05.03.18, 13:00
W styczniu 2018 r., najczęściej cytowanym medium w Polsce była TVN, tuż za nią znalazły się Radio RMF i TVN24. Tuż za podium znalazł sie dziennik „Rzeczpospolita” oraz stacja TVP INFO. To wyniki najnowszego raportu IMM, który w br. został rozszerzony o analizę portali internetowych.
W styczniu największą uwagę dziennikarzy przykuł reportaż o neonazistach w Polsce oraz plany rekonstrukcji rządu. W mediach często powtarzały się echa sprawy głosowania nad ustawą dotyczącą aborcji oraz nowelizacji ustawy o IPN.
Prasa - dzienniki. Czołówkę najczęściej cytowanych tytułów prasowych otwiera dziennik „Rzeczpospolita”, wyprzedzając „Gazetę Wyborczą” oraz „Fakt”. „Rzeczpospolita” zawdzięcza swoją wysoką pozycję badaniu, które dotyczyło wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji oraz informacjom na temat rekonstrukcji rządu.
Tygodniki. Najczęściej cytowanym tygodnikiem grudnia okazał się „Tygodnik Powszechny”. Na drugim miejscu znalazła się "Gazeta Polska”, a trzecie miejsce przypadło tygodnikowi „Do Rzeczy”. Na tak wysokiej pozycji TP pojawił się dzięki wywiadowi z Donaldem Tuskiem.
Miesięczniki. „Perspektywy” znalazły się w styczniu na pierwszym miejscu wśród miesięczników, dzięki rankingowi szkół średnich. Drugie i trzecie miejsce przypadło kolejno miesięcznikom „Forbes” oraz „Playboy".
Telewizja. Wśród stacji TV najwięcej cytowań uzyskała TVN. TVN24 znalazło się na drugim miejscu, a na trzecim miejscu uplasowało się TVP INFO. TVN zawdzięcza pierwszą pozycję opublikowaniu reportażu o polskich neonazistach.
Radio. RMF FM jest styczniowym liderem cytowalności wśród stacji radiowych, wyprzedzając Radio ZET oraz PR1. Swoją pozycję zawdzięcza m.in. wywiadowi z Anną Azari, ambasador Izraela w Polsce, oraz jej wypowiedzi na temat nowelizacji ustawy o IPN.
Portale internetowe. Najczęściej cytowanym portalem internetowym w styczniu została Wirtualna Polska, za sprawą publikacji informacji na temat miejsca urodzenia Teresy Czerwińskiej.
Media ekonomiczne. „Dziennik Gazeta Prawna” uplasował się na pierwszym miejscu wśród najczęściej cytowanych mediów ekonomicznych w Polsce. Wyprzedził m.in. „Puls Biznesu” oraz „Gazetę Giełdy Parkiet”.
Media regionalne. Wśród mediów regionalnych na pierwszym miejscu znalazło się Radio Szczecin. Na drugim miejscu ex aequo znalazły się Radio Plus oraz "Gazeta Krakowska". Trzecie miejsce przypadło Radiu Kraków.
Badanie przeprowadzono na podstawie 34 120 przekazów z mediów (materiałów prasowych, programów radiowych, telewizyjnych i materiałów z portali internetowych) z okresu od 1 do 31 stycznia 2018. Dziennikarze odnosili się do wiadomości z łamów innych mediów 34 419 razy (27 128 razy w portalach internetowych, 3 656 w prasie, 2 508 w telewizji i 1127 w radio).