04.03.24, 10:24
Z okazji 20. rocznicy śmierci Jeremiego Przybory, portal PolskieRadio.pl przygotował internetowy serwis specjalnypoświęcony jego życiu i twórczości. Znajdują się w nim m.in. dźwięki z radiowych archiwów, niepublikowane opowieści artysty, wspomnienia przyjaciół i współpracowników oraz unikatowe nagrania jego głosu z września 1939 r. i Powstania Warszawskiego.
Serwis specjalny przybora.polskieradio.pl został podzielony na pięć części, w których kolejno opisywane są historie Jeremiego Przybory. W pierwszej – jako dwudziestoparolatka, który k. 1937 r. marzy o tym, by zostać spikerem Polskiego Radia i który w końcu to marzenie realizuje. W kolejnej, przedstawione są opowieści z czasów II wojny światowej. Przybora był jednym z niewielu pracowników Polskiego Radia, którzy mimo śmiertelnego zagrożenia we wrześniu 1939 r. utrzymali nadawanie rozgłośni aż do kapitulacji Warszawy. Powrócił na antenę na krótko, gdy wybuchło Powstanie Warszawskie. Serwis przypomina zachowane z tamtych lat nagrania cywilnych i wojskowych komunikatów, które Przybora odczytywał jako radiowy spiker.
Trzeci rozdział odsłania kulisy artystycznej twórczości i kabaretowej działalności Jeremiego Przybory już po wojnie. Wysłuchać można jego opowieści o tym, jak ścienna gazetka w Bydgoszczy uczyniła z niego autora radiowych teatrzyków i o tym, jak powstał „Teatr Uniwersalny Eterek" i w jaki sposób Jerzy Wasowski z inżyniera przeistoczył się w kompozytora, a wreszcie - dowiemy się, jak to naprawdę było ze słynnym Kabaretem Starszych Panów i dlaczego mówienie o nim bywało "niezbyt przyjemne".
Kolejna część serwisu to zaproszenie do świata piosenek artysty, których można słuchać w internetowym kanale „Radio Przybora”. Przebojów można słuchać nie tylko w oryginalnych wykonaniach (m.in. Przybory i Wasowskiego, Kaliny Jędrusik czy Wiesława Gołasa), lecz także licznych aranżacjach innych artystów estrady, takich jak Magda Umer, Maciej Maleńczuk, Paweł Kukiz i Kayah.
W ostatniej części autorzy serwisu ponownie oddali głos Jeremiemu Przyborze, który tym razem opowiada o swoim życiu prywatnym.
Jeremi Przybora od początku swojej drogi zawodowej związany był z Polskim Radiem. Początkowo jako spiker, później jako autor słuchowisk kabaretowych i satyrycznych. To właśnie w Polskim Radiu poznał Jerzego Wasowskiego, z którym stworzył Kabaret Starszych Panów.: „Z radia powstałem i w radio się obrócę” - powiedział Jeremi Przybora, otrzymując w 1995 r. Diamentowy Mikrofon.