21.11.24, 17:45

Polskie Radio dla Zagranicy przygotowuje cykl podcastów o walce z dezinformacją

Plakat "Na tropie dezinformacji", fot.: materiały prasowe Polskiego Radia

Polskie Radio dla Zagranicy przedstawia cykl podcastów poświęconych fake newsom i walce z dezinformacją, szczególnie w kontekście fałszywych informacji rozpowszechnianych przez Rosję, Białoruś i ich sojuszników. Podcasty w sześciu językach są dostępne na platformie Polskiego Radia, a projekt realizowany jest we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Rosja modyfikuje fałszywy przekaz, w zależności od kraju, do jakiego go kieruje. Dlatego powinniśmy jasno formułować odpowiedź, pamiętając o specyfice regionów, do których adresujemy naszą informację” - podkreśla Natalia Bryżko-Zapór, dyrektorka Polskiego Radia dla Zagranicy . 

W Polsce przykładem jest gra na nastrojach antyukraińskich, czego konsekwencją jest zniechęcenie Polaków do wspierania Ukrainy. „To jest dla nas sprawa życia i śmierci, ponieważ głównym celem Moskwy wobec Ukrainy jest teraz pozbawienie naszego kraju wsparcia Zachodu, w tym Polski, szczególnie politycznego i wojskowego” – zaznacza Sniżana Czerniuk, przygotowująca cykl w języku ukraińskim.

W Niemczech wykorzystywana jest niechęć do Stanów Zjednoczonych oraz polityki Waszyngtonu. Joachim Ciecierski, szef redakcji niemieckiej, zauważa, że dopiero po wybuchu pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę zaczęło się zmieniać nastawienie niemieckiego społeczeństwa do Rosji, jednak rosyjska dezinformacja wciąż napotyka podatny grunt wśród naszych zachodnich sąsiadów.

Moskwa w komunikacji z Zachodem stara się wyolbrzymiać ukraińskie wątki korupcyjne, a Ukraińcom i Białorusinom przekonuje, że Polacy chcą im odebrać terytoria dawnych kresów. Podcasty przygotowywane przez redakcje Polskiego Radia dla Zagranicy maja ukazywać mechanizmy dezinformacji oraz ujawniają narracje stosowane w odniesieniu do poszczególnych krajów.

Rosja od lat stosuje zaawansowane techniki dezinformacji w wojnie informacyjnej, skierowanej przeciwko krajom dążącym do utrwalenia swojej niezależności i integracji z Zachodem, takim jak państwa bałtyckie, które są już członkami NATO i UE. Kreml wykorzystuje fake newsy, półprawdy, dezinformację oraz tworzy ogromne farmy botów do manipulacji w mediach społecznościowych, stosując różnorodne metody wpływania na społeczeństwa i władze w różnych częściach świata, w tym w Europie, Ameryce oraz wybranych rejonach Azji i Afryki, gdzie chce budować swoje wpływy.

Podcasty dostępne na stronie internetowej Polskiego Radia.

Komentarze

Powiązane

13.01.25, 06:00
| radio » informacje
RMF MAXX zaprasza na Ferie na Maxxa
Radio RMF MAXX przygotowuje akcję „Ferie na MAXXa”. W programie wydarzeń znajdą się wspólne imprezy, ślizgi na lodowiskach, sety dj’skie.
12.01.25, 12:04
| radio » informacje
Pięć nowych programów w ramówce Polskiego Radia Chopin
Od stycznia br., Polskie Radio Chopin wprowadza pięć nowych audycji, w tym „IX Symfonia Chopina”, „Literatura czasów Chopina” oraz „Dyrygenci, którzy wstrząsnęli”. Każdy z programów oferuje słuchaczom mieszankę klasycznych kompozycji oraz muzyczne wędrówki przez epokę Chopina i czasy współczesne.
11.01.25, 23:35
| radio » informacje
Rodzinny Tor Przeszkód przechodzi z Jedynki do Polskiego Radia Dzieciom
Od 12 stycznia 2025 r. audycja „Rodzinny Tor Przeszkód”, dotychczas emitowana w ramach „Jedynki Dzieciom” w Programie Pierwszym Polskiego Radia, przenosi się do cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom. Familijny program będzie można usłyszeć w każdą niedzielę o 18:00, a poprowadzą go Agnieszka Ciecierska, Agnieszka Kunikowska i Joanna Ficińska.
10.01.25, 09:00
| radio » informacje
W Radiu Nowy Świat ruszają licytacje na rzecz WOŚP
W piątek, 10 stycznia 2025 r., w programie „Nowy świat po południu” odbędzie się pierwsza z trzech licytacji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wynik rywalizacji o pierwsze miejsce wśród e-skarbonek Mastercard ukażą się pod koniec stycznia 2025 roku.
09.01.25, 15:00
| radio » informacje
Klub Książki zadebiutował w ofercie Jedynki
W ramówce Programu Pierwszego Polskiego Radia zadebiutowała nowa audycja literacka „Klub Książki”. Emisja pierwszego odcinka odbyła się w sobotę, 4 stycznia br. o godz. 20:00. Program prowadzą dziennikarze i pasjonaci literatury: Magda Mikołajczuk, Agata Kasprolewicz oraz Alek Hudzik.
07.01.25, 18:30
| radio » ludzie
Barbara Sowa w redakcji internetowej TOK FM
Barbara Sowa dołączyła do redakcji internetowej Radia TOK FM i została wydawczynią i producentką treści audio. Będzie odpowiedzialna za produkcję podcastów, w tym seriali podcastowych i produkcji specjalnych.
07.01.25, 09:59
| radio » informacje
Zmiany w RMF24. Piotr Salak gospodarzem poranka i Rozmowy o 7:00
Zmiany w ramówce internetowego Radia RMF24. Piotr Salak będzie gospodarzem poranka w Radiu RMF24 oraz prowadzącym „Rozmowę” o 7:00. Dziennikarz zastąpi Tomasza Terlikowskiego, który dotychczas prowadził poranne pasmo, a teraz przejmuje „Poranną rozmowę” w RMF FM.
06.01.25, 23:04
| radio » ludzie
Ewa Świstuniuk Prezesem Zarządu Radia 357
Od 1 stycznia br. zarząd Radia 357 pracuje w nowym składzie. Pracami zarządu Radia 357 kieruje Ewa Świstuniuk. Członkami zarządu pozostają: Aneta Kowalska, Agnieszka Szwajgier oraz Marcin Cichoński. Dotychczasowy prezes zarządu Paweł Sołtys pozostaje w radiu, obejmując funkcję szefa teamu strategicznego.
04.01.25, 12:18
| radio » ludzie
Patryk Fabisiak wydawcą w Radiu RMF24
W grudniu 2024 r. do redakcji „Faktów RMF” (Grupa RMF) dołączył Patryk Fabisiak, który objął stanowisko wydawcy w internetowym Radiu RMF24.
03.01.25, 08:00
| radio » ludzie
Michał Krasoń warszawskim reporterem RMF FM
W grudniu 2024 r. do redakcji „Faktów RMF” (Grupa RMF) dołączył Michał Krasoń, który został warszawskim reporterem stacji.