30.09.24, 16:15
O historii polskiego hip-hopu w podcaście Czwórki Wychowani na…
Radiowa Czwórka z okazji Międzynarodowego Dnia Podcastów, 30 września br. zaprezentowała nowy, oryginalny podcast „Wychowani na…” opowiadający historię rodzimego hip-hopu.
W cyklu „Wychowani na…” Jacek Paśnik - pisarz, autor książek „Dzieci”, „Tak szybko się nie umiera”, odkrywa kulisy polskiej kultury hip-hopowej, rozmawiając z jej współtwórcami – zarówno tymi z pierwszego, jak i drugiego planu. Produkcja ma być sześcioodcinkową podróżą przez dekady miejskiego brzmienia i stylu życia, od lat 90. aż po współczesność. W ramach tej międzypokoleniowej wymiany, głos zabierają nie tylko twórcy, ale i ci, którzy animują i dokumentują kulturę czterech elementów. O hip-hopie opowiadają ci, którzy dorastali razem z nim i ci, którzy go dziś kreują.
Cykl „Wychowanych na…” rozpocznie rozmowa z Filipem Kalinowskim – dziennikarzem muzycznym i autorem książki „Niechciani nielubiani. Warszawski rap lat 90.”. Kalinowski dzieli się nieznanymi historiami stołecznego rapu, od lat 90., kiedy dorastał na warszawskim Jadwisinie, po spotkania w żoliborskim studiu Pro8l3mu tuż przed wydaniem ich debiutanckiego LP.
„Czwórka jako radio cyfrowe stawia na treści dostępne w Internecie. Młodzi odbiorcy potrzebują ciekawego contentu na życzenie. Nie zaniedbując oferty antenowej - cyfrowego radia linearnego - planujemy produkować kolejne podcasty oryginalne. W dniu podcastu na naszej platformie podcasty.polskieradio.pl, a także na najpopularniejszych platformach streamingowych pojawia się podcast „Wychowani na...". To rozrywkowo-edukacyjny format, prowadzony przez różne osoby opowiadające o wielu zjawiskach społecznych czy trendach muzycznych, które ukształtowały pokolenia. Na początek „Wychowani na hip-hopie" pisarza Jacka Paśnika” – mówi Justyna Dżbik-Kluge, dyrektorka redaktorka naczelna radiowej Czwórki.
W kolejnych odcinkach pojawią się ikony kultury hip-hopowej, m.in. Bogna Świątkowska, znana jako „matka chrzestna polskiego hip-hopu”, która w latach 90. prowadziła audycję „Kolorszok” – pierwszą w Polsce poświęconą muzyce hip-hopowej, oraz Dominika Węcławek, współautorka pierwszej polskiej antologii hiphopowej wydanej przez Narodowe Centrum Kultury.
Stacja zapowiada kolejne podcasty. W październiki pojawią się „Wychowanych na Depeche Mode” autorstwa rapera Numer Raz oraz „Wychowanych na Muminkach”, z okazji setnej rocznicy serii, dostępnych w podcastach Polskiego Radia Dzieciom.
Kierownik Dworu Czeczów – jednostki organizacyjnej Centrum Kultury Podgórza
Centrum Kultury Podgórza | Kraków
Przejdź do ofertyDyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Filipowie
Urząd Gminy Filipów | Polska
Przejdź do oferty
Komentarze