia mieszkańcy Warszawy wspólnie z Chórem Warszawiaków i Orkiestrą Warszawy będą śpiewać powstańcze pieśni, by w ten sposób uczcić pamięć powstańców. O swoich przeżyciach opowiedzą podczas jubileuszowego koncertu uczestnicy tamtych wydarzeń i członkowie ich rodzin. Tematem przewodnim będą powstańcze pamiątki, przedmioty o symbolicznej wartości, które przypominają powstanie. W koncercie zostaną wykorzystane archiwalne fotografie, wypowiedzi powstańców i fragmenty filmów, m.in. dokumentu „Powstanie Warszawskie” zmontowanego z komputerowo koloryzowanych kronik filmowych z sierpnia 1944 r. Specjalnie na tę okazję przygotowywane będą dla zgromadzonych śpiewniki zawierające repertuar powstańczy.
Koncert organizowany jest przez Muzeum Powstania Warszawskiego i będzie transmitowany przez Telewizję Polską z tekstami piosenek, transkrypcją oraz tłumaczeniem migowym dla niesłyszących. Koncert poprowadzi Jan Emil Młynarski. Chórzystom i solistom towarzyszyć będzie orkiestra pod dyrekcją Jana Stokłosy. Reżyserem koncertu jest Bolesław Pawica.

W TVP1, o godz. 23:05 odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Warszawskie dzieci ’44”. Produkcja poświęcona jest pokoleniu, które w momencie wybuchu II wojny światowej jeszcze nie wyszło z dzieciństwa, dojrzewało w okresie okupacji, kształtowało swoje charaktery i patriotyzm oraz pomagało i walczyło na barykadach stolicy. Jeszcze żyją ostatni kombatanci, dawni małoletni powstańcy, którzy włączyli się do walki o swoje miasto. Podzielili też los żołnierzy Armii Krajowej po zakończeniu powstania idąc do niewoli niemieckiej. Wielu z nich znalazło się w obozie przejściowym Lamsdorf/Łambinowice, a po utraceniu statusu jeńców wojennych trafiło na roboty w różnych zakładach produkcyjnych Niemiec. Ich cierpienia w niewoli, głód, choroby oraz śmierć są stosunkowo mało znanym fragmentem naszej historii i przedmiotem pierwszych badań rof. Damiana Tomczyka. Dzisiaj temat czeka na rozwinięcie przez młodych historyków. Inspiracją dla autorów filmu była ocalona przez Jana Łompierza i jego kolegów kolekcja zdjęć chłopców – byłych powstańców warszawskich, wykonana przez czeskiego robotnika w okresie ich niewolniczej pracy w fabryce w Brockwitz. Wspomnienia czterech kombatantów – dawnych młodocianych jeńców wojennych: Jana Łompierza, Andrzeja Łysakowskiego, Stanisława Woźniaka i Juliana Kulskiego pozwalają lepiej poznać wyjątkowe pokolenie, które w dzieciństwie musiało chwycić za broń, a po przegranej walce doświadczyło niewoli, nienawiści i niemieckiego okrucieństwa. Film Jolanty Kessler-Chojeckiej ma być wyrazem hołdu dla najmłodszych żołnierzy Powstania Warszawskiego.

W TVP Historia o godz. 23:25 zaplanowano emisję filmu „Tadeusz ‘Bór’ Komorowski – głosem Generała”. Premierowo pokazywany przez TVP Historia dokumentalny film poświęcony jest zmarłemu w 1966 r. Tadeuszowi Komorowskiemu pseudonim Bór. Generał dywizji Polskich Sił Zbrojnych (1944), premier rządu RP na uchodźstwie (1947-1949), Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych (1945-1947), Komendant Główny Armii Krajowej (1943-1944), członek Rady Trzech (1956), kawaler Orderu Virtuti Militari (1947) oraz Orderu Orła Białego (1995) po wojnie na emigracji zarabiał na życie jako tapicer. Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest Konrad Zagórski.

Antena TVP3 w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przygotowała specjalne wydania programów: „Dobrego Dnia”, „Dziennik Regionów” oraz „Telekurier”.

Komentarze

Powiązane

09.09.24, 16:00
| telewizja / VOD » informacje
Kanał Stopklatka upamiętni wydarzenia 11 września specjalnym pasmem
W 23. rocznicę zamachów na World Trade Center i Pentagon kanał Stopklatka zaprezentuje specjalne pasmo upamiętniające te wydarzenia.
09.09.24, 11:12
| telewizja / VOD » informacje | prasa » informacje
Rusza 27. edycja plebiscytu Telekamery Tele Tygodnia. Lista nominowanych
W najnowszym wydaniu, magazyn „Tele Tydzień” (w sprzedaży od 9 września br., Wydawnictwo Bauer) opublikował listę nominowanych w plebiscycie Telekamery Tele Tygodnia 2024.
08.09.24, 20:59
| telewizja / VOD » informacje
TVP INFO wprowadza nowe programy informacyjne i format Kwiatki polskie
Od 9 września br. TVP INFO wprowadza nowości w swojej ofercie. „14:30” i „Panorama” mają być obszernymi blokami newsów, a „Polska o poranku” oraz „Polska nocą” ma być dynamicznym, codziennym przeglądem najważniejszych informacji ze wszystkich regionów kraju.
07.09.24, 14:11
| telewizja / VOD » informacje | reklama & PR » informacje
Katarzyna Kwiatkowska w kolejnej kampanii Marki Netia
Netia w nowej odsłonie „olimpijskiej” kampanii ATL (m.in. TV, OOH, internet) wspiera sprzedaż oferty dostępu do Internetu do 300 Mb/s za 25 zł miesięcznie przy zakupie pakietu: światłowód, TV S 4K, dostęp do serwisu Max.
06.09.24, 14:20
| telewizja / VOD » badania rynku
Blisko 4 mln widzów meczu Szkocja – Polska w Telewizji Polskiej
Polska reprezentacja piłki nożnej zwycięstwem nad Szkotami w Glasgow zainaugurowała rozgrywki Ligi Narodów 2024/25. Transmisję meczu w TVP1 i TVP Sport oglądało ponad 3 mln widzów. Kolejne 500 tys. osób śledziło rozgrywkę poza domem. Była to najliczniej oglądana pozycja dnia.
06.09.24, 10:20
| telewizja / VOD » seriale
Wichrowe wzgórza, Minuta ciszy, Kawa z kardamonem i Profilerka. Premiery seriali w TVP1
W piątek, 6 września br. w TVP1 zadebiutują dwa seriale: turecka telenowela „Wichrowe wzgórza” i polska „Minuty ciszy” z Robertem Więckiewiczem w roli głównej. Dzień później Jedynka pokaże ukraiński serial kostiumowy „Kawę z kardamonem” i kryminał pt. „Profilerka”.
05.09.24, 17:58
| telewizja / VOD » ludzie
Agnieszka Prachniak awansowała w TVP Sport. Została Zastępcą Dyrektora ds. Programowych
Na początku września br., Agnieszka Prachniak objęła funkcję Zastępcy Dyrektora ds. Programowych w TVP Sport. Odpowiada za kształtowanie oferty programowej kanału i kontynuuje pracę nad rozwojem treści sportowych TVP w internecie.
05.09.24, 10:31
| telewizja / VOD » seriale
30 lat Mody na sukces w polskiej telewizji. Specjalny maraton produkcji i programy w ViDocTV
30 lat temu na antenie TVP1 pokazano pierwszy odcinek amerykańskiej telenoweli „Moda na sukces”. 5 września br. ViDoc TV zaprezentuje maraton z serialem oraz specjalne okolicznościowe programy.
04.09.24, 13:00
| telewizja / VOD » informacje | reklama & PR » informacje
Ruszyła loteria interaktywnego serialu Miłość za wszelką cenę (TV4)
UNIQUE ONE przygotowała ogólnopolską loterie promocyjną dla widzów interaktywnego serialu rozrywkowego pt. „Miłość za wszelką cenę” (TV4) wykorzystującą kody QR wyświetlane na żywo w czasie emisji serialu.
04.09.24, 12:00
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Obserwator Gospodarczy Strefy Biznesu. Nowy program Strefy Biznesu
Redakcja serwisu „Strefa Biznesu” (Polska Press Grupa), rozpoczęła emisję nowego programu wideo "Obserwator Gospodarczy Strefy Biznesu".
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Stanowisko ds. promocji i komunikacji

Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji) | Kraków

Przejdź do oferty

Specjalistka/Specjalista ds. promocji i obsługi widowni

Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera | Warszawa

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Komunikacja Społeczna i Promocja

Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego | Katowice

Przejdź do oferty
Polecamy
Konferencje

Konferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.