14.09.24, 16:36
Sytuacja powodziowa w centrum uwagi mediów (raport)
Ulewne opady deszczu spowodowały w wielu miejscach kraju zagrożenie podtopieniami i powodziami. Media na bieżąco przekazują odbiorcom najważniejsze informacje.
Informacyjne stacje telewizyjne poświęcają sytuacji powodziowej prawie całość czasu antenowego. TVN24, Polsat News oraz TVP INFO zarówno w sobotę, 14 września br., jak i w niedzielę 15 września od rana emitowały specjalne wydania programów. Z anteny zdjęto większość ramówkowych propozycji i stacje skupiły się na relacjach reporterskich z zagrożonych miejsc, aktualnych informacjach pogodowych, ale także na poradach, np. co trzeba zrobić w przypadku podtopień. TVN24 i TVP INFO emitują w prawym dolnym rogu specjalny symbol – alert pogodowy (stacja TVN24 z kodem QR).
Program na żywo znacząco wydłużono zarówno w TVN24 jak i TVP INFO. Publiczna telewizja nie zrezygnowała z emisji niedzielnych programów publicystycznych, w tym formatu „Woronicza 17”. TVN24 przeniósł swoje magazyny z udziałem polityków do siostrzanego kanału TVN24 BIS i usługi internetowej. TVN24 nie zaprzestało jedynie emisji programu „Szkło kontaktowe”, którego charakter był nieco inny niż zazwyczaj. W niedzielę gospodarze programu łączyli się na początku każdego wejścia Arturem Molędą, który przedstawiał informacje powodziowe.
Również lokalne ośrodki TVP lepiej niż w przeszłości zareagowały na sytuację pogodową. TVP Opole już w piątek złamała ramówkę i pojawiło się więcej wejść lokalnych. W niedzielę program TVP3 wypełniała częściowo transmisja TVP INFO. Blok przerwano oczywiście na programy lokalne, ale także na… transmisję „Koronki”.
Sytuacja powodziowa nie przez cały czas była w centrum uwagi pozostałych nadawców. Kanał wPolsce24 w sobotę emitował na żywo protest „StopPatoWładzy” z udziałem Jarosława Kaczyńskiego. Po proteście, stacja skupiła się na wielogodzinnych rozmowach z gośćmi na temat obecnej sytuacji politycznej w kraju. Z kolei TV Republika również transmitowała protest oraz nadawała program ze specjalnego terenowego studia. Stacja jednak stosunkowo szybko włączyła drugi ekran, gdzie przekazywała na żywo obraz z Głuchołaz, a potem kontynuowała program specjalny na temat sytuacji powodziowej. W niedzielę stacja emitowała także nocny program prowadzony przez troje dziennikarzy. Relacjonowanie sytuacji powodziowej nie obywa się bez akcentu krytyki obecnego rządu.
W poniedziałek, 16 września od samego rana stacje informacyjne emitują specjalne wydania, relacjonując na bieżąco sytuację powodziową na południu Polski.
Główne portale internetowe przekazują non stop informacje na temat aktualnych zagrożeń. Portale stworzyły specjalne sekcje i tam zamieszczają na bieżąco wszelkie informacje, np. Onet wyróżnił całą sekcję kolorem czerwonym. Również lokalne serwisy na bieżąco relacjonują wydarzenia, np. krakowski LoveKrakow.pl prowadzi relację na żywo, a Gazeta Wrocławska czy Gazeta Krakowska non stop uzupełniają aktualne informacje na swoich portalach.
Także rozgłośnie radiowe na bieżąco informują o aktualnej sytuacji powodziowej. Radio RMF mające gigantyczne doświadczenie w relacjonowaniu tego typu wydarzeń, emituje „Fakty” od soboty co pół godziny. Radio Opole z kolei nadaje od rana program specjalny. Lokalne Radio ONY NYSA 93,1 FM na bieżąco informuje również za pośrednictwem Facebooka o sytuacji powodziowej w Nysie.
Ogólnopolskie stacje publiczne także od weekendu wprowadziły dodatkowe serwisy informacyjne. Strony internetowe rozgłośni również na bieżąco przekazują informacje, nie tylko RMF24.pl, ale także choćby serwisy Radia Opole czy Radia DOXA z Opola.
Komentarze