01.11.24, 09:52
1 listopada na antenach Polskiego Radia
Polskie Radio przygotowało specjalną ramówkę w związku z Dniem Wszystkich Świętych. Na antenach publicznego nadawcy pojawią się specjalne audycje, wspomnienia o ludziach kultury, nauki i sportu oraz skłaniającej do zadumy i refleksji muzyki.
Na antenie Programu 1 Polskiego Radia o godz. 6.00 zostanie wyemitowane świąteczne wydanie „Familijnej Jedynki”, a tuż po niej, o godz. 9.00 transmisji mszy świętej z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie. W „Czterech porach roku” o godz. 10.00 gościniami Agnieszki Kunikowskiej będą: Anna Wyszyńska, psychoterapeutka; Marta Rouba, psycholog, psychoterapeutka poznawczo – behawioralna; Ewa Matyszewska, psycholożka i terapeutka oraz Katarzyna Jackowska-Enamuo, antropolożka kultury, muzykantka i autorka książki „Tkaczka chmur”. W programie opowiedzą, m.in. o tym, jak budować trwałe relacje rodzinne, jak wspierać osoby w żałobie oraz o tym, jak należy rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o osobach, które odeszły. W audycji „W samo południe” (godz. 12.00) Karol Surówka będzie wspomniał tych, którzy w ostatnim roku zginęli na drodze. W programie rozmowy z przedstawicielami rodzin ofiar i sprawców wypadków oraz dyskusja, co zrobić, żeby na polskich drogach w końcu było bezpieczniej. Z kolei o godz. 17.00 Marcin Kusy zaprosi na „Muzyczną Jedynkę” i opowie o artystach, których pożegnaliśmy w minionym roku, m.in. o Tadeuszu Woźniaku i Felicjanie Andrzejczaku. O godz. 19.00 w audycji „Jedynka Dzieciom” Agnieszka Kunikowska porozmawia z Barbarą Supełek, autorką książki „Pewnego dnia odwiedziłam dziadka”. W „Eurece” o godz.19.30. Artur Wolski porozmawia o historii światła, jako symbolu pamięci. Gośćmi w studiu będą: Amudena Rutkowska, antropolożka kultury; Paweł Grzech, przewodnik po Muzeum Gazowni Warszawskiej oraz dr hab. Andrzej Kotarba z Centrum Badań Kosmicznych PAN. O twórczości filmowego, wybitnego kompozytora, laureata nagrody Oscara, Jana A.P. Kaczmarka w audycji „Tu jest muzyka” (godz. 20.00).
Program 2 Polskiego Radia przez cały dzień będzie wspominał postaci kultury, literatury, artystów i muzyków, którzy odeszli w minionym roku. W cyklu „Pożegnania” będzie można usłyszeć o Macieju Damięckim, Pawle Huelle, Teresie Lubkiewicz-Urbanowicz, Izabeli Cywińskiej, ks. Tadeuszu Isakowiczu-Zaleskim, Januszu Majewskim, Stefanie Wojtasie, Marcinie Bronikowskim, Rafale Węgrzyniaku, Jerzym Jarzębskim oraz Krzysztofie Banaszyku. O godz. 14.00 Andrzej Sułek zaprosi na audycję muzyczną poświęcaną zmarłemu przed kilkunastoma dniami Januszowi Olejniczakowi. Z kolei o godz. 16.00 w audycji „Nekrodziedzictwo” Michał Nowak porozmawia z prof. Ewą Domańską z Wydziału Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, m.in. o cmentarzach, miejscach spoczynku, różnych sposobach ich traktowania, a także o celach i rolach nekrodziedzictwa. Wieczorem wyemitowane zostanie słuchowisko Krzysztofa Zaleskiego „Gdy ośmielamy się umierać” z 2006 r. w reżyserii Andrzej Piszczatowskiego, z udziałem m.in. Anny Dereszowskiej, Mariusza Benoit, Henryka Boukołowskiego, Krzysztofa Wakulińskiego i Adama Woronowicza.
1 listopada będzie także obecny na antenie Programu 3 Polskiego Radia. Wśród wspominanych osób, które odeszły w tym roku, szczególne miejsce zajął Jan Ptaszyn Wróblewski, mistrz jazzowego saksofonu, autor trójkowej audycji „Trzy Kwadranse Jazzu”. Specjalna audycja „W Tonacji Trójki” w całości poświęcona twórczości artysty zostanie wyemitowana w godz. 15.00-17.00. Program poprowadzi Michał Margański. Z kolei o godz. 23.00 Trójka przypomni jeden z jego koncertów, który odbył się w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Ponadto Trójka zaprosi na wieczór z muzyką zespołu The Cure. Artyści wracają z nową płytą po 16 latach przerwy – w piątek odbędzie się jej premiera. Najnowsze nagrania i te starsze, z całej, kilkudziesięcioletniej kariery zabrzmią na antenie Trójki w godz.19.00 - 23.00. Na program zaproszą Maciej Jankowski, Anna Lalka i Jacek Hawryluk.
Czwórka, 1 listopada o godz. 8.00 zaprosi na specjalną audycję Jakuba Jamrozka „Wstajesz i myślisz”, w której będzie można wysłuchać rozmowy, m.in. z Anną Jurek, filozofką oraz Dorotą Szparagą, podróżniczką. O godz. 10.00 na audycję „Giganci hip-hopu” zaprosi polski raper i producent muzyczny, Numer Raz, podczas której wspomni Ashanti, Notoriousa, 2Paca czy Magika. Muzyczne wspomnienie artystów rockowych oraz rozmowa o Grzegorzu Ciechowskim na antenie Czwórki w audycji „Niech nam grają zawsze” o godz. 12.00. W programie „Kiedyś to było!” (godz.14.00) Kamil Jasieński porozmawia z Rafałem Sadowskim, autorem podcastu historycznego oraz podcastu „Historia dla odważnych” o poszukiwaniu przodków i tworzeniu drzew genealogicznych. Temat o pogoni człowieka za nieśmiertelnością oraz wirtualnych cmentarzach i pogrzebach live poruszy Weronika Puszkar w audycji „Świat 4.0 – Nieśmiertelni” o godz. 16.00. O godz. 18.00 Damian Sikorski w audycji „Czwórka Unplugged – bez prądu” opowie, jak sprawdzili się artyści podczas najtrudniejszego testu w ich karierze, czyli o artystach, którzy sięgnęli po instrumenty akustyczne. O godz. 20.00 „Ambientowa audycja” Adama Smolarka, a o godz. 22.00 „Święci czy szaleni?” Małgorzaty Bartas – Witas.
Polskie Radio Chopin także będzie wspominać artystów, którzy w tym roku odeszli oraz przypomni wyjątkowe nagrania, m.in. Maurizia Polliniego, Janusza Olejniczaka, Eugena Indijca czy Stefana Wojtasa. O godz. 9.00 w audycji z cyklu Paderewski i Chopin Moniki Mandau zabrzmią Pieśni do poezji Catulle Mendesa - na głos i fortepian op. 22 w interpretacji Jerzego Artysza i Danuty Dworakowskiej. Następnie o godz. 13:00 Magdalena Sawicka zaprosi na specjalną audycję, poświęconą kompozytorowi, pianiście i pedagogowi Szabolcsowi Esztenyiemu. Twórczość Stefana Wojtasa będzie głównym tematem w audycji Anny Skulskiej o godz. 19.00. Natomiast o godz. 20:00 Róża Światczyńska zaprosi na specjalną odsłonę „Chopina osobistego” poświęconą wybitnemu pianiście, Januszowi Olejniczakowi.
Polskie Radio Dzieciom w tym szczególnym dniu zaprosi na audycję „Poranek w Polskim Radiu Dzieciom” (godz.8.00). W programie rozmowa z Agnieszką Kaczmarczyk z Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii. Gościni opowie, m.in. o tym, czym jest historia i dlaczego jej znajomość jest tak ważna. W „Strefie rodzica” o godz. 21.00 rozmowa o reakcji dzieci na informacje o śmierci bliskiej im osoby oraz o tym, jak należy rozmawiać z dziećmi o pożegnaniu. Gościem specjalnym będzie Magdalena Śniegulska, psycholog z Uniwersytetu SWPS.
Polskie Radio Kierowców będzie na bieżąco informować o sytuacji na drogach i zmianach w organizacji ruchu. Słuchacze będą mogli liczyć na szczegółowe informacje, w tym również pogodowe z różnych regionów Polski oraz raporty dotyczące sytuacji wokół największych nekropolii w kraju.
Komentarze