28.10.24, 10:41
Szybki koniec innowacyjnego projektu w OFF Radio Kraków
Zaledwie tydzień krakowskie niszowe OFF Radio Kraków nadawało w postaci eksperymentu tworzonego przy użyciu AI. Nadawca wycofuje się z projektu, m.in. po wywołaniu szerokiej dyskusji i protestów.
Likwidator Radia Kraków zaznacza, że od początku ten projekt był pomyślany jako głos w debacie na temat szans i zagrożeń, jakie niesie ze sobą rozwój sztucznej inteligencji. Wskazuje, że misją radia publicznego jest uważna obserwacja zmieniającej się rzeczywistości, stawianie pytań, prowokowanie dyskusji o cywilizacyjnych wyzwaniach. Taki cel miał radiowy eksperyment, który był częścią debaty pod hasłem „Sztuczna inteligencja. Co nam daje, co nam zabiera”.
„Zakładaliśmy, że ten projekt potrwa maksymalnie trzy miesiące. Jednak już po tygodniu zebraliśmy tak wiele obserwacji, opinii, wniosków, że uznaliśmy, iż jego kontynuacja jest bezcelowa. W OFF Radio Kraków kończymy z audycjami tworzonymi przez dziennikarzy z udziałem sztucznej inteligencji, wracamy do formuły programu głównie muzycznego, nadawanego nadal online oraz w systemie DAB+” – napisał w oświadczeniu Marcin Pulit, Redaktor Naczelny i Likwidator Radia Kraków.
Jak podkreśla Pulit, skala zainteresowania projektem w niszowym, internetowo-cyfrowym programie poza główną anteną rozgłośni regionalnej, zaskoczyła nadawcę. „Pokazała, jak wiele obszarów jest nieuregulowanych – ochrona wizerunku, identyfikacja treści tworzonych przy wsparciu AI, prawa autorskie. Zaskoczył nas także poziom emocji, jaki towarzyszył temu eksperymentowi, przypisywanie nam nieistniejących intencji i działań, ostre sądy formułowane na podstawie fałszywych doniesień” – pisze Pulit.
Marcin Pulit zaznacza, że od początku dbano o transparentność, czytelne oznaczanie treści generowanych przy użyciu narzędzi sztucznej inteligencji. „(…)i wyraźnie komunikowaliśmy, że nie zamierzamy zastępować ludzi maszyną, a mimo tego doświadczyliśmy, jak działają mechanizmy postprawdy, jak fakty tracą na znaczeniu w zestawieniu z opowieścią, przemawiającą do emocji odbiorców i ich osobistych przekonań. Dla nas, ludzi radia, i całego środowiska dziennikarskiego w Polsce powinna to być ważna lekcja” – napisał Marcin Pulit.
Jak podkreśla Redaktor Naczelny Radia Kraków, nadawcy zależało na wywołaniu merytorycznej dyskusji na temat szans i zagrożeń związanych z rozwojem sztucznej inteligencji. I jak zaznacza Pulit - ten cel został osiągnięty. Projekt OFF Radia Kraków jest przedmiotem badań profesora Stanisława Jędrzejewskiego z Akademii Leona Koźmińskiego oraz grupy naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
„AI jest i będzie coraz bardziej obecna w naszym życiu. W najbliższych latach Polskę czeka opracowanie norm prawnych, określających wykorzystanie sztucznej inteligencji. Nasz eksperyment pokazał, jak wiele kwestii wymaga regulacji, a nasze radiowe doświadczenia mogą zostać wykorzystane podczas prac nad ustawą” – kończy oświadczenie Marcin Pulit.
Przypomnijmy, że w nowatorskiej formule stacja miała emitować program przez trzy miesiące. Przez media przetoczyła się poważna dyskusja oraz krytyka projektu. Zmiany w OFF Radiu Kraków spowodowały też protesty odbiorców, a nawet interwencje poselskie w Ministerstwie Kultury, a także krytykę regulatora.
Komentarze