03.04.18, 08:00
Rozmowa z Agnieszką Banią, założycielką i właścicielką JAZZ, pierwszego polskiego kanału TV z muzyką jazzową.
Kuba Wajdzik: Skąd wziął się pomysł na taką stację TV? W Polsce raczej panuje moda na tworzenie stacji TV z zupełnie innymi gatunkami…
Agnieszka Bania: Pomysł zrodził się z miłości do pięknej muzyki, jaką jest jazz. Na polskim rynku muzycznym nie ma miejsca, w którym skupiało by się jazzowe środowisko. Trzeba sobie szczerze powiedzieć, że YouTube to nie jest odpowiednie miejsce do promocji tego gatunku. Większość melomanów muzyki jazzowej nie jest w stanie ogarnąć wszystkich wydarzeń jazzowych, koncertów oraz poznać twórczość różnych muzyków prezentujących gatunek. JAZZ pokaże w jednym miejscu muzykę jazzową, której nie trzeba będzie szukać po różnych miejscach w Internecie.
KW: Rozumiem, że w założeniu będzie to stacja z wysokiej półki?
AB: Pragniemy aby JAZZ nie był tylko zwykłą stacją muzyczną, lecz by stał się miejscem szerzenia kultury wyższej. W JAZZ będzie można zobaczyć koncerty z najlepszych w Polsce sal koncertowych (NOSPR, Filharmonia Narodowa, ICE Kraków, NFM Wrocław i inne).
W JAZZ góruje jazz aż w 75 proc., następnie muzyka współczesna i improwizowana -bardziej zbliżona do jazzu. Oczywiście ważną rolę stanowi publicystyka na którą składają się wywiady, reportaże, zapowiedzi, relacje z wydarzeń.
JAZZ tworzą ludzie, którzy widzą potrzebę istnienia takiego medium. Cały czas poszerzamy grono współpracowników.
KW: Rynek stacji muzycznych prezentujących okolice jazzu jest ubogi. Obecnie w niektórych sieciach można znaleźć Stingray Djazz, a kiedy startowała Wizja TV pojawił się na jakiś czas Bet On Jazz. Czy tego typu stacje naprawdę są niszą rynkową?
AB: Ciężko stwierdzić czy jest to niszowa stacja. Na pewno muzyka nie jest niszowa, a budując program nie zastanawiałam się nad tym, czy JAZZ będzie niszowy, tylko sukcesywnie dążę do zintegrowania całego środowiska, tak aby jazz w Polsce był odpowiednio pokazywany i promowany.
KW: Ambitne projekty medialne mają problem nie tylko z rozwojem, ale i utrzymaniem się. Liczycie tylko na abonentów i reklamy? A może powinien istnieć także stały model wspierania przez instytucje państwowe ciekawych projektów medialnych?
AB: Myślę, że ciekawy i dobrze robiony program zawsze przyciągnie odpowiednich sponsorów i reklamodawców. JAZZ to stacja dla klienta premium. Osoby słuchające jazzu nie przełączają kanałów. Ekskluzywne marki będą mogły zostać mecenasami wydarzeń jazzowych, a reklamodawcy marek premium będą mieli odpowiednie miejsce do pokazania swoich produktów. Dzięki lokowaniu produktu najwięksi w Polsce i na świecie producenci instrumentów, nagłośnienia, sprzętu odsłuchowego i innych, będą mieli okazję, aby najlepsi w Polsce muzycy jazzowi w odpowiedni sposób eksponowali ich produkty.
Dotacje państwowe? Nie wiem czy warto zastanawiać się nad takim rozwiązaniem. Nie mam informacji, czy coś takiego istnieje i czy nie zakłóciłoby to swobody realizacji projektu.
KW: Jazz w Polsce ma nie tylko duże grono wielbicieli, ale również i piękną historię. Podejrzewam, że chcielibyście być mostem pomiędzy historią, teraźniejszością a przyszłością w muzyce jazzowej. Czy się mylę?
AB: Nie myli się Pan. Chcemy pokazywać na naszej antenie również archiwalne materiały video. Na naszej antenie emitujemy nagrania młodych muzyków jazzowych jak i muzyków posiadających dorobek artystyczny.
KW: Gdzie obecnie już można odbierać kanał?
AB: Obecnie jesteśmy dostępni dla abonentów sieci VECTRA w pakietach platynowym i złotym oraz pakiecie biznes. Poczyniliśmy duże inwestycje, które pozwoliły nam połączyć się węzłami dystrybucyjnymi 4DC, SGT, WRIX oraz ciągle planujemy nowe łącza, aby program docierał do wszystkich melomanów jazzu. Jesteśmy już przygotowani do obecności na platformach cyfrowych.
KW: Jakie są pierwsze sygnały branży TV oraz środowiska jazzowego?
AB: Środowisko jazzowe bardzo pozytywnie zareagowało na JAZZ. Artyści chętnie promują się na naszej antenie. Bardzo liczne wiadomości otrzymujemy od widzów kochających jazz, którzy bardzo ciepło o nas piszą, za co bardzo dziękujemy.
KW: I na koniec najważniejsze pytanie. Płyta jazzowa przy której najchętniej się budzę i zasypiam to...
AB: Ciężko teraz stwierdzić, można odpowiedzieć na to pytanie, w zależności co pokazuje JAZZ :)
KW: Dziękuję za rozmowę.