15.12.08, 00:52
Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich rozdało swoje nagrody
Już po raz szesnasty Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przyznało swoje nagrody. W tym roku do konkursu zgłoszono 290 publikacji prasowych, radiowych i telewizyjnych. Główną Nagrodę Wolności Słowa, która przyznawana jest za publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich i praw człowieka, otrzymały Ewa Stankiewicz i Anna Ferens za film „Trzech kumpli”. Autorki podkreślają, że jest to dla nich wielka satysfakcja, bo oznacza to, że „praca została doceniona”. - Zwłaszcza, że w kategorii wolności słowa. To jest dla nas zaszczyt. Bo wolność słowa jest nam bliska i ten film był próbą poszerzenia wolności słowa w Polsce - powiedziała Stankiewicz.
„Dziennikarski Laur” trafił do Krzysztofa Kąkolewskiego „za wysokie postawienie zawodowej poprzeczki”. SDP podkreśliło, że laureat realizuje we własnej bogatej ilościowo i gatunkowo twórczości zasady bez których nie ma dziennikarskiego profesjonalizmu. „Porusza tematy bulwersujące i kontrowersyjne - od wywiadów z hitlerowskimi zbrodniarzami, ujawnienia kulis mordu dokonanego przez grupę Mansona w willi Polańskich, po opis gry służb specjalnych na tle zabójstwa ks. Popiełuszki” - uzasadniło SDP.
Ponadto SDP przyznało nagrody w ośmiu innych kategoriach i szereg wyróżnień:
- Za najlepszy materiał śledczy nagrodzono autorów wyemitowanego w TVN reportażu "Rosyjska mafia, polski rząd i gaz" Przemysława Wojciechowskiego i Witolda Gadowskiego. Dziennikarzy nagrodzono „za odwagę ujawnienia związków rosyjskiej mafii z polską polityką energetyczną”.
- Nagrodę im. Kazimierza Dziewanowskiego za publikacje o problemach i wydarzeniach międzynarodowych SDP przyznało Dorocie Wodeckiej i Anicie Dmitruczuk, autorkom artykułu „Tajemnica terminalu numer dwa”, który ukazał się w Gazecie Wyborczej. Nagrodę przyznano „za włączenie polskich czytelników w międzynarodowy łańcuch ludzi dobrej woli, niosących pomoc Nigeryjce uwięzionej na rosyjskim lotnisku”.
- Nagrodę im. Macieja Łukasiewicza za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury otrzymał Andrzej Trzos- Rastawiecki za wyemitowany w TVP2 film „Ballada o prawdziwym kłamstwie”. Nagrodę przyznano za „przypomnienie o sprawach, o których zapomnieć nie wolno”.
- Nagrodę im. Stefana Żeromskiego za publikacje o tematyce społecznej otrzymała Magdalena Grzebałkowska autorka artykułu w Gazecie Wyborczej „Bardzo wyraźny nagrobek Anusi” za „zdemaskowanie mistyfikacji umożliwionej przez Internet”.
- Nagrodę im. Bolesława Wierzbiańskiego dla redakcji gazet lokalnych otrzymała redakcja Gazety Jarocińskiej za „wysoki poziom zawodowy, różnorodność form dziennikarskich i służbę na rzecz społeczności lokalnej”.
- Nagrodę im. Jerzego Zieleńskiego za publikacje na temat edukacji i popularyzacji wiedzy otrzymała Magdalena Lipka, autorka audycji „Obóz jeniecki w Tucholi” wyemitowanej w Radiu Gdańsk, za „zdemaskowanie kłamstw historycznych wykorzystywanych współcześnie w polityce”.
- Nagrodę im. Stefana Myczkowskiego za publikacje o problemach ochrony środowiska zdobyła Beata Hyży-Czołpińska, autorka filmu „Cztery pory roku Wiktora Wołkowa”, pokazanego w TVP Kultura, za „wzruszającą opowieść o pasji człowieka dokumentującego nieskażone piękno natury”.
W tym roku tytuł Hieny Roku przypadł wydawnictwu Axel Springer Verlag „za podjudzanie przeciwko sobie Polaków i Niemców”. Wydawnictwo miało podjudzać Polaków i Niemców „poprzez artykuły towarzyszące - w polskich i niemieckich gazetach tego wydawnictwa - europejskim mistrzostwom w piłce nożnej”. SDP podkreśliło, że Hiena Roku dla Axel Springer jest reakcją na rezolucję Związku Dziennikarzy Niemieckich Landu Hesji z 4 czerwca tego roku. Niemieccy dziennikarzy napisali wtedy w rezolucji m.in., że „niedopuszczalną jest sytuacja w której wydawnictwo poprzez jego dzienniki w Polsce: Dziennik i Fakt ordynarnie obrażają Niemców i w podobny sposób należąca do tego samego wydawnictwa gazeta niemiecka Bild ostrzega przed czerwonymi chamami z Polski”. „Takie działania o celu marketingowym, podważają wysiłki zmierzające do znormalizowania stosunków polsko-niemieckich i faktycznego odprężenia między oboma narodami” – uzasadniło swój wybór Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.
W tym roku nie przyznano nagrody im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za publikacje o inicjatywach i przedsięwzięciach gospodarczych, służących urzeczywistnianiu wizji nowoczesnej Polski.