08.02.24, 17:30
newonce odchodzi od modelu subskrypcyjnego. Od dłuższego czasu nowe treści tworzone przez tę platformę udostępniane były nieodpłatnie, natomiast 1 lutego br. otwarto archiwum, dzięki czemu wszyscy użytkownicy ponownie zyskali dostęp do pełnych wersji materiałów.
Popkulturowo-streetwearowy serwis newsowy rozwinął się w stronę opiniotwórczego medium dostarczającego użytkownikom treści audio (w formie podcastów i streamu radiowego), wideo (publikowanego na Instagramie, TikToku i YouTube) i artykuły, również w postaci drukowanego magazynu newonce.paper (10. numer, po dwuletniej przerwie, ukazał się w sierpniu 2023 r.). Dla mieszkańców Warszawy newonce to także zlokalizowany w centrum miasta bar. Wprowadzona w grudniu 2021 r. usługa subskrypcyjna newonce.club była reakcją na osłabiającą reklamowo-gastronomiczny model biznesowy firmy pandemię koronawirusa. Jak się okazało, była to decyzja nietrafiona.
Wprowadzając usługę subskrypcyjną, newonce zamknął za bramką płatniczą większość swoich treści, udostępniając niepłacącym użytkownikom jedynie zajawki podcastów i fragmenty dłuższych artykułów oraz newsy. Członkowie newonce.club mieli dostęp do pełnej oferty contentowej marki, a także różnego rodzaju benefitów – pokazów filmowych, zniżek w newonce.store oraz u partnerów marki. Po sześciu tygodniach usługa miała sześć tysięcy płacących użytkowników, w szczycie popularności usługi podpiętą kartę miało dziesięć tysięcy osób. W tym okresie zespół newonce składał się z 80 osób oraz z ponad 50 osób współpracujących z newonce przy tworzeniu oferty.
„Wprowadzenie subskrypcji wiązało się z ogromną inwestycją i jednocześnie spadkiem zasięgów i przychodów. Już na starcie pojawiły się problemy technologiczne i uszczupliła się (zamiast wzmocnić) nasza oferta, w niespełna półtora roku po starcie usługi zaczęliśmy kalibrować model, otwierając nowe treści. Kolejnych dziewięć miesięcy to powolny i bolesny proces wychodzenia z subskrypcji, a więc kolejnej zmiany modelu biznesowego, wraz z wszystkimi wiążącymi się z tym problemami. Wcześniej wyłącznie przyspieszaliśmy, teraz nauczyliśmy się również hamować” – mówi Mih Michalski, CEO newonce.media.
Od 1 lutego wszystkie archiwalne treści newonce – w tym ponad 80 formatów podcastowych, m.in. “Rozmowy: Wojewódzki Kędzierski”, “Tu Czarkowski, Tam Okuniewska” czy zamknięte dotąd epizody “Podgórska Ogólnie” – są ponownie dostępne w serwisie i aplikacji newonce. Do serwisów streamingowych (m.in. Spotify, TIDAL, Apple Podcasts) trafiają one stopniowo.
„newonce to marka, która zawsze była blisko odbiorcy, inkluzywność była wpisana w nasze DNA. Zamknięcie treści było tutaj istotną zmianą, do “klubu” zaproszeni zostali tylko wybrani. A płacenie za dostęp do mediów czy treści nie jest dla przedstawicieli Generacji Z naturalne, co widać na przykładzie platform streamingowych, które wprowadzają tańsze pakiety z reklamami. Odebraliśmy tę lekcję – mądrzejsi o doświadczenie tworzymy jeszcze lepsze, najwyższej jakości i dostępne dla każdego treści. Jesteśmy przekonani, że to najlepszy sposób, by dziś budować media i przyciągać reklamodawców” – dodaje Mih Michalski.
newonce notuje stały wzrost liczby użytkowników, w styczniu tego roku było ich 340 tys., czyli o ponad 60 proc. więcej niż w pierwszym miesiącu 2023 r. – mowa tutaj wyłącznie o użytkownikach serwisu i aplikacji, które są tylko częścią ekosystemu marki.