24.11.24, 08:00
Muzeum Getta Warszawskiego z planem renowacji do końca 2026 roku
Muzeum Getta Warszawskiego prowadzi renowację i rozbudowę zabytkowych budynków Szpitala Dziecięcego im. Bersohnów i Baumanów, które zostaną przekształcone w przestrzeń wystawienniczą i edukacyjną. Projekt, realizowany w latach 2023–2026, obejmuje stworzenie stałej wystawy o tragedii Żydów uwięzionych w warszawskim getcie.
Muzeum Getta Warszawskiego zostało założone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2018 roku. Jego celem jest szerzenie wiedzy na temat życia codziennego, strategii przetrwania, walki i zagłady polskich Żydów w warszawskim getcie oraz innych gettach na terenach okupowanej Polski. Docelowa siedziba muzeum znajduje się w zespole budynków dawnego Szpitala Dziecięcego im. Bersohnów i Baumanów przy ul. Siennej 60/Śliskiej 51, który stanowi ważny świadek historii Warszawy. Podczas wojny szpital był częścią getta warszawskiego, a dziś jest jednym z nielicznych budynków, które przetrwały okupację.
„Muzeum Getta to miejsce pamięci, które ze względu na znaczenie zamkniętej dzielnicy żydowskiej stworzonej przez Niemców, powinno powstać już dawno. Przed nami otwarcie stałej ekspozycji, która zapewne będzie cieszyć się olbrzymim zainteresowaniem w Polsce i za granicą” – mówił Piotr Rypson, dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego MKiDN.
W październiku 2023 r. rozpoczęła się budowa nowej siedziby Muzeum Getta Warszawskiego. Muzeum realizuje projekt „Renowacja i rozbudowa zabytkowych budynków byłego Szpitala Dziecięcego Bersohnów i Baumanów przy ul. Siennej 60/Śliskiej 51 w Warszawie, z ich adaptacją na cele wystawiennicze i edukacyjne, oraz stworzenie Mediateki – części stałej wystawy muzeum”. Projekt jest finansowany dzięki dofinansowaniu z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEniKS).
„Sektor kultury to jeden z obszarów wspieranych przez ministerstwo. Muzeum Getta Warszawskiego musiało spełnić rygorystyczne wymagania, żeby otrzymać dofinansowanie. Teraz przed nami okres realizacji projektu” – mówi Jarosław Orliński, dyrektor Departamentu Programów Infrastrukturalnych Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR).
Kompleks Szpitala Bersohnów i Baumanów składa się z dwóch zabytkowych budynków – dawnego szpitala dziecięcego oraz laboratorium. Dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich, obiekty te zostaną przekształcone na potrzeby wystawy stałej oraz Centrum Edukacyjnego. Zostaną również wzniesione nowe budynki, zarówno naziemne, jak i podziemne, pod dziedzińcem wewnętrznym Muzeum. Projekt obejmuje łączną powierzchnię użytkową około 11,5 tys. m², z czego 3,4 tys. m² przeznaczone będzie na wystawę stałą. Prace budowlane obejmują adaptację budynku szpitala na cele wystawiennicze, przekształcenie budynku laboratorium w przestrzeń edukacyjną oraz budowę nowych obiektów, w tym strefy wejściowej z kawiarnią na parterze i przestrzeni biurowych na wyższych piętrach oraz nowego budynku technicznego dla potrzeb zaplecza muzealnego.
„Możemy uratować to miejsce ważne dla historii Polski i świata, i nadać mu kolejne życie. Zostanie zrealizowana wystawa stała muzeum, składająca się z dziewięciu galerii tematycznych, rozpiętych na pięć kondygnacji adaptowanego budynku dawnego Szpitala Dziecięcego im. Bersohnów i Baumanów oraz dwie kondygnacje nowych przestrzeni kubatur podziemnych pod dziedzińcem” – mówi Albert Stankowski, dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego.
Przyszła stała wystawa Muzeum Getta Warszawskiego skupi się na tragedii Żydów w warszawskim getcie, ukazując złożoność ich doświadczeń podczas okupacji. Narracja koncentruje się na głosach ofiar, szczególnie kobiet, dzieci, uchodźców i zmarginalizowanych społeczności, a jej podstawą będą autentyczne artefakty, w tym przedmioty odkryte podczas wykopalisk przy tzw. Bunkrze Anielewicz. Nowa przestrzeń muzeum obejmie m.in. strefę wejściową, księgarnię, salę wystaw czasowych, pracownie konserwacji, Mediatekę i multimedialną salę audytoryjną. Mediateka będzie kluczową częścią wystawy, oferując immersyjne doświadczenia, dostęp do zdigitalizowanych zbiorów oraz informacji o gettach, a także umożliwiając dostęp dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.
„Mediateka rozszerzy informacje wystawy stałej. Zdigitalizowane zabytki będą udostępniane dla wszystkich w specjalnym portalu internetowym. Zakończenie całości prac zaplanowaliśmy na 31 grudnia 2026 r.” – poinformowała Joanna Dudelewicz, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-organizacyjnych i inwestycji MGW.
Projekt jest współfinansowany ze środków w ramach działania FENX.07.01 Infrastruktura kultury i turystyki kulturowej priorytet FENX.07 Kultura Programu Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. Wysokość dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 57 423828,88 zł. Całkowita wartość projektu wynosi 323 879 688,83 zł.
Komentarze