02.03.17, 14:00
Na pierwszym miejscu rankingu „Najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce” znalazł się dziennik „Rzeczpospolita”, wyprzedzając Radio Zet oraz RMF FM – wynika z najnowszego raportu IMM za styczeń 2017 r. Największą uwagę dziennikarzy przykuła sprawa pieniędzy ze zbiórek KOD, które trafiły do firmy Mateusza Kijowskiego.
Kolejne miejsca zajęły portal Onet.pl i dziennik „Fakt”. W mediach często poruszano temat kryzysu parlamentarnego w Polsce oraz informacje o podróżach posłów Ryszarda Petru i Joanny Schmidt.
Prasa. W czołówce najczęściej cytowanych tytułów prasowych znalazł się dziennik „Rzeczpospolita”, wyprzedzając w tym miesiącu „Fakt” oraz „Gazetę Wyborczą”. Tak wysoką pozycję w zestawieniu zawdzięcza informacjom na temat pieniędzy ze zbiórek KOD, które trafiły do firmy Mateusza Kijowskiego.
Najczęściej cytowanym tygodnikiem stycznia był „wSieci” za sprawą publikacji o podróżach posłów Ryszarda Petru i Joanny Schmidt za publiczne pieniądze. Na drugim miejscu znalazł się „Newsweek”, a trzecie miejsce należy do tygodnika „Do Rzeczy”.
Najczęściej cytowanym miesięcznikiem były „Perspektywy”, za sprawą publikacji rankingu szkół ponadgimnazjalnych w 2017 r.
Telewizja. Wśród stacji telewizyjnych ponownie dominowała TVN24, wyprzedzając Polsat News oraz TVPinfo. TVN24 zawdzięcza swoją wysoką pozycję wywiadowi z liderem KOD Mateuszem Kijowskim. Na kolejnym miejscu znalazł się Polsat News, dzięki wypowiedzi Sławomira Neumanna na temat kryzysu parlamentarnego. Trójkę najczęściej cytowanych stacji telewizyjnych zamyka TVP INFO.
Radio. Liderem wśród stacji radiowych zostało Radio ZET. Tuż za nim uplasowało się RMF FM. Radio Zet swoją pozycję zawdzięcza informacjom na temat faktur, które spółka Mateusza Kijowskiego miała wystawić Komitetowi Obrony Demokracji. Drugim medialnym tematem był sondaż, wykonany przez IBRiS na zlecenie dziennika „Fakt” i Radia Zet.
Portale internetowe. Najpopularniejszym portalem w styczniu został portal Onet.pl. Tak wysoką pozycję zawdzięcza informacji o ujawnieniu faktur na kwotę blisko 91 tys. zł, które za usługi dla KOD wystawił Mateusz Kijowski. Kolejne miejsca zajął portal wPolityce.pl – swoją pozycję zawdzięczając informacjom na temat reformy edukacyjnej. Trzecie miejsce przypadło portalowi Wp.pl.
Media ekonomiczne. „Dziennik Gazeta Prawna” ponownie dominował wśród najczęściej cytowanych mediów ekonomicznych w Polsce. Na kolejnych miejscach uplasowały się „Puls Biznesu” oraz „Money.pl”.
Media regionalne. Wśród mediów regionalnych na pierwszym miejscu uplasowało się Radio Wrocław, za sprawą wywiadu z Jarosławem Kaczyńskim o zmianach w ordynacji wyborczej. Na drugim miejscu znalazło się Radio Kraków. Trójkę zestawienia zamyka Radio Szczecin.
Badanie przeprowadzono na podstawie 6 875 przekazów z mediów (wycinków prasowych, programów radiowych i telewizyjnych) z okresu od 1 do 31 stycznia 2017 r. Dziennikarze odnosili się do wiadomości z łamów innych mediów 6 897 razy (3 482 razy w prasie, 2 348 w telewizji i 1 067 w radio). Analiza obejmuje ponad 1000 gazet i czasopism oraz stacje telewizyjne i wybrane programy w rozgłośniach radiowych.